Pri nakupovaní dieťatku sa neviem ovládať

6. júl 2024

Dobry den, cim to moze byt, ze sa neviem ovladat pri nakupovani dietatku? A tyka sa to oblecenia, hraciek, knih, zositok s aktivitami, proste vsetkeho. Zbadam nejaku blbost pre dieta na nete, srdce sa mi rozbucha a musim to objednat. Uplne ako keby si dam nejaku drogu to na mna posobi 😃. Dieta mi uz ma 3 roky. A tieto stavy mam od kedy som bola tehotna. Mame milion hraciek, knih, vsetkeho. A zase nieco zbadam, uplne vzrusenie citim a objednam. V detstve som mala tiez milion hraciek, takze tym, ze ja som nemala tak davam dietatku to nie je. Sebe ked nieco kupim, vobec sa tak netesim, sebe malo kupujem. O peniaze nejde, tych mame dost. Myslite, ze ked bude dieta vacsie ma tato nakupna mania prejde? Nemame uz kde tie blbosti ukladat. A to casto vyradujem hracky, a posuvam dalej.

pribinak
6. júl 2024

Nie neprejde. Takým prehnaným nakupovaním si niečo kompenzujes

deedol
6. júl 2024

tiez som to tak mala, preslo ma to nedavno (syn ma 6r). pomohlo pravidelne triedit a predavat/darovat veci, ktore sme nevyuzili - potom som videla, kolko blbosti som nakupila, a uz sa snazim si to lepsie premysliet. ale samozrejme este mam rezervy a obcas sa "utrhnem".

barbora0308
6. júl 2024

Tak ako pise aj @pribinak, ja som si tym kompenzovala to, ze mi chybala praca, administrativa...prve mesiace, ked mi dieta ledva nieco spalo, tak som povacsine nic ine nerobila iba hladala oblecenie s takym a hentakym vzorom, kde to kupim najvyhodnejsie a pod. Rovnako hracky, knizky...ono ma to naplnalo 😁. Az po mesiacoch som si uvedomila, ze to co robim, je uplne zbytocne minanie penazi a musi to skoncit. Muz mi dal zo svojej roboty tukat nejaku administrativu a bola som spokojna 😁.

januska12323
6. júl 2024

Nahádž si to do košíka, poteš sa a zavri stránku. A nájdi si inú zábavu.

gabika0825
6. júl 2024

Pokial na to máte peniaze a nemas čo iné robiť pri dieťati,tak to rob. Zbaviť sa toho nezbavis pokial sa nezacnes venovať niečomu inému

marcellka32
6. júl 2024

Trpis shopoholizmom....je to diagnóza
Musíš nájsť zmysel v niečom inom, alebo nahadzuj do košíka ale neobjednaj, prípadne zaplať, preber balík, otvor, znova zabal a odošli nepoužité späť....prejde to, ale musíš s tým bojovať, skús pozrieť minimalizmus
Je to štýl, ktorý je veľmi oslobodzujúci

13uzivatelka11
6. júl 2024

A inak takto učis aj dieťa, ze dostane všetko čo si zmysli a vôbec si nebude vážiť veci a ani peniaze, asi ani ako si nevážis ty.. To by si chcela? My synovi tiež doprajeme asi viac ako ma väčšina detí, ale tiež máme svoje hranice, aby si nemyslel ze dostane všetko na čo ukáže prstom..

autor
6. júl 2024

@13uzivatelka11 Divila by si sa, ale nase dietatko je extremne skromne. Okolo hraciek v obchode len prebehne. V potravinach si pyta max Brumika. A, ked som sa ho par dni do zadu pytala, ze co by chcel na vianoce, tak sa usmial a povedal, ze vianoce 🙂. Nikdy mi v obchode nevyvadza, ze nieco chce. Ma vsetko, tak nema dovod robit sceny. Objednavam detske veci, lebo ja som prepnuta 😃, a robi mi to vacsiu radost ako dietatku.

