Dezinfekcia a čistenie oblečenia

alexi33
30. mar 2017

Prosim vas skúsene mamičky. Viete mi poradiť ako šetrne dezinfikovať a vyčistiť a oprať použivane detske oblečenie, paplón, matrac??? Ďakujem

liz_lemon
30. mar 2017

v DM maju dezinfekcnu avivaz

lubina
30. mar 2017

Oblecenie do pracky, podla typy materialu a paplonik a matraca najlepsie do cistiarne 😉

alexi33
autor
30. mar 2017

A ta dezinfekcna avivaz neuskodi novorodencovy?

lorela
30. mar 2017

@alexi33 Je aj sensitive - určená aj pre bábätká.

alexi33
autor
30. mar 2017

Dakujem.. pojdem pozriet..

bale1rinka
30. mar 2017

@alexi33 ocot...

moni244
30. mar 2017

Oblecenie staci oprat, netreba dezinfekciu, aj paplon, matrac by som kupila novy

alexi33
autor
30. mar 2017

Uz som pocula o tom octe.. vraj niektore mamicky miesto avivaze pridavaju do prania ocot. Alebo aj hracky umyvaju v octovej vode... nesmrdia potom tie veci od octu?

siska53
30. mar 2017

@alexi33 ako pise moni244. Oblecko,paplon oprat, (ja dodam aj ozehlit) a matrac kupit novy. To uplne staci.

simca06022011
30. mar 2017

Oprat 60°C + co sa da a ozehlit... paplon, vankus tiez vies vyprat. Matrac by som kupila, pripadne teraz sa daju dostat dezinfekcie aj na to + vylozit na slnko, vyvetrat, ak je odopinaci potah vyprat na 60°C tiez

alexi33
autor
30. mar 2017

A nahodou nemate niekto skusenost so SANYTOL?

siska53
30. mar 2017

@alexi33
Ocot smrdi len chvilu,potom sa vypari a nic necitit. Ja ocot tiez dost pouzivam. Aj na zrkadla napr. I do prania.

lorela
30. mar 2017

@alexi33 Ocot má len mierne dezinfekčné účinky a áno, pridáva sa do prania, napr. ku uterákom. Nesmrdí po opraní, lebo odor rýchlo vyprchá. Oživuje farby tiež.
Ak máš tie vecičky napríklad po niekom, alebo boli skladované v pivnici, na povale... Neváhala by som a použila dezinfekčnú aviváž. Tá je aj proti prípadným plesniam, ktoré ani nie je vidno a predsa môžu byť na nevhodne uskladnenom oblečení.

lorela
30. mar 2017

@alexi33 Sanytol - tak to už je iný ekrazit! To by som na detské oblečenie nepoužila ani keby ma nútili! 🙂

roomaa
30. mar 2017

@alexi33 nie, nie tá aviváž by nemala ublížiť novorodencovi. Aj ja som ho používala a úplne v pohodičke. Dokonca aj teraz ho niekedy kúpiť a tak periem v pračke vecičky pre môjho Miška

alexi33
autor
30. mar 2017

@lorela ten sanytol som chcela vediet ci by bol vhodny na matrac. Dostala som matrac, vyzera velmi zachovaly. Tak rozmyslam ci je to bezpecne niecim vydezinfikovat a pouzivat. Ked budem mat nove plachty aj podlozku nepremokavu.

bale1rinka
30. mar 2017

@alexi33 ke%d dáš deci na celé 1 pranie tak ťažko bude smrdieť prádlo octom a na balkóne teraz na jar rýchlo vyprchá, ja ho dávam namiesto aviváže maximálne deci.

gradan
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anabeth
30. mar 2017

detské oblečenie sa absolutne nemá prať v aviváži- v žiadnej
ak máš potrebu dezinfikovať- priprav si roztok- pol litra vody + pol litra octu+ okolo 15 kvapiek esenciálneho oleja- napr. levanduľa alebo čajovník majú dezinfekčné účinky- a to pridaj namiesto aviváže,
ak chceš niečo dezinfikovať 100°%- plesne, bakterie, roztoče- treba to vymraziť na 12 hodín... ale ako strčíš ten matrac do mrazničky 🙂 netuším
Sanytolom dezinfikujem labák, ja by som to do bytu ani nezobrala, nie to prala v tom pre miminko, neblaznite

