Asistent učiteľa

lenkadanisova
18. sep 2024

Dobrý deň, prosím vás o radu. V skratke zhrniem moju situáciu. Mám 42 rokov. Od malička som túžila byť učiteľkou, ale.... Ukončila som obchodnú akadémiu, zamestnala som sa ako účtovníčka, no vedela som, že toto nie je to, čo by som chcela robiť. Preto ako 25 ročná som začala študovať VŠ, učiteľstvo. V 2.ročníku som otehotnela, vydala sa, narodila sa nám dcéra. Priority sa zmenili, ale bola som spokojná. Teraz je dcéra už takmer dospelá a vo mne stále viac rastie túžba splniť si svoj detský sen. Študovať učiteľstvo si už netrúfam, vzhľadom na môj vek, ale viem, že by ma napĺňalo robiť aj asistenta učiteľa. Myslíte,že to má význam teraz s tým začať? A ak áno, ako postupovať? Kde začať? Sú v tom odbore potrebné aj talentové znalosti? Spev a kreslenie mi vôbec nejde. Veľmi pekne ďakujem za odpovede

kaktusik007
18. sep 2024

@lenkadanisova o par dni mam 45, som v druhom rocniku na VS a druhym skolskym rokom pracujem ako pedagogicky asistent. Takze - nikdy nie je neskoro a ak ta to k ucitelstvu tiahlo, najvyssi cas zacat studovat. Mas este pred sebou minimalne 20 rokov pracovneho zivota - dost dobry dovod na to, spravit zmenu.

lenocka1108
18. sep 2024

Tiež som po 40. Tento rok som skusila prijímačky na strednú školu. Spravila som, ale zo 160 brali 30, žiaľ nezmestila som sa medzi tých 30. O rok idem na to opäť. Pokračujem zatiaľ ako "učiteľka" v centre voľného času...

ankare
18. sep 2024

@lenkadanisova pracujem ako pedag. asistent a tiež neviem kresliť ani spievať 😅 zisti si najľahšiu cestu ako byť kvalif. pedag. asistent. DPŠ? Porad sa s niekým. Držím palce!

lenkadanisova
autor
18. sep 2024

@kaktusik007 ďakujem za povzbudenie

lenkadanisova
autor
18. sep 2024

@ankare to je ten problém, že neviem na koho sa obrátiť, nepoznám nikoho z môjho okolia, kto by mi vedel v tomto poradiť.

nikaeli
18. sep 2024

Talentovky nepotrebuješ, skôr sa zameraj na získavanie informácií o poruchách učenia, poruchách správania, o autizme. Pri týchto deťoch sú asistenti potrební. Držím ti prsty, šikovných ľudí so záujmom pomôcť naozaj potrebujeme 😉

lenkadanisova
autor
18. sep 2024

@ankare môžem sa spýtať kde si ty študovala? Ja som zo Zlatých Moraviec

lenkadanisova
autor
18. sep 2024

@nikaeli veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Viem, že by ma to bavilo a brala by som to ako poslanie a nie ako prácu. Prosím ťa, kde by si mi odporučila začať? O akú školu sa mám zaujímať? Strednú pedagogickú? Alebo je možnosť nejakého doplňujúceho štúdia? Potrebujem nejaký záchytný bod od ktorého sa odrazím, lebo takto len tápam

euka210
18. sep 2024

@lenkadanisova na asistentku Ti staci maturita a urobit si 2rocne pedag.minimum...zaklady pedagogiky, psychologie, didaktiky a este neviem co...nic tazke.
Mna ako vystudovanu ucitelku za asistentku na zs nechceli, lebo tam tabulkovy plat nepusti...na to som mala az privelke vzdelanie 🤷‍♀️

kaktusik007
18. sep 2024

@lenkadanisova UKF v Nitre, specialna pedagogika, vychovavatelstvo a manazement vzdelavania.. Externa forma, na asistenta ti stacia prve tri roky - uz ako budes prijata si plne kvalifikovana na pracu s detmi

nikaeli
18. sep 2024

@lenkadanisova moje kolegyne - asistentky - majú SŠ s maturitou a robili si nejaké vzdelávanie cez NIVAM. Máme aj kočky, ktoré študujú na VŠ a robia asistentky s Bc., ale majú ambíciu byť učiteľkami a toto je pre nich taký štart do praxe 😉 Čiže môžeš nastúpiť aj s takým vzdelaním, aké máš a zároveň začneš študovať.

