Neopadavý solitér

6. júl 2023

Ahojte poraďte z vlastných skúseností vysoký neopadavý solitér ..do šírky by sme potrebovali maximálne 3 m...výška môže byť akákoľvek ďakujem

viestta
6. júl 2023

borovica cierna

autor
6. júl 2023

@viestta ďakujem za reakciu, aj ju máte osobne či? Ja len že ako rýchlo rastie 🙂

viestta
6. júl 2023

Nie nemam osobnu skusenost, ale v parku co nim prechadzam je ich par peknych

autor
6. júl 2023

@viestta pozrela som si fotku, sú veľmi pekné ale zdajú sa mi trochu riedke, potrebovala by som niečo hustejšie 🙂 ale vďaka že ste mi dali typ 🙂

bebekeksy
6. júl 2023

Ihlicnany su neopadave vseobecne 🙂, okrem smrekovca. Je spustu roznych kultivarov - rozne vysky ci sirky. Na modrejstreche najdete spustu tipov ci inspiracii

h2
6. júl 2023

Mne sa veľmi páči cezmína. Je to síce krík, ale môže dorásť až do 8 metrov. Ale tiež nemám vlastnú skúsenosť.
Ak chceš niečo neopadavé a husté, tak napríklad taká úplne obyčajná tuja môže pri správnom strihaní vyzerať veľmi pekne.

autor
6. júl 2023

@bebekeksy vďaka za reakciu 🙂

autor
6. júl 2023

@h2 Takisko vďaka za odpoveď, ešte som pozrela na nete cyprusovec leylandský gold rider ..alebo céder himalájsky ...ja ten strom nechcem ale strihať a tieto no neviem či by nebolo dole veľmi široké 😅

lenkapap
6. júl 2023

Pozor leylandi maju velmi pevne a kosate korene, kludne aj 10m od stromu a mozu sa nahlodat do zakladov domu, ten by som davala len fakt daleko od akejkolvek stavby ci inzinierskych sieti. Rastu aj 1m za rok a su to obrovske stromy ak sa nestrihaju.

viestta
6. júl 2023

Pri vybera davaj hlavne pozor na velkost stromu v dospelosti. Lebo dnes krasny strom sa o par desatroci moze stat obrovskym problemom, tieni susedom, narusa korenami zaklady, inzinierske siete, ohrozuje pri vetre prilahle stavby.

lenkapap
6. júl 2023

@lenkapap krasny soliter vie byt aj vavrinovec na kmienku, neopadava a tiez vie rychlo rast... pripadne cedrovec zbiehavy, ten mam v zahrade a prezije vsetko bez nejakej extra starostivosti - je zeleno zlty a krasny soliter. Pripnem foto.

lenkapap
6. júl 2023
autor
6. júl 2023

@lenkapap wau ten je krásny prosím vas aký je vysoký ? a koľko rokov takto rástol? 🙂 takéto niečo si predstavujem...a nestriháte ho vôbec?

autor
6. júl 2023

@lenkapap našla som ho tuna...

https://www.brest.sk/Cedrovec-zbiehavy-Aureovar...

a ešte tuto...keď je to on ..

https://www.hurmikaki.com/cedrovec-zbiehavy-aur...

len na brest.sk píše výška v dospelosti od 2-4 m...a na tej druhej stránke od 8-10...skôr by som brala z tej hurmikaki ale zas s brest.sk mám dobré skúsenosti ...sakra ale som šťastná presne niečo také som hľadala..

lenkapap
6. júl 2023

Ja som ho kupovala 2m vyska a sirka necely 1m, bol taka matlicka riedka...za 7 rokov ma cca 6m a sirka 1.5-2m. Nestrihame vobec, sam rastie do pekneho tvaru. Jedine na jar a jesen pohnojime, v lete ak dlho neprsi (povedzme 2-3tyzdne ak nezaprs) tak polejem 1x tyzdenne, inak ziadna speci starostlivost. Klop klop zatial nemal ziadnych skodcov a ze mi vykapalo kopec stromov v zahrade, tento sa drzi 🙂

lenkapap
6. júl 2023

@lenkapap neviem odkial si, ale ja som ho sadila v BA, no sla som si po neho do spaciniec (pri trnave) lebo len tam ho mali ze som si ho vedela aj pozriet 🙂 a oni mi ho doviezli, tu v okoli BA som ho v ziadnej zahrade nevidela a ani v ziadnom zahradnom centre veru.

