Čo keď mi počas tehotenstva skončí pracovný pomer?

zellvicka
13. jan 2016

Ahojte kočky, som zamestnaná a v 9tt som po krvácaní išla na pnku. Oznámila som to zamestnávateľovi, že som tehotná a keďže na moje miesto človeka potrebujú povedal, že sa budeme musieť rozlúčiť...som na dobu určitú a tá mi končí o 3 mesiace. Nechcem rozoberať či ma môže, alebo nemôže prepustiť hneď, ale že čo mám robiť ďalej...budem na pnke a mám ísť na úrad práce, alebo čo? Mám nárok na nejaké peniaze? Prosím Vás o radu...

katrin21
13. jan 2016

@zellvicka kolko si pracovala? ak mas odpracovane 270dni za posledne 2 roky pred nastupom na matersku, tak normalne dostanes materske ... potom rodicak.
Mas dve moznosti: KEdze si bola PN, zostat na PN ,kludne az do nastupu na MD, ako tehotna si v 8mes. ochrannej lehote, cize ak do 8mes . po skonceni prace nastupis na MD presne 6t pred planovanym terminom porodu, dostanes materske... Jeho vyska sa vypocita podla tvojho platu pred prepustenim...

Alebo pojdes na urad prace . dostanes nezamestnanecku, ak mas na nu narok a potom prejdes na matersku 6t pred porodom...zvysok nezamestnaneckej mozes docerpat po MD, na rodicak moze ist na ten cas partner (popri rodicaku sa da pracovat, takze neni problem) 🙂 ty pojdes naspat an urad prace napr. na 3 mesiace.
ALebo pojdes na urad prace , len na par dni... vypocitaju ti aky mas narok na podporu, potom sa vratis na PN, tu budes cerpat az do MD a po MD docerpas celu podporu, co je 6 mes. takze mas pokryty ROK...
Otazne je, ci mas narok na podporu, nepises, kolko si pracovala za posledne roky....
a tiez pozor, ak ti podporu priznaju, docerpat si ju musis do 2r odkedy ti bola priznana, vtedy ju cerpas v takej vyske, ako ti ju vypocitali podla platu

surriana
13. jan 2016

Doba určita sa končí dňom uvedenim v zmluve.Nevztahuje sa nato ziadna ochrana tehotenstvom chorobou a podobne.Niwjw to náhodou tak?Takže vypršanim zmluvi ti konč pracovný pomer a potom šup na urad práce

nadejka81
13. jan 2016

Ak mas zmluvu na dobu urcitu, tak pracovny pomer ti skonci podla zmluvy. Potom sa chod evidovat na urad prace. Myslim, ze PN nie je prekazkou, len im o tom musis povedat. Pripadne, sama si zavolaj na UP a oni ti povedia.

zellvicka
autor
13. jan 2016

@katrin21 Ja budem na rizikovom predpokladám až do konca tehotenstva...ak som to správne pochopila, keď som na pn nemusím sa hlásiť na úrad práce aj keď ma prepustia? A budem dostávať nejaké peniaze a všetky odvody bude za mňa platiť štát?

zellvicka
autor
13. jan 2016

@nadejka81 áno viem, že mi zmluva skončí 🙂 bolo by mi v podstate jedno aj keby ma prepustia skôr, len neviem ako to riešiť s tou pnkou :D Každopádne sa pôjdem popýtať na úrady, len môžem ísť až piatok keď pôjdem do poradne. Inak som bez vychádzok doma

katrin21
13. jan 2016

@zellvicka toto uz presne neviem, ako je to s registraciou na uraade prace alebo plynulou PN, to ti povedia na urade prace, alebo kto vie, tak tu nech napise...
mne sa zda, ze niekto pisal aj tak, ze sa da iba PNkou prejst, bez uradu prace, ale neni som si ista.-.. a potom , bacha, aby si neprepasla to obdobie, kedy vznika a zanika narok na nezamestnanecku, ze za posledne roky musis mat odpracovane a platene poistenie v nezamestnanosti tusim 2 roky z 3? alebo tak nejako... Cize ak by si sa registrovala az po MD na urade prace, zisti si, ci ti to vyjde !!!!! lebo ak nie, je lepsie sa registrovať teraz hned , prerusit aj pripadne PN, ak sa inak neda.. a potom sa na PN vratit napr. o 2tyzdne.... na urade uz evidovana zostanes, ale setris nezamestnanecku na neskor...

draik
13. jan 2016

@nadejka81
PN prekážkou samozrejme je.

@zellvicka
Môžte byť na PN a poberať nemocenské. Komplet odvody štát neplatí.

nadejka81
13. jan 2016

@zellvicka mne ked skoncila zmluva a bola som sa evidovat na UP, tak samy sa ma pytali, ci nie som na PN. Ale bolo to davno. Lepsie sa priamo pytat na UP, hoci aj telefonicky, lebo popri tych vsetkych zmenach, oni vedia najlepsie, co a ako.

zellvicka
autor
13. jan 2016

Ďakujem Vám baby ;)

katrin21
13. jan 2016