Ako postupovať v práci, keď mi ochorie dieťa?

lady511
7. nov 2014

Ahojte maminky,,zaujímalo by ma ked chodíte do roboty a ochorie dietatko,,očr je iba na jeden den?ked mi dcera ochorie na týžden a musím byt s nou doma ako mam postupovat v práci?robím len týžden a preto neviem ako mam postupovat,,či mi vobec pn daju,,alebo to niako vyplíva zo zákona že mi musia dat?,,a ešte jedna otazočka,,zatial mal chorá nieje ale kedže nastupila do školky,,pred týždnom,,dnes som si všimla že ma okolo ustočiek niake bodky červene ako alergia,,ale zatial nebola alergická na nič,,ma tam akoby pluzgierky biele ako herpes..citrusy nepapala lebo jej to nechutí tak neviem,,dala som jej na to hojivý zazrak ale b-čko asi nemožem jej dat,,ma 3 roky,,,dakujeeem

kliara
7. nov 2014

Ak bude malá chorá, tak na OČR ťa vypíše detská lekárka. Na toľko dní, koľko bude treba.

liz_lemon
7. nov 2014

OCR je na maximalne 10 dni (platena), zrejme si to mylis s priepustkou
PN nie je vyhodna, lebo je platena prve 3 dni len 25% (OCR cely cas 55%), zvysok je to uz 55%
a hlavne pocas OCR ta nikto nekontroluje, ale pocas PN chodi kontrola

velkacica
7. nov 2014

zamestnávateľ bude istotne nadšený

lady511
autor
7. nov 2014

@velkacica je mi jedno či bude či nie dcera mi je prednejšia a jej zdravie je pre mna alfa omega!

lady511
autor
7. nov 2014

@kliara dakujem pekne

lady511
autor
7. nov 2014

@liz_lemon dakujem,,niesom z toho nadšená,,ale ked bude treba budem s nou doma,,na tej očr,,

katarina644
7. nov 2014

@lady511 ahoj, tvoje dieta ma pravdepodobne afty, ktore su infekcne. a inak berie sa ocrka urcite.

lady511
autor
7. nov 2014

@katarina644 dakujem

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sissy27
7. nov 2014

@lady511 ešte môžeš využiť tzv. "paragraf" - máš nárok na 7 dní na seba a 7 dní na dieťa, je to v podstate priepustka na 8hodín na návštevu lekára... obyčajne to môžu byť len jednotlivé dni, ak sú dva a viac dní po sebe, tak musí byť očr alebo pn, ale niektorý zamestnávateľ toleruje aj tie dva dni po sebe... platené to je tak ako keby si bola v práci, akurát nemáš nárok na stravné (gastráč)... ak potrebuješ 5 dní dajú sa pokombinovať paragrafy na teba a na dieťa, prípadne jeden deň dovolenky (na ten máš nárok po odpracovaných cca 20 dňoch), podľa druhu práce vymeniť službu a podobne... zapojiť babky, partnera a dá sa to zvládnuť aj bez toho, aby si prišla o polovicu výplaty 🙂

mima4
7. nov 2014

@lady511 nech priatel ostane s nim doma na OCR ak je to nevyhnutne. Ty iba zacinas pracovat, potrebujes nejaky ten start 🙂

lady511
autor
7. nov 2014

@fidka79 ako zase sa ty vyjadruješ? nepotrebujem absolutne takýto nazor,,,ja sa pýtam na pn alebo očr,,a neriešim tu či ma otca a prečo nesotane s nou doma a tak,,taktiež pracuje,,momentálne si nemože dovolit byt doma,,rodičov mam daleko,,a mala s niekym cudzím nesotane

lady511
autor
7. nov 2014

@sissy27 dakujem,,uvidím ešte,,len sa zatial informujem,,aby som vedela keby sa to niako zhoršilo do rána,,priatel s nou nemože ostat doma,,ine alternatívy tiež nie ako babky atd,,

lady511
autor
7. nov 2014

@mima4 viem,,,že len začínam,,no uvidíme,,robím nočné,,takže do večera som doma,,ale potrebujem sa vyspat,,hadam to niako polepíme s mojim aby som nemusela ostat doma,,

mima4
7. nov 2014

@lady511 si zdravotna sestrička?
neboj, nejako to s priatelom zvladnete..preto ma dietatko dvoch rodicov, lebo starostlivost on je narocna 🙂

lady511
autor
7. nov 2014

@mima4 som matka takže viem a uvedomujem si takéto veci,,nepotrebujem tu rozoberat aku pracu moj robí,,lebo na to nebola vytvorená takato tema,,zaujímalo ma to aj koli tomu keby niekedy bola chorá napr chrípka tak aby som vedela ako mam postupovat,,,samozrejme zdravie dietata mi je prednejšie,,ale nechcem príst o prácu

sissy27
7. nov 2014

@lady511 ak robíš nočné, tak ti ten paragraf zamestnávateľ nemusí akceptovať - je to oficiálne určené na návštevu lekára (vyšetrenie) a teda v noci lekári neordinujú... nám to ale kedysi akceptovali aj na nočné,musíš sa informovať...ale mysli na to, že zamestnávateľ ti síce musí očr / pn / paragraf akceptovať, ale môže ti to zohľadniť ku koncu skúšobnej doby... 🙄 takže pokiaľ tú prácu chceš, tak sa snaž aspoň v tej skúšobnej dobe takéto veci poriešiť inak...

