Výbavička pre novorodenca v minimalistickom duchu

kaitlin3
22. aug 2018

Ahojte, chcela by som sa spýtať, či medzi vami nie je nejaká minimalisticky naladená mamička, ktorá sa pri príprave na príchod bábätka riadila tým, že treba len to najnutnejšie, poprípade aj "prírodné" potreby pre bábo, ako oblečenie (koľko kusov, aký typ, materiál, veľkosť atď.), kozmetika a podobne. A či by mi vedela poskytnúť svoj zoznam, resp. nejaké rady, tipy, čo kúpiť/nekúpiť. Pozerala som si nejaké zoznamy na nete ale prídu mi preplnené a nie všetko je využiteľné...ĎAKUJEM ☺

dominika6
22. aug 2018

@kaitlin3 za mojich čias nebol internet,nebol žiadny zoznam..iba zdravý sedliacky zoznam..
narodilo sa dieťa,prišli sme s ním domov,položili do postieľky,ktorá bola vybavená štandartne..matrac,perinka..
nakúpené boli dupačky,košielky,plienky a základné veci..logicky ked na to ideš,tak dieťa prezlečieš 1-3x denne,
kedže sa ogrcká,pokaká atd atd..čiže 3x oblečko..x 7dní je 21 kusov..
kedže to perieš,stačí ti polovica..
každý cca mesiac dieťa podrastie,dokupuješ o číslo väčšie..
o ostatných veciach hádam písať nemusím..(plienky,mlieko,fľaše,cumle)
nič iné dieťa nepotrebuje,iba byť v suchu,byť napapané, a cítiť lásku..
to je podľa mňa minimalistické ..ako rozoberať akých 200 vychytáviek a najdrahší typ kočíka mám kúpiť aby ladilo s mojim oblečením..

dankovicova
22. aug 2018

Choď podľa inštinktu, proste čo si myslím, že budeš potrebovať kúp. Poprípade nejaký zoznam a čo ti tam príde zbytočné to vynechaj 🙂 Jednoduché. Ak by si si nevedela dať s niečím konkrétnym rady tak sa kľudne spýtaj tu báb či to využili, či to nekupovali zbytočne 🙂

miravt
22. aug 2018

@dominika6 a hlavne sa dnes da vsetko potrebne dokupit v prvom obchode 🙂 tiez som pisala zoznamy a aj tak sme zopar veci dokupovali.. a kopec veci sme kupili zbytocne.. dnes by som uz tolko veci vopred nekupovala.. uplny zaklad, tak ako ste napisali.. aby mal kde spat, okupat sa, veci na oblecenie a prebalenie.. vsetky ostatne vychytavky sa daju dokupit neskor podla potreby dietata..

dominika6
22. aug 2018

@miravt presne tak..v meste bol jediný obchod so základnou výbavou..kočík sme kúpili v Polsku..mali jeden typ v 10 farbách 😀..teraz mám pocit že kočíky menia podľa počasia..do dažda,do snehu,na výlet,do mesta 😀..300 druhov autosedačiek...50 druhov postielok,matracov a odsávačiek,fľašiek.. ..ach jaj..
jediná vec čo by som v minulosti chcela,čo nebolo,je asi monitor dychu..ale to sme my mamy zvládli aj bez toho..obyčajným sluchom..boli sme ako sovy 😀

yanni
22. aug 2018

@kaitlin3 som tu. A ked poviem minimalisticky, tak je to fakt minimalisticky.

Postielka 30 rocna po mojom bratovi. Len novy matrac, nepremokava plachta a na to este bavlnena plachta. toto vsjo v postielke. Ziadne zbytocne vankuse, paplony, deky, plysaky, kolotoce, prkotiny atd. Uplne spartansky.

Do ca. roka takmer ziadne hracky (ja som nijake nekupila). Deti sa hrali so vselicim, platove flase, varechy, papuce, noviny atd. Vynaliezavi hihi

Oblecko: minimalne. par Body, triciek, gati. zalezi od rocneho obdobia. Perinku sme nemali, vsetci spavali az do denneho odplienkovania v spacich vakoch.
Zu nezijeme v socializme, nedostatku s poloprazdnymi obchodmi. Posledne dieta NIKDY nevracalo (a zu ma tri roky) ani ako babo. Co som rano obliekla, to so vecer vyzliekla. 2-3 razy prekakalo pienku. vynimocne. Ale pracka funguje a susicka tiez. V najhorsom pripade hodit hned do pracky a potom do susicky a za dve hodiny ma zase plnu skrinu.

Kozmetika do roka ZIADNA. Uplne zbytocne ak dieta nema nejake kozne problemy.

