Aký je plat učiteľa?

leela123
24. aug 2012

zaujímalo by ma, aký plat má učiteľ hneď po vychodení VŠ. a po akom čase (alebo akých kurzoch a pod.) sa mu plat zvýši. 🙂

kvojtanikova
24. aug 2012

@leela123 pozri si na minedu.sk, po skonceni VS by si mala byt v 10 platovej triede, bez praxe, takze to vychadza okolo 550E v hrubom. Mozes zbierat kredity na kurzoch (akademia vzdelavania, vzdelavacie strediska atd.), 1 kurz je v priemere 10-12 kreditov, ked ich mas 30, zvysuje sa ti plat o 6percent a sucasne mozes po tusim 3 rokoch praxe absolvovat specializacnu skusku ktora ta posunie o triedu vyssie.

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mravvcek
24. aug 2012

@leela123 tak ja mam plat 450eur v cistom,ucim 6 rok,mam urobeny kurz,mam kredity,za 35 kreditov dostavam 30eur v hrubom!!!!! A ked si spravis atestaciu po 5 rokoch ucenia,dostanes cca o 30 eur viac v hrubom 🙂 takze tak

rolak
24. aug 2012

@mravvcek no kto by to nechcel,že? 😉 tie kredity sú dobré svinstvo....

wladka
24. aug 2012

@leela123 este som nevidela optimisticku otazku.. 😀 skolstvo je bieda, realita.. nepocitaj s vysokym platom..

marusik
24. aug 2012

smiešny je ten plat! tá suma je výsmech za to, že sa naštuduješ, robíš prípravy, venuješ deťom/študentom/dospelým, riešiš kopec papierov, výchovné, rodinné, osobnostné a neviem aké problémy vyučovaných, zničíš si hlasivky... najväčšia výhoda sú prázdniny🙂 keĎ to však berieš ako povolanie, a máš manžela, ktorý má lepší plat, tak sa to dá🙂

rolak
24. aug 2012

@marusik ja mám pocit,že dnes ministerstvo razí takú teóriu,že za samotné učenie ani netreba dávať plat,že to je nič... ohodnotia ťa za projekty, nové učebnice, navštívené kurzy - ktoré sú na slovensku väčšinou len formalitou......

edulkobaby
24. aug 2012

@piacere verim, ze nezabudnes. Ja som pred 7 rokmi dostala 10020 SKK v hrubom, 1.stupen ZS. Ta dvacka sa mi tam zdala smiesna.

rata
24. aug 2012

Radšej som túto tému ani nemala otvárať 😀 o tri roky končím školu a nikdy som si nezisťovala platové podmienky učiteľa, lebo som si povedala, že idem študovať to, čo ma baví, v čom vidím zmysel a že kašlem na peniaze. Teraz už taká hrdinka nie som, pretože vidím, že učitelia sa môžu aj roztrhať a ten plat bude naďalej mizerný. Ale čo už, keď už som sa na to dala, tak to dobojujem a budem naivne veriť, že kým skončím školu, pohne sa to k lepšiemu 😉

lypka
24. aug 2012

no tak nič dokončím poslený rok a hrrr sa na dalšiu materskú 😀 😀 😀

dahra
24. aug 2012

v r.2008 som naposledy učila na strednej škole OA, kde som mala po 5 rokoch odučených v školstve v hrubom 13.800 aj s odmenou (za milión aktivít navyše - pisanie projektov, študentská rada, organizovanie podujatí, atď.) a toto som vtedy pokladala za vskutku krásny plat. Mňa kredity minuli, takže dnes neviem, ako to chodí.

mravvcek
24. aug 2012

baby nezufajte,treba najst chlapa,ktory bude zarabat aj za vas a plat ucitela budete mat akurat na splatenie hypoteky 🙂 nepohne sa to k lepsiemu,my ucitelia sme ako hlupucke husicky,ktore nejdu strajkovat,pretoze co s detmi bude????Nechame ich tak?Kto sa o nich postara ked zatvorime skoly????Proste sme pokakani 🙂 zial a ked sa niekto rozbehne,nepridaju sa vsetci,lebo sa boja a nedrzime za jeden koniec,akurat sa stazovat vieme 😀

teress
24. aug 2012

@mravvcek tak tak... aj u nas to bude tak🙂 ja somm mala nastupný n539 v hrubom...na sukromnej zuške sa nič nepridava 🙂 lebo sukromky sa len pridržiavaju nariadením vlady..takže tak...v čistom 440cca

eviq
24. aug 2012

Ja sice nie som ucitelka, ale som z ucitelskej rodiny. Mamka učila 1-4, ocko SJ a rustinu a sestra uci matamatiku a prirodopis. Vsetci na ZS. Tiez som chcela byt ucitelkou, ale od malicka som vnimala, ze nasa rodina si nemoze dovolit to, co ine. Z dvoch ucitelskych platov a pri troch deťoch sa to nedalo. Vedeli sme sa uskromnit na obleceni, hrackach, pri mori som bola az ako dospela. Preto som si nakoniec zvolila inu cestu aj ked učiteľské gény som asi podedila, lebo v praci su novi kolegovia radi, ked ich zaskolujem ja 🙂. Za cias mojich rodičov sa to podla mna este dalo, ale historky, co pocuvam teraz od sestry su hrozostrasne. Aby sa ucitel v skole bal, najvacsim grazlom sa neda nic povedal lebo otecko na bmwcku hned napali do riaditelne... Bola som sa pozriet u mamky na jednej hodine, kde ucila prvacikov pisat a videla som, ake je namáhavé zaujat 30 malých deticiek a docielit aj nejaky vysledok. A cez prestávku vydrzat v tom kriku...mna teda bolela hlava. Chcem tymto povedat, ze smekam klobuk pred vsetkymi, ktorí v nasej nelogickej, nespravodlivej krajine sa podujmu byt ucitelmi. Vydrží naozaj len ten, kto to vnima ako poslanie. Netušila som, ake mate teraz platy, ale som dost šokovaná, moj manzel riadi vyrobny podnik, tak som sa ho pre zaujimavost pytala, tak robotnik na linke (stredoskolske, niekedy len ZS vzdelanie) ma nastupny plat cca 500 eur v hrubom. Ak robi viac rokov a ovlada pracu na viacerych strojoch, nema prusery a robi kvalitne, tak moze mat az 700 eur. Velmi fandim učiteľom, aby sa im podarilo vybojovat si lepsie podmienky, aj ked ten "boj" vnimam ako velmi slaby.

leela123
autor
24. aug 2012

to mi velmi nepridalo na odhodlani dostudovat este 4 roky za ucitelku :D stale rozmyslam, co so zivotom a ci je to naozaj to prave :/ a nerada by som dalsie 4 roky chodila do skoly a bola bez penazi a nakoniec si plieskala hlavu o stenu, ze som to nenechala tak a nesla niekde robit...ale zase vsade sa teraz prizvukuje, ake dolezite je mat vysku :(

vulka
24. aug 2012

Ja učím 16 rokov na strednej škole a moj plat činí cca 530€.

rata
24. aug 2012

@leela123 sme na tom podobne, tiež uvažujem či som sa správne rozhodla, keď som šla na učiteľstvo. Ale na druhej strane, hovorím si, že vždy som chcela pracovať s deťmi a nikdy som o inej profesii ani nepremýšľala. To mi dáva pocit, že asi idem správnym smerom rozhodla som sa dobre. O tých peniazoch premýšľam čoraz častejšie, keďže s partnerom uvažujeme o spoločnej budúcnosti, svadbe a dieťati. Snažím sa veriť, že keď skončím školu, tak to finančne zvládneme aj s mojím učiteľským platom 😉

heeedka
24. aug 2012

Ja som učka 5. rokom, 4 roky odučené, momentálne MD. Musím sa priznať, že svoje povolanie by som nemenila. Napriek tomu, že zlatá baňa to nie je, ale dostávaš exkluzínu šancu pozitívne zasahnuť do života niekolko desiatok, ba aj stoviek ludí. Velmi záleží od toho, kde učíš, boli miesta, odkial som po roku zdúchla. Teraz som s prácou, školou, vedením, kolegami aj deckami nadmieru spokojná. Takže...ak hladáš velké prachy si na zlej adrese, ale ak ste dvaja a chlap je na tom o čosi lepšie než ty, vyžiť sa dá 🙂
ešte konkrétne čísla, nastupný plat ( na slovenskej škole) som mala cca 12 500 sk v čistom (nebola som triedna, za to sú extra prachy 30 eur), keď som odchádzala na MD (už z druhej školy) mala som v čistom 500 eur plus služobný mobil.
takže tak...keď sa nas to cítiš, smelo do toho 🙂

vendulka80
24. aug 2012

No mna asi budete mat za blazna ale ja som rozhodnuta odist zo zdravotnictva do skolstva. Pracujem asi na najtazsom oddeleni ake existuje,VS mi neuznali, dolezite su len odpracovane roky a navyse za rodicovsku dovolenku mi z odpracovanych rokov strhli 2,5 roka. Nemame zvyhodnene vikendy, domov chodim ako pes, 12 hodin nonstop na nohach, chrbtica v prdeli, neustaly strach, ze nesmiem nic pokazit pretoze omyl=smrt. Ja po nicom inom netuzim len byt cez vikend s rodinou, sviatky oslavit v pokoji a dovolenku si naplanovat a nie na poslednu chvilu schvatena bezat do Chorvatska lebo potom do Vianoc dovcu nedostanem. Ja beriem ucitelske povolanie ako dar z nebies. Aspon pre mna.

luciferova
24. aug 2012

Ake prazdniny prosim vas? Normalna dovolenka ako ostatni 😅 Ved cely rok si nesmies vziat dovolenku a nadrabat si (zastupovanie) aby to na tie prazdniny vyslo. To pre mna nie je ziadna vyhoda mat volno vtedy, kedy musim 😅

mravvcek
24. aug 2012

@vendulka80 drzim palce,ale po roku zistis o com to je 🙂

leela123
autor
24. aug 2012

este by ma zaujimalo, preco na ucenie nestaci statnica z jazyka a k tomu pedag. minimum? (ktore sa neda urobit bez vysky??)... na co je potom ta statnica z jazyka...a preco si s nou to pedag. minimum nemozem urobit 😒 to ma dost zarazilo...alebo to tak nie je?

alenka600
24. aug 2012

@leela123 Ano, ale mozes si urobit aj nejaku inu vysku, nemusis dokoncovat tu co si zacala....ak to spravne chapem mas odstudovany este len jeden rok? A hlavne ked si nie si ista tym, ci by si to naozaj chcela robit.

maznacik007
24. aug 2012

@leela123 to nestaci ked chces ucit musis byt kvalifikovana... hoci sa tu pise o tom aky je to nizky ten ucitelsky plat realita je taka ze vo vacsine regionov sa na ucitelske miesta hlasia desiatky zaujemcov... lebo to co sa v BA zda ako nizky plat je v ostatnych regionoch plat pre zenu nadstandartny..... a ked si ma riaditel alebo riaditelka vybrat radsej berie plne kvalifikovaneho ucitela... resp. ineho by ani nemal brat

leela123
autor
24. aug 2012

ako ja by som nemala problem byt ucitelkou...ten plat ma dost odradza :D ale zase vikendy a sviatky su iste...len tam je problem,ze ja som rok bola mimo, teraz rok na vyske,ale jeden z tych dvoch predmetov,co by som mala mat nechcem...preto ma to zrejme tak odradza a mam take pochmurne myslienky, ze co dalej,kedze ma ten jeden predmet nebavi :/ ale zase zacat kvoli tomu odznova s novou kombinaciou..a stratit tieto 2 roky..ja uz sama neviem :D

sorciera24
25. aug 2012

ahojte, tiez ucim na SS..... po 5. rokoch mam plat v cistom cca. 460....smiesne, ale keby som tam bola kvoli peniazom,tak to nerobim....mna praca bavi a chcem ucit aj dalej......inak ani ta dovolenka v case prazdnin, nie je na zahodenie 😉 plat sa dviha odpracovanymi rokmi, ale to o par drobnych a musis zbierat kredity, kt. ti ale musi riaditel danej skoly aj uznat....u nas sa vsetci nahanaju po drahych vzdelavaniach, kt. im nic nedavaju.....je ich malo a nie kazde ti riaditel povoli...asi tak....ja to vidim tak,z e si idem dorobit rizgoroznu...budem amt aj titul aj 60 kreditov...a hlavne to bude aspon z mojho odboru, kt ma bavi...
@leela123 tu mas link na platy ucitelov> http://www.raabe.sk/clanky/platy-pedagogickych-...

mamkaivka
27. aug 2012

@vendulka80 tiež som v zdravotníctve a viem o čom je reč držím ti palce 🙂

@mravvcek poznám ženy čo roky robili na smenách v nemocnici a keď to vzdali a išli učiť nevedia si to vynachváliť, každé povolanie čosi obnáša ale smeny sú len smeny a nočná je len nočná, byť stále v strehu a nepomýliť sa, sobota nedeľa v práci alebo doma to je rozdiel, a čo sa týka kreditov ako zdravotníčka ich zbieram a nemám z toho nič, učiteľ aspoň čo to.....

ilijanka
27. aug 2012

nič v zlom, ale učitelia si odučia a idú domov aj o 13:00, my všetci ostatní si musíme odrobiť svojich 8,5 alebo aj viac hodín, nikoho nezaujíma, že už máme odrobené, aj tak tam musíme byť, pripravovať sa aj doma, dovolenka 4-5 týždňov podľa veku a dosť, my robíme aj nočné a sviatky a nesťažujeme sa, moja kamoška učila angličtinu na základnej a raz na začiatku školského roka bola ohromne rozhorčená, že im povedala riaditeľka,že by mali robiť pekne 8 hodín, no to bola teda nehoráznosť 😖 Pekne chodila ďalej domov autobusom o 13:30 a ja o 16:00 ☹ 😝

mravvcek
27. aug 2012

@mamkaivka jasne kazda praca ma nieco,ma minusy a plusy,to je jasne,ale za studium 5 rokov vysokej skoly,dostat taky plat?Ved lekar dostava viac a myslim,ze ucitel a lekar by mali byt na jednej urovni.

kvetinqa
27. aug 2012

@ilijanka milujem tieto nazory... Dobre, idem domov o 15:00, ale doma dalej opravujem pisomky, chystam pisomky, robim si pripravy, zhanam materialy, pretoze sama sa hodina za mna neoduci a pisomku mi tiez nikto neopravi... Cize kolkokrat som koncila neskoro v noci... Dovolenky mam sice viac, ale stale to nie je tolko, kolko je prazdnin a kedze vacsinu prazdnin si musime cerpat dovolenku, tak vlastne si musim este nadrabat, aby som mohla vykryt prazdniny... Skus si jeden den byt ucitelkou so vsetkymi povinnostami a podla teba aj ulavami a potom sem prid nieco pisat...

@leela123 zalezi aj od toho co ucis. Ja som jazykar, dostala som osobny priplatok, ktory je dost vysoky, plus som mala triednictvo. Zobrala som si aj kruzok a teda urcite by som si v sukromnej sfere zarobila viac, ale nemala som ani tak zalostne malo ako tu bolo napisane.. Ja som popri skole ucila aj vo firme, kde som za 8 hodin tyzdenne zarobila viac ako v skole za mesiac 🙂 Ale je to praca, ktora ma naplna a preto ju robim. Milujem ten pocit, ze niekomu nieco dam, pomozem, posuniem ho. A aj ked su deti coraz horsie a ucitelia coraz mrzutejsi, este stale ma to bavi....