Koľko stojí základná výbavička?

lenitta007
15. nov 2015

Prosim, kolko priemerne stoji zakladna vybavicka pre babatko? Ktore treba na zaciatok a prve mesiace po narodeni? prip.je nejaky zoznam, aby s ana nieco nezabudlo? chapem, ze ceny su rozne aj oblecka, kocikov, kozmetiky atd, ale tak chcela by som vediet taky priemer. Nie najdrahsie ani najlacnejsie. Dakujem 🙂

ukulela
15. nov 2015

ked to zratam (ozaj velmi zhruba) a ty si nenarocna mamina, tak tych porodnych 800 by to malo s rezervou pokryt ... ten zoznam vyssie je celkom fajn. ono ozaj zalezi, ci ches kocar novy,ci nie. ci ti staci novy za 300, ci 500 ... ci je babo zimne (fusak, kombineza) ci letne ....
ja ti len radim, nekupuj zbytocne vela. vela totiz podostavas od rodiny (hadam 🙂 ... a male babo toho vela nevynosi. na doma bude tocit body a pyzamka par kusov dokola, ktore babo dokola ogrca, precika, okaka 🙂 tak sa nerozpakuja vezmi aj od kamosiek po starsich detoch. jasne, ze som ja chcela vela peknych veci kupovat (a ja nakupila), no v podstate prve dva mesiace mi stacila jedna "reprezentativna" suprava k lekarovi a na navstevy, a ostatne ani poriadne nevynosil, resp sa v tych peknych handrickach povaloval doma vzavinovacke 🙂 z 56 som mala malo veciciek, zo tri kosielky, tri bodynka, jedny teplacky a jednu supravu aj s kabatikom do porodnice. zo 62 mi stacila sada (5ks) body s kratkym a sada body z dlhymrukavom( z teska, ci h&m, nepamatam), k tomu 5 ks pyzamiek a dake 2 -3 teplaciky. opat jednu supravu na von, a kedzebol maly do zimy, tak aj fleesovy overal. dake 3 tenke ciapocky, jedna hruby, jedny rukavice. ponozky 3 tiez stacia.
najmenej som investovala do kozmetiky - to mi doteraz staci myslo a sudokrem. maly ma uz rok aozaj nepotrebujem nic viac.

stormie
15. nov 2015

Ja som minula cca 1000€ - oblecenie som vpodstate vsetko dostala, kocik som mala novy a iba sportovu cast vhodnu od narodenia (dala sa dat uplne do lahu), nove vajicko (autosedacka) latkove plienky bola investicia cca 250€ ale navratnost do par tyzdnov, pouzivana koliska s novou matracou, vybracne kresielko a hracia podlozka kupene pouzivane, dalsie veci nove ako vanicka, uteraky, nejake deky, dalsie drobnosti... Elektricka odsavacka, sterlizator, flase (nedojcila som ale odsavala 12 mes, tak navratnost rychla v porovnani s um)

ukulela
15. nov 2015

... a este,vela veci staci kupit neskor. napr sa nenaplas a nekupuj hned odsavacku, ked ju mozno nebudes potrebovat. kamoska kupila novy monitor dychania a nezapli ho ani raz ...

sestricka52
15. nov 2015

u kazdeho je to indiviualne....pri prvom dietata som kupovala vsetko...stalo ma to cca 2500e. a pri hruhom tehu uz len nejak do 1000e. lebo vela veci mam po prvom dietati

courage
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lusyke
16. nov 2015

@lenitta007 Vsetko zalezi od toho aka si narocna. Ci kupujes vsetko nove a znackove alebo ti postacia aj veci z druhej ruky. Ak si nenarocna a stacia ti veci z bazaru tak 1000 eur by ti malo bohato stacit....to uz ratam naozaj so vsetkym (oblecenie, kocik, postielka + vybava do postielky, zavinovacky, zakladne potreby na hygienu a starostlivost). Z vlastnych skusenosti viem ze sa vela veci neoplati kupovat uplne nove. Do oblecenie do jedneho roka sa neoplati investovat...deti rastu rychlo...takze si predstav ze kupis nejake dupacky za 15eur a dieta ich ponosi mesiac, dva. A to su len jedny dupacky. Ja som kupila od susedy cele vrece oblecenia za cca 50 eur a stacilo nam do 6 mesiacov a dokupovat som uz nemusela.

