Cumlík - za a proti

10. jún 2022

Ahojte. O chvíľu ma čaká druhý pôrod a rada by som vedela ci môže cumeľ úplne pokaziť kojenie. Čítam na mamile alebo laktacnej poradni ze cumel odhodiť, ani nepomyslieť naň. Pritom nám dosť pomohol napríklad pri návrate z prechádzky alebo aj pri zaspavani. To vážne sa nedá aj kojiť aj používať cumeľ? Aké máte vy skúsenosti?

tani777
10. jún 2022

Zavisi od dietatka..moja skusenost s prvou bola,ze som jej ho dala,a mali sme problemy..cumlikom som oddialovala kojenie,tym padom mi klesla tvorba mlieka a sli sme do strajku..nechcela som si priznat,ze to je cumlikom,lebo vsak ho mala "len" v kociku,v aute a vecer na zaspatie..no casom uz aj v nosici..a zrazu som sa pristihla,ze vtedy,kedy by som uz dala prsnik,som miesto neho dala cumlik..az ked ma v cca 8m strasne hryzla,som ho zahodila..po asi tyzdni prestala strajkovat a hryzt..Takze u nas cumlik problem bol..pri druhej som uz nedala,nechcela som mat problemy zas

salamistka
10. jún 2022

moja dcérka mala 2 cumlíky naraz a kojená bola dlho, nebol tam žiadny problém

patka06
10. jún 2022

Moja dcéra mala dudel od narodenia, žiadny problém nebol.
Odporúčala nám ho aj pediatrička, na jeseň a v zime / narodená v septembri/ ak sa vonku rozplače, aby nehltala studený - mrazivý vzduch.

pribinak
10. jún 2022

Syn bol veľmi uplakané bábätko, cumlík dostal už v pôrodnici.
Normálne som dojcila do 18 mes., nebol žiadny problém

Mámilu by som brala s rezervou. To je sekta fanaticiek.

elizabet173
10. jún 2022

ťažko povedať, každé dieťatko je iné. Moje malo cumlík a bolo plne kojené, bez problémov. Tiež by som Mamilu brala s veľkou rezervou

autor
10. jún 2022

@tani777 ďakujem za tvoju odpoveď. Ako si to prosím ta riešila keď ste sa napríklad vracali z prechádzky a plakala v kočíku? Myslím už pri tom druhom bábätku ktorému si nedávala cumeľ. Ja som ho vždy mala aspoň pripravený v kočíku a keď bola takáto kríza, vtedy nám pomohol a bez neho si to neviem predstaviť.

54tinka54
10. jún 2022

Malý má 10 mesiacov, cumlík má od narodenia a kojím ho ešte aj teraz 🙂

autor
10. jún 2022

Ďakujem za každú odpoveď. Áno tiež mam pocit ze mamila ide aj cez mŕtvoly len aby nebol cumeľ, dieťa dojcene, atď. preto som chcela čítať vaše reálne skúsenosti 🙂

nwnw
10. jún 2022

Zalezi od dietata a od skusenosti matky s kojenim. Prve dieta som mala s cumlom do 2m a problem bol, no nielen v cumliku. Pomohla mi laktacna,ale to tiez nie kazda je dobra a poradi zadarmo dobre.
Druhe cumel nemalo a nikdy nebol problem.
Spatne fakt asi zalezalo od porodu a ci to dieta bolo s matkou po porode,alebo nie.

beata_k
10. jún 2022

Dojcila som, nebol problem ani s prisatim ani s dojcenim. Dieta po porode so mnou nebolo. Mamilu brat s rezervou. Je to kojosekta.

selenka7
10. jún 2022

u nas dojcenie 22 mesiacov a cumel do 3 rokov 🙂

nitka1157
10. jún 2022

Pri prvom som nedavala lebo som sa bala o kojenie s ktorym nebol proble..no syn bol strasny cecek.ine som nic nerobila len som ho mala zaveseneho na sebe co chcel mlieko stale.a cim rastol to bolo do slova horsie a ani cumel uz neskor nechcel...
Pri druhej som jej ho hned dala kedze s kojenim nebol tiez ziadny problem.ani po cumliku.a nemozem vynachvalit.nikde som sa nemusela pretrcat s kojenim ked sme niekam isli.celkovo lepsie aj spala a nepytala stale mlieko ako on ze si potreboval kolkokrat len podudat co nebol hladny
Teraz cakam tretie a cumle mam uz nachystane

elizabet173
10. jún 2022

@nwnw myslím, že to nezáleží ani od pôrodu, moje so mnou nebolo, až na druhý deň, kojenie bezproblémové, prisalo sa hneď. Závisí to asi od dieťaťa

nitka1157
10. jún 2022

@nitka1157 este doplnim .niektore sa potom obavaju ako odnaucia.z prsniku som z octom a to som predtym vysvetlila ze mama ma bo a je kakany.po roku sa hned odstavila hned to pochopila.a teraz bude mat dva roky a od cumla som ju tiez hned ked som jej ho dala ovonat ze sa pokazilsmusime vyhodit tiez pochopila a ziadne ceremonie a place neboli..ale to zalezi asi od dietata .toto je moja skusenost.uvodime pri 3

elizabet173
10. jún 2022

@nitka1157 kolegyňa to robila tak isto, prvému zmagorená z Mamily nedala cumeľ, dieťa nonstop na prsníku, uplakané. Druhému dala cumlík ešte v pôrodnici, kojí ho doteraz a to bude mať dva roky, čaká tretie, že ani neuvažuje o tom, že by nedala cumlík. Dieťa spokojné, mama spokojná

simsalabim
10. jún 2022

Kojila som obe dcery. Jedna cumel nechcela, druha ho milovala nadovsetko (len na spanok). Obe som kojila rok a pol.

