Ako ste dopadli na prvých pohovoroch po materskej?

nnanii
12. sep 2016

Ahoj mamičky, ako ste dopadli na prvých pohovoroch po materskej? Ja som zatiaľ napisala asi milión žiadosti... a ozvali sa mi z jednej firmy ( taká vysnena praca) formou e-mailu. Uz si píšeme asi tri dni a ja stále neviem či ma vôbec pozvú 😉 na pohovor. Nemali skoro žiadne konkrétne požiadavky, tak som tam volala a informovala som sa či je tá ponuka platná a koho hľadajú. Či potrebujem vodicak, a iné zručnosti. A teraz im začalo vadiť, že budem musieť cestovať do práce, že mám dieťa,....
Prosím podeľte sa o skúsenosti.... Ďakujem 🙂

dominika6
12. sep 2016

@nnanii
ked chceš prácu tak hlavne nešpekuluj nad nesmrtelnosťou chrústa..zatni zuby a pekne nastúp do práce,treba aj cestovať,aj sa starať o dieťa,aj fungovať doma...je to bežná vec..
zamestnávateľ hned zistí že špekuluješ ked sa začneš vypytovať o prac. dobe,dovolenkách,PN,flexibilite,že máš dieťa,škôlku , a bla bla..🙂

martina_l_l
12. sep 2016

Möj nazor je, ze hladanie prace nikdy nie je jednoduche. Ani pred MD ani po.
Zena je bud velmi mlada, alebo v obdobi kedy "hrozi" ze bude mat deti, po MD su "prekazkou" zase deti a potom je uz "stara" - teoreticky. Prakticky aj zeny musia niekde pracovat 🙂 Podla mna nie je dobre znamenie, ze ta natahuju cez emaily a nevedia koho hladaju (ziadne poziadavky na kandidata v inzerate) a naraz im vadi dieta. Seriozna firma vie, co pozaduju a aky profil ma kandidat mat. A ak ta firma odmietne kvöli tomu ze mas dieta, tak bud rada (aj ked to znie tvrdo).
Hladanie prace je ta najtazsia praca. Ale ak budes skusat, raz sa to podari. Drzim prsty.

siska53
12. sep 2016

@nnanii ja som mala stastie. Prvu pracu som odmietla ja. Do druhej ma.vzali,na.dalsie 2 pohovory som uz ani nesla,len sa podakovala,ze sa ozvali.
Ale tiez si myslim,ze je to jedno,ci pred MD ci po nej..

@dominika6 necitala si dpbre -,im zacalo vadit,nie autorke..

nnanii
autor
12. sep 2016

@dominika6 práveže ja chcem pracovať, mne vôbec nevadí cestovanie, dcérku mám v škôlke a rodičov na dôchodku .... moja otázka znie či ste sa stretli že zamestnavatelia to riešia...🙂

plysaky
12. sep 2016

Komunikacia cez mail? 3 dni?? Co je naplnou prace - predavat Herba...e? Ci podomovy predaj dazdnikov? Prepac, ale toto na mna neposobi ako seriozna firma. Moja skusenost: mam 30, bezdetna a vsetci si myslia, ze ked niekde nastupim, pojdem hned na MD..

dominika6
12. sep 2016

@nnanii
niesú seriozni..kašli na nich...ak máš robiť dilera,alebo poradcu,tak s nimi ani nezačínaj..radšej predavačku na začiatok..

mima4
12. sep 2016

@nnanii a ako sa dozvedeli ze mas dieta? ved si nebola na ziadnom pohovore...
a ich zamestnanci nemaju deti?

dominika6
12. sep 2016

@mima4 v životopise uvádzaš školy,zamestania a MD..

