Čo je to práca v korporáte?

17. nov 2023

Ahoj, čo znamená keď niekto povie že pracuje v korporáte?

bublinka1426
17. nov 2023

praca vo velkej firme, vacsinou ma firma pobocky na celom svete. a je tam vela pracovnych levelov od upratovacky po leadership.

stanielka17
17. nov 2023

Ze niekto pracuje vo velkej firme ako DELL, Amazon, AT&T a podobne. V praxi to znamena, ze nie si clovek, ale cislo, ktore sluzi na zarabanie penazi niekomu inemu. Vela penazi, z ktorych ty dostanes ekonomicky nastavene absolutne minimum vzhladom na typ prace a senioritu. Dostanes karticku, ktorou sa pipes pri prichode o odchode, aby niekto mohol neustale sledovat, ci nahodou nepracujes o 3 minuty kratsie. Raz za par mesiacov mozes ist na teambuilding, kde ti niekto porozprava, ze vy ste jedna velka rodina, aby sa ti lepsie zarabalo. Aby si CEO mohol za tvoju pracu pripisat dalsich 100 milionov 😊

bublinka1426
17. nov 2023

@stanielka17 pekne a vystizne. ja som tam robila desatrocie, a viem aj konkretne zarobky, takze naozaj sa k danemu cloveku dostane kvapka ak je nizky level.

stanielka17
17. nov 2023

@bublinka1426 Kedysi zamlada som pracovala v tom prvom Amazone v Bratislave, a to bolo priserne. Okrem toho, co hovoris, fam fungovala sikana a taky klasicky princip, ze z niekoho urobili manazerika, a ten si potom riesil svoj komplex nadradenosti na ostatnych.

marcellka32
17. nov 2023

Ste popísali korporat ako väzenie...
Ja som tam robila 15 rokov, nemala som úžasný plat, ale správali sa k nám slušne

stanielka17
17. nov 2023

@marcellka32 To, ze sa k tebe niekto sprava slusne, je nejaka velka vysada? Ved sama hovoris, ze ti ani neplatili poriadne.

majka99999
17. nov 2023

Zas je tam istota, ze peniaze dostanes, robila som pre sukromnika, mala firma a ani halier som z tej vyplaty nevidela, sud sme vyhrali, ale nic sa nedalo vymoct.
Ano, je to velka firma, ma sidlo inde, pobocky po celom svete, si cislo, ale neznamena, ze sa nesnazia vobec, aspon v nasej firme. Da sa urobit kariera, ak niekto chce, fer pristup k matkam, ustretovi ku skratenemu uvazku, na 95 % sa najde miesto, ked sa vracias z materskej. Vyuzijes jazyky. Ja som tam uz 18 rokov a vobec sa nestazujem, oproti manzelovej firme mame plno benefitov, tie z to vedenie take, ze nepocuvam uplne pozitivne recenzie, aby som to povedala diplomaticky. Ja som spokojna so sefom, jeho sefom a potom aj jeho sefkou. Minimalne sa tvaria, ze nam zalezi na nas. 😁

stanielka17
17. nov 2023

@majka99999 Ano, istotu zarobku by som brala ako benefit, lebo to ti mala firma alebo startup naozaj nevie vzdy garantovat.

hederamonstera
17. nov 2023

Sedis za pc a posielas maily a vyplnujes tabulky alebo robis prezentacie😁 hrozne nudna praca, ale tak niekoho to bavi (usudzujem podla meetingov), mna to ubijalo, viac vyflusnuta som prisla domov z korporatu ako ked som robila priamo v obchode, kde som bola cely den na nohach. Ale zasa mas istotu penazi, teraz je in si davat zalezat na firemnej kulture a pod

lianka123
17. nov 2023

praca v korporate su site peniaze, vyssie ako na inych poziciach, po par rokoch mas 3tisic euro ako nic, treba vydrzat a nevzdat sa

stanielka17
17. nov 2023

@lianka123 Teraz si vyrataj, ake percento je tych 3000€ z toho, co si za par rokov korporatu zarobila a zarabas kazdy mesiac. Tipujem, ze to bude nieco pod 1%.

bytc20
17. nov 2023

@majka99999 Ja robim v korporate 11 rokov a som mega spokojna. Flexi prac. cas, 100% praca z domu, krasny plat, 29 dni dovolenky, 7+7 dni na lekarov (vzdy beriem cely den, nikto nepatra kolko som bola u lekara realne). Vsetko sa da, peniaze pridu nacas, gastrace 100%preplatene, preplatene kurzy, skoly, kadeco. Moznost prace na skrateny uvazok. Ak clovek nie je spoko s danou poziciou, staci otvorit usta a poziciu zmenit. Karierny rast, sluzobne cesty. No za mna top! Ja osobne som robila aj na part time, teraz full time, karierne som sa posunula uz 4x. Super. Nastastie som mala stastie aj na manazerov, cize tam tiez vsetko ok.

