Aké mám možnosti pri výpovedi?

15. okt 2024

Ahojte je tu niekto kto by sa vyznal viacej.
Od 1.8 pracujem v novej firme avšak zamestnávateľ mi dal zmluvu až od 8.8 s tým že tie dni mi doplatil. V inzeráte klamal o výške platu tak že v podstate minimálnu čiastku dostávam na účet a zbytok na ruku. Ďalej prácu ktorú vykonávam nie je práca ktorú mám písanú v zmluve. Od kedy tu som vidím že takto hocijako zdiera zamestnancov.
Naskytla sa mi možnosť ísť pracovať do inej firmy kde je všetko pekne na papieri. 8.10 mi skončila skúšobná doba. Nástupit by som chcela hneď. Aké mám možnosti s výpoveďou a je možné že mi nemusí doplatiť zbytok?
Ďakujem

zmrzlinka2021
15. okt 2024

Treba zamestanvatela e-mailom upovedomit o tom, aby opravil vyplatne pasky na realnu mzdu, ktoru si dostala a aby ti vyplatil peniaze, ktoré si zarobila. V opacnom prípade kontaktujes inspektoriat prace.

melanta
15. okt 2024

1. Pracuješ od 1.8. a zmluvu máš od 8.8. - prečo? Prečo si pracovala na čierno? Je úplne nepodstatné, že ti tie dni následne zaplatil. Bola to práca načierno.
2. Na papieri minimálka, zvyšok na ruku - prečo si dobrovoľne podpísala pracovnú zmluvu, ak na nej nebola dohodnutá suma? Áno, zamestnávateľ klamal, ale bolo tvoje rozhodnutie, že si s tým súhlasila.
3. Vykonávaš iné, ako máš v pracovnej zmluve - prečo? Toto je opäť tvoje rozhodnutie, že dobrovoľne robíš iné.
Všetkým vyššie uvedeným chcem povedať, že všetky 3 záležitosti nie sú v poriadku, ale ty si na ne dobrovoľnej pristúpila.

K ukončeniu pomeru - požiadaj o ukončenie pracovného pomeru dohodou k dnešnému/zajtrajšiemu dňu. Ak nebudú súhlasiť, môžeš dať výpoveď. Ak ju doručíš do konca októbra (je jedno, či dnes alebo posledný októbrový deň), výpovedná doba začne plynúť od 1.11. a v novej práci môžeš začať pracovať od 1.12. Každý seriózny zamestnávateľ to pochopí a počká. Ak nie, opäť ideš robiť niekam, kde seriózni nie sú.

Samozrejme, ak nebude aktuálny zamestnávateľ súhlasiť s dohodou, môžeš dať výpoveď a proste zajtra už neprísť. A budeš dúfať, že ti dá absenciu a ukončí pracovný pomer on s tebou okamžite. Avšak urobiť to nemusí a za určitých okolností ti môže nevyplatiť poslednú mzdu a dať dokonca k náhrade ušlý zisk (závisí od toho, čo robíš a či príde k škode, ak zo dňa na deň neprídeš). Ak nebude súhlasiť s dohodou, skús ísť vydieraním. On ti podpíše dohodu a ty nebudeš kontaktovať Inšpektorát práce a Finančnú správu za trestné činy (práca na čierno, mzda na ruku).

tykat
15. okt 2024

Prečo ti skúšobná doba skončila 7.10.? Tak si mala v zmluve?
Ešte skúsim...nemala si počas toho nejaké PN, OČR? O tieto dni sa skúšobná doba predlžuje.

melanta
15. okt 2024

@tykat no vidíš, to mi uniklo. Veď ak jej začal pomer 8.8. tak skúšobná by jej mala skončiť až 7.11. Jedine, že majú dohodnutú 2 mesačnú skúšobnú.

tykat
15. okt 2024

@melanta veď práve. Jedine že tak mala v zmluve.

autor
15. okt 2024

@melanta no ja som si myslela že to všetko takto bude ale pán majiteľ prvé 8 dni nechodil a prepáčte ale nemohla som si dovoliť sedieť doma bez prace s tým že zmluvu doniesol 8 a že to vlastne podpíšeme od 8
Čo sa týka platu na pohovore aj v inzeráte mal písaný plat iný ako je na zmluve a to som tiež vlastne nevedela pokial som neprišla sem

opica_skorica
15. okt 2024

Aku dlhu skusobnu mas definovanu/dohodnutu v tvojej pracovnej zmluve?

