Dať výpoveď alebo skončiť dohodou?

eleonora21
7. júl 2022

Prosím poraďte mojej kamarátke. Má pracovný pomer (pp) na dobu určitú (na rok) od 1.9.2021. potrebuje ukončiť pracovný pomer kôli rodinným záležitostiam. A otázka znie ako najlepšie ukončiť pp? Ja navrhujem nechať dôjsť pp do konca a teda už ďalej nepodpísať zmluvu. Čiže robila by do konca augusta a nebola by žiadna výpovedná lehota však? Ak by dala ona výpoveď tak by podľa zp musela (alebo aj nemusela)plynúť 1 mesačná výpovedná lehota a teda by musela ukončiť pp už do konca tohto mesiaca. Ako je to najlepšie? Má v nejakom prípade aj nárok na odstupné? Ďakujem za rady

bublinka1426
7. júl 2022

@eleonora21 odstupne tusim az po 3r. sa dava. a vtedy je vyhodnejsia dohoda, tam sa ziskava o 1m naviac odstupneho.

syslik81
7. júl 2022

kedze ma zmluvu od-do tak odstupne nedostane ... a zalezi co ma v zmluve ohladne ukoncenia ... idealne by mala normalne dokoncit pracovny pomer ale uz im oznamit ze nepredlzi(ak s tym pocitaju) aby mohli hladat nahradu-fer voci druhej strane

panelacikova
7. júl 2022

@eleonora21 tak v tomto prípade určite nechať dôjsť zmluvu, iné nemá zmysel, pretože aj výpoveď by jej končila 31.8., keďže by ju podala až teraz.

marriannae
7. júl 2022

Bud vypoved dohodou, tj so zamestnavatelom sa dohodne na datume ukoncenia pp alebo vydrzat. Davat vypoved s 1-mesacnou vypovednou lehotou sa neoplati, pretoze zacina plynut od nasledujuceho kalendarneho mesiaca, a teda do 31.8., cize by bola na tom istom. Narok na odstupne nema.

eleonora21
autor
7. júl 2022

@marriannae ďakujem čiže v podstate je to jedno že? Stále je na Tom istom nič nemá navyše ani menej

panelacikova
7. júl 2022

@eleonora21 ja by som nepovedala, že je to tak úplne jedno. môže sa jej nasledujúci zamestnávateľ opýtať: prečo ste ukončili predchádzajúci PP? a ona môže odpovedať buď: PP bol dohodnutý na obdobie 1 roka, následne ma zamestnávateľ z organizačných dôvodov nepotreboval, alebo sa vrátila pani z RD a mne sa ukončil PP alebo proste iný dôvod.
alebo odpovie: ukončila som ho z rodinných dôvodov.

ja by som volila, nech mi zmluva dôjde, možno sa stane, že zamestnávateľ sám oznámi okolo 20.8., že nebude pre zamestnanca od 1.9. žiadne predĺženie, a je to vybavené. je to lepšia východisková pozícia pre nasledujúce pracovné pohovory.

inak áno, je to úplne jedno z hľadiska obdobia a zarobených financií. v jej prípade nemá typ ukončenia na toto vplyv.

panelacikova
7. júl 2022

@eleonora21 jedine v prípade, že potrebuje veľmi súrne ukončiť skôr, tak potom jednoznačne požiadať o ukončenie dohodou.
@marriannae výpoveď dohodou neexistuje.

marriannae
7. júl 2022

@panelacikova ukoncenie dohodou, ospravedlnujem sa za jedno slovicko, ktorym ste aj tak pochopili o co ide, ale treba si rypnut chapem ☺️

marriannae
7. júl 2022

@eleonora21 uplne jedno nie s ohladom na mozne buduce zamestnania ale v zmysle datumu ukoncenia a odstupneho na ktore ste sa pytali, tak je to jedno ano

panelacikova
7. júl 2022

@marriannae nie. nešlo o rypnutie, len o to, aby autorkina kamoška nenapísala lajstro s názvom "výpoveď dohodou" 🙂 ja som to tak napríklad urobila, fakt omylom, pritom som roky vedela, že sa to takto nemá, lebo to neexistuje 😀

janett_332
7. júl 2022

ano presne tak v tomto pripade to mas za jedno, takze nechaj zmluvu nech plynie do daneho datumu a hotovo.

eleonora21
autor
7. júl 2022

@panelacikova super tak ďakujem pekne za rady pomohli ste. 🙂 Pekný deň prajem