Ako sa to mohli dozvedieť?

11. sep 2024

Ahojte , potrebujem sa poradit bude to trosku mozno komplikovanejsie a neviem ci sa spravne vyjadrim ale..pracujem pre jednu spolocnost, ktoru si najimaju ine spolocnosti aby pre nich realizovala uctovnicke a ekonomicke prace..do jednej z tichto spolocnosti s ktorou moj zamestnavatel spolupracuje ( nie su jedna firma, len partneri), som poslala zivotopis kedze viem ze hladaju na jednu poziciu ktoru som v minulosti vykonavala novych ludi, a teraz mi volala moja nadriadena od aktualneho zamestnavatela ze preco chcem od nich odist? ze vie o tom ze sa uchadzam o pracu v inej spolocnosti..ja som nikdy u mojho zamestnavatela aktualneho nikomu nespominala ze chcem odist a zivotopis som posielala len do tejto jednej konkretnej firmy.. odkial sa to mohli dozvediet?..to ma pravo ten u koho ziadam o zamestnanie informovat mojho aktualneho zamestnavatela ze sa u nich uchadzam o pracu?

bg92
11. sep 2024

od tej firmy kam si posielala zivotopis, od koho ineho. hovorit to samozrejme nemali.

autor
11. sep 2024

@bg92 nieje to nejake porusenie ochrany osobnych udajov alebo nieco take?

autor
11. sep 2024

a uz ani s tou spolocnostou moj zamestnavatel nespolupracuje, spolupracu sme ukoncili pred troma mesiacmi

prasiatko30
11. sep 2024

Cisto teoreticky mohli poziadat o tvoje referencie, a prakticky - niekto z HR sa pozna s niekym z vasej firmy a mu to udrelo do oci tak sa informoval

autor
11. sep 2024

@prasiatko30 to ma napriklad nenapadlo..vdaka

luccija
11. sep 2024

Každý každého pozná🙂aspoň máš šancu si vypýtať vyšší plat, keď nechcú, aby si išla ku konkurencii

autor
11. sep 2024

sefka mi volala vytocena ze naco ma zaskolovali pred mesiacom na nove systemy ked ja hladam pracu inde..ze som to mohla rovno povedat..

mojemenonikto
11. sep 2024

To sú dobrí amatéri, keď ti toto urobili. Myslím v tej firme kam sa hlásiš. A je jedno či to bolo kvôli tomu, že zisťovali referencie (to sa nerobí, keď ešte nie si vo výpovednej lehote a bez tvojho súhlasu), alebo sa niekto z tej novej firmy pozná s niekým u vás. A reakcia tvojej šéfky teda tiež stojí za to... 😁

butterflyeffect
11. sep 2024

Kludne si mohli volat do prace kvoli referencii. Bezne to firmy robia, hlavne vacsie. Ja som v minulosti musela aj pisomne referencie priniest od predosleho zamestnavatela.

autor
11. sep 2024

@mojemenonikto ja som ostala ako obarena ked mi volala..ze co to ma znamenat..

lakebabe
11. sep 2024

Bezne sa to robi, keď sa medzi sebou poznajú ,pýtajú si referencie a chcú vedieť prečo hľadáš inde

katkaseiner
11. sep 2024

ja by som to vyuzila ako zamienku na zvysenie platu... zavisi od tvojej situacie samozrejme, ale napr. ja by som povedala ze chcela by som si zvysit kvalifikaciu, navysit si vyplatu, naucit sa nieco nove, atd....

anjelicek26
11. sep 2024

Firmy sa poznajú a ľudia tiež a kvôli referenciam.. mala si šéfka povedať jasne, co ti vadí - nízky plat,kolektív, blbá pracovna doba... proste objektivne odpovedať. Ja keď som odchádzala, tiež som jasne povedala, že prečo..

autor
11. sep 2024

@anjelicek26 mne ale vadi ona..a jej pristup..tak som jej to nemohla povedat..

rivini
11. sep 2024

@prasiatko30 ale aj o referencie moze firma poziadat len v pripade pisomneho suhlasu uchadzaca. V opacnom pripade je to porusenie zakona o ochrane osobnych udajov.

autor
11. sep 2024

@anjelicek26 a tiez tam ponukaju vyssi plat..