autor
6. júl 2023

@lenkapap veď toto že jedine cez eshop asi...joj ale ďakujem za tieto správy tak už viem aký strom chcem ..prajem všetko dobré idem zháňať ❤️

simca06022011
6. júl 2023

my mame tis napriklad, ale teda neviem aku mas predstavu okrem neopadavosti...

simca06022011
6. júl 2023

tak uz vidim ze mas :D krasny je ten cedrovec 🙂

lenkapap
6. júl 2023

Tak snad sa podari zohnat a bude robit radost 🙂

autor
6. júl 2023

@simca06022011 tis je takisto krásny, len pre nás osobne trocha úzky ..tak som vybrala tento cédrovec 😉 ešte ak by ste poradili..aj živý plot by sme chceli...pozerala som už všetko možné a zas sa v tom strácam...chcela som niečo neopadavé, rýchlejšie rastúce a ak by sa dalo tak bezúdržbové... napadlo ma vysadiť stromčeky vedľa seba "akože" živý plot - s tým že by sa nestrihali...len neviem aké stromčeky by nerástli viac ako cca 3 metre 🙂

lenkapap
7. júl 2023

Osobne mam zivy plot z tuji a nikomu by som ich neodporucala, tolko starosti a prace okolo nich, a aj tak musime semtam nejaku vymenit....coz neni sranda lebo maju cez 3m takze to vykopat a potom nahradit kusom aspon 2m vyskym je praca pre 3 chlapov a aj financne su tak vysoke uz drahe...na druhej strane, mam cast ziveho plota z cyprusteka lawsonovho a aj borievky virzinskej blue arrow - tieto maju cca 2.5-3m a nepotrebuju extra starostlivost okrem polievania ked je velke sucho. Nasadene cca 80cm od seba mi za par rokov spravili krasny plot zivy (sadila som ich cca 60-80cm vysoke), oba druhy maju zaijimaju zeleno tyrkysovu farbu, akurat ta borievka picha neskutocne a tazsie sa okolo nej trha burina :D
Skus pozriet a ak sa nezapacia, porozmyslam nad inymi 🙂

lenkapap
7. júl 2023

Tis vie mat aj 2m na sirku, ked sa nekupi stlpcovy kultivar 🙂 ale zasa, aspon v mojej zahrade, je to druh s ktorym mam len starosti + ma jedovate bobule a pri psoch a malom dietati ich musim oberat ako ribezle a vyhadzovat, kym popadaju na zem :D

simca06022011
7. júl 2023

Ja mam tis široký:D nikdy sme ho nestrihali ani nič, rastie v podstate už ako krik. Nie je extra vysoký, teraz ma.7 rokov a nema cez 3m určite. Ale to.bop.len typ. Ja by som s ihličnatých živými plotmi opatrne, Vyknu vyschnúť stromčeky pomedzi, treba to meniť. Tak ako tuja tak aj ihličnany niektoré ( to sa nedá asi ovplyvnit) l. Tento tis zvládol aj psa, mala som napr mini borovicu s ta odišla hned

simca06022011
7. júl 2023

@lenkapap inak ja to musím pozrieť co to mame, večer keď som písala sem, ma napadlo ze ja som.veru bobule nevidela :D ci som.slepa alebo co.. polovičky som sa pýtala a netušil:D

autor
7. júl 2023

@lenkapap noo tak ten cyprustek lawsonov sa mi dosť pozdáva a zdá sa mi že z neho majú spravený živý plot svokrovci taká je pekný strieborno modrý 🙂 ...akurát ráno pozerám lebo pani vyššie tu písala o tie korene z cyprusovca leylandského ..susedia ho majú hneď pri plote na hranici s nami tak dúfam že naozaj rokmi neprejde až sem aj keď je to viac než možné keď je to tak rýchlo rastúci strom...dúfam že nám nepodvíha zámkovú dlažbu 🙂

autor
7. júl 2023

@lenkapap jaj to vlastne vy ste písali o tie leylandy😀

autor
7. júl 2023

@lenkapap ešte jedna otázka...ako ďaleko od seba ste sadili tie cyprušteky lawsonove približne? 🙂

vulka
7. júl 2023

Jedľa srienistá - Compacta

lenkapap
7. júl 2023

Bezne radia 60cm od seba ale tym zbytocne stromceky trpia a schnu...ja mam lawsonove 80cm, to mi pride akurat 🙂 tuje mam 60cm a lutujem to kazdy den :D