Treba strihať previsnutý muškát?

basulaak
23. jún 2023

Otazka na skusene pestovatelky. Tento rok mám mimoriadne husté previsnuté muškáty po 5-6 týždňoch od nasadenia cca takto. otázka však znie - tým, že sú také ťažké a previsnuté a už začínajú prevísať a ohýbať sa smerom dolu treba ich pristrihnúť aby sa duzinate stonky nelámali skrz ten nápor váhy? neviem.prvý rok ich mám takéto husté.
Foto je robena asi 4-5 dni dozadu odvtedy su zase o kus viac previsnute a skrz vietor som ich musela zlozit a vsimam ze kde tu stonky su jeeemnulinko nalomene na malych ploskach
Je to typ plnokvety, previsnuty. Dakujem

januska20
23. jún 2023

@basulaak ja ti neviem, mne sa nezdajú ako previslé. Pestujem prvislé každý rok,ale tie moje nemajú také veľké "hlavy". Skúsim nájsť foto ako vyzerali moje, snáď ho mám niekde v telefóne.
Teraz mám tiež previslé, len nemám ešte kvety - naschvál ich teraz odtrhávam.
Inak bežne previslé sú miestami ako keby nalomené.

kukuk29
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kukuk29
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ropucha6
23. jún 2023

@kukuk29 jasne, ze su aj tahave plnokvete…aj ja take mam. @autorka, kolko si ich sadila? Ja ich mam trochu menej huste, ale normalne su “spadnute”, nic nestriham, len suche listy a kvety.

jajo1
23. jún 2023

@kukuk29 tvoje nie sú previsnuté muškáty, ale ťahavé
@basulaak previsnuté plnokveté mávam každý rok. Tvoje sú nádherné, pravdepodobne si ich len ako začiatočník zasadila veľa do jedného kvetináča, na 60 cm dávam ja osobne tri korene, tak mi to vyhovuje. Nič nezastrihávam, prirodzene sa časom zvesia smerom nadol, ale nebudú robiť veľmi dlhé previsy. Oberám len suché spodné lístky a odtrhávam odkvitnuté kvety (stebielka po kvetoch), aby sila rastliny išla do nových kvetov. Nech ti čo najdlhšie robia radosť ....

kukuk29
23. jún 2023

@jajo1 moje su previsle aj tahave co je to iste 🙂 raz uvadzaju tak.a raz tak tie robia dlhe previsy.Potom su polotahe tie co ma autorka plnokvete ale uvedene su casto aj ako previsle a tie maju previs mensi a potom stojate cize mame vsetky pravdu..

januska20
23. jún 2023

@basulaak na spodnej fotke sú muškáty bez kvetu na začiatku sezóny,vtedy kvety odstrihávam.
Na vrchnej fotke sú pred "koncom"
Toto sú previslé ťahavé.

kukuk29
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kukuk29
23. jún 2023

@januska20 mas ich krasne , aj ja na zaciatku odcviknem vsetky kvety nech ide sila do rastlinky a nie do kvetu a potom sa rozbehnu krasne 🙂 moja srdcovka su cervene 🙂

basulaak
autor
23. jún 2023

@januska20
@kukuk29
😵😵😵 Waaaau!!! Baby ale to mate tiez plnokvete vsak? Prenadherne, ja som myslela, ze plnokvete nevedia vytvorit zaclonu.

Ono ja asi viem kde som urobila chybu. Asi som ich plytsie zasadila. Tam ako su zavesene a tahaju sa, sa mnohe na hrane crepnika akoby zalomili a tie kvety uz niesu take cerstve a farebne ale zacinaju akoby vysychat. Takze poratovala som ca sa dalo. Na rok budem zas o kus mudrejsia plus budem strihat teda kvety za zac. sezony. No to je neskutocne ake ich mate. Hikam a chvalim az plujem. 🙂👌

kukuk29
23. jún 2023

@basulaak nie tieto su neni plnokvete - tie nerobie az taketo previsy.Ja ich sadim hlbsie a k druhemu okraju hrantika aby neboli hned na tej hrane a davam do 60 cm aj 8ks a tak isto ich necham aj preschnut aby nestali stale vo vode.Ja mam samozavlazovacie Lebis hrantiky a polievam raz za 3-4 dni v tychto horucavach a polievam az ked su suche...

ropucha6
23. jún 2023

@kukuk29 ano, tie “tirolske” robia lepsi previs. Super to vyzera na tom zabradli.