sense
16. nov 2015

Mozes kuspit za par stovak aj par tisic zalezi na narocnosti....co sa tyka oboecenia nekupuj v3la ak budes mat malo dokupis tak po 2-3kusy z velkosti 56 a 64 staci to budes vidiet napr aj odhadom lekara ake vepke dieta to asi bude...nasa sa mala narodit v aprili tak sme mali 1 tenucku 1 hrubsiu capicku takisto aj svetrik, spaci vak, par latkovych plienok, potom plienky na prebalovanie , umele mlieko ani flasky dopredu kupovat nemusis zvlast ak planujes kojit, postielku kvalitny matrac, kocik, autosedacku od narodenia alebo tzv. Vajicko, deku, vanicku al. Kyblik na kupanie ale poznam aj mamicky co kulali rovno vo vani ci v umyvadle, co sa kozmetiky tyka tam vela nepotrebujes, staci ti voda a olejcek, krem na zapareniny tiez az ked sa vyskytnu nie preventivne...tycinky do usiek pre babatka

whitecat666
16. nov 2015

@lenitta007 nove veci pre babatko (z beznych obchodov v nasich nakupnych centrach, ziadna top znacka ale ani nic uplne najlacnejsie - taky priemer) vyjdu okolo 3000 eur.
Z toho cca:
- 1000 eur kocik
- 1000 eur postielka, autosedacka, prebalovaci pult s vanickou, komoda, monitor dychu a drogeria.
- 1000 eur oblecenie (vyjde ti to na oblecenie na cca dva - tri mesiace, na dlhsie ani predom nekupuj), taktiez zalezi, ci sa ti narodi v lete alebo v zime, zimne oblecenie je samozrejme vyrazne drahsie.

moni244
16. nov 2015

@lenitta007 ja som za výbavu dala možno cca 600 eur aj s kočíkom, postieľku aj s celým setom mi doniesli naši z Poľska, vyšla do 100 eur komplet, kočík som kupovala z druhej ruky, 3 kombináciu za 100 eur, oblečenie som si pokúpila hlavne na burzách, aj nové, ale určite ma to nestálo 1000 eur na tri mesiace, komodu, prebaľovací pult, ani vaničku som nemala. Čiže všetko závisí od priorít a koľko si ochotná investovať

lucka1987
16. nov 2015

@lenitta007 pri synovi ma to vyslo vsetko na komplet okolo 1500 .. vsetko sa kupovalo nove, z polska povacsinou . nemali sme ziadnu skrinu, takze bolo treba komodu, postielku(hniezdo , postelne pradlo, baldachyn, matrac do spotielky ) , kocik 3 kombinaciu, vanicku, vibracne lehatko, deky, oblecenie, kozmetiku, detsky kolotoc nad postielku, plienky na prve dva mesiace, a neviem co vsetko este ....

teraz mam niektore veci po synovi, no niektore si budem kupovat, tkore som pri nom nemala a chybalo mi to ( monitor dychu, odsavacku mlieka elektronicku, elektronicku pestunku) + mi treba prerobit hostovku na druhu detksu izbu, takze zas nejaky nabytok , a dekoracie..

ale clekovo s uplnym zakladom vybavicky sa mozes hybat od 600 - kludne 5 tis €.

