Váš názor na cumlík

svokrinjazykmonika
21. apr 2023

Moja dcéra ako novorodeňa odmietala cumlík, tak som bola pyšná a rada, keďže je momentálne dosť démonizovaný, hlavne laktačnými poradkyňami. Až teraz ako pól ročná objavila jeho čaro a ja sa cítim ako najhoršia matka na svete. Jednoducho tak som bola naočkovaná proti cumlom, že teraz mám pocit že som zlyhala. Lenže ona si začala vo voľnom čase cumlať prsty a dolnú peru, tak som jej dala cumlík, reku možno menšie zlo. 🤷 Najprv to bolo nevinné, hrala sa s cumlom a retiazkou a hrýzla to ako hryzadlá, ale potom prišla na to ako sa cucle. Ani neviem čo chcem počuť. Kojenie to už snáď neohrozí. Je plne kojená a cumel má keď je v nosiči, to je raz za deň keď vyvenčím psa a vo voľnom čase keď sa hrá napríklad v kresielku. Pri spaní ani zaspávaní nie. Ale sa mi zdá že ho chce čoraz častejšie. Tak neviem, mám cumle zahodiť nech zabudne že existujú ale čo potom s tým cucaním prstov a pery...

anavixy
21. apr 2023

Urcite radsej cumel ako prsty… dojcenie tiez si myslim uz nepokazite a ked ho nema 20 hodin denne, preco nie 🤷🏻‍♀️ Ale teda nech je plochy, nie krasny a gulaty (ako bibs, hoci tusim aj ti uz zacali robit ploche) 😄

lugie
21. apr 2023

Radšej cumlík ako prsty. Veď od cumlíka odnaučiš. Moja švagriná si cucala prst ešte v prvej triede na základke 😃
Nedávaj jej ho stále, daj jej ho napr. len na spanie 😊 postupne ho aj sama prestane vyžadovať, aspoň u mojej dcérky to tak je 😊

mirkava
21. apr 2023

@svokrinjazykmonika no ved nech si cumle, neber jej toto potešenie 😊. Je malička ma na to právo 😊. Je to úplne ok. Načo tie cumle vyrábajú

zuzulka558
21. apr 2023

My sme cumel nemali ale keby cumlala prsty dala by som radšej cumel,,,, aj moja švagriná demonizovala ze nikdy by nedala cumel a neviem co a teraz ho ma mala od narodenia 😉 až teraz vidím co mi vykrikovala ze určite nie všetko to teraz z malu tak ma

stannkal
21. apr 2023

@svokrinjazykmonika ja som videla nejakú prednášku od pediatra a ten hovoril ze cumlik treba brať ako menšie zlo. Proste dieťa má ten sací reflex, tak sa ukludnuje, a keď nemá cumlik tak si nájde niečo iné. Výhoda cumlika je, že je anatomicky tvarovaný, cucanie palca skôr môže negatívne vplývať na vývoj chrupu. A ani nehovorím o tom ze neskor sa dá od cumlika ľahšie oducit ako od vlastného palca, ktorý je vždy k dispozícii. Do troch rokov by cumel vôbec nemal vadiť.

milanemila
21. apr 2023

@svokrinjazykmonika poznam viacero deticiek co maju cumel aj su kojene a nerobi im to problem pri kojeni. Moje deti cumel nemali, ja ho beriem ako nastroj na jednoduche ukludnenie ukludnenie na kt si deti zvyknu a potom je to dalsia vec na odnaucanie. Najhorsie ked deti uz maju zuby a dudlu a dudlu, komoskyn maly ma uz zdeformovane zuby z toho. Pocas oralneho obdobia si aj moja mala cpala ruky/prsty do ust ale to ju relativne rychlo preslo, ani ma nenapadlo davat jej preto dudel.

andreakotesova
21. apr 2023

Moje deti mali cumlík a teda aj boli plne dojcene. Cumeľ odhodis, keď príde čas, prsty neodrezes 😉

chrumka333
21. apr 2023

@svokrinjazykmonika u nás starší mal výlučne iba na spanie do 2 r a 4m... zuby sú ok, sám ho potom odovzdal smetiarom,od tých 2 rokov som ho presviedčala až to urobí 🙂. mladší nechcel absolutne. Boli kojeni.

