Čo všetko zvážiť pri zmene práce?

karamellova
14. jún 2018

Uvažujem o zmene práce. Momentálne mám viacero ponuk, pričom sa rozhodujem medzi dvoma: 1.Jedna je v mieste môjho bydliska, práca je prijateľne platená, mám ju 10 min autom od domu príjemne prostredie, menšia firma, myslím že prácu by som bez problémov zvládala avšak nebol by to nejaký významný kariérny posun, skôr naopak práca je mierne mimo môj primárny odbor, pracovna doba je fixna avsak mne vyhovuje nakolko o 15.40 by som už bola doma, nadcasy su preplacane, firma neposkytuje stravu
2. pracovisko je 50 km od domu, dochádzanie vychádza na 2 hodiny denne( hodina tam a hodina spat v zime asi viac), práca je veľmi dobre platená, kariérne by som sa posunula výrazne vpred ale musela by som na sebe veľmi pracovať, firma ma veľa benefitov ale nie sú pre mňa až také lákavé, pracovna doba je flexibilna avsak nadcasy su zapocitane v mzde, firma poskytuje stravovanie

Čo som už zobrala do úvahy:
cas na partnera+ rodinu- rodičov, priateľov deti zatiaľ nemám
zdravie- pocet hodin spanku, unava
cas na seba-svoje zaluby, psika, starostlivost o seba
starostlivost o domacnost
platove ohodnotenie- porovnavala som iba mzdu a naklady na naftu, co vsetko este zvazit?

Ak vas napada cokolvek co by som este mala zobrat do uvahy, mate skusenosti s dochadzanim na vacsie vzdialenosti, pripadne ste riesili podobnu dielmu prosim dajte mi vediet

skyahiah
14. jún 2018

z mojho pohladu si treba hlavne zvazit, nakolko si cenis svoj volny cas, a ake mas v zivote priority.
ak chces byt uspesna a zarabat viac, vezmi ponuku 2 s tym, ze musis pocitat, ze v praci stravis casto aj 12h denne (vratane cesty), o psika sa bude musiet postarat niekto iny, na zaluby budes mat iba vikendy, lebo ver mi, ze prides z prace vecer domov uplne unavena a nebude sa ti chciet uz nic. viem, ze vela ludi takto funguje, ale mne by to teda vobec nevyhovovalo. to dochadzanie je velky minus.
ak chces mat pohodu a klud, chod do prvej.

dominika6
14. jún 2018

@karamellova na rovinu ti poviem...na to druhé nemáš,..
vieš prečo? lebo tá firma chce celého človeka,aby bol flexibilný,aby venoval firme telo aj dušu,rozvíjal sa,nebudú ich zaujímať tvjoe rozjímanie o voľnom čase,o priateľovi,rodine,či cestuješ hodinu v zime,či v lete,či sa učiť chceš alebo nie..

tam to musí byť na 1000%,nie na skúšku..

baboobchod
14. jún 2018

Kým nemáš deti tak by som vzala 2. Kedy to skúsiť, ak nie teraz?

janush
14. jún 2018

Ak by som nemala deti vzala by som c. 2... potom uz budes musiet pracovat v mieste bydliska aby si vsetko stihala....

alaguema
14. jún 2018

@karamellova zober do úvahy ako to cítiš. Nie len prakticky a racionálne, ale len tak čiste pocitovo. Ja sa takto rozhodujem aj o úplne bežných praktických veciach a funguje to. Po ďalšie - ber do úvahy tvoju motiváciu a hoď za hlavu všetky konvenčné presvedčenia (ako napríklad, že iba závratná kariéra je skutočný úspech). Nie je. Ani kariéra, ani peniaze, ani spoločenský "status" ti tú skutočnú hlbokú osobnú spokojnosť nedá. Dá ti ju len pocit, že si tu sama za seba, že robíš to, čo chceš ty a nie to, čo sa očakáva. Nakoniec, koho v skutočnosti zaujíma, čo v práci robíš. Či si tam dôležitá, alebo ani nie. Okrem teba vôbec nikoho. Jediné, čo by ma lákalo na tej druhej ponuke, sú možnosti, ktoré ti dá vyšší plat. Cestovanie, vzdelávanie...to sú premenné, ktoré mne osobne stoja za to a čoby slobodná a bezdetná žena, by som asi brala túto možnosť. Ale pre nič iné. Určite nie preto, aby som za tú firmu kládla život, ako tu niekto popísal.

lubina
14. jún 2018

@karamellova mozno by som rozmyslala aj nad prestahovanim...necitala som celu diskusiu, ale toto ma napadlo ako prve,pretoze ja by som asi uvazovala o druhej ponuke a mozno aj prestahovani sa, ak je praca taka super...zavisi na tom, kde su tvoje priority...