ckatka
16. nov 2015

ako sa vravi - kolko mate - tolko date....
niekomu nestaci kocik z MK za 100E, niekto chce za 1000 znackovy... a babo je tam pol roka...
niekto kupuje postielku s baldachynom a zariaduje detsku izbu od 8 mesiaca.... niekto ma babo u seba v manzelskej posteli a nosi ho v satke...
niekto musi mat najdrahsie hracky a pomocky na rozvijanie motoriky,...inemu stacia predmety dennej potreby aby sa decku rozvijala fantazia
niekto perie latkove plienky, iny kupuje pampersky, niekto koji, iny pouziva UM,...toto je tak strasne individualne,...
ja sama zatial dieta nemam, ale vidim to na kamoskach,... mam kamaratky s detmi ktore spadaju do kategorie hraniciacej s chudobou, mam kamosky s rodinnym prijmom 700e v cistom, aj 1000e v cistom, aj 2000e v cistom... (na rodicovskej sa bavime) a dieta sa ma tak, ako si to rodicia zariadia, nie vsetko drahe je aj dobre zaroven...

Moj plan je (po priklade mojej velmi praktickej kamaratky), vyuzit na toto cas v porodnici. Cize - kupit len zakladnu vybavicku do porodnice - oblecko, plienky a par drobnosti a potom nechat tatinka nech vydvihne veci z bazaru - kocik, autosedacku, a vsetky tie "must have" zalezitosti. Vy si zatial pekne z kona v mobile povyberate co chcete a tatinko vam prinesie domov. Aj tak po veceroch nebude mat co robit, iba dieta zapijat :D Zaroven sa mozte s rodinkou dohodnut, ze kto co vam moze priniest na prvu navstevu (kazdy nieco donesie, tak aspon si to skoordinujte nech to nie su hovadiny) :D
Drobec prve tyzdne aj tak potrebuje primarne len maminku a prso... a prebalit.

Tymto sposobom sa da zaroven predist tomu (teraz toto co pisem je neprijemne ale cim dalej tym castejsie - skusenosti kamosky lekarky na porodnici) - ze sa nieco zomelie, nieco sa stane, a zena sa z porodnice vrati sama. A nie je nic horsie ako pohlad na pripravenu zariadenu novucicku detsku izbu, do ktorej nikto nepride.

Nenadarmo nase babky vravievali, ze pred porodom kocik/koliska doma byt nema, ze to nosi smolu,...

Ja napriklad neocakavam velmi zvysene vydavky, pokym bude vsetko OK. To "porodne" to musi pokryt, keby aj co bolo ...

mircalla
16. nov 2015

@whitecat666 citujem - nove veci pre babatko (z beznych obchodov v nasich nakupnych centrach, ziadna top znacka ale ani nic uplne najlacnejsie - taky priemer) vyjdu okolo 3000 eur.

Si ma pobavila. Kocik za liter mas uplne tie najdrahsie, veci z obchodov na 2-3 mesiace z beznych obchodov taky priemer za 1000 euro?? to iste!

To ani omylom tolko nestoji.

@lenitta007 Mna tie veci z beznych obchodov stali asi 1500 euro....kupovala som vsetko nove. Teraz pri druhom som kupovala vacsinu z MK bazara plus kopu oblecenia som dostala a asi polovicu.