natalienka12
12. sep 2016

@nnanii Bohužiaľ, teória a prax sú dve rôzne veci. Áno, riešia. Skús sa na to ale pozrieť aj očami zamestnávateľa. To, že ženy po materskej nemajú pracovné návyky, nie je fráza ale holý fakt. Keď si všimneš alebo sa rozprávaš so ženami na materskej, každá druhá pomaly rieši len aké výhody bude mať ako žena s dieťaťom. No ale takto to nefunguje. Žiadny zamestnávateľ nepotrebuje ženu, ktorá mu bude v mesiaci 10 dní očerkovať. Ženy na materskej namiesto toho, aby na sebe pracovali, učili sa, vzdelávali sa, tak pečú torty, háčkujú čiapočky, nakupujú cez internet "rozkošné" veci pre dieťa a podobne. 3 roky ubehnú ako voda a potom sa čudujú, že ich nikto nechce a vysokoškoláčky nariekajú, že majú ísť robiť "za pás". Dnes už vysoká škola nie je žiadne terno a nikoho nezaujíma len to, že baba má vysokoškolský titul. Takže tak trošku kriticky som sa k tomu vyjadrila, ale je to tak. Takže treba uvažovať aj z tohto uhla pohľadu. Dnes už nie je doba ako pred takmer 30 rokmi, kedy platilo, že pre každého sa urobilo nejaké pracovné miesto, dnes jednoducho zamestnávateľ človeka zamestnáva preto, lebo ho potrebuje. A keď ho potrebuje, tak nepotrebuje aby mu na 10 dní vypadol z pracovného kolotoča a stále riešil jeho výpadok.

mima4
12. sep 2016

@natalienka12 keby len tri roky... kopec zien aj 6 rokov a viac takto funguju...

natalienka12
12. sep 2016

@mima4 áno áno, buď dve rodičovské po sebe alebo uplynú 3 roky a každá hľadá cestičku ako "predĺžiť" rodičovskú zo zdravotných dôvodov. Potom sa čudujú, že ich nikto nechce. No nechce. Keby som bola ja zamestnávateľ a príde mi na pohovor baba, čo bola 6 rokov doma a háčkovala čiapočky, tiež by som ju nechcela. Sorry.

extempore
12. sep 2016

Ono je to aj o tom, pracovať na sebe počas materskej. Ja mám dve vš, doktorat, štatnice z dvoch jazykov. So synom som bola rok doma a za ten čas som si urobila MBA. Z ponúk som si aj po MD mohla vyberať... Pracujem v manažmente ľudských zdrojov a chodia mi na pohovory kandidatky po MD a je to čista hrôza. Po 6 rokoch MD a RD sú tie ženy uplne vymlete, cudzí jazyk ak aj vedeli už zabudli. Ale nároky obrovské... Kratší pracovný čas, vysoké mzdové nároky. Aj dvakrát odvolajú pohovor kvôli tomu, že nemá kde nechať dieťa. Tak čo to o tej adeptke vypoveda keď si nevie nájsť stráženie k dieťatu ani len na hodinu počas pohovoru?

martina_l_l
12. sep 2016

@natalienka12 ja nemam deti, takze vsetko co pisem, pisem len möj nazor. Podla mna, ked je zena na materskej, ma sa venovat takym veciam ako ty pises - hackovat ciapocky, piect ak ich to bavi. Materska dovolenka je cas na dieta! Ak bude s tym dietatom piect torty, tak nech!Ked sa tesi z novych siat z netu pre dievcatko...co je na tom? Jasne, ktora sa na to citi, nech sa uci novy jazyk, chodi na kurzy...whatever. kazda ako to sama chce. Ale uznavam, ak je niektora doma viac ako 3 roky, treba sa snazit mysliet aj do buducna ohladom prace.
Ale - netreba zabudat ze matky pocas MD nadobudnu ine kvality, ktore ta na kurze nenaucia - trpezlivost, schopnost zmanazovat aj 10 veci naraz etc etc
Matky na materskych riesia hlavne HR- zeny. U nas vo firme (a to by sa dalo povedat ze sme v tychto veciach "family friendly, je prave zena ta co povie - ju nie, lebo deti...muzi s tym nemaju absolutne problem!

natalienka12
12. sep 2016

@martina_l_l Vieš, ono je to aj o tom, aké vzdelanie žena má a akú prácu chce robiť po materskej. Ak je čašníčka a po materskej aj chce byť čašníčka, nevidím dôvod, aby sa na materskej nevenovala pečeniu tort. Problém je ale u žien, čo majú akože nejakú VŠ (ideálne moderný odbor "sociálnu prácu") a chcú pracovať v "kancelárii" a zarábať strašne veľa. Titul a diplom nikoho nezaujíma, treba aj niečo naozaj vedieť. Vieš koľko poznám takých žien, čo vyštudovali kadejaké pavedy a čudujú sa, že ich z úradu práce posielajú do výroby za pás. No a kam ju vezmú, keď niekoľko rokov sedela doma a venovala sa deťom. Ja mám tiež dieťa, ale počas materskej som makala a vďaka tomu mám takú prácu akú teraz mám.

