Ako založiť eshop?

arabela55
27. sep 2023

Zdravím vás,
chcela som sa vás tu žienky spýtať, či má niektorá skúsenosť so založením eshopu. Platíte len minimálne odvody na živnosť 286€. Pokryje Vám eshop náklady na odvody a prenájom miestnosti. Je to ziskové? ďakujem

zuzubb007
27. sep 2023

Nevyskusas nevies treba zistit, investovat do reklamy atd., tiez je dolezite eshop s akym tovarom

vulka
27. sep 2023

@arabela55 Veď to predsa záleží od všetkého možného. Čo predávaš, aký máš marketing, akú máš klientelu, aký objem predaja,...

mandzula
27. sep 2023

To je multifaktorialna zalezitost - aky tovar, aky e-shop (krabica alebo riesenie na mieru), aka doprava, aky sposob platby, budes si ho spravovat sama alebo niekoho zamestnavat, marketing, reklama...

simca06022011
27. sep 2023

:D miestnost a odvody su to najmenej. Nie do podnikania sa nepustaj, ked o tom nemas sajnu.

arabela55
autor
27. sep 2023

@simca06022011 ďakujem za odpoveď premyslím si to

arabela55
autor
27. sep 2023

@mandzula sama by som si vytvorila eshop aj spravovala

mandzula
27. sep 2023

@arabela55 ako by si si ho vytvorila?

maranco
27. sep 2023

@arabela55 na začiatok asi začať s prenájom e-shopu napríklad shoptet.sk je tam 30 000 e-shopov.
Čím sa chceš odlíšiť od ostatných tisícok e-shopov, prečo by som mal kúpiť v tvojom e-shope a nie inde?
Treba počítať, že na začiatok do toho vrazíš svoje a je otázne či sa ti to vráti.
Aby ťa vôbec našli platená reklama na google, platené zobrazenie na heureke.
Skôr začať s e-shopom popri práci, živnosť môžeš mať súbežne s TPP, vtedy platíš menej odvody.
Vyhľadaj si e-shopy s rovnakým zameraním, ak sú s.r.o pozri ich finančné výsledky na finstat.sk ak len živnostníci pozri či nemajú dlhy voči štátu.

arabela55
autor
27. sep 2023

ako domému aj databázu si priplatím, ale spravovanie a naprogramovanie chcem sama. Samozrejme aj responzívny dizajn, cookies a ostatné veci poriešim. Ovládam dosť programovacích jazykov. Spravovať by som si ho chcela sama

arabela55
autor
27. sep 2023

@maranco Ďakujem veľmi pekne za praktické rady. Tak popremýšľam , preštudujem🙂

akiana
27. sep 2023

@arabela55 Vobec by som nezakladala eshop z piky, to dnes uz takmer nikto nerobi, okrem etablovanych eshopov, ktore zacali v ere eshopov, teda pred 10-15 rokmi. Ja mam obchod na Etsy. Ak mas tovar, produkt, tak ho najlepsie predas cez Amazon, Etsy alebo Shopify, pri prvych dvoch ti uplne odpada zhananie zakaznickej bazy, staci ti SEO a na to mas rozny softver. Shopify nemusis absolutne riesit dizajn, programovanie alebo paywall, tam mas vsetko integrovane. Co predavas? Ja digitalne produkty.

simca06022011
27. sep 2023

Ved tak ak mas predstavu co chces predavat, tak si porataj, aky mas nakup, aka by bola realna predajna cena, za ktoru by sa to predalo. Kolko by si zarobila %. Z toho rozdielu rataj ze musis uhradit okrem odvodov (skor ci neskor), vsetku reziu (kancelarske potreby, balenie, postovne, dopravu k tebe, od teba na postu ak nemas kuriera dohodnuteho, ak ak budes jazdit kvoli tomu tak PHM, auto, telefon, internet). Das si fixne mesacne nakaldy (tie co nezalezia od mnozstva objednavok, variabilne = na objednavku, a potom ratas kolko musis to ho predat. Zamysli sa ci predas, kde to budes propagovat, socialne siete spravovat FB, Insta, adwords google a pod. A samozrejme na investiuciu netreba zabudnut (pc, tlaciaren,... ), cas straveny programovanym, fotenim produktov a pod.
A potom zistis ci sa ti oplati/neoplati do toho ist. AK je takych obchodov zabehnutych uz velkych viac, tak podla mna zbytocna namaha. Ak mas nieco originalne nove, tak skor.. ale pociatocna investicia do propagacie nebude mala.

maranco
27. sep 2023

@arabela55 predpokladám, že si myslela nainštalovať niektorý open-source ecommerce a nie naprogramovať na zelenej lúke.