kavasmliekom
18. sep 2024

Toto aj mňa zaujíma. Mojim snom od školských čias je robiť učiteľku v škôlke. Žiaľ, v mojom školskom období ma zlanarili na obchod a podnikanie a skončila som po maturite v obchode ako predavačka.
Deti mi nastúpili do škôlky a keď vidím koľko detičiek tam plače, potrebujú pomoc s adaptáciou, dve učiteľky, 4 ruky na 16 detí, z toho 3 deti s nejakou diagnózou. Veľmi by som sa v tom videla, ako byť nápomocná.
Lenže kvôli deťom nemôžem ísť na dennú formu do žiadnej školy.

wendy95
18. sep 2024

V TO je súkromná pedagogická,treba si zavolať a informovať sa,ešte viem že aj v PE by malo byť niečo také.

luccija
18. sep 2024

@kavasmliekom tak si sprav pomaturitne 2 r diaľkové môžeš byť učiteľka, asistentka, alebo vychovávateľka v skole...

lenkadanisova
autor
18. sep 2024

@euka210 ďakujem veľmi pekne

lenkadanisova
autor
18. sep 2024

@wendy95 ďakujem veľmi pekne, popozerám to

meringe70
18. sep 2024

Ahoj, pracujem ako pedagogicky asistent druhý rok, mám Bc učiteľský odbor a aktuálne si dorábam externe Mgr (teda, minulý týždeň som s tým začala :D). Pre mňa je to veľmi pekná práca, často však aj náročná… no naplnujuca. Kolegyne, ktoré nemajú strednú či vš pedagogicku si musia (stačí po nástupe na pozíciu) urobiť kurz od NIVAM na pedagogického asistenta, aktuálne už (podľa info z našej školy) neberú do úvahy DPŠ. Kolegyňa to riešila minulý rok, kedy po pár rokoch praxe ako PA s VŠ ekonomickou a DPŠ klesla zo 6. platovej triedy na piatu.

meringe70
18. sep 2024

Ešte mi napadlo, že jedna kolegyňa si robila zas externe strednú pedagogickú, dva roky jej to trvalo (počas toho pracovala a po dokončení školy šla z 5. do 6. Platovej). Nemusíš vedieť ani kresliť, ani spievať 🙂

kacena4
18. sep 2024

ahojko ja budem mat 50tku a studujem VS. za mna ak chces robit asistentku vystuduj bc. specialna pedagogika. uvedie ta to do obrazu o diagnozach deti v skolach. stredna pedagogicka ta na NIC v tejto profesii nepripraví nakolko ta pripravy na vychovavatelstvo ci skolku a robis talentovky, studujes celý rok 1x tyzdenne. bc. mas vyhodu studium je lahsie zamerane na deti s problemamy, ziadne talentovky, a mas vyssi plat. ked sa do februara prihlasis na studium v septembri mozes zacat studovat a rovno si v tomto obore hladat pracu. a mozno ta to oslovi a spravíš si aj mgr a budes špeciálnym pedagogom ktorych je pramalo

lenkadanisova
autor
18. sep 2024

@kacena4 ďakujem za info

lenkadanisova
autor
18. sep 2024

@meringe70 pozerala som ten NIVAM ale neviem na čo sa tam zamerať, je tam toho veľa, neviem sa v tom vyznať

lenocka1108
18. sep 2024

@ankare
dpš nieje najlepšie riešenie, pri ľuďoch so štátnicou, môžu učiť iba predmety,z ktorých má štátnicu.

meringe70
18. sep 2024

Pýtala som sa kolegyne, toto je ono https://edu.nivam.sk/sk/edu/program/8

lenocka1108
18. sep 2024

Nivam

Moja osobná skúsenosť, keď som bola na školách a spomenula som, že by som chcela toto študovať tak mnohé školy sa k tomu postavili, že to nie je to práve orechové. Radšej strednú školu externe študovať mi odporúčali...

Známa to študuje (má rok za sebou) a tiež, že sa s
tým stretla : "TO ČO ŠTUDUJETE, TO NEBERIEME V ÚVAHU."

meringe70
18. sep 2024

@lenocka1108 áno, tiež si myslím, že pg stredná škola externe alebo ideálne vš predškolská a elementárna pedagogika pripadne špecka je lepšia, ako modul z nivamu na tuto prácu

lenkadanisova
autor
18. sep 2024

@meringe70 tak ten NIVAM teda vylúčim a pozriem tú strednú školu. Skúsim sa u nich informovať čo povedia, či štúdium na ich škole je dostatočné a umožní mi vykonávať prácu asistenta. Ak nie, skúsim tú Vš. Ďakujem za rady

ankare
18. sep 2024

@kavasmliekom prosím, pracuj v škôlke. Takíto ľudia, ako Ty, sú tam veľmi potrební.

ankare
18. sep 2024

@lenkadanisova strednú mám gympel, Bc. vychovavatelstvo a Mgr. soc. pedagogiku v BB.

ankare
18. sep 2024

@kacena4 Juj, Ty zapracuj na gramatike. Toľko chýb v texte.... 😔