Čo sa stalo s rakytníkom?

3. jún 2024

Ahojte neviete mi prosim poradit? Pred tyzdnom bol uplne v pohode, zrazu takto. Byvame okr DS cize ziadny prizemny mraz ani nic pod. Vody ma viac ako dost fakt netusim. Je uplne obsypany plodmi. Vdaka

katica06
3. jún 2024

Síce expert nie som, u mňa sa rakytníku nedarí, ale iným stromom keď sa takéto stalo v večera do rána tak tomu sa u nás hovorí že strom dostal infarkt

aurelia2000
3. jún 2024

Nie je tam možnosť, že mu niekto "pomohol" postrekom na burinu? Nemáš ho pri plote?

autor
4. jún 2024

@aurelia2000 urcite nie je sice pri plote ale ta strana pri plote je uplne v pohode skor ta v zahrade je takato nejako divne obschnuta 🤷‍♀️

zooeynka
4. jún 2024

Tak isto nam vyschol, netusim co sa stalo

freeja
4. jún 2024

aj nam, z ničoho nic tento rok vyschol

autor
5. jún 2024

@zooeynka
@freeja
Dievcata v ktorej casti sk byvate? Vdaka

martul
5. jún 2024

Dostal porážku

zooeynka
5. jún 2024

Ono, nam vyschol uz min.rok. okres DS

freeja
5. jún 2024

Bratislava

feb13
6. jún 2024

Presne tak, je to infarkt/porazka. Povodcov je viac, huby aj bakterie, takze na zaklade priznakov sa neda povedat, co to sposobilo. Niektore sa siria v pode a niektore vzduchom. Podstata je, ze uzatvaraju kapilary, v ktorych prudi voda od korenov k listom, tym padom sa prerusi transport vody a rastlina vyschne aj ked ju polievas. Pride to z nicoho nic, typicky takto okolo juna, ked sa otepli. Rastlina ma zrazu zvadnute listy a do tyzdna beznadejne odumrie. Ked sme byvali na madarskej strane, velmi vela rastlin mi takto skapalo, vratane aj takych, co vraj u nas netrpia chorobami, bolo to zufale... stara ruza, aronia, hurmikaki, josta, granatove jablko, mandla vysoka asi 4 m a ano aj rakytnik samici, hned v prvom roku po zakupeni. Samec zije dodnes, uz min. 6 r. Samicku som si zohnala druhu v dalsom roku a zatial tiez sa jej dari, no a kedze som ich pestovala v kvetinaci, som si ich zobrala so sebou k DS ked sme sa stahovali tak ma nestraste ze sa to moze zopakovat. 😨

autor
6. jún 2024

My sme cely ten konar bez milosti vypilili von zvysok vyzera byt ok aj ody sa drzia aj listy su ok tak som zvedava ci to rastlinka da. Mam iba 1 samicu a po dlhych 6r konecne 2rok zarodila ✊✊✊

feb13
6. jún 2024

Uvidis, mozno sa choroba usadila len v tom jednom konari a zvysok sa zachrani; mozno sa bude sirit dalej. Este aj to sa moze stat, ze znovu vyrastie z korena, ak su korene zdrave. Tato tvoja samica netvori korenove vyrastky? Lebo moja zatial nema, ale samec ma dost, preto sa ho bojim dat do pody, aby mi neprerastol celu zahradu. 🙈

autor
7. jún 2024

@feb13 ale tvori a teda dost aj samec aj samica iba j ato priebezne pretrhavam a hlavne sa tam dost casto kosi takze moc nemaju sancu 😊

zuzanna33
7. jún 2024

Mi máme tzv "obojpohlavny" už 4 rok vôbec žiadne plody na začiatku tiež obschol radikálne sme ho ostrihali rastie ale nerodí a na plody sme museli dokúpiť samca a samicu zvlášť a dali sme ochrannú fóliu na plot keďže je od cesty (pripisovali sme to oschnutie tomu)

autor
8. jún 2024

@zuzanna33 rakytnik zacne rodit az na 6rok preto ma tato zahadna "choroba" velmi stve lebo iny nemam. Ma to iba samica samec je v pohode 🤷‍♀️

zuzanaam
8. jún 2024

Ja mám rakytníkov asi 10 odrôd a bez problémov rodia už od 2. roka. Najmä ak sú to výmladky stále napojené na materskú rastlinu. Ale aj samostatne sadené zarodia max. v 3. roku.

autor
8. jún 2024

@zuzanaam tak ja neviem mne tento zacal rodit v 6r po vysadeni presne ako mi pivedali v zahradnictve 🤷‍♀️ preto by som o neho nerada prisla