Rododendron - choroba

linuska21
11. jún 2024

Ahojte neviete náhodou čo má za chorobu môj krásny rododendron? Ma spálene listy alebo ho napadla nejaká hubová choroba . Má listy takéto ako je na fotke . Není na priamom slnku je na takom mieste kde slnko svieti mierne asi pol hodinu tam svieti za deň a aj to len ráno do asi 9 hodín
Ďakujem za každú radu

feb13
12. jún 2024

A ma to vsade, alebo len z jednej strany? Mozno by pomohlo pridat fotku o celej rastline.

linuska21
autor
13. jún 2024

je to len na jednej strane neni na celej rastline

linuska21
autor
13. jún 2024
mery34
13. jún 2024

@linuska21 mne niečo podobné napadlo figovník vonku a čínsku ružu vo vnútri

feb13
13. jún 2024

Tie velke flaky vyzeraju ako spalene od slnka, ale ked iba sem-tam jeden list, tak asi nie. To by bola cela strana. Este teoreticky moze byt aj polievanie studenou vodou, ked je rastlina prehriata, v mieste kde sa dostala voda na listy, sa mozu tvorit take flaky. Ale skor myslim, ze je to nejake hubove ochorenie, aj tie male bodky k tomu svedcia. Teraz je take pocasie, ktore tym hubovym ochoreniam a plesniam prospieva.
Vo vseobecnosti na hubove choroby dost pomaha postek riedenym mliekom alebo harmancekovym cajom, treba striekat raz za niekolko dni, opakovat viackrat. Ale neviem zarucit, ze to bude fungovat aj konkretne v tomto pripade, no da sa skusit.

linuska21
autor
13. jún 2024

@feb13 veľmi pekne ďakujem za radu určite vyskúšam

mery34
13. jún 2024

@feb13 ja som tiež zvažovala, či to nie je spálené od slnka, ale figovník by mal vydržať.
Spálené listy opadali, ale tiež som neprišla na to, že čo to je. Zvyšné menej napadnuté trochu zožltli

linuska21
autor
13. jún 2024

@mery34 náš figovnik mal listy takisto zvláštné zhnedli ale bol ošetrený proti hubovým chorobám a zabralo, teraz je už ok.