guinevre
12. sep 2016

@natalienka12 Ty ale as nemas VS, ze? Lebo taky "utok" na zeny s VS asi moze napisat len niekto kto o tom vela nevie 😀 Ak hovoris o Svatych Alzbetach a paneuropskych neviem co, tak to ano, ziadny zamestnavatel nebude taku vysku brat vazne. Ale zena ktora pracovala pred materskou v kancli a ma dobre skusenosti a zrucnosti, cudzie jazyky, tak nejaky velky problem v hladani prace nebude - hoorim o BA. Teda, neviem, aspon v mojej firme ziadna taka diskriminacia nie je, mam aj starsie kolegyne (ktore prisli do firmy po mne), maju aj deti, ale maju aj vedomosti v hlave, tak to nikto neriesil. Ja si myslim, ze skor casnicka bude mat problem najst si robotu, tam netreba vla zrucnosti, a konkurencia je velka, hlavne aj vela mladych bab a studentiek to moze robit.

andrea1010
12. sep 2016

@natalienka12 ja som od strednej školy pracovala v jednej firme, ám 2í a čoskoro 30 a po deviatich rokoch v tejto firme som šla na materskú a už teraz mi z nej prepína, takže áno súhlasím, sama som počas mojej praxe prijímala ľudí a keď prišla žena s dvoma deťmi po sebe, tak som len zakrútila hlavou, preotže mnohým sme dali šancu a len čo ubehla skúšobná doba, už to bola OČR sem, paragraf tam a o chodení na siedmu alebo osmu ani nehovorím, takže súhlasím, česť výnimkám, ja sa chystám do práce hneď po materskej, rodičák neprichádza do úvahy, kľudne ma súďte, ale som aj ženou, nie iba matkou, svojho syna milujem, ale 3 roky doma zo mňa urobia príšeru a nie spokojnú mamičku 🙂

natalienka12
12. sep 2016

@guinevre predstav si, že mám...a neútočím na ženy s VŠ, ktorú asi ty nemáš, iba sucho konštatujem, že každá druhá sedí doma s deckom niekoľko rokov a potom by chcela zarábať neviem koľko. Skúsenosti a zručnosti...keby si bola doma 10 rokov ako niektoré ženy čo poznám a venovala sa pečeniu tort ver že by si sa už do pôvodnej práce nevrátila nikdy.

trdelnik234
12. sep 2016

@natalienka12

Mozem sa opytat, v akej oblasti robis a na akej pozicii?
Mam jeden tip, tak len som zvedava, ci som sa trafila. Kolko si bola na MD ty?

trdelnik234
12. sep 2016

@martina_l_l

Suhlas. Aj nam to na prednaskach na HR vraveli, ze najhorsie sa k zenam spravaju zeny na veducich poziciach.

natalienka12
12. sep 2016

@guinevre Len pre tvoju info, poznám jednu babu, ktorá vyštudovala sociálnu prácu, robila tuším 2 roky sekretárku v nejakej firme, potom bola 3 roky doma so synom, potom 3 roky s dcérou a keďže ju pôvodný zamestnávateľ po 6 rokoch už nechcel vziať späť, tak si "vybavila" predĺženú rodičovskú o ďalšie 3 roky. Už je doma 10 rokov a nikto ju nechce. Z úradu ju posielajú "za pás" a ona povedala, že to je pod jej úroveň, lebo má VŠ a ona pod 1500 euro nepôjde. A takých žien je veľa, nie je jediná. 😀 😀 😀 Vidím, že si evidentne nepochopila pointu toho, čo som chcela napísať.