simca06022011
7. nov 2014

tie červené bodky su typické keď si deti dávajp veci do úst... moja to má tiež od septembra na striedačku ako je v školke...
Inak keď ti dieťa ochorie normalne sa to robi takto:
Kedze to nevies vopred, rano das vediet ze neprides lebo to a hento sa stalo, ides k lekarovi a podla toho co vybavite (ci to bude len navsteva alebo budete musiet ostat doma) oznamis to zamestnavatelovi (priepustku ti opeciatkuje lekarka, OCRku ti tiez vypise ona) a dorucis doklady 🙂 to je všetko z tvojej strany.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lady511
autor
7. nov 2014

@sissy27 nedá sa mi to poriešit inak,,uvidíme ako bude zajtra,,

lady511
autor
7. nov 2014

@fidka79 ked to bude važne,,budem s nou doma určite,,je to naše dieta a je pre nás všetko,,ano mam volno,,ale ja potrebujem spat vaic ako hodinu a priatel mi chodí až večer domov,,to by som bola totalne nevyspata a na svoju prácu musím byt vyspata,,kedže robím 12stky ..nerieš kto s nou bude doma,,zaujímalo ma len ako je to s PN a OCR

lady511
autor
7. nov 2014

@simca06022011 dakujem ,,toto je nazor PO LOPATE ktorý som potrebovala,,a nie to a hneto a sto rečí okolo toho

elka74
7. nov 2014

ocr-ka sa vystavuje na 10 kalendárnych dní

lady511
autor
7. nov 2014

@elka74 Ďakujem, dúfam že ju to prejde,a nevieš čo by som jej na tie ustocka mohla kupit?ak sa dá aj niečo volnopredajne, niaka masticka ale vo tak

lady511
autor
7. nov 2014

@simca06022011 a čo si dávala dcérke na tie ustocka?

simca06022011
7. nov 2014

@lady511 Nič zvláštne, poriadne ju poumývam a vysuším a naháňam nech si nič nepchá do úst a nie je oslintaná a špinavá (to je u nás výkon, dnes som videla že sa rúžuje s ceruzkami ) ... a umývať ruky v kuse.. keď to mala "veľké" tak som jej na to dávala nechtikovu masť z "jarmoku" a inak obyčajný krém čo používame na tvár, ale na celú tvar, nič extra iba na to... Ak je to to čo máme my (máme to iba okolo úst, na bradu a líca sa to ťahá niekedy), tak do dosť rýchlo mizne, a rýchlo sa to aj objaví a dookola. ale napr. bioderma má krém asi aj na toto, alebo klorane... ale ak to máte veľmi a ani cez víkend to nebude miznúť možno by som sa poradila s dr.

gretyka
7. nov 2014

@lady511 Mozes jej dat aj B-cko, existuje B komplex v kvapkach, ja tiez davam mojmu od 3 rokov alebo existuju Nutrolin B rozpustne tablety, to su probiotika a obsahuju aj vit.B...

lady511
autor
7. nov 2014

@simca06022011
@gretyka Ďakujem kocky,ešte sme to nemali ale zajtra niečo kúpim v lekárni

kliara
8. nov 2014

Ja by som len chcela poopraviť, že OČR sa nevystavuje na 10 kalendárnych dní, ako napísala @elka74, ale sa vystavuje na toľko dní, na koľko je to potrebné. Rozdiel je ale v tom, že 10 kalendárnych dní je platených a ostatné dni už platené nie sú. Samozrejme, nepredpokladám, že by @lady511 potrebovala takú dlhú OČR, len som to chcela upresniť. A @lady511 má pravdu, ona sa pýtala ako sa rieši v zamestnaní, keď je dieťatko choré. Nežiadala vás, aby ste riešili s kým má jej dcérka ostať doma, ako to má s partnerom skombinovať, nežiadala ani aby ste riešili čo jej partner robí a či má dieťatko otca... Tak by ste sa mohli držať témy a nie písať od buka do buka.
Inak tu sú ešte podrobnejšie informácie o OČR, o tom, aké problémy môžu nastať, keby trvala viac ako 10 dní, prípadne ako sa dá riešiť, aby bola platená aj keď je dlhšia:
https://www.modrykonik.sk/forum/staram-sa-o-dietatko/kolko-dni-je-platena-ocr-na-dieta-a-v-akej-vyske/

maznacik007
8. nov 2014

@lady511 samozrajme ze B cko jej mozes dat resp. mala by si. Co sa tyka OCR ides k lekarke vypise ti papier ten potom dorucis svojmu zamestnavatelovi, samozrejme predtym mu to oznam telefonicky nech sa vie zariadit...
co viem tak si mala robit casnicku v kasine (mala si tu par tem o tom) takze tam by sa fakt mozno dalo zvazit ze by sa v tom case o dieta staral partner .. aj tak je asi v noci doma... a je zivnostnik .. takze si vies skor prisposobit cas... ale tak je to na tvojom rozhodnuti ..

v kazdom pripade si v skusobnej dobe takze je velmi velky predpoklad ze ta ak pojdes na OCR prepustia... ja som nastupovala pred letom do novej roboty .. muz ma narocnu pracu .. ale pocas mojej skusobnej doby chodil s detmi k lekarovi on, opaatrovanie sme platali ale ostaval iba on .. ja nie...