Ako ste si vyberali povolania?

26. jan 2024

Podľa čoho ste si vyberali povolanie?
Väčšinou je prioritou dobré uplatnenie, plat, chuť pomáhať druhým. Ja som si vybrala tiež povolanie kde je prioritou pomáhať, vzdelávať druhých. Chcem byť učiteľkou. Mám však výčitky, keďže moja motivácia nie je nezištná ale trocha sebecká. Moja mamina zomrela keď som mala 12. Bola vynikajúca učiteľka a mama. Kým žila, neznášala som školu približne ako každé dieťa v tom veku no od jej smrti bola pre mňa škola jediné miesto kde cítim, že je somnou, že som k nej blízko a nestratila som ju úplne. Škola je jediné miesto kde viem byť šťastná po jej smrti. Preto sa tam chcem vrátiť ako učiteľka a niesť ďalej to čo tu zanechala ona. No bojím sa, že nebudem dobrá učiteľka, že je to sebecký výber a nebudem vedieť učiť tak aby bola na mňa pyšná.

autor
26. jan 2024

Zároveň si neviem predstaviť robiť nič iné, nič iné v čom by som bola šťastná, nič čo by mi poskytol taký pocit bezpečia a kľudu ( viem, že ako práca to nie je najkludnejšia, nemyslela som to v tom zmysle)

mclissa
26. jan 2024

Vybrala som si podla toho co ma bavi, dalej peniaze a karierny postup, to ze mam z casti flexibilnu pracovnu dobu je bonus.

reanda
26. jan 2024

traumu zo straty matky by som si radsej vyriesila inak, ako vyberom povolania.. povolanie si ma clovek vybrat podla toho, co ho bavi a naplna

mamamasama
26. jan 2024

Chcela som precestovať svet, nemala som na to financie, tak som sa stala letuškou. Takže sa dá povedať, že cesta bol cieľ. Nešlo mi o kariéru, ani peniaze, no nakoniec som sa do tej práce zamilovala.

stastnamanzelka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marianarem
26. jan 2024

Tak neviem, ci si niekto vybera povolanie cisto nezistne. Aj "chcem dobre zarobit", aj "bavi ma to a naplna" je v podstate myslenie na seba. A nie je na tom nic zle. Za mna je tvoja motivacia uplne pochopitelna a uz zostava len uvidiet, ako ti toto povolanie realne sadne.
Ja som si vyberala podla toho, co ma najviac bavilo. Som matematicka a tiez aj ucim.

mimirka32
26. jan 2024

Ja som si nevybrala vedome svoje povolanie, tak nejako zivot mi to priniesol. A robim co ma bavi a co ma aj celkom dobre uzivi. Ale nevidim dovod preco by som mala mat vycitky, ved ludia nechodia do prace kvoli nejakym vznesenym idealom. To som este nepocula, ze kvoli beznej praci by mal mat clovek vycitky

reanda
26. jan 2024

@marianarem a co je podla teba nezistny vyber povolania? robit hocico a zadarmo? 🙂 vsak jasne, ze pri tom myslis na seba.. ale je rozdiel, ked robis nieco, co ta bavi a naplna, lebo to potom aj povacsinou robis dobre a mas z toho osoh nielen ty.. ked clovek robi len pre peniaze, tam je to uz otaznejsie, ci tu pracu aj vykonava dobre, hlavne, ak je to praca typu ucitelka.. no a vybrat si pracu z dovodu, ze si tym osetrujem osobnu traumu - tam nejde o to, ze to robi pre seba, ale ze to je 'cele zle' proste.. to ani nerobi dobre pre seba, lebo tym ani nic neriesi, len sa vyhyba zlym pocitom

marianarem
26. jan 2024

@reanda No ja len reagujem na to, ze autorka si lame hlavu nad tym, ze si nevybera povolanie uplne nezistne. Tak jej len pisem, ze rovnako "zistny" je viac menej kazdy a nema sa tymto trapit.

kris_tin257
26. jan 2024

Ja som si "vybrala" svoje povolanie tak že po pol roku ma konečne do nejakej práce prijali 😀 a v nej som sa potom už uplatnila a išla hore

ivangeline
27. jan 2024

Clovek mieni, pan boh meni... Poznas? T,ze nieco chces,neznamena, ze neskor ti to bude vyhovovvat. Taktiez, kopec ludi ma vs a robi v inom odbore...

nelka93
27. jan 2024

Vyberala som podľa toho čo ma baví a tak aby som bola v co najmenšom kontakte s ludmi, mimo pár kolegov. Plat mi dali taky, aký som si vypytala