Čo mám spraviť, aby som začala podnikať ?

laura113222
9. júl 2024

Ahojte začínam s podnikaním , otváram domacu cukráreň , prosím kde si mám vybaviť živnosť ?

beasy
9. júl 2024

@laura113222 myslim ze tu sa dočítaš všetko potrebné ☺️ https://www.minv.sk/?vyroba-pekarskych-a-cukrar...

suzitok
10. júl 2024

Iba živnosť ti nestačí, tam treba omnoho viac rôznych povolení.

miggy
10. júl 2024

Nič v zlom, ale keď nevieš základnú vec, ako chces podnikať? To nie je len tak. Potrebuješ aj skúšky, povolenie z hygieny, o tom vieš? Si vylúčená cukrárka? Lebo cukrarenska výroba nie je voľná živnosť.

maranco
10. júl 2024

@laura113222 živnosť si vybavíš cez internet na tejto stránke
https://www.slovensko.sk/sk/detail-sluzby?exter...

alickapusinka
10. júl 2024

Potrebuješ nie len živnosť ale aj skúšky z hygienického minima , zdravotný preukaz rôzne školenia a musíš mať aj výučný list v odbore cukrárka toto je také najzákladnejšie. Neviem či si môžeš otvoriť živnosť ak nemáš výuční list v odbore cukrárka asi nie. Veľmi veľa veci musíš splnať hygiena prísna ta si nadiktuje toľko že až sa Ti nebude chcieť nič robiť. Ale prvú podmienku musíš mať výuční list ako cukrárka neviem či kurz cukrársky stačí asi nie.

melanta
10. júl 2024

1. Ide o remeselnú živnosť, čo predpokladám vieš, ak si ideš otváraš cukráreň. Čiže musíš mať adekvátne vzdelanie.
2. Otvoríš si živnosť. Kde ako už bolo priradené vyššie.
3. Priestor bude prevádzkareň, takže zriadenie prevádzkarne musíš oznámiť na:
- živnostenský úrad
- daňový úrad
- regionálny úrad verejného zdravotníctva
- mestský/obecný úrad
4. Ak ideš zriadiť cukráreň, potrebuješ odsúhlasenie priestorov hygieny, predpokladám, že vieš, aké povinnosti musíš splniť čo sa týka priestoru, skladovania potravín atď.
5. Objednáš si smetný kontajner, na to budeš musieť mať schválený priestor hygienou.
6. Dodávateľov potrebuješ mať takých, aby si vedela zdokladovať pôvod každej suroviny a výrobku.
7. Urobíš si web, profil na IG a FB, urobíš si propagáciu cez siete.
8. Ak budeš robiť aj rozvoz, nezabudni že nemôžeš torty prevážať len tak na sedadle, potrebuješ auto, kľudne malý pick-up s chladiarenskou časťou, ak budeš prevážať tovar len v okruhu pár km, stačia ti chladiace gastro boxy.
9. Nájdi si účtovníčku, s ktorou sa dohodneš na spôsobe účtovania. Rozbehnutá cukráreň má mesačne množstvo dokladov, čiže zrejme mesačný paušál u účtovníčky. To je môj odhad, presne na postupe sa dohodneš s účtovníčkou.

Samozrejme, predpokladám, že máš urobený podnikateľský plán, ktorého výsledok ti povedal, že máš dosť peňazí na rozbeh, že dopyt v tvojej lokalite je vysoký, že vieš ponúknuť lepšie veci ako konkurencia atď.

rozculena
10. júl 2024

okrem toho musíš mať vypracované HACCP,musíš byť zaregistrovaná podľa zákona o odpadoch...

laura113222
autor
10. júl 2024

@miggy áno som vyucena cukrárka a o hygiene a týchto veciach viem

laura113222
autor
10. júl 2024

@alickapusinka mám vyštudovanú skolu cukrár pekár

sisa_s
10. júl 2024

@laura113222 teraz sa chces pustat do podnikania, ked sa snazite o babo? Aby si do toho neinvestovala vela penazi a budes musiet napr.lezat doma

alickapusinka
10. júl 2024

@laura113222 aha tak potom ok tak hlavné hygiena ta je prísna na takých čo robia s potravinami.

