Ako riešiť šikanu na pracovisku?

13. nov 2020

Ahojte. Nemôžem verejne, pre istotu. Z názvu je jasné o čo ide, trvá to dlhodobo. Vedúci má pod sebou pár ľudí. To, že sa správa kto som čo som, by sa dalo prežiť. Ale tie rozkazy a príkazy s prizvukom - ty čuš, nemáš právo na nič , bude tak ako ja poviem, to uz je cez, zhadzovat takto dospelých ľudí. Neustála kontrola a hľadanie aj najmenších chýb len aby mohol človeka zhodiť a vziať mu napr.premie . Ozvať sa za svoje právo? Nehrozí.
Prosím Vás, je na toto zákon? Môj návrh natočiť správanie vedúceho a ukázať zamestnavatelovi ? Bolo by to správne? Alebo ako to riešiť? Dakujem

janinah
13. nov 2020

aj keby ma hned na to vyhodili,tak to natočím a idem za najvyšším šefom...niekedy je hrdosť človeka viac ako istota práce,kde je vedúci debil

marcellka32
13. nov 2020

Najprv pekne slušne povedať: to ako sa so mnou rozprávate,....ak nepomáha (zrejme je to jednoduchši jedinec a to som sa pekne vyjadrila ešte), tak natočiť nahrať a ísť za najvyšším...inak toľko si k tebe dovolia, koľko dovolíš

evapistovic
13. nov 2020

Ano, môžeš sa bránit. Podla toho, čo opisuješ sa jedná o Bossing na pracovisku. Mozes sa obratit na Inšpektorat práce, potom aj na Slovenské narodné stredisko pre ľudské práva.

autor
13. nov 2020

Clovek ktory bol pred par rokmi na rovnakej pozicii s tymi istymi ludmi ,ktorym cca 4 roky rozkazuje bohuzial.
Tí ludia sa aj ozvu a dosť rázne, ale nič z toho, nepaci sa ti, mozes ist. Iba sa to stupnuje. Doslova diktator.
@evapistovic obratim sa na inspektorat a oni co spravia? Pridu to neohlasene skontrolovat? Predpokladam, ze pri kontrole o ktorej by vedel by si daval pozor a bol by ako med.
Zato reku ci aspon natocit ho nech je nejaky dôkaz.
Ako by to mohol inspektorat zistit ze sa tak naozaj sprava? Na pracovisku nie su spolu cely den, rano rozkaze zada ulohy, a pred fajrontom pride zbuzerovat. No a samozrejme kontroly pri praci namatkove . Ide skor o to jeho vyjadrovanie a zhadzovanie, neuznanie práv :-/ je jasne ze pred cudzimi ludmi sa bude správať normalne :-/

deti95060810
13. nov 2020

Inšpektorát práce nespraví NIČ...

lavender273
13. nov 2020

Keby kazdy zamestnanec co je pod nim podal staznost na personalne? Ak to mate vo firme, oni by mali riesit taketo veci. Radost robit s takym clovekom.

autor
13. nov 2020

@lavender273 je ich cca 20 ludi a polovica nema problem , polovica si radsej bude strazit miestocko. Rozmyslaju aj ze podaju hromadne vypovede. Profesia kde sa neda len tak na rychlo zohnat ludi, treba vselijake kurzy mat a skolenia, a prave teraz bude najviac prace, takze este tak by vedeli s tym nieco spravit lenze to by aj zamestnavatelovi stazili nielen tomu veducemu :-/

lavender273
13. nov 2020

Chapem ze su ludia radsej ticho, no to nic neriesi. Lepsia cesta je hromadna vypoved ako hromadna staznost?

