12 hodinová práca namiesto 8 hodinovej

lijka
27. máj 2016

Ahojte ludia 🙂

Rada by som vedela, ci moze zamestnavatel nutit ludi pracovat 12h s 1/2 hodinovou prestavku, ak maju v pracovnych zmluvach pracu na 8 hodin.... Vedenie tvrdi, ze je to mimoriadny stav na 1-2 tyzdne + soboty samozrejme. Vsetky to dostali prikazom. Nie je to uz na podnet na inspektoriat ?
Dakujem, snad sa najde niekto, kto sa zakonom rozumie viac ako ja 😀

zita19
27. máj 2016

Pri 12 hodinovej smene mate narok na polhodinvu prestavku, plus este jedni 15 minutovu. Ale sest 12 hodinovych smien do tyzdna je vela, ale ak je to kratkodobe, tak v podstate to nariadit moze. Aj keby ste dali podnet na inspektorat, tak sa z toho vykruti mimoriadnymi prevadzkovymi pomermi. Samozrejme vam musi zaplatit vsetky odpracovane hodiny alebo nahradne volno za prescasove hodiny nad dohodnuty tyzdenny prac. cas.
Vybojujte si hlavne tu druhu prestavku a zaplatene prescasy alebo nahradne volno, plus priplatok za sobotu

jamika27
27. máj 2016

@lijka tak zamestnávateľ môže nariadiť aj prácu nadčas, aj keď máte 8 hodinovú prevádzku. Nadčasy môže preplatiť, alebo vybrať má na to asi 12 mesiacov (neviem presne - ale je to obdobie okolo 12 mesiacov plus mínus, kedy to môže dať zamestnávateľ vybrať - nemusí hneď v ten mesiac).

Pauzu si môžte vybrať aj ďalšiu 15 minútovú - po požiadaní o ďalšiu pauzu bol problém? Na ďalšiu pauzu máte nárok 15 minút. Reálne neodpracujete 12 hodín, ale 11,5? bez pauzy myslím. Na pauzy je nárok poprvých 6 hodinách 30 minút, čiže keby odrobíte ďalších 6 hodín máte pauzu - ale to už myslím vy idete domov. Ale tých 15 minút by ste si mohli vydobiť 🙂

U nás bola pri 12 pauza 1 hodina - ale to je len na dohode zo zamestnávateľom, ale sme aj o to dlhšie v práce, keďže sa to nezapočítava do prac. času.

Takže odpoveď na tvoju otázku - nemyslím si, že je to podnet na inšpektoriát. Hlanve treba o pauzách a potrebách komunikovať, myslím, si že zamestnávateľ dá radšej ďalšiu 15 minútovú pauzu, ako sa naťahovať s ľuďmi ...

lijka
autor
27. máj 2016

Velmi dakujem za odpovede 🙂

jamika27
27. máj 2016

@lijka a ešte jedna vec ma napadla, neviem písali ste že robíte každý deň tak dlho? lebo práca nadčas by nemala prsiahnuť 8 hodín týždenne (150 ročne)

katka1981
27. máj 2016

@lijka, ak si matka starajuca sa o dieta do 15 rokov, nadcasy ti nemoze dat prikazom.

lijka
autor
28. máj 2016

@jamika27
Ano kazdy den.... Vraj vynimocny stav.... Zmluvne mame robit 8h. Ma to trvat 1-2 tyzdne.

lijka
autor
28. máj 2016

@katka1981 Mam uz starsie deti 🙂

majka2508
29. máj 2016

@katka1981 po kt. paragrafom to najdem?

majka2508
29. máj 2016

do 15 rokov pre osamelych rodicov,
tak len do 3 rokov dietata, ked nie je rodic osamely. nasla som to 🙂

katka1981
29. máj 2016

@majka2508, neviem, ale ja som hladala na nete ino k nadcasom, ked unas v robote sme tahali nadcasy. Nakoniec som ich robila, ale ja som mala home office a potrebovala som peniaze, takze som to nejak pretrpela ale znicena som bola riadne, lebo boli strasne horucavy vtedy a bolo to citilne, som kolkokrat o polnoci vypinala pocitac a ledva som bola schopna odcupitat do postele. Skusim to najst a skopcim to. Ale my sme ich nemali nariadene, boli sme poproseni.