melanta
15. okt 2024

Autorka, trestného činu si sa dopustila ja ty. Tou čiernou prácou. Toto sú také kecy, že nemôžem si dovoliť byť bez práce. Kto je hlúpy, tak potom takto dopadne. A nemôžeš sa na to uraziť, pretože to tak proste je. Prečo si podpísala pracovnú zmluvu, ak si na nej nemala takú mzdu, aká bola v inzeráte? Toho 8.8. keď ti dal zmluvu, mala si trvať na tom, aby ju prepísal a dal tam sumu, ako bolo v inzeráte. To bolo tvoje rozhodnutie, že si súhlasila s nevýhodnými podmienkami. Si svojprávna a dospelá, predpokladám. Takže nevyhováraj sa. Všetko sa udialo s tvojim súhlasom. Aj to, že dobrovoľne robíš iné, ako máš na zmluve. Proste dobrovoľne sa nechávaš odrbávať a ešte aj tvrdíš, že takú prácu si nemôžeš dovoliť nemať.

A k tej skúšobnej dobe - máš v zmluve 2 mesačnú skúšobnú dobu? Pretože ak máš skúšobnú dobu 3 mesačnú, ako je vo väčšine prípadov, tak ti končí až 7.11. (ak začal 8.8.) a teda dnes kľudne môžeš ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe.

autor
15. okt 2024

@melanta ďakujem

autor
15. okt 2024

@opica_skorica 2 mesačnú

autor
15. okt 2024

@opica_skorica s tým že zmluva mi konci na konci roka a od ostatných zamestnávateľov som sa dozvedela ako to tu chodí, je to stavebná firma a pán majiteľ nerád v zime predlžuje zmluvy, ale ja som to nevedela že to takto bude. Nikdy by som do takejto prace nenastúpila a nedala výpoveď z prace predtým keby som vedela že zmluva bude plátna o 8 dni neskôr a že plat bude na ruku a v hotovosti keď už som mala odrobene 8 dni

autor
15. okt 2024

@melanta a áno ospravedlnujem sa za svoju hlúpotu ako tu vravíte lebo ja som veštila a vedela že príde až o 8 dni a vedela že výplata bude iná keď na pohovore a v inzeráte zamestnávateľ klamal
Joj tak dobre pohovkami si doma mesiac dva kvôli svojej hrdosti a 600€ úver nám odpustia jeden mesiac že?
Ale hlúposť moja 👍🏻

opica_skorica
15. okt 2024

Ok. Ved ja ta neodsudzujem. Mne raz tiez dali zmluvu po tyzdni a pol, spätne datovanú, organizácia s 3000 zamestnancami. Na inspektorate prace sa za hlavu chytali, mysleli, ze to nejaky sukromnik o 3-4 zamestnancoch, nie mega velka organizacia.
Idealne bude dohodnut sa.
Drzat ta nebude, ked bude vediet, ze i tak chces odist. A skus spomenut inspektorat prace, ze si sa radila. Urychli to dohodu. Drzsa🍀

autor
15. okt 2024

@opica_skorica ďakujem pekne, áno ja len som si nebola ista ako je to potom s platením lebo v podstate už mi nemusí vyplatiť tento mesiac v hotovosti a zistila som až potom že je to “špekulant”

melanta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
melanta
15. okt 2024

Autorka, budem reagovať na tvoje slová. A neber to ako útok, ber to ako radu do budúcna. Nemáš absolútne žiadne ani len základné právne, ekonomické a sociálne povedomie, tak si nechaj poradiť.

lebo ja som veštila a vedela že príde až o 8 dni
- každý priemerne inteligentný človek vie, že najprv sa podpíše pracovná zmluva, potom sa nastupuje do práce. Úprimne, verím, že niekde vo vnútri to vieš aj ty. Ale odignorovala si to a začala pracovať bez zmluvy. Nerob to nabudúce. Každý seriózny zamestnávateľ ti dá podpísať zmluvu vopred.

vedela že výplata bude iná keď na pohovore a v inzeráte zamestnávateľ klamal
- ale veď ty si to vedela, keď si 8.8. podpisovala zmluvu, tak už si ju podpisovala s tým, že si vedela, že ťa oklamal. Napriek tomu si s tým súhlasila. Čiže ty si už pri podpise zmluvy vedela, že je špekulant a aj tak si zmluvu podpísala a pracovala tam. Ty si stále ideš svoje, že nemohla si to vedieť. Ale vedela si to pri podpise zmluvy a súhlasila si s tým. Tak si uvedom, že toto je tvoja chyba a ber to ako ponaučenie do budúcna, že nastúpiš, až keď budeš mať zmluvu a až keď bude v zmluve všetko tak, ako má byť. A potom pracuj podľa zmluvy, nerob iné ako máš zmluvu.