danka56
21. apr 2023

Obe deti mali dudel. Kojila som obe skoro dva roky.
Dokocna pri mladšej nám práve dudel zachránil kojenie. Vôbec nemaj výčitky. Ved práve nato dudel je, aby sa dieťa ukludnilo. Dbaj, aby si malej dávala kvalitný dudel aj s takým tvarom, ktorý je optimálny pre správny vývoj ústnej dutiny. A to, že zrazu ma dudel neznamena predsa, že ho bude mať 24 hodín denne. Užívaj si spokojné bábätko!

evica17
21. apr 2023

ja by som to ako zlyhanie nebrala. lepsie cumel ako palce alebo ta pera. a fakt ak ho nema stale, tak nic sa nedeje, a v 2 rokoch odnaucis (moj si vtedy pohryzol vsetky cumliky, tak uz nemal, pochopil). a mali ho len na spanie, a cez den minimalne, aj ked ho velmi chceli. ked boli malicky tak aj napr na cestu v aute ak sa im moc nepaacilo. mne sa zas velmi nepaci ak vidim vacsie deti (nad dva roky) a maju ciumel nonstop, dokonca im mamicky pomedzi to davaju aj piskotky,dieta zuje s cumlom v ustach. to dieta to vtedy uz na upokojenie nepotrebuje, max na noc by som este nechala ak tak

viestta
21. apr 2023

@svokrinjazykmonika laktacne cumel demonizuju, ale potom tu riesime co s odrastenymi detmi, ktore si z mamy urobili cumel a su dni a noci pricucnute na prsniku. V kazdom pripade cumel je mensie zlo ako ked si bude cmulat prsty. Cumlanie deti ukludnuje, je im jedno ci cmulaju cumel, prsty alebo mamu. Zo vsetkeho vymenovaneho sa najjednoduchsie oduca od cumla, staci vystihnut spravny cas a ide to za par dni.

svokrinjazykmonika
autor
21. apr 2023

Ďakujem vám mamičky, tak ste ma upokojili 😊 Lebo teraz je spoločnosť tak nastavená proti cumlíkom, že som čakala skôr tie komentáre že čo som to za matku, gumu jej dávať do úst a že je to len náhrada prsa a tak. Tak hneď mi odľahlo, už to nebudem brať tak tragicky 😁

bucko555
21. apr 2023

Moja zo začiatku nechcela cumel ale ja som jej ho nanutila tak si zvykla bolo to super keď bola umrncana , na dojčenie to vplyv nemala dojčila som do 14 mesiacov potom sa sama odstavila keďže jedla normálnu stravu a v troch rokoch jej dudlik zobrali smetiari

majka176
21. apr 2023

Podľa mňa radšej cumeľ ako cmúľať prsty. Ja na tom nevidím nič zo zlé. Veľa detí má cumlik a nikto sa nad tým nepozastavuje. Moja dcéra mala cumeľ (na spanie a v aute) do troch rokov. Syn bol pre zmenu odporcom cumlikov a nemal ho vôbec🙂

paciko9
22. apr 2023

Tvoja ma este narok v poho. Moja 2.5 rocna baba zahlasila😀 Placem,chcem cumel😄. A to sme ho nikdy nemali. Niesom odporca cumlov, ale proste ziadny nechcela😉

andreatytler
22. apr 2023

@svokrinjazykmonika Kasli na to co vravia ludia a co sa pise. Urob tak ako vyhovuje tebe a tvojmu dietatku.

nevenka
22. apr 2023

Co sa tyka dojcenia, ja som odkojila s cumlom 3 deti, kazde cca 20 mesiacov - priblizne. Tie deti to vedia rozpisit. Ja ked som napriklad aj na prse chcela ukludnit, tak im furt slo mlieko a casom im to vadilo a v kuse grckali, boli prepchati 🙃. Teraz mam stvrte a tiez ma cumel. Segra malej nedala cumel, ze vypluva a zle sa prisava...Co ja viem. Ale spi len na nej a po troskach, ja by som sa zblaznila s tolkymi detmi a domacnostou. Keby mala na mne spat len.
Ale kazde jedno som musela na cumel naucit, stale to vypluvali. Chytili nakoniec MAM cumle. Tejto najmladsej som kupila nejaky Chicco, taky anatomicky a fakt malinky, ten nechcela, ale na MAM si zvykla.

nevenka
22. apr 2023

Oprava" rozlisit, nie rozpisit 😅