Ako zvládate ťažkú prácu?

arianna25
14. sep 2024

Ahoj mamičky, cez leto som skúsila prácu vo výrobe. Fyzicky veľmi náročná práca, monotónna, všade stroje, hluk, rýchle tempo, ťažké materiály. Po lete som sa vrátila do svojho mesta a do svojho stredne fyzicky náročného odboru, ktorý ma baví - pomoc v kuchyni. Jednoducho, gastronómia ma baví.
Zamýšľam sa nad tým, ako to zvládajú tie kolegyne, ktoré tam pracujú natrvalo v tej výrobe.
Jedna kolegyňa povedala, že na prácu si zvykneš, na ľudí nie. Ona je vyučena kozmetička, ale nechce pracovať s ľudmi, toto jej vyhovuje, zvykla si. Ale je to drina, niečo neskutočné.
Jediné, čo sa mi tam páčilo, bola moja partia, dobre sa nám spolu robilo, obľúbila som si ich a všetko mimo práce, a teda to prostredie, kľud na dedine.
Ako to máte vy, ktoré máte veľmi fyzicky náročnú prácu?
Vaše názory? Ďakujem

thor21
14. sep 2024

@arianna25 a robila si na koľko smien ?

doriiis
14. sep 2024

No vidíš...a mňa by do kuchyne alebo kancelárie nedostali ani za milión mesačne.Radsej chodím domov fyzicky unavená,z 28 000 krokmi v nohách ako s bolesťou hlavy a s nervami z debilnych ľudí.🤷🏻‍♀️

enusamt
14. sep 2024

Sranda.. u mna prave naopak.. tazka drina a velky stres, zhon v kuchyni... uz ma tam nik nedostane..
Vo vyrobe sa sice nachodim, niekedy je zhon, ale celkovo je to narocnostou nic oproti kuchyni..
Samozrejme.. nie je vyroba ako vyroba.. predtym som calunila do aut na 3 smeny a teraz lepim popis na vlaky na 1 smenu

arianna25
autor
14. sep 2024

@thor21 robila som ranné a poobedne, ale mamky s malými deťmi robia denne od 7 do 15:30 je ich asi 5 čo sú takto na denných

arianna25
autor
14. sep 2024

@doriiis a kde pracuješ? Si čašníčka, alebo v obchode? Iné nič mi nenapadá. Predtým som pracovala ako čašníčka, veľmi ma to bavilo ale teraz niekedy mám radšej akoby kľud v kuchyni, že aj keď treba robiť rýchlo, ale pár sekúnd hore dole nevadí, riad neutecie. Ale restiky ma veľmi bavia.
Zase do obchodneho reťazca by som nešla ( nehovorím že nikdy pretože nikdy nevieš, ale nemám rada obchody. Ja len chcatnem čo treba a padám 😄)

namornicka
14. sep 2024

Čo tak pozorujem, u mladých je to viac menej jedno, čo ta baví, to robíš. Niekoho v kancli, niekoho vo výrobe. Potom neskôr, po takej päťdesiatke, pribúda ľudí, ktorí už fyzicky ťahať až tak nevládzu. Kópia sa zdravotne problémy a potiahnuť do dôchodku je niekedy náročné. To sú ti, čo idú do predčasného, lebo sú “zrobení” a nevládzu. Čiže za mňa, zamerať sa iba na manuálnu prácu (ak mám na výber) nie je úplne dobrý nápad. Kto na výber nemá, to je na inú tému.

doriiis
14. sep 2024

@arianna25 ....robím vo výrobe.V automobilke.Ano,je pravda,že nie každý deň,ale stále platí to,čo som napísala.Radsej robím fyzicky ako s ľuďmi.

doriiis
14. sep 2024

Ale rob to,čo ťa baví.To je najdolezitejsie

arianna25
autor
14. sep 2024

@enusamt super, no práve, niekde je vo výrobe kľud, niekde len rýchlosť a to isté do zblbnutia, a v lete som mala drinu a aj to isté do zblbnutia, ale občas srandy. Hlavne posledný deň som si užila, lebo už som bola nastavená inak. Už som sa tešila domcu, ale toto bolo pre mňa niečo nové, a toto nechápem že keď je niekto v takej nehostinné hlucnej zaprasenej hale celý život. U mužov chápem, ale ženy? A myslím si že nie som princezná, a porobim, ale toto bol šok. Mega. Nevedela som z postele vstať.

