Ako to bude po návrate do práce po druhej materskej?

petrarac
14. aug 2014

ahojte. prave mi konci materska dovolenka a chceli by sme este jedno babatko, kedze mam uz dost vela rokov tak asi co najskor. bojim sa ale toho, ze si uz po tolkych rokoch doma nebudem vediet najst pracu. do troch rokov dietata by mi mal zamestnavatel drzat moje pracovne miesto ale neviem ako je to keby som isla na dalsiu matersku, zase to bude do troch rokov aj druheho dietata? a nie je to potom tak, ze ma akoze zoberu ale po par mesiacoch aj tak dostanem vypoved? mate s tym skusenosti?

belllinka
14. aug 2014

Zamestnavatel je povinny ti drzat miesto 3 roky, ale hned ako ti skonci materska ta moze na druhy den prepustit. Na druhej strane to aj chapem, ved ta zena musi byt po 6-tich rokoch doma uplne osprostena.

emily.s
14. aug 2014

Väčšinou ženu hneď na druhý deň od skončenia materskej prepustia. Iba veľmi malé percento žien má to šťastie vrátiť sa do pôvodného zamestnania.
Rátať s tým, že ťa vezmú na niekoľko mesiacov naspäť, je na Slovensku dosť nereálne.

simca06022011
14. aug 2014

podla prace.. ale z mojej skusenosti je to presne tak ako si myslis... niekedy ta ani nevezmu spat aj ked musia, vzdy sa nejak snazia dohodnut/vykrutit/najdu dovod.. a necudujte sa nikto ;)

mima4
14. aug 2014

no da sa so zamestnavatelom aj dohodnut, napr. ze ostanes len rok doma a pojdes do prace... Mam kamosku, co ma takto dve deti, s kazdym bola rok doma, ma dobru pracu, vsetci su spokojni.

Je prirodzene, ze po 6 rokoch doma je vacsina zien uz nepouzitelna. Pokial by si nebola genius, tiez by som ta neprijala... 6 rokov je 6 rokov...

guinevre
14. aug 2014

Zalezi od toho aj aku pracu by si si hladala, ake mas vdelanie, skusenosti a pod. Na priklad, ked si ucitelka, tak to az taky problem nie je. Ked nemas povolanie ktore je na trhu prace dost hladane, tak bude to tazsie po 6 rokoch si najst pracu, a to este taku aby ti vyhovovala. Ja neplanujem byt dlhsie ako rok na materskej prave preto, lebo nechcem prist o pracu. A kukam, aj kolegyne v mojej firme, posladna bola iba 7 mesiacov (!), vraj manzel sa doma stara, kedze ona lepsie zaraba, takto sa rozhodli.

zuzanockamt
14. aug 2014

urcite nebyt doma 6 rokov, to je velmi dlhy cas .. rok a pol - dva roky, potom do prace, potom druhe dieta a zase do dvoch rokov hned do prace ... ja som bola doma 2 roky, isla som na nove prac. miesto a nemala som problem ani s hladanim prace

siska53
14. aug 2014

@mima4 a preco by bola nepouzitelna?? Ved sa zauci ako ktorykolvek iny novy zamestnanec... Moja skusenost je,ze skor ti uplne mladucki u nas,to bola katastrofa! Len by chceli vela zarabat a vykon,no nic moc..nevravim,ze vsetci.. Ale dost z nich. A co sme tam mali vtedy zopat mamiciek,tak tie boli ine makacky..vsetky do jedneho..a to boli aj take,co sa vratili po materskej..boli,na rozdiel od mnohych mladych,zvyknute makat a vediet si zorganizovat vsetko,co treba...
Ale ano,su aj take,co chcu byt dokonale vo vsetkych smeroch,a potom to nezvladaju..zvlast ak aj ich polovicka dlho robi a ony chcu byt 100%vo vsetkom..v praci,pri detoch,v domacnosti...a na pomocnicu,co by upratala,nemaju...

@petrarac to zavisi od zamestnavatela..tazko povedat takto vopred...

skybaby
14. aug 2014

Ja som bola doma 5 rokov, vrátila som sa nedávno do predchádzajúceho zamestnania .... Som použiteľná, aj ked niektoré dámy tu tvrdia opak. Chceli sme mat dve detičky s malým vekovým rozdielom a tiez som chcela by s nimi co najdlhšie doma. Otázka pre teba je, v akom regióne bývas a akú máš prácu. Ked ta vyhodia, nájdeš si relatívne v pohode inú prácu? Podľa tohto by som sa rozhodovala ja. Veľa štastia prajem 😉

dobromila
14. aug 2014

Treba si ujasniť priority. Zvážiť, či je väčší risk prísť teoreticky o prácu, ako prísť prípadne o možnosť dať dieťaťu súrodenca.To, že je žena po dvoch materských v práci nepoužiteľná je hlúpy predsudok. V Bratislave nebudeš mať problém zamestnať sa, ak by Ťa aj prípadne chceli prepustiť. Záleží od konkrétnej profesie. Ja som sa zamestnala po 5 rokoch v novej firme a nemala som najmenší problém so zapracovaním sa.

monique02
15. aug 2014

ano materska alebo teda rodicovska ak mas druhe dieta je takzvana retazova a zamestnavatel ti musi drzat pracovne miesto do 3 rokov veku druheho dietata

realne - zalezi od konkretneho zamestnavatela, ved chod sa spytat ci s tebou rataju alebo nie, v tom pripade ti musia dat vypoved, vyplatit odstupne a mozes ist na urad prace

ja som sa po 5a pol roku vratila naspat, na horsie miesto ale povedala som si ze nebudem vymyslat po takej dlhej materskej, po pol roku som na takom mieste ake som chcela, sa uvolnilo 😉

takze na tvojom mieste by som skusila, ak otehotnies budes mat druhe baby a uvidis co bude potom, ved vypoved mozes v dnesnej dobe dostat kedykolvek 😉