Čerpanie dovolenky - výpoveď

21. júl 2024

Dobrý večer. Mám nárok na 20 dní dovolenky, z minulého roku som si nejakú preniesla, takže v 2024 som mala k "dispozícii" 37 dní dovolenky, z toho som zatiaľ vyčerpala 7 dní, takže 30 dní mi ostáva.
Čo ak by som dala výpoveď k 31.07? Výpovedná doba 2 mesiace mi bude plynúť v auguste a septembri. Je taká možnosť napríklad do novej práce nastúpiť od 01.09 a u starého zamestnávateľa si minúť celú dovolenku v septembri a môj posledný deň fyzicky v starej robote by bol 31.08?

Predpokladám že dovolenka sa mi bude krátiť.. takže by mi odrátali z tých 30 zostávajúcich dní 5 dní dovolenky? (20dní/12mesiacovx3 mesiace ktoré už nebudem zamestnaná v tej firme?)

Takto sa to nejak v praxi robí alebo to je len môj výmysel? Môže mi zamestnávateľ tú dovolenku nariadiť aj inak? Napríklad že by som celý august nebola v práci ale na potvoru by som v septembri musela byť, lebo ma tak prinúti?

Ďakujem.

doriiis
21. júl 2024

Pochybujem,že ti dovolí vybrať 30 dní dovolenky

doriiis
21. júl 2024

Minuloročnú dovolenku ti krátiť nemôžu.Iba tohtorocnu

nelca84
21. júl 2024

Ano, mozes mat 2 PP subezne, ale pocitaj s tym, ze dovolenku urcuje zamestnavatel, takze ti ju nemusi umoznit cerpat prave v septembri, resp. ti ju moze aj celu preplatit s tym, ze budes pracovat do poslesneho dna vypovednej doby. Kratenie dovolenky si vyratala spravne.

doriiis
21. júl 2024

Zobrala by som si 15 dní v auguste a 15 dní posledné 2 septembrové týždne.Alebo preplatiť.

nelca84
21. júl 2024

@doriiis vsak z 20 dni ratala

doriiis
21. júl 2024

@nelca84 ...no veď ok.Ma to strašne chaoticky napisane

autor
21. júl 2024

@doriiis
@nelca84
@doriiis u nás preplácanie dovolenky moc nefrčí.. sú radšej keď si ju vyberieme.
A ja v tomto asi ako zamestnanec nemám žiadne slovo však? Že vtedy chcem mať dovolenku a basta. Lebo on disponuje celou mojou dovolenkou?

Mne by to prišlo také fajn že proste to za sebou uzavriem a hotové a jemu tam ostane zaučený človek.. je mi to sympatickejšie takto ako to že 2 týždne tam nebudem a potom sa znova vrátiť, zorientovať, budú ma musieť zastupovať... Ale samozrejme nečakám že mi niekto urobí nejaky ústupok alebo to ako to ja chcem 🤣

nelca84
21. júl 2024

Ano, zamestnavatel disponuje celou dovolenkou. Len sa skusit dohodnut.

doriiis
21. júl 2024

Záleží od mnoho faktorov.Teoreticky tu prenesenu dovolenku by ti mal bez frflania dať.No ale každý zamestnávateľ je iný.Ano 100% dovolenkou disponuje on.Ja by som trvala na preplateni.Su to pekne peniaze

vroni
21. júl 2024

@nelca84, počkaj, minuloročnou dovolenkou predsa zamestnávateľ nedisponuje, len aktuálnou, či?

luliu
21. júl 2024

@vroni čerpanie závisí od zamestnávateľa - disponuje celou, aj minuloročnou

nelca84
21. júl 2024

@vroni zamestnavatel by mal urcit cerpanie minulorocnej dovolenky tak, aby sa vycerpala do konca nasledujuceho kalendarneho roka. Ak to neurci do 30. juna, moze si dovolenku urcit zamestnanec a pisomne to zamestnavatelovi oznamit 30 dni vopred. Teoreticky si teda vie urcit cerpanie 10 dni, kedze si preniesla 17 a 7 uz vycerpala...

vroni
21. júl 2024

@luliu, no, evidentne nezavisi. Fakt by ma zaujímalo, či existuje ešte nejaká vyspelá krajina v eú, ktorá by mala takúto nebetycnu chujovinu v zákonníku prace, že zamestnávateľ disponuje celou dovolenkou zamestnanca.

vroni
21. júl 2024

@nelca84, dik, toto som mala na mysli

nelca84
21. júl 2024

@vroni ale teda naozaj len teoreticky, lebo nevieme, ci ju nahodou nema uz nejako urcenu...

doriiis
21. júl 2024

Záleží aj od toho,či majú v práci kolektívnu zmluvu alebo nie.Ja mám.A minuloročnú dovolenku si od 30.6 ďalšieho roka môžem zobrať zo dňa na deň a bez schvaľovania.Nemoze môj zamestnávateľ odmietnut mi ju dat

vroni
21. júl 2024

@nelca84, veď jasne, netesame tu do kameňa. Len predpokladáme že nemá, nakoľko o tom nepíše.

autor
22. júl 2024

@doriiis nemáme kolektívnu zmluvu