liuliu
16. nov 2015

No ja cumim dat 1000 euro na oblecenie na dva -tri mesiace. My teda nudzu netrieme manzel zaraba vysoko nadstandartne ale ani by ma nenapadlo vyhodit za handry na tri mesiace liter :D hlavne ked za tie tri mesiace ich budem posuvat dalej za par drobnych alebo zadarmo nech mi to doma netrci. Oblecenie mam nakupene bezne znacky Hm; FF; next; pepco... bud som priebezne kupovala vo vypredajoch v obchodoch alebo aj tu na bazare cize fakt smiesne sumy. Prebalovacia podlozka ma vysla 5 eur ( tu z bazara) ; postielka v 100 percentnom stave 13 eur :D to budeme pouzivat len prve mesiace kedze babatko bude mat klasicku velkuuu postel ( najskor len velky matrac ). Ziadne hniezda ; baldachyri a ine blbiny som nekupovala. Obliecok mame doma dost.Ked mama cakala brata baldachyrovu postielku za hriesne drahu sumu vyhadzovala po mesiaci kedze to na seba tahal. a mal potom klasicku po este konovho brata sestry syna. Oblecenia mal tolko ze sme sa nasledujuce tri roky topili v handrach , nakoniec to vo velkych kufroch vsetko posuvala kamaratkam zadarmo a bola rada ze sa toho zbavila :D takze ja som z tohto vyliecena.
Kocik sportovy som kupovala novy a na zimu som kupovala vanickovy kocik tu z bazarika uplne za smiesny peniaz. Hojdacku som kupovala tiez tu na bazare ; tak isto podlozku na hranie; vanicku; autosedacku. Tie veci su absolutne neznicene a vyzeraju ako nove 🙂 dake tie hracky som priebezne kupovala vacsinou v tescu daco som objednavala na hej.
Mna dost vela stali akurat kity co som dala sit na kocik. Tam som zainvestovala vyssiu sumu a este teda elodie doplnky ako prebalovacia taska...plienky; kozmetiku a taketo tie veci kupuje priebezne manzel v nemecku ( a teda sumy su o dost nizsie ako na slovensku) . Rozmyslam co som este zabudla. Veci mam nakupene krasne za fakt smiesne sumy ; nechce sa mi to pocitat ale urcite to nebolo v tisicoch.
Izbicku sme este nekupovali ; ja niesom zastanca izieb prepchatych nabytkom a polickami . Babo bude mat svoj satnik ; velku postel a co mi udrie do oka budeme postupne dokupovat 🙂

mircalla
16. nov 2015

@liuliu minut 1000 euro na oblecenie na 2-3 mesiace to sa snad neda.... na tych par dupaciek, body, triciek, ciapok daka bunda? nakupovala som klasicky next, h&m, brendon ale aj tesco....neviem si predstavit minut liter
tiez si nemyslim, ze kocik za liter je priemer, to uz si riadne drahe kociky, vacsinou tak 600-700 v pohode sa da kupit kvalitny kocik (trojkombinacia)
teraz uz vacsinu veci ani nekupujem novu vratane kocika

ckatka
16. nov 2015

@liuliu velky suhlas!
my teda nie sme nejak extra materialisti...takze u nas sa zbytocne veci nedrzia,...a neviem si predstavit to vsetko mat doma a kopit,...
ja som strasne vdacna za to, co nase mamy nemali - a to bazar tu na MK - pretoze nie je lepsej vymienacej komodity ako detske vecicky - tie deticky to potrebuju len chvilu - a rodinny rozpocet to dokaze strasne odlahcit, ked sa to takto posuva...

mam kamosku ktora ma dve deti, nezamestnana bola vzdy, muz mukluje na vychode za nieco viac ako minimalna mzda,...a nechapali sme, ako mozu vyzit s 2 detmi,...potom ma zasvatila do tajov bazarika a ja som bola fascinovana, ze komplet cakom prask vybava pre dieta sa DA zohnat do 100e... a z porodneho si kupili novu chladnicku a pracku a zimne gumy a cojaviem co,...lebo deti viac nepotrebovali... (iste - ked sa niekto ide v ramci volneho casu prechadzat po Auparku - tak asi so starym kocikom a osuchanym obleckom si nebude pripadat ako hviezda z mola,...ale "beznym" ludom to uplne staci)

mircalla
16. nov 2015

@ckatka ja som pri druhom tiez na to minula asi polovicu ako pri prvom....uz rozmyslam inak, lebo potom mi ostane doma kopec takmer nepouzitych veci, ktore som darovala alebo predala za smiesnu cenu..

