Chcem dať výpoveď. Budem mať nárok na podporu?

ladybird1l
17. mar 2015

Ahojte, mala by som otazku. Pracujem v jednej firme uz 15. rok. Za celu tu dobu som nepostupila ani o trosku, a platovo to mam v podstate stale na jednej urovni, zdviha mi plat kazde 4 roky aj to len par "SK" . Uz dlhsiu dobu nasa firma len preziva, takze roboty a zodpovednosti je coraz menej, takmer vobec. Nehrozi mi tu teda vobec karierny rast a teda ani narast mzdy. Viem, ze by som mala byt vdacna aj za to malo co mam, ale skor z ludskeho a psychickeho hladiska to tu uz nevydrzim, jednak obcas nezhody so sefom, ktory je taky "vselijaky", jednak tu je velmi malo prace, vacsinou sa cele dni nudim a pred nim sa tvarim ze cosi robim, jednak je tu z jeho strany psychicky tlak, k edze dava pocitit ze firma neprosperuje...potrebujem zmenu, viac zodpovednosti, nieco kde sa nieco deje, potrebujem byt aktivna, toto ma tu ubija....Chcem sa preto spytat, chcem dat vypoved, i ked to nebude lahke, sef mi to da poriadne "vyzrat", a aj to sa bojim aby so mnou nieco nevyspekuloval..... Musim dat vypoved a cakat este dva mesiace kym uplynie lehota? Alebo mozem ja sama dat vypoved dohodou, a on s nou musi suhlasit? Budem mat potom narok na poporu z ÚP, a kolko? Lebo som pocula ze po tolkych odrobenych rokoch v jednej firme by som mala dostat 60% z hrubeho platu. Samozrejme sa nespolieham na podporu, len na tu dobu kym si nieco "plodnejsie" najdem, aby som mala ako tak z coho zit...dakujem

marcelatje
17. mar 2015

@ladybird1l dohoda je od slova dohodnut sa. Ak sef bude suhlasit mozes odist skor, ak nie budes si musiet odtrpiet vypovednu lehotu. Fakt ze das vypoved ty nie je dovodom aby ti nepriznali podporu v nezamestnanosti 😉

ivanya
17. mar 2015

@ladybird1l Ak poda vypoved zamestnanec, zakon urcuje minimalnu vypovednu dobu 2 mesiace. Dohoda o skonceni pracovneho pomeru nie je platna ak s nou jedna zo stran nesuhlasi. Cize ak predpokladas, ze suhlasit nebude, doruc mu vypoved a tie dva mesiace jednoducho budes musiet prezit. Narok na podporu mat budes - 50% z denneho vymeriavacieho zakladu.

ivanya
17. mar 2015

@ladybird1l A este som ti chcela napisat, ze je super, ze si sa takto rozhodla a chces sa posunut dalej, drzim ti palce 🙂

alenah31
17. mar 2015

@ladybird1l Nárok na podporu vzniká každému poberateľovi percentuálne rovnako pokiaľ bol za posledné 3 roky najmenej 2 roky (730 kal. dní) platcom poistenia v nezamestnanosti. Výpovedná doba v tvojom prípade bude minimálne 2 mesiace, pokiaľ sa so zamestnávateľom nedohodneš inak - dohodou, tú ale MUSÍ zamestnávateľ podpísať.
V prípade, že ti dohodu nepodpíše a ty z práce odídeš skôr ako po uplynutí výpovednej doby môže ti zamestnávateľ na celú dobu napísať absenciu - odhlási ťa na zdravotnej poisťovni aj sociálnej poisťovni a túto dobu si potom musíš doplatiť. Keďže na ÚP budú chcieť aj kópiu výpovede zrejme ťa ani nezaevidujú skôr ako po uplynutí výp. doby u zamestnávateľa (aspoň okr. Trenčín to má tak). Zároveň si vypočítaj koľko ti zostáva nevyčerpaných dní dovolenky a tú si pred koncom výpovednej doby môžeš vybrať.

