Ako obísť výpovednú lehotu?

paulinka17
10. aug 2020

Ahojte, potrebovala by som od vás radu.
Doteraz som pracovala ako čašníčka a priateľ bol s našim synom doma (vyhodili ho kvôli korone)
Našťastie od piatka nastúpil do novej prace a ja potrebujem dať okamžitú výpoveď kvôli malému (ešte nechodí do škôlky) ale môj šéf mi vraví že musím dodržať 3mečnú výpovednú lehotu.
Zmluvu mám samozrejme, tak ako to tu na SK chodí, nastavenú na polovičný úväzok a nepracujem tam ani rok.
Dá sa nejako obísť tá výpovedná lehota?
Inak na internete som čítala že pri tejto dĺžke pracovného pomeru je tá doba len mesiac ale šéf si stojí za svojim a tvrdí že až tie 3

e1i
10. aug 2020

@paulinka17 výpovedná doba je podľa dĺžky pracovného pomeru, myslím ze do roka je to naozaj iba 1 mesiac. Ukáž mu zákonník práce

nika82
10. aug 2020

3 mesacnu vypovednu nemam ani ja a to mam odpracovane 4r, chod na peenku ci ocr s drobcom

saskia_98
10. aug 2020

Neprid 3 dni po sebe do roboty, on ti da absenciu, ty si to zaplatis na zdravotke a socialke a mas okamzitu vypoved. Ale moze ti siahnut na plat za posledny odrobeny mesiac.

c_est_la_vie
10. aug 2020

@paulinka17 standartne plati rok zo zakona, pokial ti zmluva neurcuje viac. Ved si pozri co si podpisala.
Ale ked uz sa ideme natahovat tak by som povedala ze teda odrobim len ten polovicny uvazok, viac od teba nemoze ziadat podla zmluvy 😏

alenah31
10. aug 2020

@e1i pri PP, ktorého dĺžka netrvala 1 rok je výpovedná lehota 1 mesiac. Pokiaľ dáte výpoveď dnes resp. do konca 31.8. - výpovedná lehota plynie od 01.09. a končí 30.9. Samozrejme pokiaľ ste sa v prac. zmluve nedohodli inak. Okamžitá výpoveď - na to podmienky nespĺňate. Akurát Dohoda o ukončení PP - s tou musia súhlasiť OBE strany a podpísať ju - tam si dohodnete dátum kľudne aj zajtrajší. Pokiaľ do práce nenastúpite sú sankcie, ktoré si môžu uplatniť - pokiaľ ich máte uvedené v zmluve (napr. náhrada škody spôsobená predčasným odchodom vo výške 1 mesačnej priemernej mzdy).

c_est_la_vie
10. aug 2020

@alenah31 do roka je to mesiac, pokial to zmluva nespecifikuje inak. Zmluva je prioritna, lebo blizsie urcuje podmienky pracovno pravneho vztahu podla konkretnej dohody!

alenah31
10. aug 2020

@c_est_la_vie a ja som napísala niečo iné?

c_est_la_vie
10. aug 2020

@alenah31 pardon, zle som si to precitala.

hettinka
10. aug 2020

@paulinka17 dá sa rozviazať pracovný pomer dohodou, aj okamžite. Ale musi súhlasiť aj zamestnávateľ. Inak je výpovedná lehota podľa tvojej zmluvy, pozri si to.
Dá sa to aj inak riešiť, buď rada, že máš prácu. Je august, pár dni záplat opatrovateľku a od septembra maly nejde do škôlky?

smejko25
10. aug 2020

@paulinka17 chod na pn pokial ti neskonci vypovedna lehota 🙂

ukulela
10. aug 2020

@hettinka tam bude asi problém s pracovnou dobou. Čašníčka asi večer, možno do noci. Ak robí chlap na smeny, tak to nevykryju. Šéf bude dobrý hajzlik .... na papieri polovičný úväzok a ešte ju tam drží.

iriska13
10. aug 2020

@paulinka17 pokial ja viem, ked dáva zamestnanec, je len 2 mesiace, keby ti dal zamestnavatel, vtedy ti može dať 3 mesiace...šak si prečítaj, budeš mudrejšia...
https://www.podnikajte.sk/pracovne-pravo-bozp/v...

moonlight1210
10. aug 2020

@iriska13 este to zavisi od toho, kolko rokov ma odpracovane.

iriska13
10. aug 2020

@moonlight1210 ano, samozrejme....

hettinka
10. aug 2020

@ukulela a možno vydáva obedové meníčka ... nevieme aký má pracovný cas

marci77
10. aug 2020

ak tam nepracuje dlhsie ako rok, vypovedna lehota je 1mesiac, podla zakonnika prace
ale naozaj, skuste ist na OCR s malym alebo na PN, pripadne opatrovatelka ako radia baby

paulinka17
autor
10. aug 2020

Pracujem krátky/dlhy týždeň od 11tej do desiatej večer, cez vikendy dokonca až do polnoci. V zmluve mám napísane že odrobim 20h týždenne a výpovedná lehota podľa zákonníka prace. Takze by to mal byt teda ten jeden mesiac. Na celé leto ma šéf brigádnikov takze keby mu vypadol jeden človek mohlo by sa to zvladnut ale on mi aj tak oponuje, pritom vie aká je situacia. Rozmyslam teda nad tou PN alebo OČR... ďakujem za rady

alenah31
10. aug 2020

@paulinka17 radšej očr.....momentálne tá pandemická očr - zatiaľ je do konca augusta. Pri PN si viazaná liečebným režimom - môže ti prísť kontrola. Je možné, že tá očr sa bude predlžovať - uvidíš. Pretože tebe by končila výp. lehota až k 30.9. - čiže ešte potrebuješ vykryť september.

hettinka
10. aug 2020

@alenah31 nemôže na pandemicku, keďže dieťa nie je v škôlke. Jedine bežná ocr na 10 dní, alebo pn. Len na akú diagnózu, hm..,

Ak dá výpoveď teraz, výpovedná lehota plynie až od 1.9.

alenah31
10. aug 2020

@hettinka ale čoby nemohla....ona pracuje - dieťa pokiaľ je v jasličkovom resp. škôlkarskom veku - pan. očr trvá. Nárok na pandemickú OČR majú rodičia detí predškolského veku, ktorých deti nenavštevujú v mimoriadnej situácii detské jasle alebo materskú školu, pričom dôvod, prečo zariadenie nenavštevujú nie je dôležitý. Mám takých zamestnancov celkom dosť - dokonca pri tých malých poberajú aj RP aj pandemickú očr. A čo sa týka výp. lehoty len si napísala to čo ja pred tebou.

hettinka
10. aug 2020

@alenah31 ale to dieťa musí byt zapísané v jasliach/škôlke.

alenah31
10. aug 2020

@hettinka nie nemusí. Názov zariadenia sa už nikde nepíše.

mondolina
10. aug 2020

@hettinka
Nemusí byť zapísané v škôlke.

mondolina
10. aug 2020

@hettinka
Môže ísť na pandemickú očr.

e1i
10. aug 2020

@alenah31 ja som písala iba to co vy že pri PP do roka je 1 mesiac výpovedná nič viac a ja sa nechystám dávať

e1i
Autor odpoveď zmazal
Zobraz