tamara321
17. nov 2023

Ja som pracovala v korporate 4 roky a bol to moj dream job. Financne super...milion benefitov...kolektiv super...cestovanie...ja som tam bola naozaj stastna...odisla som len kvoli dietatu...uz sa mi nedalo dochadzat ale nedam na tu firmu dopustit.

lianka123
17. nov 2023

@stanielka17 no vlastne ani nie velke, nejdem sa tam pretrhnut

petamich
17. nov 2023

@stanielka17 cize vsetci si mame zalozit firmu a robit na seba? ci co si tym chcela povedat 🙂

ja som roky robila v korporatoch, pripadne velkych firmach, mala som slusny plat, dobrych kolegov, praca ma viac menej bavila (nie vsetci tam tukaju do excelu a kukaju do monitora 8 hodin denne) a bola som spokojna a ze je to x% z celkoveho revenue, mi je srdecne jedno 🙂

stanielka17
17. nov 2023

@petamich Nevravim vsetci, urobila som to ja a viem, ze nie som vo vacsine. Takisto viem, ze korporat vie garantovat stabilny prijem. Neradim nikomu, co ma robit, iba konstatujem, ako veci vnimam ja osobne.

marcellka32
17. nov 2023

@stanielka17 do korporatu sa nechodia zarábať veľké peniaze, to snáď vieme a vedela som to aj ja...či čo potrebuješ aby ti dávali v korporate? Ja som korporatom vyklenula obdobie s malými deťmi

stanielka17
17. nov 2023

@marcellka32 Z korporatneho zivota som odisla davno, takze nepotrebujem nic, len mi z etickeho hladiska prekaza ta matematika. Ja naprikld zaplatim zamestnancovi vyplatu/outsourcujem zivnostnika, je to ovela vacsie percento mojho prijmu, ako v korporate, takze si s tym clovekom spravodlivo delime profit. Beriem ho po ludskej stranke a nestojim ako policajt nad jeho hodinami a minutami prace, zaujimaju ma konkretne vysledky. Toto mi na korporatoch prekaza a preto tam nepracujem. Ale ak to neprekaza inym, tak super.

diewcatqoo
17. nov 2023

Korporat je okrem ineho aj miesto, kde sa da super zasit. Takze ak niekto nevie nic robit, len obkecavat a stazovat sa kazdemu, ako ma vela roboty a nic nestiha, pritom realne robi uplne hovno, tak v korporate sa daju najst aj take pracovne pozicie, kde si takito ludia pridu na svoje (a pojdu vsetkym kolegom na nervy 🙂 ).
Obaja s manzelom mame skusenosti s korporatom a sme s tym ok. Nie je to take strasne, ako je to vyssie popisovane. Flexibilna pracovna doba, moznost homeoffice, stabilny prijem, obediky, kavicky, skolenia, ktore preplaca zamestnavatel a ine benefity. Asi som mala stastie na nadriadeneho, aj na kolegov, ale nikdy nadomnou nikto nestal a netlacil ma nezmyslene do veci, s ktorymi som nebola ok a nebolo u nas ziadne stresujuce prostredie. Aj financne to bolo ok.

kaktusik007
17. nov 2023

no ja som bola v korporate 8,5 roka a des..... aj financne.... ;( ale beriem, ze to bolo sposobene jednou zenskou - nadriadenou.... ak si niekoho oblubila - tie sa mali ako vo vaticke, vyrazne vyssie premie, menej prace.... same teambildingy, kavicky, skolenia, oficialne porady - v skutocnosti volny den po asi 2-3 hodinovom stretku...... ak sa pchas do zadku, vies to dotiahnut v korporate dakeko

barborachors
17. nov 2023

Robila som kedysi v korporate, platili nam ako cernochom, co doluju diamanty kdesi v Afrike. Otras. Na sukromie zabudni, spehuju ta vzdy a vsade, aj kolkokrat ides na hajzel. Recepcna mala pultik pri wc a robila si ciarky, kto ide kolkokrat na potrebu. Benefity nula cela nula, drela som tam za mongolsky plat desat hodin denne, lebo som si myslela, ze sa dostanem na vyssiu poziciu. Dnes sa na tom smejem, aka som bola sprosta a ako mi krasne naklamali na pohovore, ze postupim a zvysia mi nastupny mongolsky plat. Vysledky som mala, ale to nikoho nezaujimalo. Tak som odisla prec, kde som bola adekvatne ohodnotena a kde mi bol ponuknuty aj postup, uz po roku. V korporate si len fakt to cislo.

petamich
17. nov 2023

autorka takto: nie je korporat ako korporat a nie je oddelenie ako oddelenie a aj prijem je od xy, takze asi tak 🙂 zalezi od toho, co tam chces robit, co vies robit atd.

