Akú prácu si našli vaše deti po ukončení Obchodnej akadémie?

savoya
5. okt 2023

Zaujma ma to,pretoze moj syn navstevuje Obchodnu Akademiu.

melanta
5. okt 2023

Dcéra kamarátky išla robiť na veľvyslanectvo, ovládala vynikajúco angličtinu aj španielčinu, nad úroveň strednej školy. Bežnú administratívu môže ísť robiť. Úrady. Banky. Pošta. Nie je všetko len o škole, ale aj o jazykoch a o tom, čo chce. Možno chce robiť niečo úplne iné. Môže robiť množstvo vecí, ak je pre niečo nadchnutý a ovláda to alebo sa to bude učiť ako samouk. Takže ja by som ho smerovala k tomu, nech si on povie, čo by chcel robiť, čo by ho bavilo. A potom mu môžeš ukázať, čo preto musí urobiť a pomôcť mu, ak bude potrebné.

savoya
autor
5. okt 2023

Aj moj syn ovlada anglicky jazyk.

zafir01
5. okt 2023

@savoya pred 20 rokmi som po OA šla robiť predavačku . Bez praxe ,bez známosti , bez nejakej motivácie k ďalšiemu vzdelaniu ( starala som sa vtedy o mladších súrodencov ) , a v čase krízy na sk ,kedy bola vysoká nezamestnanosť ,som bola rada ,že mam prácu . Možno je to teraz s tým odborom a uplatnením sa na trhu práce už lepšie

michaela412
5. okt 2023

Ja som po OA išla robiť predavačku za pokladňu, potom som vážila kamióny v kameňolome 😀 medzitým som si spravila výšku. Momentálne robím účtovníčku, bola som do účtovníctva len tak hodená, samozrejme základy z OA mi veľmi pomohli a účtujem už skoro 10 rokov

janai1
5. okt 2023

@savoya ja mam OA a robím v hotelierstve

mirkam3
5. okt 2023

@savoya ja mám OA, po nej VŠ (ekonomická), potom som zamakala, vypracovala sa, pracovala v odbore aj mimo SR a dnes riadim medzinárodný tím a pracovne sa ani neplánujem niekam hnat. Mám kopec ex-spoluziakov v rôznych sférach, ti čo šli na VS (nevravim že bez VS by sa im dnes nedarilo, ale tak nemam to ako zistiť) majú mnohí svoje firmy, alebo robia v štátnej správe, v školstve, v administratíve, na audite, ti bez VS skončili na výletných lodiach alebo pri roznych pomocných prácach v zahraničí, pripadne robia predavačky v SR, alebo za pásom. Takze ozaj všehochuť - tvoj syn má neobmedzene možnosti, záleží len na ňom…rovnako by na tom bol na gymnáziu podľa mna.

vikusjk
5. okt 2023

@savoya OA je dobry zaklad, ale urcite nech ide na vysku

lucylaw
5. okt 2023

Môj brat má OA a išiel po maturite študovať do Londýna počítačové inžinierstvo, počas školy si tam našiel prácu a už tam ostal, momentálne robí pre CISCO 🙂

tiezjedna
5. okt 2023

@savoya naša pokračuje na Karlovej univerzite, študuje dve fakulty zároveň, ale úplne iný obor (jazykové). Popri škole má však super brigádu, kdej využíva účtovníctvo, ktoré mala ako zameranie na OA (oni boli ako jediná trieda Ekonomické lýceum). Ale jej cieľ sú jazyky a medzinárodné organizácie,

gemerka17
5. okt 2023

@savoya určite s touto školou odporúčam ísť na VŠ, inak to na trhu práce bude veľmi ťažké. Teda ak nemá nejaký super nápad alebo známosti.

veri_lb
5. okt 2023

z vlastnej skúsenosti a skúseností spolužiakov (oa ukončená pred 8 rokmi, ľudia s aj bez VŠ) - účtovníctvo (zamestnanci aj vlastné firmy), verejné obstarávanie, administratíva v súkromných/štátnych podnikoch, bankári, obchodní zástupcovia, rôzne typy vlastného podnikania, ale aj zamestnanie úplne mimo obor čašníci, animátori pre deti, práca tzv. za pásom typu hella atď.

buberova
5. okt 2023

Referent odbytu/exportu v súkromnej firme.. v meste si často všímam ponuky práce na podobné pozície, takže podľa všetkého by som sa vedela zamestnať aj na ďalších miestach.. nešla som na výšku.

janettdamian
5. okt 2023

Dcéra išla po OA na VŠ a popritom pracovala brigádne v obchode. VŠ nechala a išla robiť na 3 zmeny za pás. Teraz po 7 rokoch sa chce začať venovať účtovníctvu.

katkaseiner
5. okt 2023

tiez som po OA isla na výšku - ekonomicku a potom do zahranicia. Po 6 rokoch sme sa vratili a s jazykom a vš sa praca da nájsť, zial bez vš je to ťažšie a za menej