kimmm1
16. nov 2015

aj keby som si to kludne mohla dovolit, uricte by som nedala 1000 e. Co som minula ja bolo 200 eur za kocik, predala mi ho kamoska, 3kombi, po 1 dietati a k tomu mi este pribalila kopec detskych veci 🙂
Plus nejakych 60 eur za oblecko do porodnice a na prve tyzdne. Zvysok mam vsetko zadarmo od kamosiek 😀

alaguema
16. nov 2015

@whitecat666 😀 to je, dúfam, vtip. Monitor dychu nie je základná výbavava. Niekto má prvé mesiace bábo stále pri sebe, žiadny monitor nepotrebuje, nemali sme ho ani my. Nemala som dokonca ani prebaľovací pult. Používala som peknú drevenú komodu, v šuflíkoch som mala všetko potrebné, vaničku som si dala v kúpeľni na koberec, drogéria??? To ako čo? Bábätko sa má umývať čistou vodou a natierať kvalitným rastlinným panenským olejom (taký, ktorý si použila aj v kuchyni), to je najzdravšie..ja žasnem. Čítame tu ako ženy netrpezlivo čakajú na rodinné prídavky, ktoré sú povedzme si rovno - smiešna suma peňazí a výbavička za 3000??? Rozum mi zastal a to sme žili mimo SR a mali trochu (trochu fakt dosť) iné príjmy, než sú platy v SR. Ale vďaka bohu nám ostal zdravý rozum a čo nebolo potrebné, to sme nekupovali a to ani pri prvej dcére. Je to sprostý biznis tento okolo bábätiek. Kto na to má, prečo nie? Aj sedem tisíc nech dá. Ale bežnej žene, ktorá sa pýta na priemer, napísať takú vtákovinu... 😎

emilia25
16. nov 2015

Veru to nepočítame lebo ked idem do tesca a lidls vzdy sa zastavíme v detskom a nieco kúpime mám s každých dupiek 5 ks pre najmenšíe no este trebs veľa veľa aspoň do roka tiez si musím urobit zoznam a podľa toho kupovať.u nás tiež celá vybsvicks co som malá všetko som dala prec.od rodiny neberieme nic.

jasminet
16. nov 2015

@whitecat666 😀 😀 😀 oblecko na 3 mesiace za 1000? to hadam nie 😀 😉

@lenitta007
my sme pri prvej minuli okolo 2000 - 2500€, ale kocik stal vyse 1300€ - komplet, s fusakom, taskou, sedackou a sportakom... postielka cca 150... + asi 50 matrac, monitor 100, pestunka neviem, cestovna postielka 100, jedalenska stolicka cca 80, kos na plienky (ako prvorodicka som to nutne potrebovala 😀 ), vanicka s podstavcom cca 50, oblecko - komplet vsetko netusim nedostali sme ani ponozky od nikoho...
co sa tyka kocika sme fakt nesetrili, pocitali sme, ze v nom budeme vozit 2 deti, nakoneic sa v nom vozi stvrte dieta - 3 nase a este ho mala svagrina pozicany...

pri kazdom dalsom dietati sa vydavky znizuju 😀 😉

zalezi na tom kolko mozes dat, kolko chces dat a co vsetko povazujes za nutnost... da sa aj za 300€ urobit vybava - vsetko z bazaru. aj neskutocne znackovo a novo za nekrestanske prachy....

maria.vinea
16. nov 2015

postielka nas vysla na 55€ aj s hniezdom a baldachynom(bazar), matrac 35€ , pultik 15€ z bazaru tiez, a vybavicka asi do 100€ vsetkomcomsantykáoblecenia a kociar nas stal trojkombinacia 280€, najviac co potrebujete na zaciatok su plienky a vlhkemutierjy to je mesacne okolo 30€

maria.vinea
16. nov 2015

ak by str mali zaujem o kolisku namieru robenu napiste mi poslem foto a nechcem za to vela je malo pouzita asi dva mesiace kedze sme mali najme postielku

sardinka335
16. nov 2015

@whitecat666 3000 eur???????

