Ako urobiť rozvíjajúci program výchovy a vzdelávania pre deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou?

727simqa
17. aug 2020

Ahojte žienky - učiteľky. Chcem sa opýtať, nemáte niektorá náhodou vzor ako robiť rozvíjajúci program výchovy a vzdelávania detí s odloženou povinnou školskou dochádzkou ?😁🤔 Veľmi by mi to pomohlo🙂🙏

jumama
18. aug 2020

Ja len ako mama, co by som tam cakala: Rozvijanie jemnej, hrubej motoriky. Na jemnu motoriku rozne hmatove hry, senzoricke - to sa dobre aj napr. Pri roznych tvorenickach male kusky lepit, alebo pinzetou pracovat, pipetou, koralky navliekat.... na hrubu motoriku rozne rovnovazne hry od lastoviciek, chodze po obrubniku a skakanie na tramposke. Fonematicke uvedomovanie podla Elkonina - zamerat sa na vnimanie slabik, zaciatocne, koncove pismeno slova - vytlieskavanie slabik, urcovanie, v ktorej slabike je dlzen... Predmatematicke schopnosti - triedenie a usporiadavanie veci podla velkosti, pocitanie predmetov do 5, 10. Orientacia vlavo, vpravo - surozne kartickove hry, kde sa triedi, co smeruje dolava a co doprava, dieta to nemusi vediet pomenovat, ale roztriedit.... Hladanie roznych zakladnych tvarov vonku - okno je obdlznik, kolesa na bicykli kruh, strecha trojuholnik... slovna zasoba - vela detom citat, ucit ich pesnicky, ak im povieme rozpravku, klast im rozne kontrolne otazky o postavach a deji, ci rozumeju hovorenemu textu. Nabadat ich aby sami vymyslali pribehy, casto deti iba pasivne prijimaju, ale formulovat dlhsie pribehy a vety nevedia.