Výbava pre novorodenca v lete

laurar1
20. apr 2020

Ahojte,
mam termin okolo 20.7. a pomaly zacinam nakupovat vybavicku. Som trochu bezradna co sa tyka oblecenia. Videla som hlavne odporucania, ze novorodenec ma mat dlhe rukavy a nohavice, ale v juli a auguste v Bratislave je dost teplo. U nas doma byva aj okolo 30 stupnov. Musi byt teda vsetko dlhe a musia byt aj nohavice? Nemoze byt body s kratkym rukavom? Mam kupovat overaly na noc, ked budem mat zavinovacku? Alebo staci nejaka letna deka?

dublinka22
20. apr 2020

Ahoj, bábo ešte nemá vyvinutú termoreguláciu, ja mám termín 22.6. takže tiež už bude dosť teplo, ale mám nakúpené hlavne dlhý rukáv, ale všetko bavlnené nič hruhé. Nohavice mám tiež kúpené dlhé, ak sa mi bude zdať že je bábätku moc teplo, dám nohavice dole a nechám iba ponožky. ale to že je tebe horúce neznamená že aj bábätku. mám kúpené aj čiapočky a určite na začiatku ich budem používať. chápem tvoje obavy, tiež som prvorodička a musím sa s tým nejako popasovať 🙂

aylinn
20. apr 2020

Ja mam s tymto tiež problém, tiež vôbec neviem že čo bude potrebovat, ja mam termin 31.5 sice žijem v Španielsku,tu bude už dosť teplo.ale zase nie tak teplo ako bude v auguste. A mam nakupene iba body s kratkym rukavom,zopár tepláčkov dupačky mam iba jedny take teplé plyšové a potom veci čo sme podedili ale tak bohvie kolko ztoho realne aj využijem všetko mam čisla max do 62.

lenka2710
20. apr 2020

@laurar1 ahoj, ja mam termin koniec júna, ale radila som sa s jednou mamičkou, lebo dcérku mam v jeseni a letné babo, tiež som nevedela čo treba! Poradila mi par ks body s krátkym aj dlhým rukávom, polodupacky, nejaké opalovacky, overaliky na spanie, tenké čiapočky, na zakrytie podľa mňa poslúži aj obyčajná plienka ak bude horko, mam aj par kabatikov, keby bolo chladnejšie! Mam aj perinku, ale neviem ci bude aktuálna, mam v nej síce letnú výplň ale aj tak, možno ju budem dávať len poňho v kočíku a viazať nebudem, neviem! Ponožky, mam aj teplejšie dupačky keby bolo chladno, velkostne mam 56/62 kúpené vecičky

11iva11
20. apr 2020

Bábätko má mať vždy o jednu vrstvy viac než dospelý. Možno na pravé poludnie mu stačí krátky rukáv a holé nôžky, ale podvečer a cez noc určite pokryté celé telo, niečím tenkým. Veď to uvidíš - keď mu bude príliš teplo, bude sa potiť. Aj v BA vie byť chladné leto. Ake na všetko prídeš, neboj. A keď si z BA, tak operatívne dokúpiš hocijaké veci - veľa žien z Bratislavy ti aj podaruje celé tašky handier. Pre deti do roka by som nekupovala nič nové z obchodu, rastú brutálne rýchlo a nevynosia to. Jedine že budeš potrebovať každý deň dávať foto na internet v novom outfite 😀

kittyna5
20. apr 2020

Toto isté zaujíma aj mňa. U nás v Petržalke mávame v lete aj cez 30 stupňov v byte, tak tiež neviem čo bude najlepšie nakúpiť. Termín mám až koncom augusta, ale určite budú tie najväčšie teplá akurát vtedy 🙈 a hlavne neviem aké veľkosti, bojím sa, že keď poobjednávam oblečenie bude malé. A zas nechcem toho kupovať veľa zbytočne

kristina2412
20. apr 2020

Moja je augustova,mala som som aj dlhy rukav ale nepouzili sme nic,iba raz ked bolo pod mrakom. Najviac som vyuzila body s kratkym rukavom + tenke dlhe a 3/4 leginy. Ked boli najvacsie horucavy mali sme aj par kratkych overalov bez rukavov. V porodnici im na noc davali body s dlhym rukavom a zabalili ich do zavinovacky.

albertka1980
20. apr 2020

Moja sa narodila 23.7. a body s kratkym rukavom mala asi 5x do konca leta. Obliekala som jej s dlhym rukavom a ponozky a zakryla plienkou. Teplo jej nebolo, spotena nebola. V noci spinkala v dlhom overale a zakryta tiez len plienkou. Nieco si obstaraj aj kratke aj dlhe a potom dokupis.

nickpick
20. apr 2020

kludne kup body s dlhym aj kratkym rukavom, budes menit podla potreby, tenke teplaciky, ponozky, odporucam bavlnene, teraz predavaju uz aj vacsie balenia po 3 az 5ks, pozri na strankach H&M, Zara ci Next, velmi kvalitne detske oblecenie maju aj v Lindex, sem tam objavim fajn kusky aj v Tescu, teraz je aj kopec akcii a zliav, ak nepotrebujes cisto nove skus bazar, pripadne rodinu, osobne by som kupovala aspon na 1. az 2. mesiac nove vecicky a neskor kludne z druhej ruky, je pravda ze dieta ma mat o vrstvu viac ako dospely clovek, ale ak mate teplo v byte, tak by som ho neprehrievala, radsej viac tenkych vrstiev ako 1 hrubu, casom nadobudnes skusenosti a ten spravny feeling ze ake oblecko za akeho pocasia...

