Pestovateľky kvetov poraďte

28. júl 2024

Mám 1x tieto kvietky a už nikdy viac, ale dajú sa nejak zachrániť ešte ? Milion bells, od spodu suché listy, suché kvety oberam, polievam raz denne, hnojivo raz za 2 týždne. Čo je zle s nimi ? Črepník je samozavlazovaci. Od obeda do večera su na ☀️ pred 2 týždňami boli na nich biele vošky ale tie som ostriekala vodou. Azmizli.

vyrovnanaosoba
28. júl 2024

Raz denne polievas? Nie je to veľa?

autor
28. júl 2024

@vyrovnanaosoba no pôda je suchá po celom dni.

daniela1911
28. júl 2024

Oni zas tak neobľubujú priame slnko a keď si vezmeš od obeda do 15-16 hod je najväčšia páľava.

petronellla87
28. júl 2024

Mne sa zdá že majú až moc slnka

luccija
28. júl 2024

To musíš postriekat chémiou často sú na nich vosky.Tiez polievan denne a sú na priamom slnku.
Kúp si karate zeon zarob a postriekaj

luccija
28. júl 2024

Ale, keď ich postriekas nedávaj ich pár dní na slnko

majkabr
28. júl 2024

nesmu zmoknuť tieto bellsy su cilive na dazd

tramtada31
28. júl 2024

Naše deti ich prepolievali a takto začali hynut

katka512
29. júl 2024

ahoj
vcera som ich riesila, tiez ich mam a som sa tesila krasne trojfarebne cele leto na teraske budu krasne a prd......
mam ich v polotieni a tiez sa ich snazim moc nepolievat, tak neviem.....aj hnojim vsetko...

fantaghiro21
29. júl 2024

Mam na vychodnej strane, pod strechou.
Polievam asi každý druhý den. Podla pocasia a vždy prstom hlboko skusim... Su nachylne na strapky .Ak si ich mala napadnute niecim(boli to vosky? ), treba postrek chemicky a neskor opakovat.
Vodou urcite nezmizli vosky , o to viac sa drzia pevne na rastline... to by si ich musela mechanicky rukou odstranovat
Skus dat mospilan/karate. Kedysi bol dobry vertimec ale ten je velmi jedovaty pre vcely a uz ho aj stiahli z predaja...

a_andrejka4
29. júl 2024

Ja neviem ci im neprospieva teraz toto ochladenie v noci ale presne aj mne zacali toto robit vcera som asi polovicu vytrhala a preriedila lebo mi doslova zacali hynut a to ich ani neprelievam ani nepresusujem. 2 mesiace boli nadherne (vid foto este spred 2 tyzdnov) a vcera som z nich ostala smutna lebo presne maju take umrete stonky ako tvoje... snad sa este nejak pozviechaju

fantaghiro21
29. júl 2024

@a_andrejka4 a nemas tam nahodou strapky? take biele na listoch? to su zvlecne larvy strapiek....

a_andrejka4
29. júl 2024

@fantaghiro21 nie ziadne chrobaky mučnatka plesne nič

viky622
29. júl 2024

Ja by som ich dala do polotieňa a ostrihala. Tie vrcholce by som zostrihla 5-7 cm. A pohnojila. Ak chceš ťahavé kvety na slnečnej strane kde ti aj zmoknú. Zvoľ budúci rok radšej odrodu supertunia vista. Tie sú odolné voči dažďu, vetru, slnku. Len ich musíš aspoň 1x za leto ostrihať. Tieto mám ja na terase sú to 3 sadenice. Takto postupne kvitli

a_andrejka4
29. júl 2024

@viky622 krasa 😍 to si pišem do mobilu, o rok ich potrebujem mat aj ja 😃

viky622
29. júl 2024

@a_andrejka4 aj begónia solénia je krasna na slnko

viky622
29. júl 2024

@a_andrejka4 ak sa ti ich podarí o rok kúpiť. Ako zasadíš zostrihni vrcholce. Musíš ich zostrihnúť aby sa krásne zahustili a potom v polovici júla ich musíš zo spodu zasa zostrihnúť. Krasne sa zahustia a viac nakvitnú.