laura113222
autor
10. júl 2024

@sisa_s myslím si že bábo s týmto nemá nič spoločné , to že sa snažíme o bábo je jedna vec a to že si chcem otvoriť cukráreň o ktorej snívam je druhá vec 😏

laura113222
autor
10. júl 2024

@sisa_s a tehotenstvo nie je choroba , viem možno to bude náročné ale na druhej strane ja neviem doma aj tak len tak sedieť alb ležať vždy musím niečo robiť takže aj tak ..by som určite niečo robila

martul
10. júl 2024

@melanta s tým posledným odstavcom si ma rozosmiala, ale máš úplnú pravdu. Len keď sa autorka pýta tak primitívnu základnú otázku tak toto ani netuší o čom jej píšeš.

laura113222
autor
10. júl 2024

@martul tuším 😉

melanta
10. júl 2024

@martul som rada, ak som pobavila. 😉 Ono keď tu niekomu rovno napíšeš, že pokým nie je schopný sám si všetky tieto informácie vyhľadať a zistiť, tak nemá ísť do podnikania, hneď tu budú komentáre žien, že človeka len zhodíš a podobne. Pritom áno, ako podnikateľ som názoru, že ak niekto dáva takéto otázky na koníku, tak fakt by nemal podnikať. Nestačí vedieť piecť. Tá byrokracia okolo je veľká a ak človek nevie ani to, kde sa zakladá živnosť, tak ako chce všetko zvládnuť? A rovnako som názoru, že možno by živnosti aj spoločnosti mali byť povolené zriadiť tým, ktorí si vedia minimálne podnikateľský plán urobiť. Lebo ísť podnikať len tak, bez toho aby som to všetko mala nakreslené vypočítané na papieri a čo neviem sa opýtam na modrom koníku - no comment.

martul
10. júl 2024

@laura113222 Jasné, že tušíš, preto sa pýtaš tak primitívnu vec.

laura113222
autor
10. júl 2024

@martul a kto sa ťa pýtal na názor nikto tak ?

laura113222
autor
10. júl 2024

@melanta a teba tiež kto je zvedavý na komplexy , ja sa tu pokiaľ viem môžem pýtať na čo chcem 😉a či to je primitívne podľa vás tak to už je vaša vec a ak je to pre vás primitívne načo sem píšete bludy

melanta
10. júl 2024

@laura113222 ja komplexy nemám. Úspešne podnikám bez toho, aby som sa na koníku pýtala triviálnu vec ako je otázka kde sa zakladá živnosť. A úprimne, kto si chce dať upiecť tortu od niekoho, kto sa správa ako ty? Dostaneš rady a toto je reakcia? Pokora je kde? S takýmto postojom a správaním neuspeješ v podnikaní. Ak chceš úspešne podnikať, nauč sa slušne správať a poďakovať ak si niečo vypýtas a dostaneš to - tu ti niekoľko ľudí poradilo, nikomu si nenapísala "ďakujem".

martul
10. júl 2024

@laura113222 Veď si dala ty tému, tak čo čakáš, že sa ti nikto neozve?

suzitok
10. júl 2024

@laura113222 tak potom akú radu očakávaš? @melanta ti to pekne bod po bode rozpísala, je to človek, ktorý sa vyzná v tom a namiesto toho, aby si jej bola vďačná, tak jej napíšeš, že píše bludy? Inak som sa nikdy nikoho na MK nezastala, ale teraz som to musela urobiť, lebo tiež podnikáme a chcela som ti rozpísať všetko bod po bode, len som nemala ráno na to čas... @melanta to urobila, dostala spŕšku, zrejme by som ju dostala od teba ja, ak by ma nepredbehla...naozaj trochu pokory by nezaškodilo a tiež vďačnosti...

laura113222
autor
10. júl 2024

@melanta nauč sa čítať moja a potom komentuj

laura113222
autor
10. júl 2024

@suzitok bola som jej za to vďačná ale načo mi to píše keď si myslí že to je primitívna otázka ? Načo potom toľko námahy ?