Ja chápem, že účty je potrebné platiť. Ale netreba robiť zo seba martýra a podpisovať pracovnú zmluvu, ak je v nej čokoľvek, s čím nesúhlasíš. Tak ako ty potrebuješ prácu, aj oni potrebujú teba - takže ak v zmluve je niečo inak, tak nesúhlas a žiadaj opravu. Ak je zamestnávateľ seriózny, opraví to. Ak neopraví, hneď vieš, že je to odrbávač. Zamestnávatelia klamú iba tých, ktorí sa nechajú.

autor
15. okt 2024

@melanta dobre to áno tak teda ak dám výpoveď dohodou keďže skúšobná už skončila to či mi to vyplatí ten zbytok v hotovosti nemusí áno? Že jedine ho postrašiť inšpektorátom ?

opica_skorica
15. okt 2024

Vyplatit ti musi podla uzatvorenej pracovnej zmluvy. A vypoved dohodou neexistuje. Existuje vypoved, ktora je jednostrannym aktom, druha strana ju berie na vedomie a plynie tam vypovedna doba. Existuje ukoncenie dohodou, kde neplynie vypovedna doba a je to na dohode oboch stran ku ktoremu dnu ukoncia prac.pomer.

autor
15. okt 2024

@opica_skorica áno rozumiem a vlastne on to podľa zmluvy chcel tak že mi dá minimálnu mzdu na papier a zbytok do 1200€ mi doplatí čo je celkom čiastka
Ten zbytok teda po výpovedi ako keby neexistuje áno?

kris_tin257
15. okt 2024

Ja by som sa tým extra nezaoberala, doniesť dohodu o ukončení s dátumom ktorý potrebuješ ak nebude chcieť podpísať môžeš povedať že dáš podnet na inšpektorát práce... Treba sa ale pripraviť na to že ti vyplatí iba to čo máš udane v zmluve a môžeš zabudnúť na doplatenie práce na ruku 👍

martul
15. okt 2024

Vyplatí ti len to, čo je oficiálne. To, čo ti dával na ruku, s tým sa rozlúč, to mu nemáš ako dokázať.
A s tým, že odišiel na týždeň, preč, darmo sa rozčuluješ, pracovná zmluva sa má podpísať pred nástupom do práce, takže si prever, či nemusíš tých 8 dní doplatiť na sociálke a zdravotke...

P.S. Ty si sem už písala, že?! Lebo nedávno tu bolo úplne totožná téma. Aj dátumy sedia.

melanta
15. okt 2024

Výpoveď dohodou neexistuje, existuje výpoveď alebo dohoda. Požiadaš o ukončenie pracovného pomeru dohodou k dátumu xxxxxxxxxxxx. Ak nebude súhlasiť, povedz, že odporúčaš, aby ti to podpísal, inak budeš všetky jeho porušenia riešiť na Inšpektoráte práce. A áno, ak dáš výpoveď, je takmer 100%, že ti vyplatí iba to, čo máš na papieri. Nemá povinnosť ti vyplatiť nič iné. A ty nemáš ani nárok, aby ti vyplatil niečo viac, ako je na zmluve.

A ako píše martul, ak máš zmluvu od 8.8., tak od 1.8 do 8.8. si musíš doplatiť zdravotné poistenie (sociálne nemusíš). Informuj sa v zdravotnej poisťovni, aby ti nevznikol dlh.

opica_skorica
15. okt 2024

Zbytok (na ruku) vobec neexistuje.

autor
15. okt 2024

@martul nie toto je môj prvý príspevok tu

smutok20
15. okt 2024

Ahoj, len by ma zaujímalo z akého si okresu. Lebo viem tiež o jednom takomto expertovi ako je tvoj zamestnávateľ aj keď verím že takých by sme našli stovky. Ak chceš, tak mi napíš do správy.

autor
15. okt 2024
smutok20
15. okt 2024

Tak to nie je ten istý 😁 každopádne asi neočakávaj že Ti zaplatí to čo nemáš v zmluve.