Čo znamená slušný plat?

natalia_r
5. jan 2023

Co je podla vas slusny plat? Mame 2 deti do 5 rokov, hypoteku + vydavky spolu vsetko 1000 eur. Stale rozmyslam nad zmenou prace, neviem od coho sa odrazit aby som si povedala ze zarabam dobre.

ninusa221
5. jan 2023

Slušný plat je pre mňa to že viem vyjsť z peniazmi a viem si poprípade odložiť. Každý ma iné výdavky a iný životný štandard.

anjelicek26
5. jan 2023

Slusny plat bude individualny pojem... pre mna to znamena klasiku

50% - strava, byvanie, mobilita
30% - oblecenie, hobby (zvierata, sporty), volny cas (vylety atp.), odkladanie penazi na dovolenku
20% - tvorba uspor na nepredvidane vydavky a investicie

Kazdy bude mat tie vydavky ine, ale ak ti to takto vychadza, tak si v stave - mam dobre prijmy...

iwesska
5. jan 2023

V dnesnej dobe by ste obaja museli zarabat tak 2000+,aby ste sa mali tak normalne,ze nemusite kazde euro otacat. Vsetko pod tento prijem je uz len prepocitavanie,kde a ako usetrit.

luccija
5. jan 2023

@natalia_r aby si zaplatila čo treba a trocha ušetrila.Pre niekoho, keď býva v hladovej doline je slušný plat úplne iná suma ako pre druhého čo býva vo veľkom meste či má lepšie vzdelanie.

tykat
5. jan 2023

@natalia_r ...slusny plat je taky ze viem min.1/3 odlozit bez toho aby som musela pozerat na ceny toho co kupujem priebezne zo zvysku co mi zostane po zaplateni mesacnych platieb.
V podstate po roku mas rezervu na 4 mesiace zivota "keby nieco". A potom bud nieco z toho pouzijes (odide pracka, vymenit kotol, nova telka, dovolenka...) alebo setris dalej.

euka210
5. jan 2023

@natalia_r pre kazdeho je to ina suma, my ked sme mali dva platy, ze prijem skoro 2000e, tak sme sa mali za nas luxusne a dost nasetrili vtedy...hypo nemame, ale zase dom treba po troche stale rekonstruovat.

tykat
5. jan 2023

@natalia_r .. ono treba pozerat aj na to kam tie vydavky idu. Hypoteka oproti prenajmu je fajn lebo to znamena splacanie vlastneho byvania.
A vzdy treba pozerat na pomer prijem ku vydavkom.
Niekto ma prijem 3000 ale nevyzije, napr kolegyna (40r) je sama a ma problem vyzit z 3000. 1000 mesacne ju stoja psy (staroba, choroby, speci krmivo...). Plus vsade chodi autom. Nevari,neupratuje (donaska, restiky, upratovacka). 12h denne pracuje. 2x do roka ide na drahu dovolenku. Uspory nema takmer ziadne. Ked cez kovid bola PN tak ledva vyzila.
Nejaka 4clenna rodina by z toho vyzila kralovsky a este aj usetrila.

lobic
5. jan 2023

slusny plat je fakt siroky pojem. pre kazdeho to moze znamenat nieco ine. ale ja si teda osobne pod tym predstavujem to, ze si zan poplatim, co mi treba a este mi aj nieco zvysi, tym padom si viem aj odlozit.

zmrzlinka2021
5. jan 2023

@iwesska prepocitavat, kde a čo usetrit ja napriklad povazujem za znak racionalneho cloveka, co pozna hodnotu penazi. Ja som s mojim platom spokojna a nemam proste na co tie peniaze minat. A nie som vnutorne nastavena minat peniaze aby som ich minala. Nepotrebujeme dalsie hluposti, dalsie handry, nove zazitky aj ked nemame naladu...
FAkt ked si uz nad nejaky limit, tak tie peniaze ti na ucte iba rastu a mozes ich investovat.
To je ako so zaludkom - tiez mas limity

zmrzlinka2021
5. jan 2023

@natalia_r slusny plat je vzdycky takou individualnou zalezitostou a zavisi od sposobu zivota cloveka.
Pre mna to zacina u pracujucej dospelej osoby s dvoma detmi, kde su vydavky 1000 eur mesacne od cca 1500 EUR.
Vzdy je dobre vediet si mesacne tych 500 eur odlozit, 350 investovanie, 150 na rezervu, nepredvidave vydavky

tykat
5. jan 2023

@zmrzlinka2021
"... A nie som vnutorne nastavena minat peniaze aby som ich minala. Nepotrebujeme dalsie hluposti, dalsie handry, nove zazitky aj ked nemame naladu..."

