Čo robiť, ak chcem byť učiteľkou?

rradkat
15. jan 2022

Zdravim, krasny den 🤍
Chcem sa opytat, aky je postup, ked chcem byt ucitelkou?
Mam vystudovanu Fakultu masmedialnej komunikacie v Trnave, odbor marketingova komunikacia.
Je mi teda jasne, ze mozem ucit to, z coho som statnicovala, napr.marketing.
Ale aky je postup, co, ako, kde urobit? 😂
Som z toho jelen...
Napr 1 znama dostala miesto na skole, a pocas toho ako pracovala, si dorobila pedagogicke minimum. Moze to tak byt?
Alebo najskor pedagogicke minimum, a potom sa hlasit niekde o robotu?
Pedagogicke minimum si mozem kde spravit?
Dakujem za vsetky odpovede 🤍

luliu
15. jan 2022

@rradkat ani marketing nemôžeš učiť bez pedag minima, teda oficiálne, veľakrát učí ktokoľvek, bohužiaľ. Pedagogické minimum sa robí len na predmety, ktoré si vystudovala na VŠ. Takže ani to že ho más, neznamená, že môžeš ísť učiť na ZŠ. Na to potrebuješ pedagogickú fakultu

romea
15. jan 2022

@rradkat treba si dorobiť pedagogické minimum a môžeš učiť tie predmety ktoré si študovala na strednej škole, tuto možnosť dorobiť si pedagogické minimum ti neponúka tvoja Alma mater? Napríklad STU Mtf v Trnave, čo som študovala, tak tu možnosť dávala aj interné aj externé, ctak že sa tam chod kľudne opýtať, externé sú to dorabali učitelia. Na ZŠ nemôžeš učiť napríklad, ale vychovavatelku v SKD robiť môžeš, uznali mi to pedagogické minimum

luliu
15. jan 2022

@romea na VŠ, nie na strednej

baboobchod
15. jan 2022

@luliu myslela to tak, že na strednej škole môže učiť

luliu
15. jan 2022

@baboobchod jedna chýbajúca čiarka zmení význam vety, teraz to vidím ako si napísala.....

mmoonna
15. jan 2022

Môžeš učiť a popritom si doroiť pedagogické minimum

sella38
15. jan 2022

Ano, mozes ucit s podmienkou zacatia studia do dvoch rokov od prijatia do orace. Ale pokial ma riaditel na stole ziadost od kvalifikovaneho ucitela a teba,tak by ta prijat nemal.

romea
15. jan 2022

@luliu myslela som ze učiť mize na strednej škole, na VŠ môže byť ako asistentka učiteľa, ale musí si súbežne robiť doktorát

sella38
15. jan 2022

@romea aky doktorat na asistenta? Prepac, ale neskutocne ju domiesas tymito hlupostami.

heleninamama
15. jan 2022

@romea Na ZŠ nemáš čo učiť, na stredných odborných školách učia marketing zväčša učitelia ekonomiky a účtovníctva, .pripadne to dajú hocikomu s potrebným druhým predmetom na doplnenie úväzku. Marketing je len doplňujúci predmet s malou časovou dotáciou, tým si úväzok nevyplníš, ak nemôže učiť nič iné. A dnes o nekvalifikovaných učiteľov záujem nie je. Školy dostávajú toľko žiadostí, že si môžu vyberať. Dokonca aj vychovávateľov na ZŠ, asistentov... VŠ chŕlia ročne stovky hotových absolventov týchto odborov. A mnohí rodičia sú, chvalabohu, na ľudí, ktorí pracujú s ich deťmi nároční. Najprv si zistí možnosť uplatnenia vo svojom regióne,kým začneš študovať pedagogické minimum.

