Čo je týmto paradajkám?

19. júl 2023

Prosim vas, co je tymto paradajkam? Mame to takmer na kazdej, zalievane su tak akurat. Co s tym? Treba nejako rastlinu osetrit/niecim zaliat? Daju sa este zachranit alebo sa to vytvori uz na kazdej? Dakujem

viestta
19. júl 2023

Nedostatok vapnika. Prva pomoc ist do zahradnicstva a kupit tekute hnjiv s vapnikom, je ich na trhu viac. Postriekat niekolkokrat za sebou, podla odporucani v navode. Okrem toho tam kupit dolomiticky vapenec a prasypat ku kazdej rastline aspon za polievkovu lyzicu
Pre buducnst, v zome alebo skoro na jar povanit podu kde sa budu paradajky paestovat. Nasypat dolomiticky vapenec na podu asi tolko, ako ked sa dobre pocukruje babovka. Vapnenie opakovat asi po troch rokoch, cize ak sa pouziva striedanie plodin, tak to vaonenie vychadza presne na cas pred pestovanim paradajok
To iste plati aj pre papriky, ktore pri nedostatku vaonika trpia suchou hnilobou plodov.
Poskodene plody vyhodit, uz z nich nic nebude

zuzudrnda
19. júl 2023

Okrem nedostatku vápnika ako píšu mamky vyššie,môže byť aj nedostatok vlahy a sucho. Rastlina je slabšia. Odporúčajú aj listové hnojivá. Tiež s tým teraz "bojujeme".

petronellla87
19. júl 2023

My sme davali na paradajky podrvene skrupiny z vajicok, ale to skor do buducna. Tiez by som skuaila hnojivo s vapnikom.

oli18
19. júl 2023

Ja bojujem s muzom, ze velmi nahnojil paradajky a vsetko ide do vysky a do velkych hrubych listov. V porovnani s rastlinou je malo ks paradajok a su male. Rovbako giganty maju ĺisty 70 cm a bulvy ako jablcka. A vobec,, t.r. sme sa zanerali na listy niena plody 🙉

t ..

matana2
20. júl 2023

Ten isty problem mame aj my. Pogooglila som. Je to nedoatatok vapbika ale nie v pode ale koli prilisnemu suchu alebo prilis vela vody rastlina nie je schopna prijmat vapnik z pody aj ked tam je. Riesenie ak su suche, viac polievat, ak je to z prelievania tak polievat menej.

simik22
20. júl 2023

@oli18 paradajky, teda listy treba " odtrhat" ..a aj skracovať , myslím do výšky

simik22
20. júl 2023
viestta
20. júl 2023

@simik22 ja odtrhavam listy len po najspodnejsie plody, potom postupne ako dzrievaju olamem dalsie, az tak drasticky ako ty to nerobim, pretoze z listov je to co paradajky potrebuju pre chut

hedviga2
20. júl 2023

@simik22 chudera rajčina😥Prečo ste jej to urobili? Rastliny, teda aj paradajky ak maju malo vlahy, stáčaju cez den listy. V noci ich rovnajú. Čo tieto úbožiačky, s čím si budú pomáhať.

simik22
20. júl 2023

@hedviga2 listov ma dosť, len ich na fotke nevidno 😑

oli18
21. júl 2023

@simik22 krasne su, vela plodov na kricku.