13uzivatelka11
6. júl 2024

Ved ale ma zatiaľ len tri roky.. So synom sme tiež veľakrát išli do hračkarstva, ze mu chceme niečo kúpiť a nič nechcel.. Bude mať zachvilu 4 roky a už si začína uvedomovať, že by predsa len obcas niečo chcel a keď sme sa ho pýtali, čo mu mame doniesť z obchodu tak povedal ze dáku hračku. 🤷‍♀️ takže ak takto budeš pokračovať ešte pár rokov, verím tomu, že svoje dieťa dosť rozmaznas a nebude si nič vážiť.. Ja viem ze ty to kupujes lebo chceš ty, ale ovplyvňujes tým hlavne jeho.. A teda ani nevravím ze dieťaťu sa nemá nikdy nič okrem sviatkov kúpiť, ale všetko s mierou a hranicami 🙂

autor
6. júl 2024

@13uzivatelka11 Ano, ja viem ze to je zle co robim. Preto sa pytam, ako mam tuto moju maniu riesit 🙂. Lebo to nie je normalne co robim. Priklad, syncekovi sa pacia hasici. Tak uz ma 11 hasicskych aut, 6 hasicskych knih, zosity s nalepkami hasic, hasicku prilbu atd. Nic z toho si syncek nepytal. Samozrejme potesi sa. Ale proste neviem sa krotit.

13uzivatelka11
6. júl 2024

No chápem.. Preto som ti napísala aj tento fakt, že ani jemu tým nerobis dobre, aby si si to možno viac uvedomila a možno ti to pomôže zmierniť tu potrebu.. Alebo potom naozaj len daka odborná pomoc a nemyslím to vôbec v zlom..

maryetta
6. júl 2024

Mame 4 deti ale ani neviem kolko som kupila ja. Fakt len par veci. Nieco dostali. Nieco maju dedene po sebe. Ja idem v umere cim viac deti tym menej veci. Deti su pohltene hrackami. Nevedia co skor. Vsetko ich aj tak nudi.
Kupujem ozaj len ked musim.

ktochytavzite
6. júl 2024

Ja si myslím že to nemá hl ne dobrý vplyv na dieťa,jednak ma nadbytok žije v Róm. Nebude si možno vedieť veci vážiť.plus nevie sa akým ani podeliť.

beata_k
6. júl 2024

Autorka, ty mas serionu obsesiu. S tym si sama neporadis. A dietatu tym skodis. Musi mat v izbe kopy hraciek, ktore ho pohlcuju. Ked bude srarsie, tak sa nedoplatis, bezohladu kolko mas teraz penazi. 3 rocne si ozaj neuvedomuje. Tak o rok uz mas problem.

vreckovka2
6. júl 2024

Uvedomit si, ze dietatu skor skodis ako pomahas. Zbytocne ho zahlcujes podnetmi. Ak ma dieta toho vela, nedokaze sa sustredit na nejaku jednu konkretnu vec a hrat sa s nou dlhsie. Ak nieco nema, tak si to dieta dokaze domysliet/vyrobit, takze fantazia ide na plne obratky a to u deti chceme. Uz je dost velky a ked ho prestanes zahlcovat hrackami, urcite si nejake vypyta sam. Ja uz som na narodky kupovala len to, co si zelal. A ze by mi take veci vobec ani nenapadli. Boli to skor drobnosti, ale aj sa s nimi fakt vela hra. A usetrene peniaze by som investovala radsej do zazitkov a usetrila na nejaky kvalitny kruzok v buducnosti.

liv1
6. júl 2024

Toto bez liecby u psychologa nedas. To je zavislost

autor
6. júl 2024

@liv1 Neprejde to len vekom dietatka? Lebo uz to nebude napr. take nunu oblecenie pre napr. 10 rocne dieta, ani take pekne hracky uz nebudu pre taky vek. Lebo ja tuto maniu mam len s nakupovanim pre dieta. Potraviny kupujem ozaj premyslene, malokedy sa stane ze nestihneme zjest a vyhodi sa. Aj do domacnosti veci kupujem len ked treba, a necitim pri tom take vzrusenie ako ked pre dieta kupim.

autor
6. júl 2024

@vreckovka2 Zazitkov ma nase dietatko vela, na kruzky chodilo do juna (v lete nie su), a urcite bude chodit aj od seotembra na kruzky ak bude chciet. To nie je, ze ja minam na hracky, oblecenie pre dieta a nevyjde na vylety. Nie je to vobec otazka penazi. Ale toho, ako sa premoct a nekupovat milion blbosti. A ze preco mi to tak dobre robi nakupovat pre dieta.

minesasubu
6. júl 2024

Ja ti radim vyclenit si sumu ktoru chces minut v dany mesiac ( aj ked pises ze s peniazmi problem nieje) a drzat sa toho postupne to znizuj
a ak to presvihnes tak dalsi mesiac si znis sumu
tiez mam nieco podobne avsak je to s aktivitami pre maleho stale niekam chodime - plavanie, gymnastika, dielnicky , hopsanie, tancovanie samozrejme ho neprepinam mame jednu takuto cinnost denne a cez
vikend pauza ale tiez sa mi zda ze je to mania 🙂 takze som si vyclenila peniaze na mesiac a hospodarim

dost aj pomaha nesledovat taketo stranky skus obmedzit telefon a uvidis ako to pojde
je to zavislost samo to neprejde

diaszoky
6. júl 2024

Co tak prispievat radsej na charitu?

