Absolventská prax v tehotenstve

nikitta17
6. sep 2016

Ahojte 🙂 chcela by som sa opytat ci mi neviete poradit ako to je s tym,ked som evidovana na urade prace a ozvali sa mi ohladom absolventskej praxe,ale kedze ja som v 17.tyzdni tehotenstva tak uz teraz by som nerada niekam chodila do prace aj ked viem,ze na tej praxi su len take jednoduche prace 🙂 neviem teraz co robit pretoze ja som na urade este ani neoznamila,ze som tehotna ci to nieco zavazi alebo budem musiet nastupit na tu prax aby ma neradili z evidencie? 😒

weronika2
6. sep 2016

@nikitta17 Ahoj ja som bola tiež na absolventskej praxi cca pred 2 rokmi a bola tam jedna baba čo bola tehotná a normálne chodila, ona robila abs. prax v materskej škole. Choď na úrad práce a normálne im len oznám, že si tehotná. Ak by si túto absolventskú prax odmietla, vyradili by ťa z evidencie a musela by si si platiť sama zdravotné poistenie.

nikitta17
autor
6. sep 2016

@weronika2 no to viem,ze ked odmietnem tak ma vyradia co nechcem,ale tak,ze ci ked im oznamim,ze som tehotna ci to vobec nieco zavazi alebo aj tak budem musiet ist na tu prax? 😒

viki_lv
6. sep 2016

@nikitta17 ja som mala tuto istu situaciu, avsak vedeli, ze som tehotna. Mala som ist na absolvenstku prax aj napriek tomu, no nechcela som tam ist, nakolko by som musela denne precestovat 50 km kvoli dochadzaniu na 4 hodiny prace. Byvalo mi kazde dopoludnie zle od zaludka, vracala som a este aby som rano kvoli tym 4 hodinam skoro vstavala, cestovala a precestovala vsetku tu almuznu, co za absolvenstku prax platia, to sa mi veru neoplatilo nech som ratala ako som ratala. Jedna velmi ustretova zamestnankyna na urade prace mi vsak poradila, nech mi moj gynekolog vypise PNku az do nastupu na matersku a s nou nech pridem na urad prace. Totizto ked si na PN, nemozu ta zaradit ani na absolventsku prax a ani sa tam na urade nemusis hlasit, ze si aktivne hladas zamestnanie. A bolo vybavene 🙂

janickacrazy
6. sep 2016

@nikitta17 Tak pokiaľ nemáš nejaké zdravotné problémy v tehu, tak kludne na tú prax chod, vačšinou sú to ozaj len jednoduché práce a len na pár hodín denne, aspon sa nebudeš doma nudiť. Ak máš dáke komplikácie, tak sa možeš hodiť na marodku.

nikitta17
autor
6. sep 2016

@viki_lv no tak to si mala iny pripad,ale mne uz teraz nebyva vobec zle a myslim,ze ani tolko nebudem musiet cestovat takze lekar mi teraz urcite neda PNku nema na to dovod 🙂 takze to asi vyzera tak,ze sa budem musiet s tym zmierit a predsa len este na tu abs.prax ist ci chcem alebo nie

@janickacrazy no to viem,ze nie su,ale uz by som radsej nikam nesla teraz predsa len neviem ako mi bude o mesiac dva ved to nikdy neviem niekedy mi este aj teraz pride rano napriklad zle, ale neviem ci to po 3 mesiasoch mozem tu prax ukoncit? 🙂

a navyse neviete mi poradit ked mam zmeneny trvaly pobyt ci to vlastne mozu ma odtial z uradu posielat na taku prax teda z miesta prechodneho pobytu? este musim cakat za obcianskym preto urad vlastne nemam zmeneny 🙂

weronika2
6. sep 2016

@nikitta17 ukončiť ju môžeš len ak by si si našla prácu, no ak by ti bývalo zle, tak by si išla na PNku a nikto ti nič povedať nemôže...ohľadom toho trvalého bydliska som si nie istá, no mala by si im to oznámiť a asi ťa preradia na ÚP, v mieste tvojho trvalého bydliska..ak ideš z okresu do okresu..

nikitta17
autor
6. sep 2016

@weronika2 tak,ale nie je minimalna dlzka tej praxe 3 mesiace,ze tolko musis a potom sa to neda len tak ukoncit to musim chodit az kym nepojdem na PN? 😒
ano z okresu do okresu,ja som tam vcera volala a ona mi povedala,ze mam prist az ked budem mat urobeny obciansky tak preto to este nie je prevedene,ze nie som tam,ale tak je mi to zvlastne,ze odtial ma chce niekam poslat na prax ked tu vlastne nebudem ani chodit uz na UP

weronika2
6. sep 2016

@nikitta17 nie na PN môžeš ísť aj skorej, nemusíš čakať tie tri mesiace 🙂 no ak je to takto, tak potom už z tohto "starého" ÚP na abs. prax ísť nemusíš, normálne sa zaeviduješ ako nezamestnaná na "novom" ÚP a tam sa budeš chodiť podpisovať..a aj tam ti môžu ponúknuť absolventskú prax, tam sa píše tuším žiadosť o abs. prax či? Len neviem ako to je potom teda, keď ty na tú absolventskú prax ísť nechceš. Ja by som to na tvojom mieste skúsila, dostaneš nejaké peniaze a tie 4 hodiny denne vydržíš či? a ak by sa ti zhoršil stav, tak sa hodíš na PN do nástupu na materskú a hotovo 🙂

janickacrazy
6. sep 2016

@nikitta17 No asi na tú prax budeš musieť ísť, ved keby si mala potom neskor nejaké zdravotné problémy, tak ju možeš prerušiť PN-kou, ved jasné, že teraz nemožeš vedieť ako sa budeš cítiť za 2 mesiace. Neviem ako daleko si sa presťahovala, ale teda ak to máš ozaj na tú prax daleko, tak sa hod na PN a hotovo, lebo všetko čo zarobíš prevezieš. Hádam by to mali aj oni brať do úvahy na tom UP, ale neviem, s tým skúsenosť nemám.