patka_673
14. jún 2018

pokial si zatial sama, teda bez deti tak preco si troch neurobit karieru? ja na tom nevidim nic zleho, takze by som sla asi do tej druhej ponuky

zoja82
14. jún 2018

@karamellova môžem ti poradit z vlastnej skusenosti, ja som v tej druhej variante, akože"budujem karieru", vela cestujem vyuzivam anglictinu a tak...ale už posledne dva roky mi strasne vadi, ze ma ta praca obera o velmi vela sukromneho casu, nemam si kedy poriesit ani svojich lekarov, som otravovana nonstop emailmi aj doma, na ktore sa odpoved ocakava hned...bolo to super na zaciatku, lebo som sa rozvijala, ale teraz citim, ze mi to skodi a aj kvoli stresu a cestovaniu neviem otehotniet..vsetko zalezi na tom co planujes vo svojom zivote o take cca 2roky, lebo ked uz naskocis na hekticky kolotoc, tazsie sa z toho odchadza

karamellova
autor
14. jún 2018

@dominika6 Ja obdivujem tvoj odhad na ludi, ak vies na zaklade jedneho prispevku povedat ci na to mam alebo nie. Myslím ze ak sa ta firma rozhodla dat mi pracovnu ponuku tak na tu pracu mam. Je samozrejme ze nechcem nikoho zavadzat ani nic spekulovat preto som sa pytala na nazory inych co treba zvazit

karamellova
autor
14. jún 2018

@alaguema dakujem za nazor. aj momentalne mam dost penazi na vsetko co by som si chcela dopriat nemusim sa nejako obmedzovat mozem cestovat, kupit si co chcem okrem toho byvame s pritelom spolu cize na vsetko sme dvaja

karamellova
autor
14. jún 2018

@lubina stahovat sa urcite neplanujem skor si hladame byvanie v meste kde som momentalne z viacerych dovodov na mojej aj partnerovej strane

karamellova
autor
14. jún 2018

@zoja82 dakujem uz som si tym presla v minulosti niekolko krat preto som dnes v pozicii ze si mozem vyberat, viem presne o com hovoris a preto to chcem dobre zvazit

lubina
14. jún 2018

@karamellova tak uz asi len vyskusat dochadzanie, stale sa mi dvojka paci viac 😉

littleslovak
14. jún 2018

Zalezi velmi na to ake mas ambicie pracovne, a ake mas plany sukromne. Ano to cestovanie ta oberie o 2 hodiny zivota denne, ale su tu aj ine kriteria... plat a benefity pre mna napriklad neboli rozhodujuce. ja som sa chcela najprv stretnut s buducim sefom, ci si sadneme, zaujimalo ma najma ta pohlibiva pracovna doba pripadne moznost robit z domu (to je velke plus mat home office co i len raz do tyzdna)... a ako by ti vedeli vyjst v ustrety do buducna ked napriklad uz budes zakladat rodinu (rodicak sa da poberat aj ked uz pracujes napr na polovicny uvazok ale z domu). pripadne teraz tam par rokov byt, mat to ako skusenost v zivotopise a naozaj po prichode dietata sa vratit do miesta bydliska aj pracovne- t.j. najst si novu pracu aj ked za menej ale budes popri nej stihat vodit do skolky/skoly i zo skolky/skoly. Cize vybrala by som dvojku a stahovanie kvoli praci by som ani len nezvazovala.

ramzes1980
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
siska53
14. jún 2018

@karamellova ak nemas deti a neobtazuje ta cestovanie,chod do tej kariery. Ale ako matka by som sa rozhodla pre to menej lukrativne,ale blizsie a s lepsou prac.dobou,co ty teraz riesit nemusis.

maruski99
14. jún 2018

ako ti tu už ženy písali, pokiaľ ti nevadí cestovanie a nemáš ešte deťurence, vybrala by som sa cestou číslo 2.. aspoň vieš, že sa kariérne posunieš niekde inde...

ivanakal
14. jún 2018

🙂 ja som pracovala zhruba v takej firme ako pises v bode 2, ale nebolo to az tak daleko, vela benefitov, praca zaujimava, ale strasne casovo narocna, same sluzobky, porady, riesenia problemov... ked som sa vratila z materskej rok som to tam este vydrzala, ale nedalo sa to..nechcela som vacsinu svojho zivota travit v praci, alebo tym ze som mala sluzobny telefon, PC, tak som bola pre zakaznikov zastihnutelna aj mimo pracovneho casu... dala som vypoved..teraz pracujem v malickej firme, mam pracu ako pises v bode 1.. je to skor karierny pokles, odpracujem si svoje, idem domov a mam na salame..... vsetko ma svoje pre a proti... teraz zasa rozmyslam nad inou pracou.. nieco medzi 1 az 2, pretoze tu sa nudim 😀 kedze som matka u mna je na prvom mieste momentalne rodina, deti, taky klud, pokoj... ale kedze este nemas deti, tak by som na tvojom mieste volila 2 🙂

dominika6
14. jún 2018

@karamellova pozri ak pýtaš nestranný názor,čakaj aj pravdu a objektivitu a nie sa tu hrať na slovíčka..keby si tu prácu chcela všetkými 10timi tak je to posledné,že napíšeš na MK a pýtaš radu od ľudí..
áno mám odhad a myslím že som trafila..niesi si istá,lebo nechceš robiť takú veľkú zmenu,nechceš sa odtrhnúť od rodiny,od priateľa,bojíš sa že stratíš čas na seba a všetko čo si vymenovala..na úkor kariery..
a o tom to je...
tvrdo makať,znamená vzdať sa komfortu..a to nechceš..či?