a_andrejka4
29. júl 2024

@viky622 krasna, poznam, mam begoniu z lidla s tym ze som ju dala von na slnko no spieklo ju jak Fras 😀 a biele kvety ma cize hned ohnedli tie kvietky, az potom som si vsimla ze to pisalo indoor, 🤣 ale zije🤭 akurat som dnes osusene listy davala prec, ja mam na parapetach netykavky tiez su nadherne kvety, kedze slnko mam vpredu len doobedu chvilku a ked chyti obdobie najviac rozkvitnutych kvetov tak je to fakt nadhera.

cacianka
29. júl 2024

Ostrihať. Na cca 10cm od koreňa. Na pár dní ich skús dať do tieňa.
Všetky ťahavky sa takto ťahajú do dĺžky, a od koreňa obschíňajú a vyhoľuju sa.
Ak je zdravý koreň, vyrašia a vyrastú na novo.

viky622
29. júl 2024

@a_andrejka4 super. Ja mam zo sevorozapadnej strany muskaty na oknach a tieto begónie do tieňa. Begonia nonstop a dokonca tam mám begóniu eliator ktorá je tiež len indoor.

a_andrejka4
29. júl 2024

@viky622 krasna farba 😍 ja mam muskat iba na malinkom spajzovom okne vpredu kde je visc tien ako slnko a tiez na to ze som ho musela v maji este cely ostrihat lebo pomrzol tak sa spmatal, vlastne mne skoro umrel aj zeleznik (verbena) lebo ona bola v strede namiesto bielej netykavky a potom ked som videla že asi ho vyhodim som ho skusila presadit inde k zvysnej netykavke na slnko a krasne zakvitol. No ja som proste tento rok iba skusila dat prvykrat na okna kvetinace, takze este sa mam co učit a idealne na svojich chybach. Ale rada čitam taketo skusenosti aj od inych.

viky622
29. júl 2024

@a_andrejka4 jasné treba skúšať. Pekné kvietky na to že máš tento rok prvýkrat na oknách kvety.Ja mám kvety len druhý rok čo bývame vo svojom. Ale mala som dobrú učiteľku moju mamu 🙂. To sa ti hneď lepšie keď ti má kto poradiť.

petronellla87
29. júl 2024

@viky622 wau!!! Tie begonie sú mega!

a_andrejka4
29. júl 2024

@viky622 dakujem ja som rada že to zije lebo ja som este pred 3 rokmi nemala kvety ani vnutri cize fakt som bola taky nerastlinny typ 😀 ale uz starnem takze fakt ma to tesi ked sa dari kvetom 🤭 no hej to je pravda s tymi radami len moja mama uz malo co pestuje a svokra zas tie nove druhy nepozna, a este sa ta opytam, kde si vlastne kupila tie supertunie nech viem kde hladat na dalsi rok lebo akoze tie su fakt pre mna topka❤

viky622
29. júl 2024

@a_andrejka4 tieto su to na tej stránke: gardenhose.sk . Neviem odkial si ale majú ich aj v záhradnictve Floring v Martine. Len si daj pozor sú dve odrody Shpertunia vista a Supertunia minivista. Tá minivista má malinké kvietky nieco ako milionbells a su menej ťahavé a viac vzpriamené.
Ja som z tejto stránky objednávala kvietky a prišli v poriadku nepoškodené krásne zabalené a vitálne rastlinky. Len si musíš sledovať na tej stránke posledný aprílový a prvý, druhý májový týžden vtedy je najväčší výber balkónoviek.

a_andrejka4
29. júl 2024

@viky622 dakujem hned si to vsetko ukladam ❤

autor
30. júl 2024

@viky622 máte ich nádherné. Ja som tiež myslela že budú takéto a stoja za hovno. Včera som tak pozorovala na balkóne, a na 90% si myslím že ☀️ im škodí. Čo mám v druhom črepníku sú krajšie, lebo až tak nepraži na ne.
Uložím si vás tip, a budúci rok vyskúšam. Ďakujem za rady

margotka17
30. júl 2024

@viky622 nádherné sú 👍