Do práce po pol roku

natalia_r
7. mar 2022

Ahojte! Je tu nejaka mamicka, ktora uvazuje ze uz pojde naspat do prace po pol roku? Predsa ta materska bude financne chybat. Ako to poriesite a babatkom? Pomozu babky? Muz vravi, ze to zvladneme ze sa volako prestriedame....Rozumiem ze treba peniaze, hypoteka,vysoke ceny potravin atd...ale mam hrozne vycitky moja mala.ma velmi potrebuje...asi chcem pocut ze nie som jedina, ze kopec zien ide po pol roku do prace. Dakujem

annamalaga
7. mar 2022

Neboj moja, je ich kopec. Držím palce, len to stráženie malej musíte poriešiť.

gladys_07
7. mar 2022

Nie si jedina. Ja zijem v DE a tu je to uplne bezne, aj ked zrovna peniaze nechybaju. Moja suseda isla po 2 mesiacoch. A to kojila/odsavala. Urcite je to mudrejsie a zodpovednejsie ako byt doma a zivorit. Nie si o nic horsia mama ako tie co su doma plne 3 roky

anjelicek26
7. mar 2022

Idealne mat na strazenie jednu fixnu osobu a nie sa striedat a nejako to platat, tak sa fakt planovat normalna praca neda... moji boli v jasliach ci opatrovatelky od 1,5 roka +/- vsetci a su uplne v pohode... cim mensie dieta, tym si lepsie zvykne... ak vam chybaju financie, neni moc nad cim spekulovat, to dieta potrebuje strechu nad hlavou a psychicky nezdeptanych rodicov, co musia otacat kazde euro... a rodicak ti ostane, ten by ti mal pokryt tie jasle/opatrovatelku. Neviem, v akom ste kraji kvoli cenam. A dalsia mamicka doma si naopak bude velmi rada, ze si zarobi a bude mat to dietatko doma... win win situacia pre obe strany... ideal keby si najdes v terminovkach lokalnu partacku...

natalia_r
autor
7. mar 2022

@anjelicek26 dakujem pekne. A je nejaka stranka kde sa daju vyhladat taketo mamicky na strazenie?

lusyyy36
7. mar 2022

Ja som sla do prace keď mala mala 9 mesiacov. Cestovala som cca 60km, cez hranice....s malou bol bud muz alebo jedna pani co bola doma so synom na materskej. Bolo to strasne zle na začiatku, teda pre mňa, nie pre malu. Ale zvykli som si...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anjelicek26
7. mar 2022

@natalia_r u nas su inzeraty na skolke, u pediatra, ale staci mozno dat aj otazku do lokalnej skupiny tu na koniku ci FB... oni na to musia mat zivnost a poistenie.

amelie2017
7. mar 2022

Od dcery som sla, ked mala presne 4 mesiace a 1 den. Teraz nastupujem 1.4., to bude mat syn skoro 9 mesiacov. Zijem v zahranici, tu je materska 16 tyzdnov. Pri dcere sme mali aupair, teraz uvidime. Do stredy mi ma aupair potvrdit, ci pride, ak nie, bud hladat novu alebo nejaku opatrovatelku odtialto. Do jasli az po roku, ked uz bude vediet chodit, lepsie papat.

mattkapd
7. mar 2022

@natalia_r a manželovi sa nedá ze by išiel na MD a išiel by pracovať?.. Ty by si zostala doma s malou.. Takto by ste si vedeli vykryť cca 7 mesiacov

manee
7. mar 2022

Ja plánujem hneď po materskej ísť naspäť do práce. Je to štvrté dieťa, pri prvých troch som bola plne tri roky, ale teraz mi ostal muž dlhodobo PN, takze jediný normálny príjem je môj. Malá pôjde do minijasliciek. Muž by sa o ňu rád staral, ale nevládze.... A výčitky svedomia nemaj. Keď treba ísť do roboty, tak choď. Buď rada, že tu možnosť máš. Isto sa stretneme s odsúdením, že odchádzame od takého malého dieťaťa, ale iná možnosť nie je. Hotovo.