lienka.7
6. júl 2024

@autorka si nájdi inú zábavku. Napr.presadzaj rastlinky 😉

liv1
6. júl 2024

Autorka prave pre to vzrusenie to vekom asi neprejde. 3 roky je to uz dost. Normalne ludia pri nakupovani vzrusenie necitia, ani to ze to hned musia mat. Asi by bolo dobre to riesit

duppka13
6. júl 2024

Priklanam sa k nazoru, ze mas vela casu a nudis sa. Tiez ma to bavilo pozerat ale mna limitovali financie tak som moc neobjednavala ale vela casu som travila pridavanim do nakupnych zoznamov 😂 moje dieta ma vsetko co potrebuje aj oblecenia aj hraciek. teraz som si nasla zase inu aktivitu ze hladam v com podnikat a to ma bavi viac aj cas mi prejde 😃 tak skus mozno nieco ine

vreckovka2
6. júl 2024

Tak potom ak nie su problem peniaze, tak ber do uvahy prvu cast mojho prispevku, ze to naozaj nie je pre dieta dobre. Precitaj si nieco aj o hrackovom minimalizme. Riesila by som to mozno aj s odbornikom. Alebo kupte teda dietatu byt/druhy/treti a investuj tam. Naozaj kupovat hluposti mu nepomoze, skor uskodi. A este ked kupujes take tie klasicke huciace, blikajuce plastove blbosti, ktore ho aj tak nikam neposunu.

eliska13
6. júl 2024

Tiež dosť nakupujem a čo?nechodím na botox, nefajčím, tak si robím radosť.Kazdy má svoje hobby sestra zase nakupuje veľa do záhrady kvety, vankúše, do bytu dekorácie, muž do auta, náradie.Druha sestra kozmetika, šminky, pedikúra ja nakupujem deťom a vôbec ma to netrapi

simona20201309
6. júl 2024

😀 veď povedz mužovi nech ti zmeni číslo karty a vybavene.... ja som na tom rovnako, len nekupujem blbosti. Ja som minula neskutočnú sumu do kníh a hraciek (a to + chodíme takmer tyzdenne do kniznice) ale všetko to beriem ako investícia do budúcnosti môjho dieťaťa. Nekupuj blbosti, invesruj do rozumných hier. Radšej nejaké spoločenské hry s hasičskou tematikou, pexesa a pod. Ak máš na to prachy je to fantastická možnosť dať dieťaťu co najviac do jeho budúcnosti.
Mame doma detskú telocvičňu. Von kovove preliezky, nie obycajne hojdacky... investujeme do hier, kvalitného oblečenia (googlim a založím aj 5 tém kým sa rozhodnem kúpiť do najnajnajlepsie pre dieta) . . . Áno, muž sa chytá za hlavu, mame snáď lepšie vybavenie ako súkromná materská škola, ale o úrovni nášho dieťaťa není o com. Tá má tak našliapnuté že som presvedcena, že to všetko má zmysel a nelutujem ani cent. Ak chceš nejaké nápady na rozumne hračky, kľudne mi napíš ss.
Inak dcérka sa vie napriek tomu tešiť z maličkosti, neočakáva veľké dary a v obchode jej ani náhodou nekúpim co si zmysli (deti si väčšinou výberu lákavé hlúposti od pokladne)

lujza_
7. júl 2024

AUTORKA toto si pozri prosím ťa a urýchlene prestaň s tým čo robíš kým nebude neskoro ,lebo to bude mať na toho chudáka malého veľmi zlý dopad ....
https://www.instagram.com/reel/C3kIYYksm_D/?igs...

"Priklad, syncekovi sa pacia hasici. Tak uz ma 11 hasicskych aut, 6 hasicskych knih, zosity s nalepkami hasic, hasicku prilbu atd. " ...toto hovorí za všetko 🫣

vreckovka2
7. júl 2024

@simona20201309 prosim ta, tip na tie kovove preliezky ;). Ja by som chcela idealne nieco, co vyuzije drobec a vyuzijeme to aj my dospelaci. Alebo aspon nieco co vydrzi dietatu viac rokov.