Brigáda stredoškolákov

16. jan 2024

Mám syna na gymnáziu 2 r a vzbudila som pohoršenie známych, keď som povedala, že nechcem, aby brigádoval.Uci sa dobre, marnotratny nie je nejakú ambíciu brigádovať ani nemá🙂)má čerstvých 17
Vy podporujete finančné deti, chodia na brigádu kedy to stíhajú cez víkendy či aj po škole?
Vypočula som si, že príde oveľa, sedí doma podaromnici a pod ..tak váham tlačiť ho do brigády?Čo som sa rozprávala so spolužiakmi možno jeden brigádu je a rodiny.Minule leto cez prázdniny chcel ísť do reštaurácie vybavoval mu to muz, ale kvôli veku ho ešte nezobrali a leto by som mu rada vyplnila.

bibg
16. jan 2024

Úprimne je to každého vec. Ale to nieje o tom že nieje márnotratný ale o tom že si začne vážiť veci a pozerať sa nato úplne inak. Mne to zmenilo zmýšľanie od základov. A to som robila od 15. Neviem kde 17 ročného chalana nezobrali. Ale príde mi to divne a samozrejme sú reštaurácie kde mladych neberú ale je 100 dalších kde ich prave potrebujú. Stretne nových ľudí, získa skúsenosti, možno zistí čo v živote nechce robiť a v neposlednom rade bude mat zato zaplatené a budú to jeho peniaze. A vy mu chcete vyplniť prázdniny? 17 ročnému? Ved už bude skoro dospely. Ja som v 17 chcela len pracovať aby som mohla mat peniaze a užívať si ich s kamoškami. V meste na výlety a tak. Mna moji rodicia finančne podporovali ale zároveň má tlačili do brigády aby som si zarobila avoje peniaze a ďakujem im zato. Nerozumiem preco nechcete aby brigádoval. Ale áno pokial sa mu nechce je to o inom.

lindous
16. jan 2024

Netlačila, ale motivovala by som ho, či sa nechce po niečom obzrieť… ja som nedostávala vreckové, ak som potrebovala na niečo peniaze, dostala som, ale bolo mi blbé pýtať 5€, že idem na kofolu alebo chcem kúpiť darček frajerovi, tak som brigádovala od 16... vtedy to bolo pre mňa o peniazoch, až neskôr som si uvedomila a ocenila aj tie skúsenosti, ktoré som tým získala - pracovné, aj životné… nie všetky boli super, ale aspoň som zistila čo nikdy určite nechcem robiť 😂

natuskacicuska3
16. jan 2024

Ja som začala brigádovať od 1.roku na strednej a pomohlo mi to vážiť si peniaze, čas i seba (keďže som si zistila ako veľmi je dôležitý kolektív, vedúci a na aké brigády nepristúpiť), samozrejme, že to pomohlo aj mame, keďže kvôli rozvodu to bolo ťažšie s financiami. Dopomôže to aj k naučiť sa hospodáriť s peniazmi, vedieť si našetriť... No nikdy by som nedávala peniazom vyššiu prioritu ako vzdelaniu (ak to nie je nutné). Ja som kvôli VŠ úplne prestala brigádovať počas semestra, lebo na to nebol čas a neľutujem to. Čiže ak stíha v pohode školu a má čas nazvyš tak by som mu odporučila vyskúšať si nejakú brigádu...

nelca84
16. jan 2024

Vies, vacsinou maju taketo nazory rodicia, ktorych deti navstevuju lahsie skoly, kde maju vela praxe, nemusia sa tolko pripravovat do skoly. My syna tiez netlacime, studuje tazky odbor, popritom 2x tyzdenne chodi do jazykovej skoly, raz tyzdenne na gymnastiku alebo do fitka, v sobotu na plavaren. Momentalne si este robi aj vodicak. Nemam pocit, ze by bol len tak "podaromnici". Pre nas je dolezite, ze poctivo studuje, ma konicky, sportuje. Od septembra planuje doucovat anglictinu, ale je to jeho iniciativa.

patka06
16. jan 2024

Dcéra má 17 a pred Vianocami bola 1.x na brigáde, chcela aj cez leto, len mala veľa aktivít + VP
Teraz si hľadá brigádu aj popri škole - chce to sama / po vyučovaní resp. cez víkendy/
Chodí na gymnázium, učí sa na jednotky - doma skoro vôbec, - čas na brigádu /pár hodín by sa iste našiel.
Podporujem jej myšlienku, ale ak by nechcela sama nenútila by som ju
Určite by som nepovedala, že nechcem, aby brigádovala.