irusa
7. mar 2022

išla som po mesiaci od pôrodu..no chodila som len 2x do týždňa

ankare
7. mar 2022

@natalia_r ak vyslovene nezivorite, ostan s bábom, pokiaľ sa Ti bude dať. Maličké Ta potrebuje a jeho detstvo trvá len chvíľu, rýchlo to ubehne. Držím palce!

diamond007
7. mar 2022

@natalia_r aká kopec? Robila som v jasliach a teda polročné tam boli dve, ostatné až od roku dávali.ja by som teda toto za často nepovažovala.
Jasné keď treba peniaze tak treba ísť. Ale dieťaťu sa to nikdy už nevynahradi. Ale sú krajiny kde sa chodí skôr. Skús si zrátať tých 440€ s mužovou výplatou, ci hypotéka a ostatné veci vám nevyjdú... Ak nie tak nemáš na výber a časom si zvykneš ty aj malinká.

elizita
7. mar 2022

@natalia_r pozri,keď to finančne potrebujete, nerieš kto si čo myslí.. ja osobne si to neviem moc predstaviť odísť hneď na rovno 8h denne,volila by som na začiatok polovicu.. ale uvidís,že ten čas čo ti zostane pre bábo mimo práce si o to intenzívnejšie užijete... Ja som robila prvý rok len 20-25h/mesiac, po roku cca 80hodin.. financie netlačili,bola jednoducho príležitosť s vyhliadkou na trvalu prácu po rodicaku.. a bola som za najhoršiu na svete v očiach mnohých,aj blízkych.. takže máš jedno,z akých dôvodov ideš do roboty,vždy to bude niekomu klat do očí.. peniaze nie sú na 1.mieste,ale treba ich.. je to riadny rozdiel keď je 1 alebo 2 príjmy...

deti95060810
7. mar 2022

ja som odišla od syna keď mal 3 týždne... Chodila som do školy každý deň do iného okresu... O bábo sa starala moja mama... prežili sme , ale neodporúčam...

liljana
7. mar 2022

Po pol roku je prilis skoro a dieta malicke. Zostan doma aspon rok, alebo 1,5 roka, to nejako prezijete. Striedaju sa tu dva extremy. Bud mamicka chce byt doma prilis dlho, 6-10 rokov doma s 1 dietatom, alebo uteka po pol roku do prace. Zlata stredna cesta, aspon 2 roky byt doma s kazdym dietatom ...

jazula
7. mar 2022

Ahoj, ja som sa vratila do prace teraz vo februari, dcerka mala vtedy 8,5 mesiaca. Na prvych par mesiacov som si dohodla ciastocny uvazok (robim 3 dni v tyzdni) a s partnerom sa pri malej striedame s tym, ze on chodi do prace aj v soboty. Vacsinu casu by som mala robit z domu, takze sa budem snazit ju aj ulozit cez den spinkat. Ale minuly tyzden som robila cely z kancelarie (cca 6-7 hodin denne som bola prec z domu) a zvladli to krasne 🙂. Prikrmy velmi pomahaju, strasne som sa bala, ze bude hladna a budeme musiet cez den prikrmovat UM (je dojcena), ale nastastie nebolo treba, aj ked nie je velky jedak.
Ked uz budem robit na plny uvazok, bude pri malej partner alebo moja mama, do jasliciek by som ju chcela dat najskor v 1,5 roku, tak si drzim palce, aby to tak aj vyslo.
Pred navratom som dost vahala, ale clovek robi, co musi....a najma ak pomoze manzel, tak stale bude babo s jednym z dvoch najblizsich ludi. Moja mama sa vratila do prace po roku aj pri mne aj pri bratovi a mame vyborny vztah, nijak nam to neublizilo. A aj ty zmenis prostredie a uplne inak budes vnimat ten spolocny cas s dietatom...