beata_k
10. jún 2022

@elizabet173 Nie, nezalezi. Obe deti so mnou neboli. Jeden prijal cumel hned a s druhym bojujem uz mesiac a nic. Robi si cumlik zo mna 🤦🏼‍♀️

riskoh
10. jún 2022

Prvy syn mal cumlik snad aj do 3 rokov, s kojenim som nemsla vobec problem,bol kojeny 20mes, mladsi bol po narodeni operovany nemohla som kojit 1 mesiac no i napriek tomu sa bez problémov prisal, v lete bude mať 2roky a ešte kojim,cumel nema

ivangeline
10. jún 2022

Mam 3 deti a boli bez cumla. Skusala som pri prostrednej.Bola narocne babo. Revala od narodenia a malo spala...ale nechcela..

petamich
10. jún 2022

nas cumel ma a nebol ziadny problem on ale nikdy nebol pricucka 🙂

nucky
10. jún 2022

Ja by som povedala, ze moze pokazit dojcenie aj nemusi....ti vam asi niekto nepovie dopredu....pravda je...ze ak nema babo cumel....tak bude viac na prsniku...co je minimalne na zaciatok dobre...ja som cumel nedavala, lebo som nechcela a malý mal problem s uzdickou jazykovou, tak sme aj tak mali laktacnu krizu...v kociku spavat nechcel velmi...viac som ho nosila na zaciatku a cumel nebolo treba...ak na vychadzke moc plakal v kociku...sup do nosica...za mna sa da aj bez cumla...radsej budem dieta nosit...ale pravda je, ze ked plakal pocas jazdy v autosedacke...tam som mala tazke chvile bez cumla

fineta
10. jún 2022

Mám skúsenosť, ze cumel neovplyvnil dojcenie. Syn ho používal asi do roka a pol a bol dojceny 3 roky. Dcera cumel odmietla hneď v zaciatkoch, má dva roky a je tiež dojčena. Nevidím rozdiel.

janinah
10. jún 2022

Cumlík má 1 nevýhodu.ak trvá dlhšie ako 1 rok veku dieťaťa.tak môžete v puberte riešiť strojček na zuby.to vravia lekári a u nás sa to aj potvrdilo.

00momo
10. jún 2022

Moj drobec nechcel vobec cumlik ma ho ako hryzatko alebo hračku 😁

tani777
10. jún 2022

Uprimne? Nekocikovala som...do cca 5m ani nezniesla kocik,revala v nom hned ako som ju tam polozila..nosila som ju..bolo to pre mna aj tak pohodlnejsie a praktickejsie..je septembrova,takze v zime som ju nemusela vytahovat z kocika a riesit ako ju nakojit,nakojila som ju priamo v satke/nosici..takisto so starsou som mohla ist vsade,kam chcela..az ked mala okolo 5m sla do kocika,to uz musela vidiet na sestru,a zo mna to neslo 😁

elizabet173
10. jún 2022

@janinah u nás sa to nepotvrdilo, ale cumlík bol len na spanie, počas bdenia ho nemal vôbec a krátko po prvom roku sme s ním skončili. Zuby v poriadku, rovné. Problém je, ak má dieťa cumeľ v puse nonstop a aj do troch, štyroch rokov, ale na to sú rodičia, aby to korigovali. Samozrejme, sú aj výnimky - moja sesternici našla mama cumeľ v taške, keď už chodila do prvej, skoro ju vystrelo, myslela, že vyhodili všetky a zuby má krásne, rovné. Ak si dieťa začne cumľať palec, to sa odstraňuje ťažko, vtedy má viac detí problém so zubami a nosí strojček.

patka06
10. jún 2022

@janinah je to len povera, strojčeky majú aj "bezdúdlíkové" deti a naopak

autor
10. jún 2022

Dakujem každej jednej z vás za odpovede. Ako čítam tak ten cumel nieje až taká katastrofa a koniec sveta a všetko závisí od dieťatka. Mám pripravene 2 cumlíky čiže uvidím už v praxi ci ho bude babo potrebovať alebo nie.Takže ich nejdem ešte vyhadzovať co som usúdila z vašich odpovedí 🙂

elizabet173
10. jún 2022

ak bude bábätko pokojné, netreba mu ho dávať, možno sa zaobídete bez neho, možno ho nebude chcieť vôbec a možno ti veľmi pomôže. Ja som sa v našej rodine nestretla s tým, že by cumeľ ovplyvnil kojenie, samozrejme, pár detí ho nechcelo, ale tie, čo cumlík dávali, kojili v pohode

simona1306
10. jún 2022

taktiez nemam problem s dojcenim, cumel pouzivam na zaspavanie, aj v kocari na prechadzke, alebo ked ideme autom dlhsiu cestu a dcerka je nervozna