andreatytler
14. nov 2020

Cerstvo po prichode no cudziny som mala sefku co doslova sikanovala svojich podriadenych. Hocikedy len tak prisla ku mne a zacala ma zdrbavat pred kazdym a kritizovat ze preco robim to a ono a pritom mi to ona sama kazala tak robit pred par tyzdnami. Zavolala si ma do kancelarie koli nejakej malickosti a nechala ma tam cakat aj 10 minut kym si vybavovala telefonaty. Nikdy som nemala problem zostat po praci ak bolo treba ale velakrat prisla k mojmu stolu a vypla pocitac aj ked som potrebovala len 5-10 minut aby som veci dokoncila a potom ma na druhy den ma zdrbala ze si zle zadelujem pracu pocas dna. Ako cerstvemu pristahovalcovi, mi bolo velmi tazko najst dobru pracu a preto som bola ticho a trpela. Tak isto aj moji kolegovia... vacsina novych pristahovalcov. Nechapali sme preco ju nevyhodia ale sefka mala dve tvare. Milu a priatelsku, ktoru ukazovala svojim nadriadenym a harpiu ktoru ukazovala podriadenym. Nastastie sme sedeli v jednej velkej miestnosti, kde bolo aj vela inych ludi a ti videli ako sa k nam sprava a stazovali sa na nu u velkeho sefa. Po 2 rokoch ju prepustili.
Sefovia sa u nas menia casto a asi po 10 rokoch a niekolkych dobrych sefoch prisla dalsia krava. Tato ludi ignorovala. Clovek sa jej pozdravil a ona ani muuu. Neustale nacuvala telefonatom co sme mali a ak sme nahodou povedali nieco s cim nesuhlasila tak sa postavila a zacala tam na nas ziapat. Doslova sa triasla od zlosti. Mne to bolo skoro az smiesne. Niekolko ludi koli nej odislo. Mne za to nestala, ignorovala som jej vylevy hnevu. Aj tato mala 2 tvare...
Stavim sa ze aj ten tvoj sef je milucky, krasnucky, ked sa rozprava so svojimi nadriadenymi. Preto je velmi tazke sa ist stazovat velkemu sefov (aj ked budes mat video). Je to o to tazsie, ak ten tvoj sef vykazuje dobre vysledky. Jeho nadriadeni budu ignorovat jeho spravavie, lebo ich viac zaujimaju vysledky ako par nestastnych ludi. Ale najdu sa aj vynimky a vtedy mozes byt uspesna. Ak mate personalne oddelenie, tam ta uz budu musiet vypocut a minimalne by o tom mali urobit zapis a ak nahodou maju viac takychto staznosti, myslim ze to budu riesit. Ale nemyslim ze by ho koli par staznostiam vyhodili. Iba ak by si vyslovene dokazala ze sa jedna o sikanu.

pieksamaki
14. nov 2020

Dokazy,..... nahravanie na mobil...bezna vec
..nikto by nemal skakat po tom druhom.....ked sa mu nepaci...nech da spatnu vazbu....ale zjavne nevie co to a mat rovnocenne vztahy......a treba si uvedomit....ze ci to spravne vnimas......do akej miery to je zly den cloveka ..do akej miery sikana....myslim ze doba sa meni.....a treba to skonzultovat urcite s odbornikmi......
Pokial si vykonavas svoju pracu zodpovedne...tak by som to riesila vyssie......ako svoju nespokojnost a ci sa to neda zmenit k lepsiemu.
Urcite ani napatie ktore z toho vyplyva neprospieva pracovnemu prostrediu....aj tebe aj vsetkym.

elenatomasova
14. nov 2020

@janinah lenže čo keď to robí ten najvyšší za kým ísť, poznám takých prípadov viac.Teraz je taká móda,za zasrani nevedia čo so sebou a šikanujú podriadených nezmyselnými rozkazmi a príkazmi a následne za to siahajú na vyplatu ktora je aj tak neskutočne mala?

bluka2
14. nov 2020

Musíš si to všetko, dlhodobo zaznamenať , diár , nahrávky, aby z toho bolo jasné, že je to systematické. Spojiť sa s kolegami, viacerí zmozete viac. Neviem ako na Slovensku, ale aj tam ako inde sa zrejme dá zažalovat za mobbing. Je to však ťažké dokazovať, preto to, čo som písala vyššie

bluka2
14. nov 2020

Alebo si nájsť inú prácu, lebo toto stojí fakt nervy

autor
14. nov 2020

@andreatytler hm tak toto moze byt problem, vykazat dobre vysledky je priorita u veduceho.
@pieksamaki keby to bol len zly den... nuz trva to cca 4 roky, postupne sa to stupnovalo aj ked od zaciatku ukazoval svoju poziciu, ale posledne dva roky je to neznesitelne.

andreatytler
14. nov 2020

Presne tak. Vela vysoko postavenych sefov zatvara oci a tvaria sa ze o nicom nevedia ak maju cloveka ktory vykazuje dobre vysledky. To ze podriadeni trpia im je sumafuk. Niekedy mam este aj pocit ze oni tych despotickych veducich maju radi.
Pesonalne oddelenie nemate? To sa mi zda ako schodnejsia cesta.