nickpick
20. apr 2020

@kittyna5 co sa velkosti tyka hlavne na ten prvy mesiac, odporucam sledovat vahu babatka a podla toho sa zariadit, moja mala smerovala k 4kg takze som kupila asi 1-2 veci v 56 a vacsinu v 62, radsej vacsie ako by mala byt vo vsetkom obtiahnuta, inak dost zavisi aj od znacky, HM ma take realisticke cislovanie, zatial co veci z Tesca boli pre nas vzdy kratke a siroke, Lindex - uzke a dlhe, zo Zary kupujem uz spravidla o cislo az dve vacsie...

kittyna5
20. apr 2020

@nickpick ďakujem za rady 🙂 no to bude asi aj náš prípad, malý je zatiaľ o týždeň väčší a aj z mužovej strany sa vždy narodili deti cez 4kg, preto neviem aké veľkosti pokúpiť. Ale ako hovoríš, radšej väčšie, do toho dorastie 🙂

simsalabim
20. apr 2020

@laurar1 jedna moja dcera je letna a ked som asi tyzden po porode sla po starsiu dceru do klubu, veduce skoro odpadli - mala v bodynku s kratkym rukavom, sortky, tenky cepcek a prikryta balnenou tenuckou prikryvkou. Ze take male ma byt v perinke a s dlhymi rukavmi. Ved mi prechladne! No co som na hlavu? V BA bolo vtedy 34 stupnov....
PS Prezila to v zdravi 😇 Treba sa riadit rozumom. Treba mat aj veci na horucavy aj na chladnejsie dni.

titla
20. apr 2020

Ja som rodila na konci juna a vyuzila som body aj s kratkym aj dlhym rukavom. Ked boli horucavy davala som kratke a vzdy som mala po ruke aspon plienku na zakrytie. Pripadne tenke balvnene leginky. Ponozky som davala vzdy, ale napr. ciapocku som mu nedavala ked bol v hlbokom kociku so zatiahnutou strieskou a bolo horuco. Take male babo vela miesta v kociku nezaberie, ja som mala vzdy nejaku vrstvu po ruke. Aj ked sa mi zdalo, ze je chladnejsie, radsej som dala babu viac tenkych vrstiev, aby som mohla v pripade potreby uberat.
Vyuzila som i perinku, v noci spinkal prve mesiace v tenkom pyzamku a perinke, len par noci, ked boli horucavy aj v noci, tak som mala pre maleho tenky spaci vak.
Ak ti mozem poradit nakup si body a pyzamka, co sa zapinaju vpredu, aby si oblecenie nemusela babu prevliekat cez hlavu. Je to praktickejsie.

ruzasipova
20. apr 2020

Mam syna 12.jula. A poviem ti, ze dlhe takmer nenosil. Niekedy siel von len v body s kratkym a ponozky a prikryty len plienockou. A doma aj cez zimu spaval prikryty len dekou. A aj tak sa mi potil. Ja mam deti horkokrvne. Skusaj ci ma teple/spotene ta krkom a podla toho sa riad.

laurar1
autor
21. apr 2020

Dakujem za rady. Vedeli by ste mi este poradit kolko asi coho? Su sice ma nete zoznamy, ale su tam rozne cisla. Staci napriklad z cisla 56 okolo 5 boduly s dlhym rukavom, 10 s kratkym alebo bez rukavov, nejake overaly, nohavice? Su lepsie dupacky alebo nohavice? A velkost 62 priblizne dvakrat tolko? Alebo trochu prehanam mnozstvo?
Nemam sa velmi na okoli koho popytat, som trochu na to sama.
Dakujem

betulinka1
21. apr 2020

@laurar1 ja som mala letne dieta. Kupuj aj dlhe ale skor z tenkej latky. Aj ked moj mal naradsej take body co malo kratky rukav a kratke nohavice, zavinovacku a perinku uplne odmietal, bolo fakt teplo. K tomu ked kojis, tak sama mas teple telo + vela oblecenia, aj tak bude prve tyzdne len na prsiach papat. Na jesen sme skor vyuzivali taky vak na spanie ako perinku. Zistis sama. Ja som mala z kazdeho kusu oblecenia po 6 kusov. 6 body dlhy rukav, 6 body kratky rukav, ponozky. Na von nejaky svetrik asi 2ks. Nevrstvila som oblecenie v lete. Kazde 3 mesiace som dokupovala vzdy vacsie cislo, preto to netreba prehanat.

evik159
21. apr 2020

@dublinka22 ano, nema termoregulaciu, ale to zaroven znamena, ze sa moze prehriat. takze urcite neplati, ze musi mat dlhy rukav. moje tri letne deti byvali aj len v plienke. vonku v kratkom rukave a tenkych leginkach

dublinka22
21. apr 2020

@evik159 jasné, veď ja nehovorím že má byť zabalené ako v zime, ale myslím že tenké body a dlhé nahovice (či už legíny alebo niečo podobné) bude v pohode. určite by som novorodenca v prvý mesiac nenechávala iba v plienke, ale to je možno aj vecou každej mamičky. ja som len napísala ako som si nakúpila veci ja, a je na zvážení laurar čo všetko si zoberie z každého komentu.

chrummka
6. júl 2020

@laurar1 ja by som kúpila radšej menej, potom dokúpiť nie je problém. Za mňa taky stred sú body s kratkym cca 5ks aj s dlhym 5ks, k tomu 5ks nohavice leginy, 2 pary ponožky, jeden sveter, pripadne mikinu, jednu ciapku ak by extra fukalo a 5ks overal na spanie. Závisí aj ci bábätko bude grckat alebo nie, syn skoro vôbec dcéra viac cize som dokupovala potom prať som nestíhala.