trdelnik234
12. sep 2016

@natalienka12

No tak sa pochval ako si makala a aku mas pracu snov,sak o tom je tato tema, ci?
Daj nejake tipy aj pre tie, co vystudovali "pavedy"

andrea1010
12. sep 2016

@trdelnik234 to je veľmi alibistické tvrdenie, nakoľko si myslím, že tak ako ženy, tak aj muži majú určitý charakter a prah empatie, preto nie je správne tvrdiť, že ženy sú tvrdšie ako muži 😒

natalienka12
12. sep 2016

@trdelnik234 Nerobím na vedúcej pozícii, nikoho neriadim, robím slobodné povolanie, ak narážaš na to.

trdelnik234
12. sep 2016

@andrea1010

To nie je o empatii, ale nechajme to tak. Nezijeme v rovnakej krajine, v rovnakom meste a nepracujeme v rovnakom odbore, preto je normalne, ze mame iny pohlad na vec.

trdelnik234
12. sep 2016

@natalienka12

Slobodne povolanie v akej oblasti? Co s tym robis take tajnosti, sak normalne napis.

martina_l_l
12. sep 2016

@andrea1010 Nikto tu netvrdi, ze zeny nemaju urcity prah empatie pre mamicky. Ale nechapem, preco je nespravne tvrdit, ze empaticky prah u muzov je vyssi ako u zien.

misinka26
12. sep 2016

Ako to tu tak čítam som fakt rada, že mám super nadriadených ... mať väčšinu z vás za vedúcu tak snáď nemám ani decko, lebo toto je už šikana žien matiek... čo koho do toho, či je mamička doma 1 rok, či 10 je to jej slobodná voľba a má mať rovnaké pracovné podmienky ... jasné vezmime si príklad z pani Nicolsonovej, či z USA a rovno z pôrodnej sály hoďme deti do jasiel a my šurujme do práce ... chúďatá deti ...

estrapo
12. sep 2016

@natalienka12 🙂 bavím sa. po materskej nemajú ženy pracovné návyky? trúfam, si povedať, že ja som mala. ráno som vstávala, deti obriadila, seba ak bol čas, domácnosť.... komunikovala som so susedami, kamarátkami, úradmi, lekármi... predavačkami... čiže rozvíjala som soft skills, takže to sú návyky, čo sa v práci celkom zídu. že robiť na sebe počas materskej??? to musel vymyslieť muž alebo brutálna feministka, čo je toto za debilný trend. s jedným dieťaťom možno ale s viacerými blízko po sebe je to trochu ťažšie až nemožné, keď človek nechce zomrieť od vyčerpania. (zas každý má iné priority) ja som sa rozvíjala na materskej až až, také soft skills napr. 🙂 a materská demencia, tak to je ďalši blud. po mesiaci v práci som bola na rovnakej úrovni ako zvyšok oddelenia, nerobím výskum ani nič nevyvíjam, no vyžaduje sa VŠ. tiež som sa čudovala, že sa mi všetko vybavilo tak rýchlo očakávala som mat. demenciu ako som si prečítala v nejakom fóre, že ňou budem trpieť a na šťastie nič. K tej očr. a tiež dovolenkám, moja práca ma aj tak vždy počká.... lebo nikto to za mňa to nechce robit ☹ Tak vyzývam matky po materskej neoháňajte sa nijakými demenciami lebo to bude použité proti vám 🙂

rebeka7501
12. sep 2016

tu si už nemôže človek napísať názor ? dokonca i keď je podložený faktami ?
s tými VŠ (Alžbeta, Sládkovičovo, Paneurópska......) je to pravda. V súčasnej dobe je VŠ titul niečo ako v minulosti maturita. Školy produkujú veľké množstvo absolventov, ktorí nie sú uplatniteľní.
A ruku na srdce, mizivé percento žien počas sa rodičovskej samovzdeláva, prehlbuje alebo zvyšuje vedomosti. S mnohými sa dá rozprávať iba o sopľoch a plienkach. Viď niektoré diskusie na MK.

andrea1010
12. sep 2016

@trdelnik234 akože nie je, chceš mi tvrdiť, že žena s dieťaťom nepochopí inú matku skôr ako chlap, ľudia sú všade na svete rovnakí, buď je alebo nie je empatický, neviem, čo s tým má zvyšok, áno, niečo urobí aj sociálne zázemie a zvyky danej krajiny, či oblasti. toto tvrdenie je však maximálne neobjektívne a pripomína mi štúdie typu americkí vedci zistili, že ....