arianna25
autor
14. sep 2024

@namornicka áno niekde ľudia nemajú veľmi na výber, keď nie je veľa pracovných ponúk, alebo kôli malým deťom, hlavne u žien.

thor21
14. sep 2024

@doriiis v Kii ? Na montáži? 🙂

doriiis
14. sep 2024

@thor21 ...nie a nie

tenerifka
14. sep 2024

@arianna25 nikdy som nepracovala v ziadnej vyrobe, tak neviem to potvrdit na 100%, ale takato praca by pre mña urcite nebola, neznasam hluk, neznasam stres. Sice tiez nesedim, som nonstop 6h na nohach a beham hore dole (mam restauraciu), ale velmi ma to bavi a vyzivam sa v interakcii s ludmi, konverzujem s nimi v niekolkych jazykoch. Je to mala rodinna restauracia, podavame len vecere, a naozaj mame vzdy stastie na skvelych ludi na urovni (vacsinou zahranicni turisti). Ale s ludmi pracujem cely zivot, aj ked som este zila na Sk a aj tu v Spain na zaciatku (cestovna kancelaria, obchod so suvenirmi, recepcia....).

arianna25
autor
14. sep 2024

@tenerifka waw úplne super a obdivujem šikovnosť a jazyky

mima73
14. sep 2024

Ja som popri strednej škole začínala najprv s brigádami vo výrobe (mala som 16 rokov) a neskôr po škole som sa v tej firme zamestnala aj na TPP. Bola som tam cca 4 roky,pracovala som na jednu smenu,najprv som robila s rôznymi strojmi,naozaj monotónne a niekedy som tam zaspávala 😀 ale časom som sa posunula trošku vyššie,kde som už mala zaujímavejšiu náplň práce. Ale teda 4 roky mi stačili 🙂 Nebola to automobilka,tam by som ja osobne nešla. Takáto práca vo výrobe vyhovuje zväčša ľuďom,ktorý nechcú pracovať s ľuďmi,nebaví ich sedieť v kancelárií a taktiež si chcú len odrobiť svoje a ísť domov s kľudnou hlavou,čo je podľa mňa ok. 🙂 A po ďalšie,myslím si,že ak robíš vo výrobe na smeny tak sa tam dá aj celkom slušne zarobiť na rôznych príplatkoch. Môj osobný názor je taký,že si neviem predstaviť celý život robiť len vo výrobe za strojom,to by som fyzicky a ani psychicky nedávala,mám rada,ak sa môžem v práci naučiť niečo nové a trochu aj kariérne rásť,ale tak každému vyhovuje niečo iné.Treba skúšať,čo človeku najviac sadne.😉

arianna25
autor
14. sep 2024

Nechcela som nikdy robiť vo výrobe ale presne nikdy nehovor nikdy. Išla som tam za priateľom a za zážitkami. Na konci sa pýtali vedenie, či ešte ostaneme a ja som sa tešila na môj klasický život na aký som zvyknutá, ale kus mi to tam aj chýba.
Bolo pekné leto teraz. Práca ťažká, a som v šoku z toho že niekto takto funguje bežne a teraz sa teším že som v reštaurácii a zvládam to lebo tamto bolo ťažšie. Tak premýšľam nad všetkým.

tenerifka
14. sep 2024

@arianna25 dakujem. Jssne, ze by som radsej bola doma, hrabala sa v zahrade, chodila na plaz a cestovala😁, ale financie nepustia, tak aspoñ mam pracu, ktora ma naplña a umozñuje mi skvely zarobok vdaka nasej (muzovej a mojej) odhodlanosti, je super robit sam na seba

arianna25
autor
14. sep 2024

@mima73 aj ja rada skúšam nové veci.

marca12
14. sep 2024

@arianna25 Kazdy je inak stavany. Pre niekoho to nie je az tak fyzicky narocne a vie si zvyknut. To je ako s bolestou. Niekto ma nizky prah bolesti a niekto vysoky.