Topanky sa prve kupovali az ked deti vedeli s istotou chodit, cize aj po vonku. capacky a taketo prkotiny sme tiez nemali. Stacili uplne ABS ponozky.

teplomer do ritky. Na kupanie sme mali vanicku, 30 rocnu po bratovi.

Plienky jednorazovky, pre nas jednoduchsie, kedze vela cestujeme.

Flase, cumle? Naco? Nikdy nekupuj dopredu. Ak sa ti nepodari "rozkojit", vbehnes do prvej Drogerie a jednu skusis. Zvysok objednas na internete. Podobne je to aj s oblecenim. Ak bude nieco chybat, objednas. Pride do dvoch dni.

Kocik. najmladsie dieta prislo po 5,5 roku. Cize zu nic nebolo. Kupili sme jeden a ten mame doteraz. Zu pouzivame len an behanie, dcera ma tri roky. V jej dvoch rokoch sme kupili yoyo koli castemu cestvaniu a rychlym presunom po letiskach. Inak by som ani ten nekupovala.

katarinamarkova
22. aug 2018

@kaitlin3 napisem ti co som ja povazovala za totálne zbytocnosti......
- všetku detskú kozmetiku. Okrem jedného kremu na zadocek.
- ohrievač na flase
- kadejaké stylove oblecko co deti dostali.....
- prebalovaci pult, speci smetiak na plienky.....
- slnecnik na kočík
- topanocky pre deti co nevedia ešte chodiť 😊
- predrazene neprakticke kociky 😊
- monitor dychu
...........
Co mi moc pomohlo
- veeela plienok
- vlhcene obrusky
- obyčajne body plus pancusky nejaká ta ciapocka
- kočík co mi vyslovene sadol
- detská vysielacka
- dva cumle
- veľká kabelka kde som všetko mohla nahadzat
- dobrá podprsenka......tu ešte vylucim ako zbytočnosť všetky podprsenkY na kojenie a odporucim obycajnu co vyzera super pod každým zrickom so zapinanim vpredu.

yanni
22. aug 2018

@dominika6 ja nepostradam ani len ten Monitor dychu a ani pri jednom dietati sme nemali ani len babyphone. A to mame velky dom, detske izby su na poschodi a aj tak som vzdy vsetko pocula.

dominika6
22. aug 2018

@yanni nemala som ani ja nič..ani vysielačky ani monitor..nič len ked si to spätne uvedomím s dcerou sme mali stresy,pri mioklonických záchvatoch,kedy mi prestala dýchať na pár sekund..ale hovorím,bola som tak vytrenovaná sluchom a zrakom ,rýchlejšie ako monitor 😀 niekto sa ani na to nezobudí..spolieha sa a tvrdo zaspí..

yanni
22. aug 2018

@dominika6 Ved to, ja by som sa na to nespoliehala. Je to predsa len Technika. Kolko falosnych poplachov uz bolo. Ja tiez pocujem kazdy vydych🙈

ivychic
22. aug 2018

Zbytočné sú vankúš a perina do postieľky - je to práveže pre bábätko nebezpečné na udusenie. Síce je moderné kupovať tie krásne nastajlované sety do postieľok, ale využitie nula bodov. Rovnako sukne na postieľku a baldachýn - sú to lapače prachu. A presne - najlepšie kupovať až keď sa dieťa narodí podľa potreby, všetko sa dá kúpiť v každom väčšom supermarkete a cez net ak potrebuješ, do dvoch dní máš doma. Tak radšej kúpiť menej, ako viac. Nekupovať fľašky - ak budeš plne kojiť nepoužiješ ani jednu. Alebo všelijaké nepohodlné oblečenie pre deti do roka - napríklad rifle, gate na traky, šatočky - to dieťatko potrebuje voľné pohodlné oblečenie, takže body, dupy, polodupy a svetrík.

majusska202
22. aug 2018

@yanni ahoj cítim ako keby si písala o mojej výbave... V okolí nás rodilo niekoľko naraz každá nechápala prečo nemám kolotoč nad postieľku neviem co všetko a malý prežil bez všetkých tých veci.... Nekúpili sme ani jednu hračku veľa podostaval aj tak najradšej vyhadzuje suflik a skrinky

liv1
22. aug 2018

Nešli sme podľa tohto zoznamu, ale take minimalistické riešenie príchodu bábätka na svet by bolo podľa mna
1.postielka (žiadne košíky čo využiješ len do cca 4 mesiacov)
1 velke balenie novorodeneckých plienok.
5x body (v lete + krátke body)
5x dupacky
2x polodupacky
2x teplaciky
4x ponožky
2x mikinka, svetrik
2 čiapočky
2x pancusky (môžeš kúpiť väčšie nech vydrzia
5x látková plienka (využiješ dlho)
2 deky
Matrac
2 plachty
1 nepremokavá plachta
1 uterák vyhradený pre dieťa
Z kozmetiky len Rybilka na ritku
Kočík alebo satka
Detske nožničky na strihanie nechtov (dá sa to aj normálnymi ale tieto sú omnoho bezpečnejšie)