jkadankova
17. mar 2015

@alenah31 Vieš mi, prosím, poradiť, či budem mať nárok na dávku v nezamestnanosti, keď som teraz pracovala 13 mesiacov hneď po rodičáku? Platil za mňa štát poistenie v nezamestnanosti za obdobie materskej a rodičovskej? Ďakujem.

alenah31
17. mar 2015

@jkadankova a pred nástupom na MD ste pracovali??

ladybird1l
autor
17. mar 2015

Dakujem za odpovede...aj som to citala na webe socialky, ale cim som sa viac sustredovala tym som vsetko menej vsetko chapala co tam pisu 🙂 Takze ani tolke odrobene roky nemaju vplyv na skratenie vypovednej lehoty ani na vyske podpory,ked som dobre pochopila.... s dohodou urcite suhlasit nebude...a nahradu budem musiet za seba najst, takze mozno sem hodim coskoro do placu ci nejaka mamicka nehlada zamestnanie...
@ivanya a ano, musim, bo chodim z roboty unudena, bez šťavy......niekto si povie, ze bud rada, ze nic nerobis a beres za to peniaze, ale ozaj sa to neda,ked je clovek akcny, a sediet 8,5 h v miestnosti kde musi sediet potichu ( bo aj repraky mi zobrali 🙂..to je na mozog....
@alenah31
@marcelatje
@jkadankova

edita56
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivanya
17. mar 2015

@edita56 Treba citat, ale poriadne 🙂 Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď...
Jej sa tyka bod 6, nie bod 3.

tofik
17. mar 2015

@edita56 ale to je ak dáva výpoveď zamestnávateľ. Ak dáva zamestnanec riadi sa bodom 6 - ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace.

gabrielaslivkova
17. mar 2015

@ladybird1l nárok na podporu určite máš - bez ohľadu na to, či podáš výpoveď, alebo ťa vyhodia (odrobené na to máš). Inak, dobrá rada - ak budeš podávať výpoveď, vytlač si dve kópie, jednu choď odovzdať šéfovi a druhú nechaj pre seba, ale nech ti ju šéf podpíše s dátumom, kedy ju prevzal (aby ti potom nepovedal, že nič od teba neprevzal a bolo by to slovo proti slovu).

Ale opravte ma, ak sa mýlim, nie je náhodou výpovedná doba 3 mesiace, ak zamestnanec pracuje u zamestnávateľa viac ako 5 rokov? Niečo sa zmenilo? "...tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov."

edita56
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alenah31
17. mar 2015

@gabrielaslivkova áno, ale len v prípade, že výpoveď dá zamestnancovi zamestnávateľ a nie opačne - vtedy aj odstupné bude trojmesačné ak by vznikol nárok na jeho vyplatenie. A čo sa týka tej zmienky o dvojkópii výpovede....však tak by to aj malo byť - jedna ide zamestnancovi do spisu a druhá slúži ako doklad pre potreby zamestnanca.

marcelatje
17. mar 2015

@ladybird1l mňa zaujalo že si za seba musíš nájsť náhradu, to požaduje zamestnávateľ, alebo je na to nejaký zákon? 😕 😕 😕 😕

ladybird1l
autor
17. mar 2015

dakujem vam.....tak tie dva mesiace vo vypovednej lehote budu narocne..../ a dufam ze mi ich nepredlzi na tri /, dohodu vylucujem uz teraz....
@marcelatje on zial tak vyzaduje, lebo pokus dat vypoved z mojej strany uz bol a toto vzdy vyzadoval, nech najdem nahradu a zaucim...aj ked som sla na matersku tak bolo

marcelatje
17. mar 2015

@ladybird1l podľa môjho skromného názoru nie je tvojou povinnosťou hľadať náhradu, zaučiť to je normálne, ale hľadať? ee..... to používa len ako páku na to aby ťa odradil

gabrielaslivkova
17. mar 2015

@alenah31 aha, tak toto som nevedela...

