Záhradné jazierko - ako na to?

michaela982
7. máj 2023

Dobrý deň,
pred nejakým časom sme kúpili záhradu s jazierkom a tento rok sme sa ho rozhodli renovovať.
Dno jazierka je poliate betónom a na niektorých úsekom zafarbené modrou farbou, ktorú nevieme identifikovať. Chceli by sme ho vyčistiť, nasadiť doň vodne rastliny, dať filter. Vedel by nám niekto poradiť?
Totiž na internete sme našli jedine jazierka potiahnuté fóliou, a tak nevieme, ako sa vysporiadať s betónovým.
Ďakujem za každú radu

luccija
7. máj 2023

@michaela982 vyhlbilo by som ako ho chcete tam vľavo nie je betón?iba pod vodou?
Dala fóliu veľké kamene ...lekna.Moja mama si tak spravila jazierko, ale pozor koľko lekna, lebo jej sa tak rozrástlo, že ryby nemali miesto a teraz na jar museli väčšinu lekna vytrhať.Hlavne dobru foliu

michaela982
autor
7. máj 2023

@luccija ďakujem Vám za odpoveď. Na tej ľavej strane je betón, len je pod vrstvou smetí (ešte tam vidno trochu lístia.) Chceli by sme celú časť na fotke - tá ľavá vyššia by bol malý vodopád a na tej pravej by boli najmä vodné rastliny.
Ako by sa to dalo vyhĺbiť? Treba ťažkú techniku? Alebo ho stačí vyčistiť a potiahnuť fóliou?

katarinka89
7. máj 2023

@michaela982 prečo chcete ten betón vybrať...?

katarinka89
7. máj 2023

@michaela982 fólia je najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie ale nie na dlho. Tu fóliu buds musieť tiež umývať, od špiny a slizu....poprípade by som tu fóliu natiahla na ten beton

katarinka89
7. máj 2023

@michaela982 a treba úrcite urobiť aj opatrenia okolo jazierka. Všimla som si nejaký strom v tesnej blizkosti- budú vám tam padať listy, bolo by to vhodné opilit alebo presadiť.....

viestta
7. máj 2023

Vyhadzat z jamy vsetok bordel, nasypat piesok, natiahnut geotextiliu a na to ciernu jazierkovu foliu, napustit vodu a postupne osadzat rastlinami a upravovat okolie jazierka. V podstate mate akurat jamu, do ktorej mozte spravit nove jezierko. Ten beton bude riadne degradovany, voda vam z neho bude unikat, toto pojat ako nove jazierko, nie zachranu stareho.

michaela982
autor
7. máj 2023

@katarinka89 ďakujem za Vaše odpovede.
Čo sa týka vybratia betónu, bola to čisto len otázka, zatiaľ to nezvažujeme. Chceli sme ho využiť priamo, no nevieme o ňom nič, hrúbku ani kedy a ako bol nalievaný.
Nad fóliou rozmýšľame, keďže sme ju videli, ako najpoužívanejší materiál, no treba ju pravidelne udržiavať.
Ak by ste vedeli, prípadne máte skúsenosti, ako využiť betón, budem za Vaše rady vďačná.

luccija
7. máj 2023

@michaela982 v záhradkárskych potrebách kúpiš kvalitnú fóliu, keď povieš, že to je na jazierko.Najvacsi problém a najdrahsie boli kamene.Vecer skúsim do IP poslať fotku
Bude to pekne, keď po ľavej strane to bude vyššie a voda štekať
My sme kopali ručne

michaela982
autor
7. máj 2023

@luccija Vy ste tiež použili fóliu? Nie sú s tým žiadne problémy? A ako dlho to jazierko už máte?
Ďakujem za radu, skúsim sa opýtať priamo v predajni

luccija
8. máj 2023

@michaela982 fóliu, jazierko má asi 8 r

katarinka89
8. máj 2023

@michaela982 opravovat je zložitejšie ako robiť niečo na novo. Ten betón nieje sam o sebe na ,,skodu,, vieš tu fóliu natiahnuť priam naň, alebo môžeš povyberat ten betón. Nemyslím, že bude extra hrubý. Ja som takto likvidovala jazierko - max hrúbka betónu bola 7cm. V pohode to išlo von . ( nedalo sa zrekonstruovat- bolo malicke)
Skôr bude problém s uchytenie tej folli- nakoľko tam vidím suchý múrik, z neho vedu tie trúbky.....