magic08
6. sep 2016

@nikitta17 ak si sa prestahovala a este nemas novy OP, tak mas nejake tlacivo, ktorym sa preukazujes, vsak? To ti dali na policii. S tym tlacivom si prehlasis pobyt na starom UP. Teda, aspon si tam daju poznamku. UP ta moze poslat na AP, len v rámci tvojho okresu. Teda, ak si sa stahovala do ineho okresu, tak ta na AP staru UP poslat nemoze, ak si sa prestahovala len v rámci okresu, tak ta stary UP moze na AP poslat. Tehotenstvo nie je dovod, zalezi ale na druhu prace, ktory by si mala vykonavat. Ak si nemenila trv. pobyt, ale len prechodny, si povinna to oznamit na UP. Ostatne plati, to co som pisala vyssie.

magic08
6. sep 2016

@nikitta17 a AP trva 6 mesiacov,4 hodiny denne. Za to dostavas príspevok, ten ti ma pokryt vydavky na dochadzku, stravovanie a ostatne naklady.

nikitta17
autor
6. sep 2016

@magic08 no ja som sa vydala a menila som trvaly pobyt a to mam uplne v inom okrese aj dokonca kraji a obciansky este mi nevyhotovili cakam za nim a na UP mi povedali,ze to mam prist menit az ked budem mat obciansky 🙂 len ja mam prechodny vybaveny tu kde este stale som nahlasena na UP, ale tak mi to pride zvlstne, ze vcera som im volala ohladom tej zmeny a dnes sa mi ozvali s AP ked vedia,ze mam zmeneny trvaly pobyt 😒

@weronika2 nehovorim,ze to sa neda vydrzat, ale ono uz som aj celkom ine plany mala s manzelom a toto mi to dost kazi a za tie drobne to vobec nestoji 😖 a ja kedze nemam ziadne komplikacie tak skoro ma urcite lekar nevypise na PN

Ja som myslela,ze v 5.mesiaci uz celkovo nechcu brat na ziadnu pracu ani na AP, ale tak asi to je jedno ako tak citam 😒

weronika2
6. sep 2016

@nikitta17 noo im je jedno v ktorom si mesiaci, možno ti to nestojí, no ak by ťa vyradili tak si budeš musieť platiť to zdravotné poistenie, po prípade sa skús informovať u lekára či by ťa nevypísal na PN, vysvetli mu situáciu a uvidíš.

magic08
6. sep 2016

@nikitta17 lekar ta na PN vypise, ak ho o to poziadas, navyse, pre UP staci len potvrdit ich tlacivo o PN, lekar len da peciatku, nemusi vypisovat tlacivo, ktore sa hlasi na SP.

nikitta17
autor
6. sep 2016

@weronika2 ako samozrejme,ze sa prisposobim uz tomu,ze ked budem musiet ist aby ma nevyradili z evidencie tak pojdem 🙂

@magic08 no ano,ale ja som myslela,ze lekar vypisuje PNku az niekedy v poslednych mesiacoch a ze to skor nedava iba jedine v pripade komplikacii ak nejake su pocas tehotenstva

janickacrazy
6. sep 2016

@nikitta17 na Sk sa dá vačšina lekárov ukecať, mnohé baby sa dajú vypísať hned na začiatku tehu, aj ked im nič nie je, lekár predsa nebude chodiť k tebe domov ráno o 6 a kontrolovať, či ti je zle a obzeráš wc misu 😀

ivec16
6. sep 2016

podla mna ta na prax poslu aj ked si tehotna, jedine co musia tak pridelit ti pracu zodpovedajucu tvojmu stavu. podla mna normalne nastup na prax, a ked to nebudes zvladat tak ta dr vypise na PN, ak to nemas daleko, zeby si musela dlho cestovat, nevidim dovod preco by si nemohla nastupit

senan
6. sep 2016

@nikitta17 presne tak ako napisala ivec16, jedine co musis tak prijat tu absolventsku prax a potom ked tak sa hodin na pnku aby ta nevyradili z uradu prace ale urcite im to predtym oznam..

nikitta17
autor
8. sep 2016

@ivec16
@senan dakujem babyvcera som bola na urade a nakoniec ako som si ja myslela nikam ma neposlu a to z dovodu toho,ze trvale bydlisko uz mam niekde uplne inde takze ma nebudu tu posielat na ziadnu AP 🙂

senan
14. okt 2016

@nikitta17 sice som tu dlhsie nebola takze som si az teraz precitala spravu od teba, ale je to super ze ta nikam neposielaju..vidis stacilo sa ist popytat🙂