Dodatok o mzde po skončení rodičovskej

rushcca
9. feb 2023

Ahojte. V marci mi končí po 2 deťoch rodičovská a vraciam sa po takmer 6 rokoch do pôvodnej práce. Mám 66 dní dovolenky, ktorú som si musela vybojovať pretože mi tvrdili, že mi 41 dní prepadlo..
Hneď po skončení RD ma nútia všetku starú dovolenku vyčerpať. Ja som si ju chcela čerpať priebežne..
A konečne k veci. Asi chvílu po tom, ako som odišla na MD sa kolegom na mojej pozícii výrazné zdvihali platy.. Aj keď som sa so zamestnávateľom bavila o mojom návrate, bavili sme sa o tomto plate.. Kedy mi musia dať podpísať dodatok o zmene mzdy? Snáď nie až po vyčerpaní starej dovolenky..

loginexistuje
9. feb 2023

mate tabulkove mzdy ? alebo sa zvysenie mzdy v kolektivnej zmluve ? ak nie nemas narok na rovnake zvysenie ako kolegovia defacto by si ani nemala vediet kolko maju
dovolenku si musis vycerpat len v tomto roku inak prepadne a o cerpani dovolenky rozhoduje zamestnavatel moze ti nariadit jej cerpanie

luliu
9. feb 2023

@rushcca Môžu ti nariadiť hneď čerpanie celej starej dovolenky a plat ti nemusia zdvihnúť, to, že zdvihli kolegom, ktorí celý čas pracovali, kým ty si bola doma s dvoma deťmi, neznamená, že máš nárok na zvýšenie aj ty

rushcca
autor
9. feb 2023

@loginexistuje nemáme tabuľkové mzdy a myslím že ani kolektívnu zmluvu.. O výške mzdy vie každý, bavili sme sa o tom aj v súvislosti s tým, že teraz sa nič nerobí "poza bučky" a každý vie, aký plat má ten druhý a nebolo by fér, keby som.mala viac 😂

luliu
9. feb 2023

@rushcca ty sa nemôžeš porovnávať so svojimi kolegami, bola si 6 rokov mimo, plat si treba zaslúžiť a nie si myslieť, že okamžite po nástupe máš nárok na to isté čo majú oni

loginexistuje
9. feb 2023

@rushcca nemusi ti vobec dorovnat plat (teda pokial nebude nizsi ako minimalna mzda) oni pracovali nadobudali prax ty si bola sest rokov doma a z pohladu praxe si sla do minusu
po siestich rokoch je super ze mas miesto 😉

kikus7
9. feb 2023

@loginexistuje Len pre info: zákonom č. 376/2018 z.z. bol zrušený zákaz mlčanlivosti o mzdových podmienkach. V tomto zakone, ktorý je účinný od 1.1.2019, "zamestnávateľ nesmie zamestnancovi uložiť povinnosť zachovávať mlčanlivosť o jeho pracovných podmienkach vrátane mzdových podmienok...".

loginexistuje
9. feb 2023

@kikus7 myslela som pokial jej to nepovedia sami kolegovia nema to odkial vediet
v kazdom pripade mzdu dorovnat v tomto pripade nemusi

rushcca
autor
9. feb 2023

@luliu sorry ale toto píš niekomu inému a nie mne ok? 😂 čakala som niečo normálne a nie ze plat si treba zaslúžiť 🙄 ja som si plat už zaslúžila 😉

luliu
9. feb 2023

@rushcca držím palce, aby to bolo podľa tvojich predstáv. Pravda však je, že si to nemôžeš nárokovať a je to len na tvojom zamestnavatelovi

rushcca
autor
9. feb 2023

@loginexistuje áno, myslela som si ze je to tak, že nemusí.. Ten dodatok mi samozrejme dajú podpísať, to nie je predmet tejto diskusie, to je jasné.. Zaujimalo ma len, či nie sú nejaké pravidlá, že dokedy sa to má spraviť

loginexistuje
9. feb 2023

@rushcca v tomto pripade je cisto na volbe zamestnavatela ci a kedy podpise dodatok

draik
9. feb 2023

@luliu
Nie je to celkom tak. Ak sa zvyšovali platy plošne, tak má aj zadavateľka nárok.

sussana29
9. feb 2023

@rushcca ja som teraz nastupovala po 5tich rokoch. Pred nástupom mi dali podpísať platový dekrét, kde bola udana moja mzda a až potom som si čerpala dva mesiace dovolenky.

rushcca
autor
9. feb 2023

@sussana29 ďakujem za odpoveď 😊 to mi pripadá také férové jednanie! A aj si odpracovala nejaký deň, či hneď si nadviazala dovolenkou na rd?

lalus
9. feb 2023

Ak sa zvysovali mzdy plosne, zena/muz po navrate z RD ma narok na rovnake zvysenie. Dovolenku Ti zamestnavatel nariadit moze. Debata o tom, ci je "fer" aby si si staru dovolenku vycerpala za staru mzdu...je medzi tebou a zamestnavatelom.Za mna trosku aj ano, ak ide o vyraznejsie navysenie.

sussana29
9. feb 2023

@rushcca bola som len na jeden deň. Mali sme BOZP školenie, ale zarátali mi to ako celý odpracovaný deň a potom som už nastúpila na dovolenku.

rushcca
autor
9. feb 2023

@lalus ano zvyšovali sa u nas celoplošne a ano, je tam výrazné zvýšenie..
Ja som si chcela tú dovolenku čerpať postupne, nie takto nárazovo a skôr mi ide o to, že keď už budem znova zamestnanec, aby som mala rovnaké podmienky ako ostatní.. Aj keď teda ma vysielajú čerpať si dovolenku

rushcca
autor
10. feb 2023

@lalus prosím ťa a toto je niekde v zákonníku práce napísané?

lalus
10. feb 2023

Par.157...pozor ina formulacia v odseku 1 (navrat po materskej) a odseku 2 (navrat po rodicovskej).
Cerpanie dovolenky paragraf 111

rushcca
autor
10. feb 2023

@lalus ďakujem 😊 to vyzerá, akoby som na to mala nárok len po návrate z md.. Pri tej rd je to už formulované inak 🙄

rushcca
autor
10. feb 2023

@draik máš s tým skúsenosť prosím ťa?

rushcca
autor
10. feb 2023

@lalus máš prosím ťa skúsenosti, ako to bežne býva? Či si mamičky vycerpaju starú dovolenku a potom im zamestnávateľ nechápem podpísať dodatok alebo to záleží od zamestnávateľa?