Ako sa zamestnať v oblasti práva?

sinduska588
31. jan 2017

Prosím o radu, najmä tie ktore mate VŠ právnicku fakultu. Mam vyštudovane právo,ale žiadnu prax. Momentalne som na upsvar a samozrejme v tomto odbore ponuky skoro žiadne. Chcela by som vediet ako ste si po skonceni skoly hladali s tymto odborom pracu? Kde sa zamestnat ked v rodine pravnika nemame? Posielat ziadosti advokatom ak mam zaujem byt koncipientkou? Alebo skusit najprv nejake exekutorske ci notarske urady? Kamoska s tym odborom bola rok doma co nevedela nic najst, nechcem tak dopadnut... Zacinam mat pocit ze skor sa zamestna zena s vyucnym listom,aj ked len v nejakej fabrike...(tym nikoho nechcem urazit) Prosim o vaše skusenosti ako ste postupovali po skonceni vš?dakujem vopred za rady

dominika6
31. jan 2017

@sinduska588 žiadosti si musíš posielať masívne a vo veľkom a ako si napísala aj na iných úradoch...a posledná vec...dnes v tomto obore, už len po známosti..

victory1
31. jan 2017

..ved skus si sledovat stranku justicie a ist na vyberko na VSU...vyberka su vypisovane kazdu chvilu...VSU sudy potrebuju a ty zas protekciu nepotrebujes, len vedomosti..
..nic ti vsak nebrani obehnut si aj advokatov, notarov a exekutorov u vas v meste s CV..ono ten osobny kontakt je podstatne lepsi ako ked posles ziadost + CV...takych dotycni dostavaju desiatky denne...

sasa1310
31. jan 2017

@victory1 ale potrebuje protekciu. Bez nej sa nepohne. Keďže dnes je právnik pomaly každý druhý

ramzes1980
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
victory1
31. jan 2017

@sasa1310 od 2011 som na sude..bez protekcie...myslis, ze som jedina? 😒

havana_frost
31. jan 2017

reagovať na všetky inzeráty, denne je ich na Profesii aj 10 (nových). Podľa toho čo chces - byť advokát, exekútor... iné? Ja pracujem v korporácii, začínala som ako právnik, prešla som k niečomu dosť odlišnému, trošku súvisiacemu s právom, treba hlavne logiku a porozumenie. Treba získať prax akúkoľvek, aspoň rok-dva, aj v nejakej firme, nie rovno ako koncipient.

sinduska588
autor
31. jan 2017

@ramzes1980 a co sa oplati studovat cloveku ktory napr nema vztah k matematike, vede a technike atd? IT je zas skor pre muzov,alebo teda takych co to bavi. Vybrala som si pravo lebo som chcela... Dalsia moznost co by ma bavilo bolo ucitelstvo. Pravo ma rozne moznosti...len je tazko si nieco najst. Nechapem taketo nazory,naco ste to sli studovat. Kolkí studuju mozno ovela horsie uplatnitelne humanitne odbory... Alebo nazory typu ako som sa stretla na upsvar ze v dnesnej dobe staci stredna skola napr kadernik. Ved kolko xxx rocne je absolventov kadernicok a pochybujem ze si kazda otvori salon.... Tiez su im asi nanic potom tie skoly......

sante11
31. jan 2017

Ked som zvykla surfovat na profesii, vsimla som si dost koncipientskych miest, ono sa tie ponuky zvyknu vyrojit paradoxne v decembri, potom tak v marci a zase niekde v septembri.Ak si bez zavazkov, nefixuj sa na bydlisko, dake ubytko sa najde vzdy. Kamos siel na zivnost do dakej developerskej spolocnosti, znama sa po 4 rokoch skusania dostala na sud, dalsia znama zacala koncipienstvom. Osobne si obehnut advokatov a exekutorov, je tiez dobry napad.

sasa1310
31. jan 2017

@victory1 viem veľmi dobre ako sa robia výberové konania. Preto píšem, že bez protekcie už ťažko.

victory1
31. jan 2017

@sasa1310 ..na sudcu urcite..na VSU nemyslim..

sasa1310
31. jan 2017

@victory1 aj na obyčajné miestečka 🙂

victory1
1. feb 2017

@sasa1310 tak dobre, ako povies..kazda mame asi inu osobnu skusenost...nevybrali na na VSU?

sasa1310
1. feb 2017

@victory1 výberka sa robia na miesta, ktoré sú už dávno obsadené

victory1
1. feb 2017

@sasa1310 nie vsetky

namornicka
1. feb 2017

Máš pravdu, že človek s výučným listom si nájde prácu v odbore ľahšie. Bohužiaľ dnes sa všetci ťahajú na gymple, nikto nechce na učňovku a potom je ten pomer pracovných síl v spoločnosti nevyvážený. Tým neútočím na teba, iba konštatujem.