romea
15. jan 2022

@sella38 že moze učiť aj na VŠ kde, študovala, ale musí si zároveň robiť doktorandské štúdium

romea
15. jan 2022

@heleninamama ved ja nehovorím ze na ZŠ moze učiť, ale vychovavatelku môže robit, učiť moze len na strednej škole ekonomické predmety

makova333
15. jan 2022

@rradkat tak, aby si nebola dopletena z tychto protichodnych info. S tou skolou, ktoru mas ucit nemozes nic. Ak si ku skole spravis "Doplnkove pedagogicke studium", mozes ucit to, z coho mas statnice. V tvojom pripade je to na vykrytie uväzku na SŠ strasne malo, to si vykryje riaditel inymi ucitelmi na skole, kedze samostatny predmet marketing/komunikacia neexistuje. S DPŠ nie si kvalifikovana ani ako vychivavatel v ŠKD. Ale, ak más DPŠ mozeš si spraviť dvojročné rozširujúce študium na nejaky predmet (SJ, Aj, NJ......) alebo na primarne vzdelavanie, podla ponuky skoly, ktoru si vyberies.

heleninamama
15. jan 2022

@romea Ale pochop, že dnes robia vychovávateľky ženy, ktoré to priamo vyštudovali. Rovnako aj ekonomické predmety - musia mať štátnicu z ekonomiky, účtovníctva. Nemôže to robiť hocikto z ulice. Viem, že školstvo je slabo platené, ale nemôže tam predsa pracovať hocikto, len preto, že vo svojom odbore sa nedokáže uplatniť. Či Tebe by bolo úplne jedno, kto má na starosti Tvoje dieťa? Že ho poriadne nič nenaučí, lebo ani on to nevie?
Aj riaditelia škôl uprednostnia už toho hotového, vyštudovaného človeka. Určuje to aj úroveň školy. S tými, čo si dopĺňajú vzdelanie sú navyše aj iné problémy, napr. často chýbajú - lebo v piatky sú v škole, treba riešiť suplovanie, dnes sa navyše nesmú triedy, skupiny spájať...

makova333
15. jan 2022

@romea k doktorandskemu - Ako denny doktorand si sice povinna niektore veci oducit, ale nie si zamestnanec skoly, si student (aj ked dostavas prispevok, nie je to plat). Cize to nie je zamestnanie. V pripade externeho doktorandskeho studia ani neucis, ale studium si platis.

makova333
15. jan 2022

@heleninamama toto dost zavisi od okresu/kraja. V BA je ich fakt malo a ak si dorobia studium, casto ich zoberu, lebo je nedostatok vychovavatelov, ucitelov MŠ atd.

heleninamama
15. jan 2022

@makova333 BA možno, ale v iných regiónoch sú miesta v školstve lukratívne a ženy sú tam doslova až do dôchodku. Ak niekto chýba, tak učitelia Mat, Fyz Inf, Aj - lebo tých zaplatia oveľa lepšie inde. Ale učiteľov ostatných predmetov, uciteliek MŠ, 1-4. stupňa a vychovávateľov je pretlak. Tu v Žiline končí na ŽU napr. ročne niekoľko stoviek rôznych ekonómov a bežne si dávajú žiadosti aj učiť, keďže nemôžu nájsť inú prácu a školy si z nich môžu vyberať.
Synovi napr. náhle vypadla v novembri vychovávateľka - rizikové tehotenstvo, novú mali doslova do 3 dní - riaditeľka len obvolala tých, čo poslali v lete žiadosť a vybrala si.

romea
15. jan 2022

@makova333 ale si miesta na výške kde prijímajú aj na učenie cvik, ale musíš si robiť zároveň doktorat

romea
15. jan 2022

@heleninamama učitelia a vychovávateľov je malo, príjmami aj menej kvalifikovaných,

romea
15. jan 2022

@makova333 mne napríklad riaditeľ uznal aj pedagogické minimum a som vychovavatelka, dokonca mam aj vyššiu plastovú triedu ako vychovavatelka kolegyňa, ktorá má len strednú školu pedagogickú

makova333
15. jan 2022

@heleninamama ako pisem, zalezi kde.

miroslava2207
15. jan 2022

Ahoj, práve toto riešim... Mam vystudovanu verejnú správu a teda - možnosť je spraviť si pedagogické minimum a učiť na strednej škole ekonomické predmety a dorobiť si ešte 2 roky rozširujúce pedagogické minimum a môžeš si vybrať hocičo - geografiu, slovenský jazyk, 1-4.... Podľa toho ktorý odbor budeš študovať, ten predmet budeš ucit .... A stále je tu možnosť robiť z toho pedagogického minima aspoň asistenta 🙂

rradkat
autor
2. feb 2022

@makova333 dakujem, velmi zrozumitelne napisane 🙏❤