Ako sa brániť voči protivnému nadriadenému?

7. mar 2020

Ahojte žienky, vopred prepáčte, že píšem anonymne. Mam na to však svoje dôvody. Prosím vás o radu ak ste zažili niečo podobné, alebo co by ste robili vy na mojom mieste. Pracujem dlhé roky na jednom pracovisku.Uz 3 roky mame nového šéfa.Priznám sa ze som workholik, mam rada svoju prácu, ale dobehli ma zdravotné problémy.Vyse 10 rokov sa luecim s jednou zdravotnou komplikáciou, ktorá si vyžaduje pravidelne sledovanie. V poslednej dobe, sa pridruzili ešte ďalšie iné závažnejšie neduhy, ktoré si vyžadujú aj hospitalizáciu.Šéf môj zdravotný stav zlahcuje, vraj si to mam riešiť počas voľná a nie cez pracovný čas.. Lenže, on nedokáže pochopiť, že sa to takto jednoducho nedá. Zdravie mi už tak neslúži ako dakedy. Čakajú ma teraz 2 veľmi náročné vyšetrenía a operácia... Jeho reakcia? Vraj zo robím naschvál, mam si to riešiť v lete...Baby, ako sa voči tomu brániť? Som krehka životom unavena osoba.Poradte prosím.

autor
7. mar 2020

Jedna mladsia spolupracovníčka po dlhom čase otehotnela, všetci sme jej úprimne gratulovali... Jeho reakcia bola, že keby vedel ze otehotnie, ani ju nezamestná.. Ze mu je to ľúto ze pôjde na materskú.. Ženy, ani si neviete predstaviť, ako mi tej mladej ženy bolo ľúto... Vyšla z kancelárie so slzami.... A ja už teraz mam obavy, ako mu povedať, že ja mám zdravotné ťažkosti, že to bude na dlhšie... 😔

marca12
7. mar 2020

Zdravie mas len jedno a karma nadriadeneho dobehne. Som zvedava,ci si na teba spomenie,ked on bude behat po lekaroch.

wieruska1
7. mar 2020

By som mu na stol hodila zo dna na den pn, a potom po skonceni a prelieceni vypoved. Ake pozicaj take vrat. Nech sa na mna nikto nehneva ale robit zo seba otroka na ukor zdravia? Rodiny? Presne preto si to niektori zamestnavatelia dovolia. Lebo zamestnanec hlupak, len cusi a sucha nohami a ktomu ma este vycitky. Ahaaa a predtym by som to este isla vysvetlit jeho nadriadenemu ako sa veci maju a ze slusni ludia sa bavia inak.

marca12
7. mar 2020

Taketo situacie ta musia posilnit. Vobec sa nezamyslaj jeho chorym myslenim. Ja chapem,ze je tazke najst nahradu,ale zdravie je najdolezitejsie. Nech si mysli,co chce.

autor
7. mar 2020

Ako sa brániť? Co mu povedať? Ako reagovať? Prepáčte, že sa tak banálne pýtam, ale skutočne nevládzem byť silná.. Mam dosť čo robiť prijať svoj momentálny zdravotný stav...

eliska13
7. mar 2020

Ešte, aby si sa cítila vinna, že potrebuješ hospitalizáciu.Je to despota.Mozno počas toho budeš mať dosť času porozmýšľať nad všetkým.
Normálne by som si vypísala dovolenku, deň voľna na návštevu lekara a oznámila vtedy idem na operáciu.

eliska13
7. mar 2020

A ver tomu, že sa svet nezrúti.Snad nie si jediná, ktorá to v práci robi a vie Tá niekto zastúpiť.Je to jeho vec ako to zariadi od toho je sef.Ak sa necháš od neho zahriaknut ako malé dieťa bude sa to len stupňovať.

autor
7. mar 2020

Už sa stalo, že iný zamestnanec mal tiež jeden závažný problém... Ten zase schytal slovné za to, že prečo mu to neoznámil skôr, aby našiel za neho náhradu. Považoval to za zatahenue svojho zdravotného stavu voči nemu ako šéfovi. Kolega chvalabohu vyzdravel...

evittam
7. mar 2020

Suhlas s
@eliska13
@wieruska1
A ako sa brániť? No poslať ho do prdele. Nemas sa voci comu brániť.