dorottka
1. feb 2017

Moja kamoska vystudovala pravo, rok robila prax v dakej pravnickej kancelarii - dievca na vsetko, od rana do noci za smiesny plat (bo sak ma byt rada, ze ma sancu si robit prax). Po roku mala nervove zrutenie, odisla do Irska, robila tam casnicku, teraz robi v kase v dakom obchodnom centre (uz 4ty rok) a povedala, ze nikdy nebola stastnejsia :D

maculkac
1. feb 2017

Ahoj, ak si po škole, nepracovala si a si evidovaná na UPSVAR, opýtaj sa pani na UPSVAR na absolventskú prax, môžeš ju vykonávať najviac 6mesiacov. Veľa súdov hľadá absolventov - čo to im pomôžu a absolventi sa čo to naučia o chode súdu a práci na súde. Absolventskú prax platí UPSVAR - ale nie je to teda zárobok - je to len na získanie akej-takej praxe.... samozrejme ak si nájdeš zamestnanie, samozrejme ukončíš absolvenstkú prax...

sinduska588
autor
3. feb 2017

@namornicka s ucnovkou si najdes lahsie robotu? 90% s ucnovkami robia aj tak mimo odboru...myslim zeny. Kadernicky,kozmeticky vyucene...vacsina absolventiek skonci za pokladnou alebo niekde v zavode....potom su tu casnicky...,alebo myslis stredna zdravotnicka je myslis vyhra?byt len zdrav.asistentom? 😀 to ze sa lahko najde robota je jedna vec ale ci to chce clovek robit druha.... Potom naco sa vlastne motivuju deti uz na zš do ucenia? Podla mna by mal ist kazdy na tu skolu na ktoru ma schopnosti..a nie ze mame automobilky,chodte na ucnovky a robotu mate 😀

zuzkas81
4. feb 2017

Ja mam tiez pravo, som advokatka, urcite by som ti radila poslat hromadne zivotopisy do advokatskych kancelarii, firiem, ale aj do statnej spravy - vygooglit si miesta, ktore prichadzaju do uvahy a poslat CV bez ohladu na to ci maju vypisane ze niekoho hladaju. U nas ked vyberame novych ludi preferujeme tych, co maju prijemne vystupovanie, ziadne prehnane ego, vedia naozaj dobre anglicky, analyticke myslenie a pod. Vzdy nas zaujima ci ma uchadzac nejaku prax - aj u absolventov, lebo vacsinou dnes uz aj studenti pracuju. Ak nemas, s tym je potrebne nieco spravit. Ma vyznam aj neplatena prax z nejakych uradov typu danovy, kataster, obchodny register, co je bezna nasa agenda. Je pravda, ze praca koncipienta je na zaciatku narocna, zaroven je sanca najviac sa tam z prava naucit, a po praxi a advokatskych skuskach je tam asi najlepsia perspektiva v ramci dostupnych moznosti bez konexii.

sinduska588
autor
5. feb 2017

@zuzskusim dakujem... Ano bez praxe je to nanič, vacsinou to uz pozaduju...len pocas studia prax velmi do uvahy neprichadzala. Zalezi aj od mesta kde sa studuje. My sme na UMB mali rozvrh rozhadzany az do vecera a takym sposobom ze sa zo skoly dostat na viac hodin nedalo. To nebolo o lenivosti ako si niektorí myslia. Z celeho nasho rocnika boli 2 baby ktore mali prax aspon piatky, ale zas nemali problem s dochadzanim atd... A toto teraz tazko vysvetlim nejakemu mozno buducemu zamestnavatelovi... 🙂 skusim teda poposielat tie CV aj tam kde mozno nehladaju.... Rozmyslala som aj ze pojdem skusit nejake vyberove na VSÚ, videla som otazky ktore na teste mozu byt...a tie by problem vobec neboli. Len si neviem predstavit ako by som bez praxe vyriesila nejaky pripad...co je tiez sucast vyberoveho....

bella_1
27. sep 2020

@sinduska588 ahoj viem ze stara tema, ale riesim trochu podobny problem a chcela by som sa ta spytat ci a ako sa ti podarilo nakoniec najst nejake miesto ? 🙂

owecka
20. mar 2021

@bella_1 v prave si nenajdes nic :D a ak ano, tak za minimalku...a k tomu tie hrozne vztahy

esmera50
8. aug 2022

@sinduska588 ja osm na právo enchcela ísť práve preto, lebo právnikov je ako maku a veľa ich ostáva bez práce v odbore...

thea4
15. aug 2022

čudujem sa, že každý tu píše, že právnikov je veľa a nemajú prácu. No podľa štatistík je na Slovensku na porovnanie 2,8 % zdravotníkov s vysokoškolským vzdelaním II. stupňa, a len 0,1 % právnikov (tiež II. stupeň VŠ). A keď pozrieme na štatistiky úradov práce, tak často najmenej evidovaných je z odboru práva (celkovo spomedzi ľudí s VŠ ). Právo je dosť univerzálne a dá sa s ním uplatniť, ak sa neupne na to, že chce silou mocou robiť napríklad iba advokáta... Hoci, ja si osobne myslím, že ak bude sa hľadať, tak sa raz možno nájde (aj bez konexii), a ak nie, tak určite sa nenájde.

jozef11111111
3. sep 2022

@ramzes1980 aj ja študujem právo , čakám že sa zlutuju a nechajú prejsť veď to není matyka.