Čašnik/servírka

filipjohns
23. sep 2024

Ahojte známa si aktuálne robí kurz v Bratislave na pozíciu /Čašnik/Servirka momentálne má za sebou hotovú teoretickú časť a budúci o 2 dní má nastúpiť na praktickú. Je dosť vystresovaná že to nezvládne pretože má inú školu a absolútne žiadne skúsenosti s gastronómiou a ešte s touto pozíciou. VŠ jej bohužiaľ nevyšla. Nejaké rady ktoré jej odovzdám ako to funguje?
Je tu nejaká žena Servirka? Pýtala sa ma na objednávky ako to zapisujete vo svojich reštauráciách? A čo dôležité by ste jej vedeli odovzdať?
PS: Ja sa tiež pýtam lebo jediné čo som jej mohol povedal je že čašníci majú rozdelené svoje rajony ale tiež nemám poňatia ako to stíhajú a ako to celé funguje

dragon29
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
filipjohns
autor
23. sep 2024

@dragon29
Ale zo mňa nemusíš robiť sprosteho. Viem čo som sa dozvedel a viem čo jej môžem odovzdať od ľudí ktorí to už robili a môžu jej nejako pomôcť pred nástupom. Ak je to kurz tak je to rozšírená prax. Musíš vedieť čo a ako. A keď už príjmu hocikoho nech sa páči potom to tak vyzerá že keď príde obsluha tak sú jak polomrtví a nevedia obsluhovať.

vkatush
23. sep 2024

No ja počujem prvýkrát o kurze pre čašníkov 😶😶

Úsmev, nie trápny humor, dobrá nálada a základy slušného správania ju dostanú veľmi ďaleko.

Objednávky záleží od podniku. Niekde máš "telefón", niekde ideš old school papier (moje obľúbené) a niekde si musíš zapamätať celú objednávku naspamäť a tak ju ideš nahodiť do systému (samozrejme vedieť jedálny, nápojový a špeciality odpredu dozadu).
Niekde si delia rajóny, niekde sa dohodnú, kto berie ktorý stôl. Opäť, záleží od podniku, koľko vás je a aký máte nátresk. Ja som stíhala, aj keď sme mali plnku, že ľudia sedeli už len na stoličkách a nie že pri stoloch (už neboli ani stoly, ale chceli si dať aspoň niečo piť, tak si niekde na terasu dali len stoličky). A dalo sa, len človek lieta ako špinavé prádlo v hurikáne. A niekedy nestíhala kuchyňa, takže jedna šla tam pomáhať, kým ďalšia mala celú prevádzku na starosť.
Ak s tým nikdy nemala skúsenosť, cvičiť si ruky a tácku. Zober si len toľko, koľko unesieš a položíš (radšej pôjdem 2x ako to tam rozliať).
Kvalitná pohodlná obuv je na nezaplatenie.
Upraviť si vlasy, nech nelietajú všade. Nie je nič horšie ako dlhovlasá čašníčka, ktorej vlasy sú na tácke alebo v tanieri (vždy keď som nejakú zaúčala, bola som na to extrémne háklivá).
Ak nemáš ľudí, nepostávaj, nájdi si prácu alebo sa opýtaj v kuchyni, či nepotrebujú pomôcť (mnoho kuchárov bolo z toho v šoku, že niektoré nie sú ochotné ani metlu podať a potom to tak aj vyzerá).
Pozor na to, ako chytá taniere (to si skôr všímam v niektorých podnikoch, dobre že ich nechty nemám v jedle 🤢)

A inak mi teraz nič nenapadá. Bavilo ma to veľmi, veľa mi to dalo, sem tam by som sa k tomu aj vrátila, ale keď niekedy ideme niekde v čase obeda a vidím, koľko toho majú, hneď ma to prejde 😂

dragon29
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
raztovsetkozmizne
23. sep 2024

Prosím povedz mi že aspoň za ten kurz neplatila, lebo ak už sa robia kurzy aj na toto, tak sme na tom mega zle.

liv1
23. sep 2024

Je mi smiesno, neviem co chces pocut, co robi casnik? 😁 No, hlavne stoji a roznasa, znasa 😁
@dragon29 Klobuk dole, ze nepresiahlo tvoje ego a napisal si co si myslis.

Autor. Robila som pocas vysky v Anglicku casnicku v hoteli.
Chodili mi objednavky a tie som pripravovala, kava, caj, afternoon tea, dezerty a podobne, pocas jedal (ranajky, obed vecera) sme roznasali jedlo ktore si ludia objednali. Mas nejake pravidla, teda aspon tam sme mali, podavat jedlo z lavej strany zakaznika, vzdy prvej zene, nebrat taniere kym vsetci pri stole nedojedli a pod. Nie je nic jednoduchsie ako byt casnikom. Je to ale fyzicky velmi narocne. Ja som mala so zakaznikmi len pozitivne skusenosti, u nas boli vsetci stastni. Najlepsie je byt mily, ustretovy, ochotny, ak nebodaj nahodis usmev, v Bratislave ozaj nie velmi bezne, mas vyhrate 😁. Ak mas rajon, ten objednavas, staras sa o kokretne stoly, tie zvacsa su nejako oznacene.
A co sa tyka reklamacii a problemovych situacii, tie si riesi kazda restika inak, to ju vsetko naucia.

rachel36a
24. sep 2024

@filipjohns pokiaľ nejde robiť do nejakého nóbl hotelu kde sa vyžadujú urcite pravidlá a schopnosti pri obsluhe, tak nepotrebuje nič špeciálne...zapisuje si každý ako chce. Akurát musí byt schopná odniesť tacku s nápojmi alebo taniere aby jej nespadli. Na to ozaj nepotrebuje ziaden kurz. Robila som servirku rok. Nebol rozdiel v servírke co bola vyucena a v tej co prišla z inej skoly. Zaucila sa za tyzden.

veronka1996
24. sep 2024

Na čašníka existuje kurz? Keď som počas školy robila čašníčku, mojim kurzom bolo hodinové zaškolenie.

filipjohns
autor
24. sep 2024

@dragon29 dikes 4 mesiace bude robiť praktickú časť musí mať nejako odrobenych počet hodín. Neviem ako to funguje. A áno počul som veľa pridal by som že podnikatelia v gastre sú svine a nie že 50% oveľa viac ľudí robí na čierno lebo sú to šmejdi ktorí nechcú odvádzať dane za ľudí. Ale ber to tak robíš na zmluvu, prídeš na dôchodok a zistíš že po odrobeni 30 rokov tvoj dôchodok je 400€ a nezmôžeš sa nič.

dancingqueen321
24. sep 2024

@filipjohns este pockaj, ci si ta osoba po kurze najde pracu :D alebo bude do konca zivota len dohodarcit s ukrajinskymi kolegami heh