Presne moj pristup k peniazom. Radsej ich mnozim ako minam 😀 Mna nove saty auto ci dovolenka nepotesis. Vsetko strati hodnotu hned ako to kupis.
Ale napr. nehnutelnosti... z toho radost mam. Pripadne zlato, starozitnosti...

alexka89
5. jan 2023

@iwesska ty si z riadne drahého kraja keď je pre teba plat 4000€-5000€ obaja na ako ták na normálne zitie,aby nemuseli €otacat

alexka89
5. jan 2023

@anjelicek26 to je teda podstata života odkladať si na dovolenku to teda hej👍

queen_mary
5. jan 2023

Hmm. Ak su obaja rodicia pracujuci, tak pre mna by bol slusny prijem dokopy asi 5000€, pripadne viac samozrejme 😀 to je taka suma, pri ktorej by som asi nemusela hladiet na to, ci varit, alebo nieco objednat, kam ist na dovolenku a podobne. Proste, ze by som asi po roku takeho prijmu nemusela prepocitavat.

fiffinkaa
5. jan 2023

Pre mňa je slušný plat keď po zaplatení všetkých mesačných nákladov ( hypotéka, energie, strava+drogeria, opravy, poistky, školné, mobil, benzín, krmivo pes, atd..) ostane 500 e.

natalia_r
autor
5. jan 2023

@alexka89 nepovedala ze je to podstata zivota a osobne nevidim nic zle na tom odlozit mesacne nieco na letnu dovolenku, tiez to tak robim.

luccija
5. jan 2023

@alexka89 určite, že je dovolenka potrebná pre celú rodinu

iwesska
5. jan 2023

@alexka89 Ano som z BA,tu je vsetko extremne drahe. Teraz robime obaja,dokonca som zmenila pracu,aby som si polepsila a okrem toho,ze vyplatime poplatky,hypo,detom poplatky v skole,opravy aut,zuby a dalsich lekarov, stravu, tak ledva vyzijeme do dalsej vyplaty. Kde este setrit na dovolenku. Takze ano, na zivot v BA je potrebne aby kazdy z parnerov zarobil 2000e+, aby si mohli aj odlozit na dovolenku,ist na vylet a pod...

zmrzlinka2021
5. jan 2023

@iwesska Ale mas pocit, ze medzi BA a zvyskom slovenska su az take extremne rozdiely vo vydavkoch?

iwesska
5. jan 2023

@zmrzlinka2021 Ale zarobit 2000e + a prepocitat,kde co minut,sa nevylucuje. Pre mna nie je v pohode,ked rodine zostane 100e a ma tyzden do vyplaty. Niekomu to mozno tak vyhovuje🤷‍♀️

queen_mary
5. jan 2023

@iwesska presne tak, suhlasim. Aj my to tak mame. Viem si predstavit, ze by sme usetrili vela napriklad na lekaroch - ale to je vec, na ktoru si ja potrpim a vsetkych lekarov mame sukromnych. No a potom na strave - ak riesime donasku, tak pouzivam zlavy na boltfood a na wolte 😀 mame vyssiu hypo kvoli vysokym cenam nehnutelnosti, vela prejazdime,... cize ta suma co si napisala je pre mna uplne adekvatna a teda od tych 5000€ mesacne by som si realne ze vydychla a nehladela mozno az tak na ceny.

Este napr sukromna skolka, lebo do statnej sa nezmestilo dieta, nejaky ten kruzok,... aj ked idem s malym do parku a potom na kavu a kolacik, tak je to ovela drahsie ako v meste, kde byvaju rodicia 😀 4 eura cheesecake a 3 eura late...

iwesska
5. jan 2023

@zmrzlinka2021 Nie,ale byt v inej casti SR nestoji 250 000-300 000e. Teda vysoka hypo + najom je najvyssi vydavok. Nehovoriac napr. o zubaroch. Ja ked tu citam,ze niekto zaplati 30e za plombu,tak nechapem. Tu sa ceny pohybuju 80-100E/zub u zmluvneho lekara. 300e ma stala oprava dcerinho zubu😵‍💫

sella38
5. jan 2023

@iwesska tak ja som vcera, sice na zapade, ale v malom zaprdenom meste dala synovi za plombu 86€ 😉 Takze aj v Secovciach na vychode moze stat plomba 90€, nielen v BA...

kristiii
5. jan 2023

@iwesska keďže si svoj prvý príspevok upresnila, tak súhlasím. Ja som práve z toho menšieho mesta a veru byty 50-150 000 (v súčasnosti), moja posledná návšteva zubára 30 eur. Ale zas aj tu sú takí, čo si vypýtajú v pohode 200. A ostatné služby sú tiež určite v ba drahšie, nie len lekári

jankalukasova
5. jan 2023

@alexka89 kde @anjelicek26 píše o tom, že je to podstata života? A aj keby, tak podstata života síce nie ale je to pre nás veľmi dôležité. Keby na dovolenky nebolo, svet sa nezrúti ale určite nebudem robiť z núdze cnosť a tváriť sa aké je je to "panské huncúctvo" ísť na dovolenku.

breznica
5. jan 2023

@sella38 ja minule u zubára 90🙈 v malom meste na západe SR

marryen
5. jan 2023

@iwesska Bola by si veľmi prekvapená, ale aj na východe sú u zubára takéto ceny. Byt možno stojí menej ako v Ba, no ani platy sa nedajú porovnať.

deti95060810
5. jan 2023

@natalia_r slušný plat? 2000+ e

rude_baby
5. jan 2023

@alexka89 akože čo je zlé na šetrení na dovolenku? Ved si neodtrham od huby, aby som nasetrila. Dovolenka je relax, zážitky, spomienky...

zmrzlinka2021
5. jan 2023

@iwesska moj zubar v BA - platím asi cca 35 EUR za plombu, no ja viac - injekcia 😉
Byty - ja som pred pár mesiacmi pozerala byty mimo BA, ze niečo by osm si este kupoila a veru, bola som sokovana tymi cenami, realne mnohe mesta zacali dobiehat BA.
Doprava - no za 17 eur na mesiac brazdim BA.

Ako netvrdim, ze BA nie je drahsia, ale neviem ci doslova "výrazne"

@queen_mary