kiki68
11. sep 2024

Ved to by som hned vyuzila na to, ze bud zvysia plat, alebo pojdes ku konkurencii. Moj chlap to takto spravil, boli nasrati, ale nemali velmi na vyber. Boli radi, ze zostal za ten vyssi plat…

petamich
11. sep 2024

Je to maximalne nekorektne a bez toho, aby si bola v aktivnom procese uchadzania sa o zamestnanie nemali vobec pravo komukolvek cokolvek hovorit a uz vobec nie bez predchadzajuceho upozornenia 😅 tazky fail za mna a k takemu zamestnavatelovi by som veru ani nesla

cookie29
11. sep 2024

pozri svet je nehorazne maly. Z praktickeho a oficialneho hladisko je to bohuzial fail, ale v realite to takto funguje casto...

melanta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
melanta
12. sep 2024

mne ale vadi ona..a jej pristup..tak som jej to nemohla povedat - a prečo nie? Prečo by si nemohla šéfke povedať, že nad zmenou práce uvažuješ kvôli jej prístupu? Možno by to bolo k ničomu a možno by to pomohlo. Ale určite nemôže nič zmeniť, ak o tom nevie.
Čo sa týka firmy, kam si posielala CV, napísala by som im, že nakoľko sa správajú absolútne neprofesionálne (tvojho súčasného zamestnávateľ informovali o tvojej žiadosti), tak sťahuješ svoj záujem u nich pracovať.

hara_vara
12. sep 2024

náhoda je blbec alebo
informovali sa na teba

vroni
12. sep 2024

Akoze sorry, ale firma, ktorá sa na mňa bude telefonicky informovať by u mňa práve skončila. Viem, že sa to na sk robí bežne, ale stále je to rovnako amorálne ako aj protipravne. Nechápem, prečo majú firmy namiesto pricetneho HR kluby dedinských klebetnic.

tiezjedna
12. sep 2024

@autorka žiadne porušenie osobných údajov, iba zbrklá reakcia tvojej šéfky. Ak si uviedla v CV, kde pracuješ, tak ten druhý zamestnávateľ si úplne legitímne chcel vyžiadať referenciu. Je to úplne bežné a v poriadku.

tiezjedna
12. sep 2024

@autorka a druhá vec - ak si myslíš, že si ako zamestnanec pre stávajúcu firmu (podhodnoteným) prínosom, tak si si neúmyselne vytvorila výbornú vyjednávaciu pozíciu. Využi ju😉

vroni
12. sep 2024

@tiezjedna, nie, nie je to bežné a už vôbec to nie je v poriadku. Referencie sa dávajú výhradne písomne a výhradne uchádzačovi. Nie telefonicky a nie hocikomu, kto si tam brnkne.

lakebabe
12. sep 2024

@vroni v každej firme kde som robila tieto dopyty nerobilo HR , ale riaditelia resp konatelia menších firiem. Vzhľadom na to, ze kazdy každého poznal v branzi tak si vždy zavolali, keď videli, že je to niekto z jeho firmy. Hr toto nikde nerobilo. Skôr v rámci kamarátskych vzťahov sa medzi sebou opýtali, prečo im ten človek odchádza

jarnajar
12. sep 2024

Akože to nemyslíte vážne, že potenciálny zamestnávateľ "nabonzuje" svojho uchádzača u aktuálneho. Veď ho nakoniec vôbec nemusí prijať a tomu človeku to môže uškodiť. Lebo zamestnávateľ sa na zamestnanca, ktorý zvažuje odchod môže pozerať ako na neperspektívneho. To je taká idylka, že vyrokuješ lepší plat. Nemusí to tak byť. Alebo zamestnanec zváži, že ostáva a už môže mať kvôli tomu pošramotené vzťahy. Ľudia často zvažujú odchod z práce, keď sú nespokojní, nejde len o plat, ale napäté vzťahy, atď. Toto asi atmosfére nepomôže. Je to od potenciálneho zamestnávateľa veľmi neprofesionálne a šokuje ma, koľké to považujete za normálne. Referencie sa pýtajú písomné alebo sa uvedie telefonický kontakt na konkrétne osoby (ideálne z predošlého, nie aktuálneho zamestnania).

tiezjedna
12. sep 2024

@vroni nehovor... Toto je tak korporátny pohľad (alebo nafrnený HR pohľad, ktorý okolo reality menších firiem ani nebežal), až to bolí... 🙄

vroni
12. sep 2024

@tiezjedna, možno nafrneny, ale tiež jediný legálny.
@lakebabe, ja viem, že sa to robí, ale nie "oficiálne", aby sa to dozvedela celá firma. Jasne, že ked mám dvoch zamestnancov a z toho jeden robil pre kamoša, tak sa "nenapadne" povypytujem. Ale nebudem o tom informovať aj mojich zamestnancov a kamoš tých 15 svojich.