vikusjk
7. mar 2020

V prvom rade by si nemala mat vycitky svedomia za to, ze mas zdravotne problemy a ze potrebujes riesit sama seba, svoje zdravie. Nemala by si mat pocit, ze ty sa potrebujes obhajovat. Uvedom si, ze tvoje zdravie je len jedno a ak uz mas problemy, tak naozaj sa ti asi tie roky workoholizmu teraz oplacaju tym, ze je cas venovat sa chvilu sama sebe. Normalne chod na PN a liec sa. Rob to, co ti radia lekari. Oddychuj, nevystavuj sa stresu. Zamestnavatelovi nic nevysvetluj, nemas preco, byt na PN je tvoje pravo. Mas pravo, ba povinnost sama voci sebe, starat sa o svoje zdravie a presne na to je teraz cas. Cize sa porad s lekarom, ako dlho mozes byt na PN, myslim si, ze ak ta cakaju vysetrenia a operacia, tak aj po operacii urcite nejake doliecovanie si vyziada niekolko tyzdnov, cize ty sa sustred na seba a jeho teraz vypusti z hlavy.
Co pride potom, pride potom. Ak bude chciet, tak ta vyhodi (pocas PN nemoze a potom pravdepodobne s odstupnym) a aspon si najdes lepsiu pracu, dnes sa to da. Vsetko sa da, ale nie, ak clovek nie je zdravy. Cize, iba TY si teraz dolezita. Drzim ti silno palce a zelam skore uzdravenie!

autor
7. mar 2020

@eliska13 ja viem ze sa svet nezruti, to je práve to, že všetci to vedia.. Véd sme tam celkom dobrý kolektív a snažíme sa papiere odovzdať načas aj keď niekto vypadne.. Atď atď... My sme však svedkami toho ze on jednoducho náhradu hľadať nechce... On akonáhle ma urobiť niečo naviac, alebo že niekto z nás vypadne, tak robí krik a to ostatne co som už spomínala.. Je od nás mladší od niektorých.. Vraj nový vietor do plachiet príde.... On je zvyknuty, že všetci si robia svoju robotu.. Prišiel do hotového.. Taky nagelovany moderný muž.. Reprezentatívny... Len ta komunikácia.. 🙄😔

autor
7. mar 2020

@vikusjk ďakujem veľmi pekne ❤️veľmi si vážim tvoje slová

deti95060810
7. mar 2020

takýchto hlupákov ako tvoj šéf je viac... tiež som bola svedkom ako jeden šéf mal blbé poznámky pri jednej staršej pracovníčke že ide zas k lekárovi .... mne to bolo veľmi nepríjemné. a spravila som si "dokonalý obraz" o dotyčnom....

cacianka
7. mar 2020

Aj mne vyčítala ex veduca, preco si beriem dovolenku ?! Mal kto robiť, prevadzka isla.
Ked uz tolko vyzvedala ze preco potrebujem nutne docerpat minuloročnú D, tak som povedala ze mama je po tazkej operacii, otec skolaboval,
tak mi splechla ze co taham rodinne problemy na pracovisko ! Ze aj ona ma tazko choreho muza.
Zasekla som zuby a asertivne som jej povedala ze netaham, a o rodicov sa chcem postarat kym žijú , ked budú lezat v hrobe im to bude prd platne.
A ona nech sa stara o svojho muza a netrci v robote kde len buzeruje.
Viem ze ti je tazko, ale nerieš s nim, iba oznam alebo rovno posli PN. Aj nadriadenému môžeš povedat ze pristup a správanie veduceho nagelovaneho povazujes za urážlivé a obtazujuce

eliska13
7. mar 2020

No vidíš a nakoniec sa tvoj šéf bojí viac ako ty, keď robí hneď hysteriu, ak náhodou niekto vypadne, alebo má urobiť niečo naviac.To je život, ľudia nie sú stroje čokoľvek sa môže stať teraz potrebuješ voľno neboj sa požiadať o to, čo Ti patrí a necit sa vinma aj, keď určite poznámky budú drž sa!

pribinak
7. mar 2020

Tento šéf má tiež nejakého šéfa? Ak by som bola na tvojim mieste a robil by na mna nátlak, napísala by som sťažnosť na neho

elaela23
7. mar 2020

Jq som tiez v robote 10-12h denne q casto aj 3 soboty v mesiaci.podla vysledkov,ake mam chodisvam ns infuzku.tiez mi uz par krat nadhodil,ze zase odchadzam,tak som mu pivedala,ze mozem aj cely den mat volno nie len o 2h ist skor.alebo,ze ved chodte a vratte sa.ale nas malokedy zdvihne hlas.zase musim povedat,ze ked treba vzdy pomoze.