A načo? To radšej prihodim dalšiu tisicku a ideme na super dovču k moru ako vražať do handar z ktorých dieťa vyrastie za mesiac.....na to som ja lakoma lebo potom to aj tak pomaly nikto nechce a kazdy len zadarmo všetko idealne....
Zopár body v Tescu a HM, CaA....kočik som kupovala za 300 z druhej ruky nikto by ani nepovedal ze bol uz použitý - tak ale ja na 3 dieťa som musela kupiť naozaj len ten kočik, niečo som mala po starších a ostatne som kupila na detskej burze take veci ze by to nikto nepovedal ze je to z detskej burzy - bábätka nič nezničia.
Detsku vaničku, monitor dychu, pultik, komody, kopa kozmetiky, ohrievače, strerilizovače, kadejake podlozky voooobec nepotrebujete ako zakladnu vybavu pre bábätko.
Na ,,handry,, pre batola som fakt lakomec - samozrejme neobliekam dieťa ako nejake ,,ciganča,, do zapratých a flakatých vecí aby som ušetrila to nie ale nemienim kupovať drahe veci, ktore potom aj tak nepredam ani za zlomok ceny a ešte budem mať pomaly problém sa toho zbaviť. U nás funguje taka komunita rodin - ak niekto niečo potrebuje tak napiše či niekto nema posunuť...tak som si pozičala manducu a nemusim kupovať a ja som zase požičaa šatku na nosenie lebo ja sa doho neviem ,,zabaliť,, a v pohode...
Peniaze radšej vrazim do zažitkov, dovoleniek, posedení, vyletov, dobrej knihy, jedla spolu ako rodina.

maria.vinea
16. nov 2015

@sardinka335
uplne suhlasim staci si trebars aj popozerat dokladne inzeraty na MK a najdete tu zakladnu vybavicku komplet

sardinka335
16. nov 2015

@maria.vinea
Zakladnu vybavičku komplet do ,,nech nežerem,, 100 euro urobíte na kazdej lepšej detskej burze - napr. na Gercenovej v Ba, Hojdana...bez kočika samozrejme. A budu to pekne vecičky - samozrejme treba vyberat, preberat a hladať niektore mamičky maju velmi pekne veci.Moja mala x veci čo mala na sebe no nech 3x a potom to uz bolo male, pripadne babka sa netrafila do čisla a bolo male....ved tomu nič nie je.
Samozrejme je to všetko o tom ako sa človek finančne citi a čo povazuje za dolezite a čo sa mu paci.
Mne napr. kamoška nukala po malej kočik Stokke.....no ani zadarmo, nie je to moj štyl. Kupila ho za vyše 1000 eur a teraz ked ho preda za 500 tak bude rada...

dai
16. nov 2015

@lenitta007 ako pisu dievcata, velmi zalezi aka si narocna a aj kolko mozes minut... od toho to odvijaj. Ja som pri prvom dietati na tu zakladnu vybavicku minula podla mna vela - vsetko bolo nove, nic sme nemali a od nikoho nedostali a hlavne sme mali prijemne prijmy a ziadne vydavky - takze kocik vysiel na cca. 1000 euro z kategorie tych finacne narocnejsich, postielku som si vybrala znackovu takze s matracom to tiez bolo cca. tych 1000 euro a potom kopu drobnosti - hold pri prvom dietati clovek nakupi kopu somarin ( potom som to posuvala v rodine a zistila som ze polku veci mala nikdy na sebe nemala, tym ze sme mali silny reflux a problemy s jedlom celkovo tak sa kojila kratko, kedze spala len cca. 20 minut vkuse tak som monitor dychu moc nepotrebovala etc. )

pri druhom dietatku som vyuzila kocik od prveho ( kedze bol kvalitny v pohode vydrzal ), postielku detto a vlastne vsetko az na oblecenie... na druhej strane vyuzitie nasli veci ako odsavacka - maly bol predcasniatko a nemal saci reflex, takze mlieko som si odsavala od jeho narodenia , kvoli tomu ze mal po narodeni problemy s dychanim tak sme vyuzili aj monitor dychu - nastastie ( mali sme 3 alarmy☹ ) - ale inak tie naklady boli neporovnatelne nizke...