autor
16. jan 2024

@bibg nezobrali ho ani na roznasanie kofoly🙂lebo mal v tom čase 16 r cez prázdniny az na jeseň mal 17.Tusim to je tak, že az po ukončení 10 r dochádzky po letných prázdninách.
@nelca84 tiež mu je priorita škola chodí na bilingval a príde 15:30 cez týždeň nestíha a ani si neviem predstaviť kam by išiel na tých pár hodín víkend spí aj do 10 a buď máme svoj program, alebo si robí niečo do školy.On musí aj dochádzať a, keď si vyratam lístky, stravu a celkovo čo počúvam dosť je problém pre taký vek brigáda, ale mozno sme tomu nevenovali čas pozrieť.
Ja som nikdy nebrigadovala, keď tak u rodiny

lindous
16. jan 2024

Autorka, tiež som mala ťažší gympel + tanečnú školu, cez školský rok som cez týždeň nerobila teda vôbec, víkendy ako ktorý ročník (keď som chcela, aj som si privstala), ale teda hlavne to bolo sezónne - letné prázdniny, zimné prázdniny - pár mesiacov som z toho vyžila vždy, keď som rozumne hospodárila 😊 počula som aj ja, že teraz je už ťažšie nájsť niečo normálne, keď človek nemá 18 a záleží asi aj odkiaľ ste, ale kto chce, nájde… čo mám mladšie sesternice, tak jedna chodí po víkendoch umývať riady do jednej reštiky a druha klasika McDonald, kde si to vie úplne prispôsobiť svojmu rozvrhu… nie je to samozrejme povinnosť a nemusí si tým každý prejsť, ale nespomínaš ani žiadne iné aktivity, že by robil niečo navyše a na tom by mi viac záležalo ako že to musí byt práve brigáda… ale možno si to len nespomenula 😊

1andrea111
16. jan 2024

Na brigádu má ešte čas, vôbec nemusí brigádovať len preto že si druhí myslia že je to správne. Dôležitá je pre neho momentálne škola, treba ho podporiť v štúdiu a netlačiť do brigády keď nechce. Človek musí aj psychicky dozrieť, nielen vekovo. Ty vieš najlepšie čo Tvoj syn práve potrebuje.

renab
16. jan 2024

Ja som deti netlacila do brigady, prisli s tym same. Starsi dvaja, ktorym zalezalo na znamkach, brigadovali cez vikendy a prazdniny. Mladsi znamky neriesil a brigadoval este aj cez maturitny tyzden.
Ale na vsetkych troch bolo badat zmenu pristupu k financiam a celkovo aj zmenu v nazoroch. Dovtedy vnimali svet v ruzovych farbach a brigady im otvorili oci.

zuzinabila
17. jan 2024

Dcera brigaduje od 16,hned ako sa dalo.1.brigadu jej nasiel manzel,upratovala kazdu sobotu spolocne priestory v panelaku.zarobila 200 eur mesacne,no neber ...🤭potom sme sa prestahovali do uplne ineho mesta a kratko po prestahovai dosla s tym,ze ma zajednanu brigadu,v soboty v restauracii obsluha .tam bola cca pol roka,lebo soboty chcela mat aj volne trochu a nasla si roznos letakov v obci,roznasa kazdy utorok dokopy cca 1,5-2 hodiny .nikdy som netusila,ako slusne si tam moze brigadnik zarobit,hlavne ked roznasa pre viac firiem naraz.dcera je na gympli,ucenie stiha,teda vzdy bola ta brigada tak na max.1 den v tyzdni,resp.par hodin..financuje si kozmetiku,oblecko(nie vsetko),telefony,teraz exkurziu v zahranici zo skoly a pod.v lete chce ist s partiou niekde tiez na brigadu,sama si to iniciuje.za mna je to fajn pristup k zivotu,ale v maturitnom rocniku to asi obmedzi+nerobi aktivne sport...okrem tychto veci,comu inemu by mala venovat cas aby nestihala brigadu?flakaniu?chodi von s kamoskami tiez ,ked sa da,takze z kazdeho rozku trosku.PS:jej mladsia sestra rata dni,kedy zacne aj ona😀

nika1971
17. jan 2024

Mladsí syn ma 18, momentalne je maturant...nie, nebrigaduje, ani ho do toho netlacim...je setrny, takze vela nemina....som radsej, ked pomoze doma alebo muzovi okolo chalupy...este sa v zivote narobi dost