janka54321
7. mar 2020

Noja skusenost je taka, ze som.kvoli praci odkladala operaciu, mala som.ist v auguste a ja hlupa som ju kvoli praci presunula na september a tak sa to zhorsilo, ze uz od septembra som PN a veru sranda to nebola, ...som rada, ze som tu...vratit tak cas, tak ,,seriem" celu pracu, zdravie je prvorade, ...kazdy z nas je nahraditelny

autor
7. mar 2020

@pribinak ak na beriem silu a odvahu urobím to.... Za tie tri roky sme už párkrát v kuloároch za počuli o nás ženách že s nami mávajú hormóny.. Niekedy mám dojem, že je to taky človek ktorý má v srdci jed a na jazyku med... Pred vedením je celý tutuli mutuli.. Ja som taka ze sa zavriem, píšem si papiere, plním si povinnosti najlepšie ako viem... Nestarám sa o klebety... Len to zdravie teraz hapruje, tak s nim prídem viac do kontaktu... Ale v podstate máš pravdu, aj toto môže byť jedno z riešení.. V krajnom prípade podať sťažnosť

autor
7. mar 2020

@janka54321 som vďačná za tvoj príspevok... Želám ti skoré uzdravenie❤️

pribinak
7. mar 2020

A ak by sa vás spojilo viac, napísali by ste konkrétne situácie bolo by to ešte lepšie
Je to nejaký zakomplexovaný somár keď sa takto správa.

autor
7. mar 2020

@pribinak nespoji.. Kdeže... U nás je to také ako sa vraví v tom prísloví :skutek útek... Bohužiaľ..

autor
7. mar 2020

@cacianka ďakujem za tvoj príspevok. Vidím ze si to tiež nemala ľahké...

pribinak
7. mar 2020

Nevadí. Tak nápis tu sťažnosť sama. Ak ste seriózna firma a ty skúsený, zapracovaní zamestnanec, bez pruserov či sťažnosti, tak mu minimálne dohovoria aby sa takto nesprával
Je to len nadriadený nie Boh

halienka
8. mar 2020

toto mi príde taká špecialita slovenských vedúcich pracovníkov...akoby zamestnanec nemal mať ani iný život len prácu, ako robot, práca na prvom mieste aj na druhom až desiatom a až potom zdravie, rodina atď. Vôbec si jeho reči nepripúšťaj, tebe môže byť šumafuk čo si o tom on myslí, ty konáš v medziach zákonníka práce, tak ťa jeho názor a sprosté reči vôbec nemusia trápiť. Jednoducho mu oznám vtedy a vtedy idem na vyšetrenie a vtedy nastupujem do nemocnice na operáciu. Nepodávaj to tak, že sa ho nebodaj pýtaš či môžeš, ani to tak vnútorne necíť. On tam nie je na to aby ti takéto veci odsúhlasoval, on je tam na organizáciu práce. On dokonca nemá právo ťa ani vyhodiť kvôli zdr. problémom. Takže jediné čo musíš urobiť je sa od toho odosobniť, nepripúšťať si to k srdcu tie jeho reči. Keby bol moc útočný zvýš aj ty hlas, povedz mu že čo si to dovoluje takto s tebou jednať a otvorene mu povedz, že sa pôjdeš sťažovať za takéto jednanie. Niekedy takýto "pajáci" sklapnú keď uvidia, že sa ho nebojíš.

letfenixa
8. mar 2020

@halienka do písmena súhlasím!

dilino
8. mar 2020

čo je najhoršie ako byť chorý asi nič hovori sa zdravý človek ma milion želani chorý iba jedno tak čo je prednejšie nejaký šéf alebo tvoje zdravie každý normálny vie že na 1 mieste je zdravie ale evidente tvoj šéf nie. Lebo je zdravý a to že je zdravý nieje samozrejme po čase sa aj jemu môžu ozvať zdravotné problémy.

cacianka
8. mar 2020

Zazila som zopar starostov, jeden blb horsi ako druhy.aj zena ...

lavender273
8. mar 2020

@anonym asi chcem vela, ale neexistuje u vas personalne (HR) a tam podat staznost na jeho poznamky a chovanie? Toto nie je profesionalne a fer ako sa chova. Niekto by mu mal vycistit zaludok.

autor
8. mar 2020

@lavender273 na personálnom ma on takých svojich známych to nazvem,no jedine ak vyššie sa sťažovať... Ale to až v krajnom prípade...vies,pan direktor v skutočnosti je považovaný za super šéfa.. Mladý človek plný elánu... Sme tam vekovo rozdielni.. A ja som to už spomínala trochu vyššie že nás staršiu kategóriu považuje za hysterky so zastaralými názormi.. Ja ho meniť nejdem, rešpektujem ho ako šéfa, ani ho neposudzujem. Len som nevedela ako mu predostriet svoje zdravotné problémy a zvládnuť jeho zlahcovanie a odporúčanie aby som si to riešila v čase osobného voľna. Pri momentalnom mojom stave sa to však musí riešiť v dohľadnej dobe. 😔