Čo už nie je minimalistické podľa mna, ale odporúčam je
Vlhčené utierky
Zo dva dudle rôzne
Detský teplomer

@yanni to že dieťa prestane dýchať nepočujes

Monitor dychu - nikdy neľutujem že sme mali, našej známej to zachránilo 2mesacne úplne zdravé donosene dieťa. V noci. Keď všetci spali... mamy, ktorých deti zomreli na syndróm náhleho úmrtia (a nie je ich malo) by asi porozprávali, ako by ten monitor vtedy radi mali...

Nech mi žiadna matka nepovie že je hore 24 hodín aby počula každý nádych a výdych dieťaťa 🤷‍♀️

beky1813
22. aug 2018

Tiez som nekupoval zbytocnosto, oblecenie len prakticke, cize body, polodupacky a overaly, zo zaciatku viac kusov, furt sa prekakala, prezliekala som aj 3 krat do hodiny. Ale mame susicku uz, tak uz netreba toho tolko. Ja ani vanicku nemam, rovno platene lehatko do vane, ani prebalovaci pult som nekupovala. Co som kupila do postielky bol mantinel, nech sa netrieska do tyciek a mne sa osvedcilo lehatko, kde som si ju prenasala po byte, ked som bola v sprche, varila som a teraz ju tam krmim a ked bude vediet sediet, tak kupim ikeacku stolicku na krmenie

alicam
22. aug 2018

Podľa mňa dítě nič okrem oblečenia, plienok, šatky/kočíka a prsa, prvého pol roka nepotrebuje :D

jatva
22. aug 2018

Pri tretom uz som zhruba vedela co chcem a nechcem 🙂 takze sme si vystacili so satkou (tych som mala viac, lebo mam grckov), latkovymi plienkami, vanickou, par body s kr. rukavom, s dlhym, teplacky asi 3ks, nejake ciapocky. Co sa tyka hygieny, tak medvidek, perlan, lieh, slnecnicovy olej,

evalin88
22. aug 2018

Ja som kupila kopu blbosti ako prvorodicka a co fakt potrebujem mi doslo az v nemocnici... takze zavinovacka na snurovanie namiesasto paplonika... namiesto kozmetiky iba mast s rybim olejom na zadok.... na suchu kozu kozmeticka vazelina pomoze aj na mliecnu chrastu.. maly neznasa vsetko co ide cez hlavu cize hlavu

janulato
22. aug 2018

A ak mas chut nieco kupovat, kup si mamilacky Prakticky navod na dojcenie. A ak mas este cas, tak si s mamilackou laktacnou dohodni stretnutie este pred porodom, aby si vedela ako na to.

frerik
22. aug 2018

@kaitlin3 okrem toho Co tu uz bolo ja by som portadila namiesto klasickej drevenej postielky kupit cestovnu a do nej normalny matrac, hlavne aby si predisla urazom. Mali sme aj mantinel a aj tak ked sa maly zacal stavat tak sa parkrat nepekne buchol hlavickou. Okrem toho maju cestovnu postielky kolieska takze ju mozes lahko premiestnit a su aj nove o vela ekonomickejsie. A mozno vyuzijes aj na cestovanie ako my.

michelle137
22. aug 2018

My sme Mali postielku od kamosov, pre druhe uz ani to, deti spia s nami na velkom letisku. Co je top si zadovazit je satka na nosenie, pre druhe nemame uz ani kocik, kedze starsia v nom nechcela byt a ju som tiez hned nosila. Plienky pouzivame latkove, tak je toho viac, ako ked si kupis vzdy balik jednorazoviek. Vanicku mame, bambusove osusky xkko odporucam pre malicke, mame dve. Potom nejake plienky latkove na podnladanie, nepremokave podlozky. Noznicky s oblym okrajom, teplomer do ritky, pred narosenim som nemala ale osvedcili sa weleda kremiky na ritku.. Tu kozmetiku lubime cela rodina. Nejake oblecko, super na zaciatok zavinovacie body, pyzamka na rozopinanir... Neskor som na nosenie v satke ocenila Merino veci malej, ako ciapku, bodycko, topanocky, stucne.. A kedze sme robili aj bkm, teda bezplienkvu komunikacnu metodu, mame aj nocnik po starsej na to urceny... Veci na oblecko som kupovala hlavne z bazaru, par novych. A neskor bolo super kaucukove hryzatko, drevenea hrkalka, knizky... Este deky aspon dve sa zidu, aj podla rozneho obdobia. A na cestovanie Nam. Kamoska pozicala baby vysielacku, to Nam tiez velmi. Pomohlo.. Ale az neskor sme vyuzili.. Este vajickondonauta.