arianna25
autor
14. sep 2024

@marca12 no presne. Preto tak premýšľam, lebo chvíľu som zaváhala, keď sa pýtali z vedenia, či ešte ostaneme. A začala som si predstavovať všelijaké plusy mínusy

zmrzlinka2021
14. sep 2024

@arianna25 pracovala som ako študentka vo výrobe a bolo to pre mňa silnou motiváciou pracovať na sebe,aby som tak nedopadla. Prepáč ale drvivá väčšina ľudí má na výber, len nechcú ísť mimo svoju komfortnú zónu a radšej budú tvrdiť teóriu NIE VSETCI MOZU .. Je to oveľa pohodlnejšie, ako zdvihnúť sa, ísť do rizika, makať...

hankab
14. sep 2024

@arianna25 pracovala som vo vyrobe po skonceni VS asi 3 tyzdne, fyzicky narocna praca, zdvihanie a prenasanie tazkych 7kg kusov cely den, po 8h som myslela, ze mi odpadne chrbat od bolesti. Po tych 3 tyzdnoch som dala vypoved z minuty na minutu a odisla. Skusila som medzitym vselico, roky uz robim v kancli a to je zase extremny zahul na psychiku. Pretoze vedenie nezaujima, ze robis za 3 ludi a nestihas, firma nema rozpocet na to aby prijali dalsieho cloveka. Ale stale pre mna lepsie ako robit vo vyrobe. No poznam aj ludi, ktori sa po rokoch kancelarskej prace na to vyprdli, lebo nadobro vyhoreli. Presli do vyroby a uz by nesli spat, odchadzaju po 8h sice narobeni domov, ale s cistou hlavou.

arianna25
autor
14. sep 2024

@tenerifka to by bavilo aj mňa, záhradníctvo je ďalšia vec, v ktorej sa vyzivam. Stále si myslím že človek by mal tie hodiny v práci robiť to, čo ho aspoň trochu baví. My sme si s priateľom vynahradzali víkendy na plné pecky, keďže sme mali za sebou ťažký pracovný týždeň. Ale bežne neviem či by som bola tak, že povedzme v mojej nejakej dedine alebo blízko je jedna hala kde robia všetci z okolia a robia to lebo je to blízko povedzme.

arianna25
autor
14. sep 2024

@zmrzlinka2021 určite to môže byť aj o pohodlí, a úplne chápem ako to myslíš, no popri deťoch niekedy nie je úplne dosiahnuť želané. Teraz som chcela ďalej študovať, ale nemám kde dať dieťa po práci keď je večerné štúdium. Ťaží ma to. No čo narobím. O rok bude drobec prvák a bude sa treba venovať.

arianna25
autor
14. sep 2024

@hankab aj ja som to po 3 týždňoch chcela vzdať tam. Potom už má bolel chrbát nie od začiatku, ale až od prestávky...tak zvládla som to. Cítim sa silnejšia. A psychicky náročná práca by nebola celkom pre mňa, skúsila som a odrovnavalo ma to viac než fyzicky náročná práca.

zmrzlinka2021
14. sep 2024

@arianna25 držím palce! A čo ťa fascinujúce na gastro? Samotné varenie? Eventy? Manažment?

janulik2008
14. sep 2024

@doriiis ty si ako ja 🤣 ja som kontrolovala kozene diely 7 rokov a musim uznat co sme sa nasmiali s kolegynami 🤣 a trz od januara tie diely striham na stroji 😀 medzi samymi chlapmi 🤣

doriiis
14. sep 2024

@janulik2008 ...aj ja som medzi samými mužmi.Jedina žena.🙂Najlepšie je to takto.

janulik2008
14. sep 2024

@doriiis presne 😀

arianna25
autor
15. sep 2024

@zmrzlinka2021 obľubujem ten adrenalín keď príde nával, a potom tá úľava že zvládli sme to 😃
Ale inak rada obsluhuhem, behám po rajone, veľmi ma baví aj na bare príprava nápojov, v kuchyni srandy väčšinou, pomôžem pripraviť, ja nie som kuchárka, iba pomocnica, pomôžem s prípravou a teším sa keď chutilo. Ešte sa chcem naučiť pizzu robiť. Teraz nie som v pizzeria, ale do budúcna. Možno by som pričuchla aj k vareniu časom. Na to treba odvahu.