alexi33
autor
30. mar 2017

@anabeth tak ako ten matrac nebol vraj nikdy ocikany ani ogrckany... ma na sebe potah.. a nemyslim si absolutne ze by mal byt plesnivy alebo tak.... len rozmyslam ci ho mam dat do cistiarne alebo doma nejak vycistit alebo kupit novy.. i ked je mi luto tento nevyuzit vyzera dost novo... a s tou avivazou som pocula ze by sa aspon prvy mesiac dva nemala pouzivat na veci pre babatka.. preto zistujem rady a info
..a s tym octom som uz pocula, ale stale sa obavam aby vecicky potom nezapachali

valy
31. mar 2017

podla mna co sa da, oprat a ozehlit, zehlenie zabije vsetko a netreba dezinfekciu

anabeth
31. mar 2017

@alexi33 ja by som tiež nový nekupovala, dobre ho vykefuj a vysuš, vyvetraj, a nakoniec prejdi horucou žehličkou
ved aj tak na nom priamo ležať babätko nebude
ja s octom- ako som ti písala periem, čistím (podlahy, sedačka, hračky...) roky, roky, ocot je prchavý, necítiť ho tak ako si myslíš, potom prerazí skôr tá vona olejčeka, lebo to naopak je neprchavá látka, prádlo je mäkkučké a bez chemie
Aviváž je súčasťou tzv. chemického kokteilu v domácnosti- sama o sebe nie je škodlivá- samozrejme sa testuje, ale nikto nevie otestovať s čím dalej sa bude vyskytovať- chemia sa uvolnuje aj z nového nábytku, maľovky, koberca- preto treba tieto veci pre miminko nachystať aspon o mesiac skôr a vetrať, vetrať,
ak už niekto bez aviváže nemože žiť, nemal by v nej prať aspon nočné a spodné a postelné prádlo a nesušiť oblečenie v byte
ked budeš prať veci pre bábätko- dôležitejšie ako žehlenie je plákanie- aby si z vecičiek dostala preč všetok prášok- opraté daj ešte raz preplákať a vyžmýkať

dionyzka
31. mar 2017

@alexi33 ja by som urobila ako hovori @anabeth.
Ja som to robila takto:
- oblecenie urcite do vodneho roztoku na 24 hodin
- oprat na 60 na najdlhsom programe (avivaz nie)
- ususenu bielizen do vreca a do mraznicky
- potom som to znova oprala na 60 a ozehlila.
Uplne sibnuta, ze?

Sanytol na matrac nie, to bude na textile velmi citit, uplne ho znehodnotis.
Daj ho igelitoveho vreca, vysaj z neho vzduch a nechaj 24 hodin tak.
Zvliekatelny potah tak ako oblecenie.

Postielku umyt samponom na vlasy a potom octovou vodou.

Ale ak si videla majitelku postielky, oblecenia - obraz mas v akych podmienkach ziju. Netreba to zasa prehanat.

mdaniela1986
13. júl 2018

ja pouzivam toto:

https://shop.invines.eu/produkt/disiclean-washer/

je to super hlavne pri prani na nizskej teplote, kde nemusia byt vsetky bakterie zabite a posobi to dlhodobo a nema ziadny strasny smrad ako vacsina dezinfekcie.

pridavam to kazdeho prania

nikiki29
27. aug 2018

Ahojte, chcela by som obnoviť túto diskusiu. Používate niekto dezinfekčný prípravok do prania? Mama (v zahraničí) mi odporúča prípravok Napisan, no neviem ako by sa to mohlo volať u nás 😊 Pri nízkej teplote sa baktérie neodstránia a nové, bazárové, nemocničné veci by som veru rada v niečom takom oprala. Budem rada za skúsenosti s podobnými výrobkami 😊

nikiki29
28. aug 2018

Žiadne rady? 😊

espturmalina
28. aug 2018

Ahoj, na dezinfekciu ja používam čajovníkový esenciálny olej, dať do prania, do odmerky na aviváž 5 kvapiek a je to. Takto dezinfikujem plienky látkové a ako aviváž používam domácu aviváž - 0,5 l vody + 0,5l octu + 20 kvapiek esenciálneho oleja (citrón alebo levanduľa - čo sa ti páči). Dcérka mala atopický ekzém, tak musím všetko prírodne a šetrne, ja by som pre novorodenca isto nedávala také agresívne prípravky... Keď to dáš oprať na 60 ° + ten čajovník, tak to bude určite v poriadku a ten madrac - ak budeš mať blbý pocit aj po opratí, môžeš kúpiť navrch ochranu proti precikaniu a máš vystarané,