na druhej strane keby sme isli teraz do 3tieho dietatka tak kupujem opaet vsetko nanovo, kedze sme vsetky veci uz poposuvali dalej... asi by som nesla do takych extremov ako pri malej ale predpokladam ze najmenej tych 1500 by som zase pouzila ( hlvne kvoli kociku a kvalitnej autosedacke )

whitecat666
16. nov 2015

@mircalla
@sardinka335
@jasminet
@alaguema

nemala som pre babatko luxusne veci, no zaroven som nedavala kazdu jednu polozku do googlu, ze kde to bude najlacnejsie (cize sa povazujem za bezny primer).
Vybavicku som nemala po kom zdedit, takze som musela kupit vsetko nove. A hovorime o prvom dietati (co je predpokladam aj predmetom temy) nakolko sa zakladatelka pyta.

Kocik som si kupila, taky ktory mi z recenzii vysiel najpraktickejci na zlozenie a najpohodlnejsi pre babatko. Nezalezi mi na znacke, oblecenie som kupovala take co sa mi pacilo a hlavne take co bolo z dobreho materialu kvoli tomu, ze mam velmi citlivu pokozku, takze som predpokladala, ze aj moje dieta by ju mohlo mat. Nakupovala som v BA v beznch obchodoch a zopar kusov v Parndorfe, veci su Next, H&M, Benetton, Lindex, Zara, Tommy Hilfiger a Guess.

Samozrejme vysledna cena je individualna, niekomu staci jedna bundicka a prezije s tym aj tri mesiace. Niekto v navale nadsenia z ocakavania prveho dietata nevydrzi nenakupit celu kopu tych malych milych veci.

ladore
16. nov 2015

no fúúú ako tu čítam 1000-3000e. nooo ako netriem biedu ale toto je ozaj prehnaná suma už s prihliadnutím na ozaj len a len značkové veci a to tie najdrakšie.... ako 1000e veď to je ( 30.000 tis. )
za oblečenie pre novorodenca?? tak to je asi zo zlata alebo šité iba výlučne jemu najžiadanejším návrhárom...nič v zlom.
Pri prvej dcérke som kupovala takmer všetko a vtedy ma to stálo okolo 12.000tis a to to bolo všetko nové z toho som dostala tolko vecí že viac ako polovica sa ani neobliekla.
Pri druhej som už mala rozum na mieste a kúpila reálne fakt to čo vynosila aj keď mi ostali veci po prvej ale musela som niečo dokúpiť lebo jedna bola zimná a drobučká a druhá letná a valibuk.....a to už bolo ozaj asi 200e... teraz čakám chlapca takže v skutku musím robiť výbavičku nakomplet ale ani zďaleka som nepresiahla rozpočet 200e a to nie som náročná ale ani deti neoblečiem ako cigáň do fľakatých vyťahaných a pod........ Fakt zapla som rozum popozerala tu na MK a napr. oblečenie na takmer 3 mesiace v super stave niektoré novučké ma vyšlo na pár eur 🙂 kočík rovnako bude v ňom iba teraz na zimu našla ako nový tu za naozaj smiešne peniaze,rovnako pult s vaničkou - podotýkam značkový hoci si na to nepotrpím. Takže cena je naozaj len od toho čo chceš či sa chceš a potrebuješ
ukázať alebo použiješ aj inú možnosť a dokážeš ušetriť fakt veľa a to radšej dám späť svojej rodine 😉