Asistent učiteľa v materskej škole - pre vlastné dieta

29. nov 2022

Ahojte. Mám pg vzdelanie. Syn má poruchu správania, budeme zisťovať aj prípadný aspergerov syndróm. Je predskolak. Bude mať aj odklad sk.dochadzky. Chcela by som vedieť kto musí dať odporúčanie na asistenta v ms aby sa to začalo riešiť? Psychológ alebo pedopsychiater? Bolo by možné aby som mu ho napr. od septembra robila ja? Bolo by to zrejme zadarmo? Ako máme postupovať? Ďakujem za skúsenosti. Ak ti niekto robí asistenta vlastnému dieťaťu, veľmi by mi pomohlo keby opísal celý postup ako sa k tomu dostal 🙏

autor
29. nov 2022

Nemá nikto skúsenosť?

palicka
29. nov 2022

Synovi odporucanie na asistenta musí dať cppppap. Doloží všetky zdravotné správy, ktoré má k dispozícii. Riaditeľka požiada o asistenta spravidla v máji, nastupuje od septembra, niekedy v juli vedia úväzok, aký bude schválený. Žiaľ, zvyčajne na 3/4?a viac detí 1 asistent. Riaditeľka sa môže obrátiť na zriaďovateľa, či nenájde financie. Alebo cez projekt UPSVaR. Ak nie, potom už len zdarma cez dobrovoľnícku zmluvu

autor
29. nov 2022

@palicka ďakujem pekne za info. Najradšej by som mu asistenta robila ja a aj potom na ZŠ. Tak je to dosť vybavovania ako tak čítam...

sara07
29. nov 2022

postup tu máš základ je papier a pečiatka cppcš
ty môžeš robit ako rodič asistenta aj v škôlke aj v škole ale žial musí to odsuhlasti riaditel je to na nom , uč máloktorá chce mat rodiča v triede žial je to aj na jej suhlase
ty ako rodič máš právo robit mu asistenta pokial zriadovatel nemá prachy nan, len to treba zatlačit na riaditelku , na zriadovatela atd doslova
kecy že je to zlé pre dieta nerieš, kludne rodič do tej druhej tretej triedy do pohody, jedna mamička tam je problém s nožičkami robí už v šiestej triede asistenta, od škôlky dá sa všetko sa dá len je to o ochote

veronika3110
29. nov 2022

Bola by si zamestnancom školy.. ale aj keď syn bude mág odporúčanie, nemusia byt na to peniaze.. je to len odporúčanie predsa len.. a áno, môže byt, že bude pridelená k viacerým deťom, resp. ako asistent učiteľa a budeš tam pre všetkých, ktorí potrebujú pomoc.. pripadne budeš vo viacerých triedach (na ZŠ napríklad).. ale ľahko sa mlze stať, že teraz je projekt, vezmú tá, potom ti projekt skončí, ty skončíš tiež a asistent bude robiť synovi opäť niekto iný.. tým že sa na tých asistentov musia nájsť peniaze, nikdy nemajú to svoje miesto zaručene

autor
29. nov 2022

@sara07 ak by som mu ho robila ja, tak jedine zadarmo teda?

titla
29. nov 2022

Je rozdiel pedagogicky asistent a osobny asistent. Pedagogicky asistent je zamestnancom skoly, musi mat pozadovane vzdelanie a asistuje ucitelovi vo vyucovacom procese. Osobny asistent pomaha konkretnemu dietatu na prekonavanie barier pri vzdelavani, platia ho rodicia.

autor
29. nov 2022

@veronika3110 👍
@titla proste mne ide o to či by som mu ho mohla robiť ja keďže mám na to vzdelanie

palicka
29. nov 2022

@titla na osobného asistenta to nevyzerá. To rieši UPSVaR a zvyčajne pre vizickarov a ťažko zdravotne postihnutých na bežnú sebaobsluhu. Myslím, že autorka sa pýtala na vzdelávanie.

ankare
29. nov 2022

Na vzdelaní veľmi nezáleží, asistenta môže robit aj absolvent SŠ. A práve tí sú žiadaní, pretože ak máš VŠ, zamestnávateľa stojíš viac peňazí. 🤷🤦

sara07
29. nov 2022

môžeš robit, môžeš robit osobneho asistenta dietata o to ti ide , vzdelanie potrebuješ na asistenta pre učitela to je rozdiel
ak dovoli riaditel zdarma môžeš robit dietatu asistenta škola/ škôlka jedno len je to na baze dobrovolnictva, stačí suhlas riaditela
ak to chceš platene no to bude možno problém ale skusila by som to
je smutné že vždy sa nájde pre určite dg asistent a tie zvyšne nech si trhnu

sara07
29. nov 2022

ano , ale skus aj platené či by to nešlo , vieš tak ti poviem ak su znamosti to by si neverila čo všetko sa dá

deedol
29. nov 2022

urcite sa to da, lebo moja spoluziacka na VS takto robila asistentku svojmu synovi, ktory bol vtedy na ZS. viac info vsak nemam, viem len, ze sa nejako dohodla s riaditelkou. ak sa nemylim, myslim, ze to robila zadarmo.

lenkike
29. nov 2022

Moja známa takto robí svojmu synovi asistentku v MS, ale neviem podrobnosti, ak chceš, opýtam sa jej, či by ti vedela dať nejaké info, ak máš záujem, napíš mi SS.

daandra
25. aug 2023

@lenkike da sa, ak bude ochorny riaditel zamestnat ta… hladala som sposoby a miesto, kde sa to poadrilo mam ucitelstvo 1-4