Čo sa stane, keď odmietnem nadčas?

22. okt 2023

V zmluve mam že podpisanim suhlasim bez akychkolvek vyhrad a obmedzeni s nadčasmi. Čo ak ale už mam nejake veci zajednane (napríklad z tych doležitejšich - lekar, straženie dieťaťa… a z tych menej - kozmetička a podobne ) a nemôžem v ten den mať nadčas? Možem ho odmietnut? Vyhodia ma?

coco1
22. okt 2023

Takuto zmluvu by som v zivote nepodpisala. Ved podla toho Ti mozu kazdy den hodit aj 2 hod.nadcas a Ty musis ostat. To co je za firmu 🤦
K otazke Tvojej: myslim, ze Ta nevyhodia ale osladit Ti to tam mozu

autor
22. okt 2023

@coco1 Ale ten nadčas je preplateny a aj nejake bonusy su nie? A pracu nadcas mi musia dopredu ohlasit? Nieje nejaky zakon kolko najviac mozem mad nadcasu za tyzden? Myslim ze viac ako 48h nemozem za tyzdnen odrobit ci?

minenkak
22. okt 2023

Podpísala si ,že môžeš robiť od nevidím do nevidím, nemôžeš odmietnuť

autor
22. okt 2023

@minenkak Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

Toto znamena že viac ako 8h tyzdenne mat nadcas nemozem, a najviac mozu trvat 4mes alebo ako to je s tymi 4mes, tomu moc nerozumiem

minenkak
22. okt 2023

Ale toto ja viem ak nepodpíše niečo iné

zuzuliennka1
22. okt 2023

citat: Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich. - takze rok mozes robit (musis) tolko, kolko bude podla zamestnavatela nevyhnutne. pise sa tam ze "nesmie presiahnut ak sa nedohodne inak", cize ak to v zmluve podpises - tak presiahnut proste moze

autor
22. okt 2023
minenkak
22. okt 2023

Však, budeš robiť 16hodin denne 😂😂😂

zuzuliennka1
22. okt 2023

4.3. bod - bez vyhrad podpisom potvrdis, ze suhlasim s nadcasom 🤷🏼‍♀️ takze budes proste robit, kolko ti zamestnavatel nakaze

autor
22. okt 2023

@minenkak to sa nemoze predsa

minenkak
22. okt 2023

Však si to podpísala

zuzuliennka1
22. okt 2023

preco nie 🙂 je to v zmluve a tu podpises - takze moze

autor
22. okt 2023

@zuzuliennka1 ale len v pripadoch ked je to nevyhnutne nie? A to by potom kazdy mal mat nadcasy nie len ja, spokojny by asi neboli keby to je tak, zatial som nadcas nemal

autor
22. okt 2023

@minenkak ale 16h nieje legalna praca je? nieje max 12?

minenkak
22. okt 2023

Bože,tak budeš robiť 19hodin denne a nebudeš môcť ani muknut a áno nie každý musí robiť nadčas,keď to nepodpíše

medda_beda
22. okt 2023

Nečítaj tu sprostosti ani zamestnávateľ nemá právo porušovať ZP.
To, že to niektorí akceptujú je ich hlúposť.

zuzuliennka1
22. okt 2023

ty nechapes? ked si proste zamestnavatel zmysli, ze teraz treba robit nejaku nevyhnutnu vec, tak mas nadcas. to je ta veticka v zakone ze "ak sa nedohodne inak". cize ak zamestnavatel nenavrhne inak - co navrhol, a ty si to podpisala. Podpis je zavazny, hotovo

minenkak
22. okt 2023

Sorry 10hodin

zuzuliennka1
22. okt 2023

@medda_beda ona to akceptovala ked to podpisala. nepodpisem nic, kym si to nepreverim

medda_beda
22. okt 2023

@zuzuliennka1 A teraz akože čo? Podpísala zmluvu a denne bude ťahať 16stky?
Aj nadčasy majú svoje pravidlá.

zuzuliennka1
22. okt 2023

@medda_beda treba si preverit, co idem podpisovat a byt si ista podmienkami, podla ktorych idem pracovat. Neznalost neospravedlnuje. Bohuzial.

zuzuliennka1
22. okt 2023

@medda_beda keby som mala v zmluve bod 4.3 co sem dala autorka fotku zmluvy, nepodpisala by som to.

ivik4
22. okt 2023

Upisanie sa do otroctva

maranta_leuconeura
22. okt 2023

Neviem aku mas pracu, ale v normalnych firmach sa tym nemysli to, ze teraz budes kazdy den nadcasovat 2 hodiny. Mysli sa tym to, ze ked je nejaky problem alebo sa nestiha, veduci ti nariadi, ze do piatku nech je to hotove a z toho zrejme bude vyplyvat, ze budes musiet mat nadcasy, kedze to nestihas pocas beznej pracovnej doby. Ak je to nejaka vyrobna fabrika alebo co, tak to moze znamenat, ze ten den ked bol prestoj musis ostat dlhsie alebo prist skoro rano nadrobit za predchadzajuci den. Ale neviem ako sa berie odmietnutie

autor
22. okt 2023

@minenkak kazdy ma vraj tuto istu zmluvu co tam robia, ze to je bezna zmluva co tam maju

minenkak
22. okt 2023

Ale nemá ju každý zamestnanec v každej firme a mas to vysvetlené vyššie

minenkak
22. okt 2023

Není to jednoducho štandard toto podpísať

autor
22. okt 2023

@maranta_leuconeura ano moze byt ze bude vela prace a nebudeme stihat ale ako tu pišu ostatny ze 12stky a podobne to sa snad nemoze dožadovat , plus musi to byt preplatene navyše nie?

minenkak
22. okt 2023

Zaplatene budeš mať samozrejme,ale bude ,že budúci týždeň budete musieť niečo spraviť do stredy a vám povedia že budete v práci 10 hodín a ty musíš ostať,ak odmietnes dastanes napomenutie,za porušenie pracovnej zmluvy,za tri napomenutia ti môžu dať výpoveď bez odstupného