Aký je rozdiel medzi MUDr. a Dr.?

lejkaaa
13. sep 2021

Dievčence aký je rozdiel medzi MUDr a Dr? Je mi jasné že to je blbá otázka ale som z toho zmätená

sona96
13. sep 2021

@lejkaaa MUDr. je doktor medicíny, to je akademický titul. Dr. je skratka oslovenie, keďže na akademickej pôde, alebo v práci je zvykom oslovovať sa aj titulom.

jenny224
13. sep 2021

tak MUDr. vieme - lekár, dr. je skratka všetkých "doktorov" - PhD., JUDr. a ďalších akademických titulov, to je ale neformálne

lejkaaa
autor
13. sep 2021

@sona96 pýtam sa preto lebo jeden doktor ktorý má osetroval ma aj na peciatke Dr.

sapetka
13. sep 2021

Ziadny

ivaa_
13. sep 2021

@lejkaaa toto som videla u doktorky z Ukrajiny. Neviem či to majú nejaké iné tam

pseudomonas87
13. sep 2021

@lejkaaa lekári zo zahraničia môžu mať iny titul, aj keď sú to doktori medicíny....príklad, v Rakúsku bolo kedysi označenie lekára dipl.med., neviem ako to je dnes, či sa im to zmenilo, ale Nemci majú Dr.med., a my máme MUDr.

kikus7
13. sep 2021

@ivaa_ Doktori z Ukrajiny, ktorí študovali na Ukrajine, nepoužívajú titul MUDr. pred menom, nakoľko ho nemôžu používať.

zuzliq
13. sep 2021

@lejkaaa väčšina titulov, ktoré na Slovensku používame, nie sú medzinárodné. Napr. MUDr, PhDr, PeaDr., Ing.... . Ak lekár študoval v zahraničí, získal iný titul, podľa štátu a univerzity. Preto si na pečiatku nemôže dať MUDr. Ale nemusíš sa báť, lekárske povolanie je viazané a vykonávať ho môže len so súhlasom príslušných organizácií a ministerstva. Ak získal titul a atestácie mimo SR, musí zložiť skúšky, alebo ak sa jedná o školy, ktoré SR uznáva, predložiť osvedčenie. Mimochodom, nie je to hlúpa otázka. Je dobré, že sa zaujímaš, nikdy nevieš, kedy sa ti to zíde.

dievcacitajucelist
13. sep 2021

@lejkaaa mne raz bolo povedané, že neexistujú hlúpe (blbé) otázky iba hlúpe odpovede 😉

kikus7
13. sep 2021

@zuzliq V prípade, že človek študuje na univerzite, ktorá neudeľuje akademické tituly, nemôže daný absolvent školy titul používať. A tak je to napr. v prípade lekárov z Ukrajiny. Avšak profesiu na Slovensku daný človek z Ukrajiny môže po zrovnoprávnení diplomu vykonávať. Rovnako ako lekár zo Slovenska, avšak bez titulu. A napr. človek, ktorý študoval napr. medicínu v ČR, bol mu priznaný aj titul MUDr. a ide pracovať na Slovensko, môže svoju profesiu vykonávať hneď po zrovnoprávnení diplomu a tiež využíva titul. Ale ľudia (napr. tí Ukrajinci a iné národnosti) proste titul nepoužívajú, ak im nebol pridelený na univerzite/vysokej škole.

liz_lemon
13. sep 2021

@zuzliq PeaDr.? myslis PaedDr.?

zuzliq
13. sep 2021

@liz_lemon áno, ospravedlňujem sa za Preklep

bagre
13. sep 2021

@dievcacitajucelist mimo tému - si si tým istá vidiac niekedy otázky tu? 😉 Nemyslím konkrétne túto...

lejkaaa
autor
13. sep 2021

Ďakujem dievčatá, pán doktor je pravdepodobne z Ukrajiny. Nepochybujem o jeho spôsobilosti to vykonávať len ma zaujmalo ako to je s tými rozdielmi

dievcacitajucelist
13. sep 2021

@bagre tak dobre MK je výnimka 😉

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
karolinakr
15. sep 2021

@zazvorka87 🙂 múdry doktor a doktor, aha, tak už viem

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz