Aký druh práce môže muž vykonávať popri materskej?

juri272
12. nov 2022

Pekný večer prajem, rád by som sa spýtal, aký druh práce na dohodu môžem vykonávať popri materskej (som kuchár) pre vysvetlenie situácie je to takto, chcem ísť na materskú so staršími dvojickami(14.mesiacov) a 24.11.2022 sa nám ma narodiť dcérka, manželka bude poberať už materskú na 3 dieťa a ja by som chcel byť doma a pomáhať jej ale aj nejaké to € navyše priniesť domov, tak by som sa rád spýtal ako postupovať. Ďakujem za odpoveď s pozdravom Juraj

tifi2324
12. nov 2022

@juri272 my sme to akurat nedavno riesili ked muz si chcel privyrobiť na materskej podmienky su velmi prisne hlavne u mužov si nato dávajú velmi záležať buď práca na homeoffice alebo niečo obdobné mimo do firmy môže ísť manžel iba na max.2 hodiny denne ani skrátený úväzok mu nechceli uznať vyslovene homeoffice iba uznali

nevenka
13. nov 2022

Alebo este praca na zivnost, moj muz si takto privyrabal, zo zamestnania cerpal materske a na zivnost obcas nieco z domu porobil.

mogaa
13. nov 2022

@juri272 v prvom rade tam musí byť skrátený prac.úväzok a to tak aby muž stíhal zabezpečovať aj starotlivosť o dieťa, musí tam byť aj znížený príjem za prácu, teda nie že zmluva bude na 3hodiny denne a plat bude 1500eur....SP kontroluje cez zamestnávateľa čas a aj príjem za každý mesiac na materskej, prihliada sa aj na cestu do zamestnania....ak napr.budeš robiť 2 dni v týždni na 8hodín tak automaticky ti za tie 2dni nebude priznaný nárok na materskú, lebo v tie dni si nemal ako zabezpečovať starostlivosť o dieťa keďže 8hodín+ cesta do a z práce.....

oli18
13. nov 2022

Na zivnost sa da robit ta ista praca na plny uvazok. Nik kontrolovat nebol.

juri272
autor
13. nov 2022

@mogaa to chodí nejaký zamestnanec Sociálnej poisťovne do konkrétnej práce a kontroluje ci tam naozaj ten zamestnanec nerobí?

mogaa
13. nov 2022

@juri272 nie, veď zamestnávateľ za teba platí odvody, posiela výkazy, takže SP si vyžiada od zamestnávateľa dochádzku a vymeriavací základ vidí vo výkazoch....a potom vypláca dávku ak spĺňaš podmienky...

mogaa
13. nov 2022

@juri272 v systéme SP si stačí naťukať tvoje rč a tam sú uvedený všetci tvoji zamestnávatelia....

vevapeto
13. nov 2022

@juri272 pozor je to veľmi prísne. Najlepšie si vybaviť živnosť a robiť pomocného kuchára tak. Potom mozes zarobiť koľko chceš a platíš si len zdravotne odvody.

cecilia29
13. nov 2022

Mojmu uznali 16h tyzdenne homeoffice, pracovny cas si mohol prisposobovat. Teraz vybavuje na tretie. Na socialke povedali ze uznavaju tak 10h tyzdenne (ale asi to neplatilo pre homeoffice, predpokladam) znovu bude pracovat tychh 16h,zamestnavatel mu menej neda.

juri272
autor
13. nov 2022

@mogaa ďakujem 😊