alaguema
14. jún 2018

@dominika6 nechcieť niečo a nemať na to, sú dve veľmi rozdielne veci. Ona môže mať predpoklady a zrejme ich aj má, ak tú ponuku dostala. Nie je nič zlé na tom, ak chce mať človek naplnený život. Nie len prácou, ale aj vzťahmi, priateľmi, voľným časom. Úprimne, možno ty si spokojná so svojim prejavom, ale mne je ťa ľúto, rovnako ako všetkých ľudí, ktorí považujú za najväčšiu cnosť v živote "tvrdo makať" a nechávať v robote telo aj dušu, ako si napísala...toto pochopím jedine u umelcov, vedcov, lekárov, u ľudí, ktorí majú SKUTOČNÉ poslanie, ale u "makačov" v nadnárodných korporáciách je to len obyčajné otroctvo za pár šupiek naviac, ktoré ani nestihnú minúť, kým ich skolí infarkt, alebo iná choroba vyvolaná permanentným stresom.

karamellova
autor
14. jún 2018

@dominika6 ja tvrdo makam a makala som už počas vysokej školy, kým moje spolužiačky chodili po diskotekach ja som pracovala na plny uvazok a chodila na denne studium a pokračovalo to tak aj po skončeni školy, v podstate som nikdy nemala robotu kde by som si oddpracovala 8 hodin a dovidenia takže presne viem o čom hovoriš. dokonca mam aj skusenosti s dochadzanim aj keď to bola vyrazne menšia vzdialenost.ja nechcem od nikoho aby mi povedal zober pracu cislo jeden alebo pracu cislo 2 skor som potrebovala vediet faktory. teraz ma napadla amortizacia auta pri dochadzani a pod. nieco co by mi ulahčilo spisať si pre a proti. rozhodnutie urobim sama prave na zaklade toho zoznamu

karamellova
autor
14. jún 2018

@alaguema ďakujem za nazor mas v mnohom pravdu a chcela by som dodať ze traviť v praci veľa Času neznamená, že niekto tvrdo maká. skor to može vypovedať o tom, že si nevie zorganizovať čas.

alchemilkazltozelena
14. jún 2018

@ramzes1980 preboha, to co robis, kde? Az mi oci vypadli pri tej sume :-O

karamellova
autor
14. jún 2018

@alchemilkazltozelena v korporaciach na manažerskych pozíciach to nie je nadštandardný plat. ale bavíme sa o riadiacom pracovnikovi oddelenia nie človeku čo má pod sebou 2-3 ľuďí samozrejme v zavislosti od odvetvia a regionu

lutam12
14. jún 2018

Ahoj...ja by som zvolila jednoznačne možnosť č.2. Pokiaľ nemáš deti tak je dobré sa profesne zaradiť. Nie je nič horšie ako ukončiť RD bez nejakých možností sa zamestnať. Čím kvalifikovanejšia budeš tým lepšie sa vrátiš do kolobehu práce. Kľudne aj počas RD.

doty1
14. jún 2018

@alchemilkazltozelena a ešte na denné dochádzanie 200km to nie je vôbec prehnané ohodnotenie....

ivana11155
14. jún 2018

Pokial este nemas deti a chces sa karierne posunut c.2, pracu c.1 si este uzijes, ked budes mat deti v skolke/skole, budes musiet letiet pre nich, potom ulohy, kruzky, na to bude praca c.2 ako stvorena. Teraz by som volila c.1, samozrejne, ze na zaciatku budes musiet "zamakat" ale casom sa to mnozstvo noveho utrasie a tym padom aj ta casova narocnost.

wena
14. jún 2018

Ja by som už brala možnosť 1. V istom finančnom bode je už pre mňa voľný čas cennejsi ako peniaze a akákoľvek suma naviac na úkor toho času by mi za to nestala. Ty sama musíš vedieť kde si teraz, či si chceš zarobiť alebo skôr užívať čas.

juliet86
14. jún 2018

ides na to spravne. pre mna si zabudla na jednu dolezitu vec, osobnost sefa a kolegov, priamych nadriadenych... pytala by som sa aka je bola fluktuacia na tej pozicii na ktoru ides, kto su tvoji najblizsi spolupracovnici, plus chemia zo sefa. pre mna je toto, cize ludia okolo seba extra dolezitti. a ja osobne by som tie dve hodky nedavala dochadzanie. to uz je na zvazenie

kaktus87
14. jún 2018

Kym nemas deti, vezmi druhu ponuku