No, to s tou kópiu som skôr myslela tak, že pre potreby na úrade nie je nutný podpis zamestnávateľa - ja som odovzdala kópiu, ktorú som si vytlačila hodinu pred tým (na úrade nepotrebujú výpoveď podpísanú zamestnávateľom - ak dal výpoveď zamestnanec). Ale stretla som sa s prípadmi, kedy zamestnanec odovzdal výpoveď, v dobrej vôli si ju nedal podpísať a o dva mesiace mu oznámili, že žiada výpovedná lehota mu neplynie, že nemali doručenú žiadnu výpoveď. Ešte to je možné urobiť aj tak, že sa to pošle na doručenku, ktorá sa zamestnancovi vráti a výpoveď sa pokladá za prevzatú...

edita56
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alenah31
17. mar 2015

@ladybird1l výpovednú dobu ti nemôže predĺžiť pokiaľ ste to nemali ukotvené v kolektívnej resp. ty sama v pracovnej zmluve, ktorú si pred nástupom do práce podpísala. Teraz sa už musí riadiť zákonníkom práce. Čo sa týka tvojej náhrady - zo zákona zamestnanec nie je povinný hľadať prac. náhradu na svoje miesto. Počas výpovednej doby má zamestnávateľ dostatočný priestor na nájdenie nového zamestnanca - preto sa tá výpovedná lehota zákonom stanovila. Pokiaľ nemáš v pracovnej zmluve zapracovaný bod o tom, že pri odchode si povinná nájsť za seba adekvátnu náhradu poslala by som nadriadeného slušne do čerta. Tebe už po podaní výpovede uškodiť nemôže, keby ti napr. výpoveď odmietol podpísať skrátka ju pošli poštou doporučene - deň prevzatia zásielky sa tým bude považovať za deň doručenia výpovede a nasledujúci kalendárny mesiac ti začne plynúť výpovedná doba.

alenah31
17. mar 2015

@edita56 jej sa trojmesačná výpovedná doba netýka.....tá je zo zákona iba vtedy keď výpoveď zamestnancovi dá zamestnávateľ a nie naopak. Tu ide podávať výpoveď ona. V jej prípade je výpovedná doba 2 mesiace...to slovíčko "najmenej" platí vtedy ak majú upravenú kolektívnu zmluvu a pod. - my napr. máme výpovednú dobu 5 mesačnú. Čiže ak ja osobne odídem po 2 rokoch z práce na vlastnú výpoveď tak tu budem pracovať ešte 5 mesiacov, pokiaľ by som výpoveď dostala, lebo mi ruia prc. pozíciu moje odstupné bude nie dva, ale päť mesačné.

jkadankova
17. mar 2015

@alenah31 áno, 5 rokov som pracovala

alenah31
17. mar 2015

@jkadankova tak potom áno - pretože ak žena stratí zamestnanie po ukončení rodičovskej dovolenky, do potrebnej doby poistenia v nezamestnanosti sa jej započíta aj obdobie materskej a rodičovskej dovolenky, avšak len za predpokladu, že v tomto období jej pracovný pomer trval. Pokiaľ ste teda išli na MD zo zamestnania, ktoré trvalo počas MD aj RD je táto podmienka splnená. Keby ste pred nástupom na MD zamestnaná neboli obdobie na MD a RD by sa nepočítalo.

jkadankova
17. mar 2015

@alenah31 dakujem 🙂

19851979
26. máj 2015

Ahojte poprosím Vás o radu. Som na PN, tento rok nemám odpracované nič. PN my trvá od septembra 2014 doteraz. Chcem dať výpoved dohodou, čo dúfam že my zamestnávateľ podpíše ak nie budem musieť súhlasiť s dvojmesačnou výpovednou lehotou, je to tak? Ale ďalšiu otázku mám, že aj keď som nič neodpracovala mám nárok po skončení TPP nárok na podporu, ktorá by mala byť 6 mesiacov? AK hej tak ako sa to vypočíta? ďakujem