matkahelka
7. mar 2022

@natalia_r ak sa bavime o SR, tak urcite ziadny kopec zien nejde hned po materskej do prace. v zahranici je to standard, tam ziadny rodicak neexistuje, na SR maju zeny luxus byt s detmi doma do 3.rokov.
ja zastavam nazor, ze od polrocneho je to sialene skoro. ak vyslovene nezijete z ruky do ust, premyslela by som si to a ostala aspon do roka doma. uz nie jedna zena, co isla takto skoro do prace to spatne olutovala. samozrejme, ak fakt musis, tak musis...

ivanash
7. mar 2022

Niektore jasle beru deticky uz od 4 mesiacov a stat prispieva na jasle do 3 rokov veku dietata. To, ci sa vratis do prace a kedy je iba na dohode s tvojim manzelom. Nikto nema ziadne pravo to dako komentovat. Hlavne je, aby si ty bola stotoznena s vasim rozhodnutim.

7lenka11
7. mar 2022

moja kolegyňa to tak chce urobiť.. išla na materskú a tiež sa chce vrátiť po asi 8 mesiacoch... s mužom sa dohodli, že sa na materskej/rodičovskej vymenia a dieťa pôjde potom do jaslí.. ona by možno aj ostala doma dlhšie, ale kúpili byt, do ktorého investovali všetky úspory a do toho neplánovane otehotnela, takže financie potrebujú a návrat do práce nemôže príliš odďaľovať

gabriellka1
7. mar 2022

Ja som išla do prace keď mal moj starší syn 8 mes. Končila mi zmluva a mala som na vyber: buď sa vrátim a predĺžia mi ju na dobu neurčitú, alebo sa nevrátim a ukončia pracovný pomer. Vybrala som si tu prvú možnosť, keďže v našom regióne je s s prácou veľký problém a ťažko by som hľadala niečo podobne. S mužom sme sa vystriedali a na materskej ostal on s tým že ja som odrobila potrebné mesiace na to aby som mala nárok na ďalšiu a potom som isla na druhu. Zvládnuť sa to dá. Aj keď priznám, tiež som mala výčitky že som nechala tak malé dieťa doma s mužom a neuzila som si ho tak ako som chcela.

mogaa
7. mar 2022

@natalia_r tak záleží aké budeš mať dieťa...lebo sú deti čo prespia celú noc a aj deti ktoré ti zaspia o jednej druhej ráno🙂s rodičmi sa musíš dohodnúť ty, veď sa spýtaj či ti budú ochotní strážiť dieťa..... ono ak chodia aj oni od práce, tak je prirodzené že potrebujú aj čas pre seba, na oddych....treba si uvedomiť jednu vec, bez pomoci rodiny, či opatrovateľky to jednoducho nedáte(len ty a muž).....také 6mes. dieťa ti nevezmú ani do jasiel....

zuzanockamt
7. mar 2022

@natalia_r Chcela som ísť hneď po MD, ale žiaľ nemohla som, dieťa malo zdravotný problém, potrebovala som s ním dochádzať na rehabilitácie viackrát do týždňa. No mali sme to premyslené tak, že manžel by išiel na MD a potom dieťa do jaslí. Takto sa to posunulo, nastupovala som do práce, keď malo rok a manžel išiel na MD vtedy. Sestra išla od 2-mesačného ( striedali sa viacerí z rodiny).

squ1rrel
8. mar 2022

@natalia_r slovenske media radi prezentuju ze dieta bude mat nejaku psychologicku traumu ak matka pojde do prace skor ako po dovrseni 3 rokov. Je to hrozna blbost. Rob tak aby ste ako rodina boli co najstastnejsi. Ak to znamena ist do prace po 6 mesiacoch aby sa predislo zivoreniu, hadkam kvoli financiam atd, tak nie je o com.