girlie_konik
22. aug 2018

Ja len k pultu prebalovaciemu sa vyjadrim - pre mna top vec, nechapem tie baby co prebaluju kade tade na posteli/gauci. Ved by som prisla o chrbat sa stale tak zohybat. Inak som nemala ani ja v podstate nic, velmi striedmo som nakupovala, ale teda prebalovaci pult urxite odporucam

marlenka222
22. aug 2018

@dominika6 ja som bola jedna z tych ktore to takto riesili. Peniazkov moc nebolo, nakolko som bola po strednej skole a PN cely cas, malo co som prerobila ale aku taku korunku som dostala,zdravotne problemy-nevedeli sme ani co a ako bude,tak len nutne. A potom prisla rodina.znami aj neznami, susedia, ludia z dediny a dnes mam po dcere hadam 3 vrecia! ;)

nikam
22. aug 2018

Obecenie v bledych farbach tak, aby sa dalo prat spolu (ak planujes prat pre babatko oddelene). Mnoho veci zrejme dostanes, takze kup len zopar 56-62. Nosic alebo satku - u nas to boli najlepsie investovane peniaze.
Nekupovala by som ziadnu obuv, ponozky (furt sa vyzliekali).

kaitlin3
autor
22. aug 2018

@yanni
@katarinamarkova
@ivychic
@liv1
@beky1813
@michelle137

a aj ostatné kočky, ďakujem krásne 🙂 veľmi ste mi pomohli 🙂

čo sa týka postieľky, tú tiež podedíme (po mne :D), chceme len kúpiť kvalitný matrac a nejaký jednoduchý mantinel, aby sa tam netrieskal, čítala som článok o všelijakých tých hniezdach, vankúšikoch, ale aj mantineloch, o tom aké sú nebezpečné a koľko bábätok sa tak zadusilo :/ určite chcem nejaký jednoduchý mantinel, aby sa netrieskal a aby tam okolo toho nepadali veci 🙂 ale zaplniť 3/4 postieľkami plyšákmi, vankúšikmi a neviem čím iným, len aby mi na to sadal prach a furt som to prala, to nechápem :D

Isto dopredu ani žiadne fľaše, majú ich všade, keby bolo treba, tak dokúpim 🙂 A určite dostaneme aspoň jeden cumlík, však to už je asi povinný darček :D

Oblečenia viem, že podedíme po 6 synovcoch, len som chcela kúpiť nejaké kvalitné zavinovacie body, dupačky a pyžamko- určite biele, neviete o nejakých stránkach, kde také majú?

Ešte som sa chcela spýtať ohľadom monitoru dychu, isto ho chcem, aj keď možno to niekto považuje za zbytočnosť, ale tie ktoré máte, viete mi poradiť nejaký dobrý a kvalitný? 🙂

Ďakujem ešte raz všetkým 🙂

mironka
22. aug 2018

@girlie_konik ja nemam pult,prebalujem na posteli v nasej spalni,na posteli v maminej spalni. Kade tade,ale aj si k tomu sadnem na tu postel,aby ma nebolel chrbat. 😁

liv1
22. aug 2018

@kaitlin3 nás sa volal tuším angel care 401. Urcite Kupuj dvojplatnovy, kupovali sme ho pred 8 rokmi, teraz sú už isto aj novšie modely

liv1
22. aug 2018

@kaitlin3 totiž dvojplatnovy zaberie v postieľke väčšiu časť a tým minimalizuje falošné hlásenie. My sme falošné nemali ani jedno

lenadka
22. aug 2018

@kaitlin3 monitor dychu som mala snuzu tie na plienočku, tam nehrozí že dieťa sa odkotula z podložky a bude to pipať. Je to malinké a dajú sa kúpiť v bazariku za normálnu cenu. Kúpila som len novú batériu do toho.

marina14
22. aug 2018

tiez si neviem predstavit existovat bez prebalovacieho pultu. mam ho v kupelni hned vedla vane, tak som nikdy nemusela pouzit doma vlhceny obrusok, ani ked bola az za usami pokakana 🙂
ten monitor sme pouzivali babysense hisense II 2-platnovy, spokojnost. raz bol poplach a nie zbytocne, takze som rada za tuto pomocku

beuss
22. aug 2018

@mironka presne tak 😂 ja ho sice mam, lebo je to spolu s komodou na veci..ale prestalo ma to bavit asi po 2 tyzdnoch po prichode z porodnice..stale sa trepat tam kde bol pult 😂😂😂