ja som tam bola relativne spokojna, plat som mala dobry, kolegov tiez, flexibilna pracovna doba, nikdy mi nikto nestal za chrbtom, ze kolko som odrobila 🤷‍♀️ a ano je to aj miesto, kde sa vies pekne zasit, ked chces, ja nie som ten typ

fakt neviem, kde ine diskutujuce pracovali a vobec im tu skusenost neberiem ale teda ja mam uplne inu

stanielka17
17. nov 2023

@barborachors V Amazone som sa aj ja musela pipat, ked som isla na zachod, co mi uz vtedy prislo totalne absurdne. Ludia, ktori vydrzia tento teror a financne zneuzivanie sa mozno casom vedia dostat na vyssiu poziciu s vyssim platom a mensim spehovanim, ale na druhej strane maju vyssi vytlak, a v porovnani s nim zarabaju rovnako mongolske percento, ako ti dole.

klara351
17. nov 2023

Ja pracujem v korporate a nestazujem sa. Plat mam velmi dobry, zvysuju mi ho pravidelne bez toho, aby som si pytala, ale zvysia aj ked si vypytam. Odmeny vo vyske platu trikrat rocne, dalsie benefity, napriklad poukazky do eshopu. Mam 30 dni dovolenky, sick day tri krat, k lekarovi mozem ist, kedy chcem. Nikto mi nesleduje prichod ani odchod, ani kolko chodim na wc, sleduje sa, ci mam hotovu pracu. Niekedy robim par hodine denne, ked stiham. Mam moznosti HO, minuly rok, ked mala nastupila do skolky, som bola v praci osobne minimalne. Bez problemov stiham malu odviezt na osmu do skolky a o stvrtej si ju vyzdvihnut, nikomu nevadi, ze si odbehnem. Preplacaju mi skolenia a certifikaty, o ktore si poziadam.
Neviem, v akych hororovych korporatoch robili zeny nado mnou, ale nam vela kamaratov v korporatoch po celej Bratislave a nic take som od nich nepocula.

stanielka17
17. nov 2023

@klara351 Mozno o tom nepocujes, lebo sa vacsina ludi hanbi povedat, ze sa musi pipat na zachod a sikanuje ho nejaky zakomplexovany trtko, ktory ma tiez “karierny rast”. Ja som toto naozaj zazila. Amazon je inak preslaveny tymito praktikam, ja som sice bola na zakaznickom servise, ale taki kurieri nemozu napriklad ist na zachod vobec, alebo o ludoch v sklade ani nehovorim.

petamich
17. nov 2023

@stanielka17 ja nijako nechcem zhadzovat tvoju skusenost s korporatom, na druhej strane podla toho co pises, mas jednu z Amazonu (ale mozem sa mylit) a pausalizujes to na korporat ako taky - ja som robila v troch a ani v jednom sa nedialo co pises 🤷‍♀️ a rovnako ako pise @klara351 vacsina mojich kamaratov (zijeme v BA robi v korporatoch typu banka, telco, tech) a nema taku skusenost a aj platy su uplne v pohode

fizbo
17. nov 2023

@bytc20 presne moja rec

mimimoje
17. nov 2023

robím v korporáte roky a naozaj je dôležité, akí sú okolo teba ľudia - priami nadriadení, kolegovia, funkční nadriadení. Je rozdiel robiť pre slováka, američana, číňana, nemca a pod. Ja osobne (aj väčšina môjho teamu) - plný HO, nikto nesleduje, kto na koľko ide na WC, fajčiť, obed a pod. Plat celkom ok, od korporátu nečakám viac, dokonca aj na kávičke si môžme posedieť 🙂 Nikto nad nami neťuká na hodiny. Ja si viem poriadiť všetko okolo detí, časté návštevy lekárov, vyzdvihnutie zo školy a škôlky, ich choroby, nemusím byť na telefóne 18 hodín denne a doprosovať sa dodávateľom aby dodali alebo zákazníkom aby odoberali, nemusím si zháňať zákazky, nemusím sa báť ochorieť a ostať na PN, sledovať si celú kominikáciu s úradmi, odvody a pod. Je pohodlnejšie byť zamestnanec ako podnikateľ, ktorý zamestnáva. Nevýhoda je potom to, že máš menší plat a musíš sa podriadiť istej štruktúre.

marcellka32
17. nov 2023

@stanielka17 nič takéto čo popisujes som nezažila v korporate, nikto mi nesledoval čas a minúty, viem si predsa sama sledovať, zrejme si natrafila na človeka, ktorý ťa buzeroval, ale nie všetci sme to tak mali

stanielka17
17. nov 2023

@petamich Nie, nehovorim len o mojej skusenosti, aj o skusenosti inych. A kazdy korporat funguje na rovnakom principe - zarabas peniaze niekomu inemu, kto ti dava zlomkovu cast. To je fakt, nech ti daju aj 100 inych benefitov.