Ako je to s dovolenkou?

12. mar 2024

ahojte prosim vas ako je to s dovolenkou ked si chcem vypytat volno ale sef mi nikdy volno neschvali, radsej mi preplati dovolenku, klasicky vela prace a nema kto robit..minuly rok som dostala za cely rok az dva dni dovolenky v lete..ostatne mi odmieta schvalit radsej mi to preplati..ja ako zamestnanec vobec nemam narok si rozhodovat o dovolenke?..sorry ze sa pytam takto ale je to moja prva praca a neviem na co mam narok a na co nie..

simca06022011
12. mar 2024

Máš nárok na čerpanie dovolenky. Dovolenka sa nesmie preplácať, jedine nevycerpana pri ukončení pracovného pomeru.
Zákonník prace naštudovať trošičku treba

https://www.employment.gov.sk/sk/uvodna-stranka...

zuzubb007
12. mar 2024

No to nemôže robiť, keď nemá kto robiť teba to nemá čo zaujímať máš nárok na 20 dní dovolenky a šéf sa môže aj na hlavu postaviť !!! Jednoducho beriem si dovolenku a dovidenia

nops
12. mar 2024

Podľa Zak.prace nárok na čerpanie máš.Treba mu to ukázať a prípadne si zavolaj na inšpektorát práce ako postupovať

simca06022011
12. mar 2024

@zuzubb007 tak zase takto to nefunguje :D ze beriem si dovolenku a dovi. Ale tak by som postupovala ak by moju dovolenku ignoroval a nebola by s ním reč o tom, kedy ju budem čerpať.

simca06022011
12. mar 2024

@nops stačí to nahlásiť, to je na kontrolu.. by ma zaujímalo ako to papierovo rieši Mzdar.

mimi3008
12. mar 2024

Ja mam taku vedomost, ze ano, mas narok na celu dovolenku, ale musi ti ju schvalit sef, nie len tak, ze kedy chces a s polkou tvojej dovolenky ti moze disponovat zamestnavatel, teda v zmysle, ze ti nariadi dovolenku (napr.celozavodne dovolenky a pod.)

autor
12. mar 2024

no pekne tak potom ja neviem co ja mam za sefa..

nops
12. mar 2024

@simca06022011 jasné,stačí aj nahlásiť,ale najprv by som skúsila riešiť to so šéfom.Ak autorka ešte neskúšala,iba sa pýtala.Ci mu poslať písomnú žiadosť napr.A ak nič,dať podnet.

tiika
12. mar 2024

Čerpanie dovolenky schvaľuje vždy zamestnávateľ s prihliadnutím na záujmy zamestnanca. On ma povinnosť ti nariadiť ju čerpať (4tyzdne). Preplatiť ti ju môže len pri skončení PP, prip.nevyčerpanú cast nad 20 dni. Nie ze on ti da radšej peniaze 🤦‍♀️ To je na IP ozaj.

Avšak čerpanie dovolenky z minulého roka si môžeš určiť aj ty, po 1.7., zamestnávateľovi to treba oznámiť 30 dni vopred (so súhlasom kratšie).

https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/legisla...

tiika
12. mar 2024

Treba poznat svoje práva a stať si za nimi. Viem, že je to ťažké, no šéf ich fakt porušuje…
1.Nemôže ti dovolenku preplácať.
2. Musí ti ju nariadiť čerpať.
3. Po 1.7.ti musí umožniť čerpať (staru), podľa tvojho oznámenia.
To akože u vás ostatní zamestnanci nechodia na dovolenky.

zuzubb007
12. mar 2024

@simca06022011 no u mňa to tak funguje ja si diktujem a šéf skáče ako poviem 🤣áno jasné treba sa dohodnúť, že potrebujem atď., sú rôzne práce a zamerania kde proste ide výroba bohužiaľ nedá sa vždy záleží naozaj od prace

tiika
12. mar 2024

@mimi3008 2 týždne môže nariadiť celozávodnú, to áno. Ale okrem toho môže disponovať celkovo so štyrmi týždňami dovolenky.